Do
góry

Zaczęło się! Indie chcą zablokować Bitcoina

Chiny były jedynie początkiem. Reuters informuje, że Indie planują wprowadzić najbardziej restrykcyjne prawo zakazujące Bitcoina i innych kryptowalut.

Rząd Indii w ostatnim czasie bardzo mocno rozważa wprowadzenie nowego, niezwykle restrykcyjnego prawa, które miałoby uregulować kryptowaluty. W praktyce nowe przepisy zupełnie zakazują posiadania, transakcji czy kopania wirtualnej waluty. Co intrygujące, przepisy najprawdopodobniej zostaną zaakceptowane w takiej formie. Tym samym Indie staną się jednym z najmniej przyjaznych państw dla entuzjastów kryptowalut.

Prace są na ukończeniu

Indie Bitcoina

Sam projekt takiej ustawy nie jest specjalnie niczym nowym. Swoje początki ma jeszcze w roku 2014, kiedy to Indyjski rząd po raz pierwszy chciał zająć się uregulowaniem kryptowalut. Z kolei w 2019 roku zaproponowano kilka większych zapisów, które w niedługim czasie opublikowano w projekcie ustawy. Wspominały między innymi o sankcjach, ewentualnych karach oraz całkowitym zakazie obrotu kryptowalutami.

Nie można tutaj zapomnieć z jakimi perypetiami wiąże się to konkretne prawo w Indiach. Bowiem wielokrotnie temat był poruszany, a sama ustawa zgłaszana do głosowania, by po kilku dniach jednak ją wycofać. Takich sytuacji w przeciągu ostatnich kilku lat było co najmniej kilkanaście i raczej trudno brać takie decyzje w pełni na poważnie.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Kopanie kryptowalut zakazane!

Ostatnia sytuacja na rynku kryptowalut oraz kart graficznych zdaniem wielu woła o pomstę do nieba, teraz ich kopanie może zostać dosłownie zakazane!

Czytaj artykuł

Niemniej jednak, jak donosi Reuters za pośrednictwem swojego informatora w indyjskim rządzie, prace nad projektem są już w ostatniej fazie. Jednocześnie nie podzielił się on jakimikolwiek konkretnymi datami, kiedy faktycznie projekt zostanie zaprezentowany i wdrożony. Znamy natomiast plany dotyczące kar i nieco szczegółów na temat okresu przejściowego.

Indie Bitcoina

Te do opinii publicznej podano już jakiś czas temu, jednak zaraz po ich prezentacji projekt ustawy wycofano. Za jakiekolwiek działania związane z kryptowalutami, tj. kopaniem, transakcjami czy nawet ich posiadanie groziła kara do 10 lat więzienia.

Po co to wszystko?

Powodów jest właściwie kilka, ale dwa z nich wychodzą na pierwszy plan. Już w 2018 roku centralny bank Indii zdecydował o zakazie kupowania i sprzedaży kryptowalut. Taka decyzja miała bezpośredni związek z nie najlepszymi stosunkami pomiędzy indyjskim rządem, a osobami handlującymi kryptowalutami. Wtedy wielu komentatorów całej tej sytuacji doszukiwało się w takim działaniu pretekstu do wprowadzenia własnej waluty elektronicznej.

kurs BTC
Indie Bitcoina

Jest to jednocześnie drugi duży powód, dla którego Indie mogą chcieć zająć się wszystkimi „nieoficjalnymi” wirtualnymi walutami raz na zawsze. Tym samym byłby to idealny czas na wprowadzenie w pełni scentralizowanego wirtualnego pieniądza. Takie podejście przeczy oczywiście wszystkim podstawowym założeniom kryptowalut. Przyczyn, jakie wymienił rząd Indii jest znacznie więcej. Te jednak zdają się być podane bardziej z konieczności, niż faktycznej istoty problemu.

Źródła: The Verge, PRS India, CNBC

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!