Zachodnia Europa doczeka się własnego portu kosmicznego

Dopiero co otwarto nowy port kosmiczny w Norwegii na wyspie Andøya, a już pojawia się odpowiedź ze strony Wielkiej Brytanii. Nowa szkocka placówka otrzyma ważne zadanie – wystrzeliwanie rakiet, co może doprowadzić do niezależności Europy w zakresie podbijania kosmosu.

Awatar Karolina Burnagiel

SaxaVord to nowy port kosmiczny w północnej części Wysp Brytyjskich, na szkockich Szetlandach.

By go utworzyć, przerobiono starą stację radarową. Nowy port uzyskał licencję do działania 17 grudnia tego roku.

SaxaVord będzie miał za zadanie wystrzeliwanie rakiet. Do współpracy z nowym portem zgłosiły się już różne firmy i organizacje europejskie.

Pierwsze rakiety zostaną wystrzelone najprawdopodobniej latem 2024 roku.

Już nie tylko Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny czy Indie – wkrótce Europa Zachodnia doczeka się własnego portu kosmicznego, przeznaczonego do startu rakiet. SaxaVord – bo tak będzie nazywać się to miejsce – znajduje się w Szkocji, a dokładniej na Szetlandach w północnej części Wysp Brytyjskich. Do powstania portu zaadaptowano starą stację radarową. Budowa ma celu uniezależnienie Starego Kontynentu od pomocy sojuszników w kwestiach misji kosmicznych. Odbywać się tu będą pionowe starty rakiet – pierwsze już najprawdopodobniej latem 2024 roku.

Jako że na całym świecie obecnie przygotowywanych jest coraz więcej różnych misji kosmicznych, Europa Zachodnia również chce rozwijać się w tym kierunku. Port SaxaVord ma rocznie obsługiwać około 30 misji kosmicznych. 17 grudnia placówka oficjalnie uzyskała licencję od CAA, czyli Urzędu Lotnictwa Cywilnego Wielkiej Brytanii.

Źródło: i.iplsc.com.

Nowy port kosmiczny nawiązał już współpracę z pierwszymi organizacjami i firmami: brytyjską Skyrora, niemieckim Augsburg Rocket Company czy amerykańskim gigantem w zakresie lotnictwa – Lockheed Martin. Niemiecki koncern już potwierdził, iż będzie chciał wykorzystać SaxaVord to wystrzelenia swoich rakiet.

Aby wystrzelenie mogło odbyć się w pełni zgodnie z przepisami, konieczne jest przyznanie dwóch innych licencji odrębnym podmiotom: licencja operatora i na wystrzelenie. Skyrora jest w trakcie oceny wniosku o licencję na uruchomienie na żywo i z niecierpliwością czekamy na wydanie pozwolenia na początku 2024 r., aby latem móc wystartować w SaxaVord.

Alan Thompson, Skyrora

To jednak nie koniec rozwoju Europy Zachodniej w zakresie podboju kosmosu. O licencję stara się również inny port na północnym wybrzeżu Szkocji, oddalony od SaxaVord o 420 kilometrów – Sutherland. Czy Europa będzie próbować doganiać inne kraje w zakresie misji kosmicznych? Czy jej się powiedzie? Czas pokaże.

Źródło: Geekweek.interia.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez