Xiaomi kończy z MIUI po 13 latach! Co będzie następne?

Xiaomi kończy z MIUI po 13 latach! Co będzie następne?

Xiaomi 14, które zadebiutuje pod koniec tego miesiąca będzie funkcjonował już na nowym systemie HyperOS. Czy MIUI będzie stopniowo będzie zastępowane, aby końcowo ustąpić miejsca? Nie jest to takie pewne…

Xiaomi wprowadza nowy system HyperOS, który ma być zainstalowany w najnowszych Xiaomi 14.

System powstał z myślą o Internecie rzeczy i ujednoliceniu urządzeń, których Xiaomi ma wiele.

W Internecie widnieją zarówno grafiki przedstawiające MIUI 15, jak i HyperOS.

Reklama

Nadchodzi nowy system HyperOS

MIUI to system stworzony dla smartfonów marki Xiaomi oparty na Androidzie. Przez 13 lat wychodziły kolejne wersja, jak się jednak okazuje, MIUI 14 może być ostatnią wersją systemu. Ale czy na pewno?

Na portalu 𝕏 (dawniej Twitter) założyciel Xiaomi, Lei Jun poinformował o nadejściu nowego systemu o nazwie HyperOS, który ma zawitać w nowych smartfonach z serii Xiaomi 14.

Jest konkretny powód dla którego wprowadzany jest nowy system – większy asortyment urządzeń od Xiaomi oraz stworzenie ekosystemu, który łączyłby ze sobą urządzenia. Internet rzeczy (IoT) jest wielkim ułatwieniem dla użytkowników. Znajdą się osoby, które posiadają więcej niż 1 produkt tej firmy i będą chciały móc sterować urządzeniami za pomocą swojego telefonu.

Jak to się zaczęło? W 2014 roku, kiedy rynek IoT zaczynał się rozwijać Xiaomi testowało różne rozwiązania i eksperymentowało. W 2017 roku zaczęto prace nad nowym systemem, który miałby umożliwić łączność ze wszystkimi urządzeniami marki. Celem było stworzenie zintegrowanego systemu.

źródło grafiki Weibo

Początkowo miał zostać on nazwany MiOS lub MIUIOS, ale przez stojące koło siebie litery I, O, S, Xiaomi mogłoby narazić się na pozew od Apple. Skończyło się więc nazwie HyperOS. Ma on być integracją modyfikacji Androida wraz z autorskim systemem Vela. Pozwoli to na przebudowę i stworzenie bazy dla urządzeń typu IoT.

Reklama

Zmiana dla wszystkich?

Jednak czy MIUI odejdzie całkowicie? Zwróćcie uwagę, że założyciel Xiaomi nie napisał nic o zastępowaniu jednego systemu drugim, ani o tworzeniu z myślą o konkretnym rynku.

A warto wspomnieć, że samo MIUI ma 2 wersje, globalną oraz chińską. Wynika to z restrykcji i prawa Państwa Środka, co przekłada się na brak chociażby Google Play.

Możliwe więc, że nowy system będzie przeznaczony jedynie dla danego rynku (zapewne chińskiego). Z pewnością HyperOS jest prawdziwy i zadebiutuje, co widać na zdjęciu przedstawiającym Lei Juna trzymającego (prawdopodobnie) smartfona z serii Xioami 14 z tym właśnie system widocznym na ekranie.

źródło grafiki Weibo

W Internecie widnieją również zdjęcia systemu MIUI 15, który był poddawany testom w tym wydajnościowych. Zrzuty ekranu z przecieków prezentują wygląd systemu, ale odpowiadającemu MUI 15.

Więc wszystko wskazuje na to, że prawdopodobnie będą 2 wersje systemowe, jednak globalna, a druga dla rynku chińskiego.

źródło grafiki Xiaomiui

Źródło: X (dawniej Twitter), Xiaomiui #1, #2, Weibo
Źródło miniaturki: X (dawniej Twitter)

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!