Xiaomi 13 i 13 Pro to flagowce na 2023 rok. Znamy cenę i specyfikację

Ponownie tuż przed świętami Xiaomi zaprezentowało swoje dwa nowe flagowe modele z serii, która towarzyszy nam od lat. Xiaomi 13 i 13 Pro w stosunku do poprzedniej generacji przeszły sporo zmian, ale czy one też będą królami opłacalności? Oceńcie sami!

Awatar Mateusz Rej

Ponownie tuż przed świętami Xiaomi zaprezentowało swoje dwa nowe flagowe modele z serii, która towarzyszy nam od lat. Xiaomi 13 i 13 Pro w stosunku do poprzedniej generacji przeszły sporo zmian, ale czy one też będą królami opłacalności? Oceńcie sami!

Xiaomi 13 Pro na okrągło

Xiaomi 13 Pro z przodu i z tyłu
Źródło: Xiaomi

Xiaomi 13 Pro jest sztandarowym pokazem najnowszych podzespołów oraz oprogramowania, ale designu już niekoniecznie. Modele z dopiskiem „Pro” zazwyczaj prezentowały drastycznie odmienną stylistykę, którą następnie Xiaomi kontynuowało w swoich budżetowych propozycjach przez cały rok. Natomiast w tym roku doczekaliśmy się jedynie zmiany układu aparatów i plecków ze sztucznej skóry, albo ceramiki. 

Co ciekawe producent nie podążył za nowym trendem i Xiaomi 13 Pro nadal ma zaokrąglony ekran 6,73”, jak i wszystkie inne krawędzie. Jednocześnie powoduje to pewną rozbieżność, ponieważ tańszy wariant, czyli Xiaomi 13, wpisuje się w trendy prosto z Cupertino, ale o nim później. 

Aparaty Xiaomi 13 Pro

Prześwietlenie aparatów
Źródło: Xiaomi

Zupełną nowością jest sygnowanie całego zestawu obiektywów logiem firmy Leica.  Przedsiębiorstwo to od dziesiątek lat zajmuje się produkcją profesjonalnych aparatów. Możecie kojarzyć je też z tego, że przez wiele lat udoskonalało możliwości fotograficzne smartfonów produkowanych przez Huawei. 

Znacznym udoskonaleniem jest zastosowanie matrycy Sony IMX989, czyli tego samego 1” sensora, który znalazł się w prawdziwym fotograficznym potworze, jakim okazał się Xiaomi 12S Ultra. Może nie ma największej rozdzielczości, bo tylko 50 Mpix, ale jego optyczna stabilizacja i powierzchnia czynią go jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym na rynku. 

Poza tym teleobiektyw oferuje teraz 3‐krotne bezstratne zbliżenie, zamiast 2,3‐krotnego, które było obecne w poprzedniej generacji. Natomiast za zdjęcia selfie wykonywane Xiaomi 13 Pro odpowiada przedni obiektyw o rozdzielczości aż 32 Mpix.

Specyfikacja to „Pro”rytet

Xiaomi 13 Pro w deszczu
Źródło: Xiaomi

Jeżeli chodzi o podzespoły, to naturalnie Xiaomi 13 Pro został wyposażony w najnowszy flagowy procesor Qualcomma, czyli Snapdragon 8 gen 2. Jest wspierany przez 8 lub 12GB pamięci RAM LPDDR5X, zaś za obliczenia graficzne odpowiada układ Adreno 740. Smartfon ten jako jeden z pierwszych został w nie wyposażony, więc ich wydajność jeszcze nie jest do końca znana. W związku z tym również nie wiadomo czy mają tendencje do przegrzewania się tak, jak poprzednie generacje. 

Największą zmianą jest zastosowanie pamięci UFS 4.0, czyli nowej generacji kości, która dubluje w przesyle danych i energooszczędności poprzednią. Niestety tylko warianty o pojemności 256 i 512GB będą ją oferować. Podstawowe wersje ze 128GB pamięci nadal będą używać UFS 3.1. Niestety Xiaomi w tej generacji też nie zaimplementowało slotu na kartę SD.

Mimo to, że wymiary Xiaomi 13 Pro praktycznie nie uległy zmianie w stosunku do poprzednika, to pojemność ogniwa wzrosła. Zamiast 4600 oferuje 4820 mAh, co nie jest znaczną różnicą, ale jednak wzrostem. Natomiast prędkość jej ładowania w żadnej formie nie zmieniła się. Nadal mamy do czynienia z ładowaniem 120W po kablu, 50W bezprzewodowo oraz 10W zwrotnie. 

Xiaomi 13 Pro uzyskało oficjalny certyfikat wodoodpowrności na poziomie IP68, czego niestety nie miał poprzednik. Wcześniejsza generacja również nie miała na wejściu Androida w wersji 13. i nakładki MIUI 14. 

iPhone od Xiaomi?

Xiaomi 13 z przodu i z tyłu
Źródło: Xiaomi

Xiaomi 13 do złudzenia bryłą i wykończeniem przypomina iPhone’a 13 Pro w niebieskiej kolorystyce. Wszystko to za sprawą kanciastej bryły, płaskiego ekranu, wypolerowanej aluminiowej ramki oraz identycznego ulokowania wyspy aparatów. Niemniej jednak te podobieństwa w innych kolorystykach już nie są tak widoczne.

Xiaomi 13 ma minimalnie większą przekątną ekranu, a dokładnie 6,36”, zamiast wcześniejszego 6,28”, które było obecnie w serii 12. Niemniej jednak jego pozostałe wymiary praktycznie nie uległy zmianie, za wyjątkiem grubości, która zmalała i teraz wynosi 7,98 mm. W każdym razie zwolennicy mniejszych smartfonów nie powinni narzekać z powodu jego rozmiarów. 

Teleobiektyw w podstawowym Xiaomi 13?!

Aparaty Xiaomi
Źródło: Xiaomi

Mankamentem Xiaomi 12 było, że jako smartfon aspirujący do flagowca nie został wyposażony w obiektyw z bezstratnym zbliżeniem. Przez to jego zestaw aparatów był mniej uniwersalny oraz odstawał od konkurencji. Nie sądziłem, że Xiaomi w następnej generacji postanowi to zmienić, ale jednak Xiaomi 13 oferuje 3‐krotny optyczny zoom. Wszystko to za sprawą teleobiektywu o rozdzielczości 10 Mpix wspieranego optyczną stabilizacją. 

Obiektyw główny to nowa jednostka, ale z podobnymi parametrami do poprzedniej generacji. Oferuje rozdzielczość na poziomie 50 Mpix, światło f1,9 i optyczną stabilizację. Identyczna sytuacja występuje w kwestii obiektywu ultraszerokokątnego – poprzednika zastępuje jednostka o rozdzielczości 12 Mpix i świetle f2,2. 

Zatem raczej nie należy spodziewać się drastycznej poprawy w jakości w wideo i zdjęć, chyba, że współpraca Xiaomi z Leicą okaże się wyjątkowo owocna. 

Mniejszy, a równie potężny

Xiaomi 13 w ręce
Źródło: Xiaomi

Xiaomi 13 dzieli praktycznie w każdym aspekcie swoją specyfikację z wariantem z dopiskiem „Pro”. Również znajdziemy w niej Snapdragona 8 gen 2 z układem Adreno 740, 8 lub 12 GB pamięci RAM LPDDR5X, jak i certyfikat IP68. Tego ostatniego również nie było w poprzedniej generacji. 

Podobnie jak w przypadku Xiaomi 13 Pro, zwykła 13 wspiera szybką pamięć UFS 4.0, tylko w wersji pamięciowej 256 i 512GB. Natomiast podstawowe warianty 128GB bazują na USF 3.1. Zaznaczę, że w tym modelu nie będzie można rozszerzać pamięci o kartę SD. 

Tak jak poprzednia generacja, Xiaomi 13 zostało wyposażone w baterię o pojemności 4500 mAh. Prawdopodobnie jest to identyczne ogniwo, gdyż prędkość ładowania również pozostała bez zmian. Mianowicie nadal można ładować je z mocą 67W po kablu, 50W bezprzewodowo i 10W zwrotnie. 

Dostępność oraz ceny Xiaomi 13 i 13 Pro

4 modele Xiaomi 13 obok siebie
Źródło: Xiaomi

Informacje o dostępności i cenach mamy jedynie z chińskiej premiery, która odbędzie się tuż przed końcem roku. Niemniej jednak w zeszłym roku sytuacja wyglądała identycznie i europejska premiera 12. generacji odbyła się w marcu. Zatem analogicznie możemy spodziewać się Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro na polskich półkach sklepowych w podobnym okresie. 

Natomiast ceny Xiaomi 13 i 13 Pro kształtują się następująco po przeliczeniu ich z juanów:

Xiaomi 13

  • 8/128GB ~ 545 euro
  • 8/256GB ~ 585 euro
  • 12/256GB ~ 625 euro
  • 12/512GB ~ 680 euro

Xiaomi 13 Pro

  • 8/128GB ~ 680 euro
  • 8/256GB ~ 720 euro
  • 12/256GB ~ 790 euro 
  • 12/512GB ~ 860 euro

Włączcie powiadomienia o naszych nowych artykułach, albo subskrybujcie nasz kanał na YouTube, aby nie przegapić naszych recenzji tych modeli! 🙂

Awatar Mateusz Rej

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.