To jeszcze Xbox, czy już PC?

To jeszcze Xbox, czy już PC?

Nowa generacja konsol nadrobiła sporo zaległości i już nawet prześciga w kilku aspektach komputery stacjonarne. Jednakże chyba nikt nie się spodziewał, że Xbox aż tak upodobni się do pecetów. 

Xbox o poziom wyżej?

Reklama
kontorler od konsoli Xbox

Do konsol Xbox zaimplementowano przeglądarkę Microsoft Edge, która znacznie poszerzyła funkcjonalność i możliwości urządzenia. Co prawda jest ograniczona i nie oferuje tego samego, co na komputerach stacjonarnych, ale nadal można wiele na niej zdziałać. Proste czynności, takie jak zamawianie w sklepach internetowych, obsługa poczty elektronicznej i praca na Microsoft 365 jest w pełni wykonalna. A co najlepsze ‐ można nawigować się po tej przeglądarce za pomocą klawiatury i myszki. 

Większości osób w zupełności wystarczy taka podstawowa funkcjonalność, a bardziej zaawansowane lub wyspecjalizowane potrzeby wykona za pomocą smartfona. 

Czy Xbox robi nam zapowiedź?

Konsola Xbox Series X

Ikoniczny dla konsol kontroler nadal pozostaje domyślnym urządzeniem do sterowania w grach i nawigacji po systemie. Jednakże coraz więcej gier i elementów systemu oferuje możliwość grania na myszce i klawiaturze. Niestety jest to ciągle poboczna opcja, co widać po niekiedy absurdalnych problemach towarzyszących temu rozwiązaniu. 

Microsoft w 2020 r wprowadził, oznaczanie gier wspierających sterowanie za pomocą klawiatury i myszki. Zatem wygląda na to, że planuje rozwijać tę możliwość.

W czym problem?

Sporym zaskoczeniem może okazać się to, że myszki i klawiatury bezprzewodowe bez oddzielnego nadajnika nie współpracują z konsolą. Zatem zmuszeni jesteśmy zaopatrzyć się w peryferia łączące się z konsolą za pomocą przewodów. Jednakże kabel i nadajnik również nie gwarantuje nam, że będą one działać. Z nie do końca znanych przyczyn pewne przewodowe klawiatury i myszki po prostu nie chcą współpracować z konsolą. Dlatego jesteśmy zmuszeni upewnić się, że nasz sprzęt lub ten, który chcemy kupić jest kompatybilny.

kabel USB

Znacznie gorszym ograniczeniem jest to, że tylko określone gry i aplikacje są kompatybilne z klawiaturami i myszkami. Na szczęście społeczność graczy ponownie okazała się niezastąpiona i stworzyła listę gier, które współpracują z taką metodą sterowania. Poniższa na tę chwilę opisuje 102 tytuły (na dole tabelki można ją rozwinąć), a w sekcji komentarzy gracze dzielą się swoimi spostrzeżeniami, pytaniami i poradami. 

My również zachęcamy do dzielenia się informacjami dotyczącymi gier oraz peryferiów wspierających pecetowe granie na Xboxie w sekcji komentarzy.

Zadziwiające jest to, że duża część gier, dedykowanych również na komputery stacjonarne, nie wspiera sterowania za pomocą klawiatury i myszki. Chociażby strzelanki z serii Battlefield, czy też PUBG nie wspierają takiego sterowania na konsolach Xbox, ale na PC już tak. 

Zapewne twórcy nie dodają opcji sterowania za pomocą klawiatury i myszki, żeby zachować odpowiedni balans rozgrywki. Statystycznie użytkownicy kontrolerów wypadają znacznie gorzej w strzelankach, niż osoby grające na myszach i klawiaturach, ze względu na precyzyjność celowania. Z tego samego powodu deweloperzy gier decydują się na rezygnację z czynienia swoich gier wieloplatformowymi. Xbox z takimi peryferiami zwyczajnie daje przewagę jednemu graczowi, a przeciwnicy muszą się potem zmagać z niesprawiedliwymi dysproporcjami. 

Reklama

Czy to ma wogóle sens?

Stanowisko z Xbox Series S Bena Rowlandsa - YT
Ben Rowlands – YouTube

Xbox Series S i abonament na gry Xbox Game Pass to bardzo opłacalna kombinacja, szczególnie dla graczy o przeciętnych wymaganiach. Złożenie komputera gamingowego o podobnej wydajności i bibliotece jest praktycznie niemożliwe. Tym bardziej, jeśli spojrzymy na aktualną sytuację na rynku kart graficznych. 

Same względy ekonomiczne zachęcają do przejścia na taką konsolę, a wsparcie sterowania klawiaturą i myszką tylko ułatwia przejście na konsolę. Zatem Xbox stał się kuszącą alternatywą dla niewymagających użytkowników komputerów stacjonarnych. Warto przypomnieć, że w tej atrakcyjnej cenie otrzymujemy jeszcze podstawową funkcjonalność komputera stacjonarnego wystarczającą do prac biurowych, zakupów itp.  

Źródło miniaturki i inspiracja: Ben Rowlands

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji