Do
góry

Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci za pomocą VPN

Czym jest sieć VPN? Jak zadbać o prywatność i bezpieczeństwo w sieci? Sprawdź, jakie korzyści przynosi korzystanie z VPN i jak zrobić to dobrze.

Internet to wspaniały wynalazek, jednak nieostrożne jego użycie może skończyć się kradzieżą danych, utratą prywatności czy niepożądaną inwigilacją waszych poczynań. O tym, jak skutecznie zabezpieczyć się przed agresorem przeczytacie w tym artykule.

Jak działa VPN?

Skrót VPN rozwija się do angielskiego Virtual Private Network, co po zmianie języka na polski tłumaczy się jako Wirtualną Sieć Prywatną. Połączenie przez VPN tworzy swoisty informatyczny tunel, przez który przechodzą wysyłane i odbierane z waszego komputera dane zanim dotrą do docelowego serwera.

VPN

W dodatku wszystkie informacje, przesyłane przy użyciu dobrej klasy VPN zostają zaszyfrowane. Informacja o adresie IP chronionego komputera zostaje ukryta. Razem z IP ukryć można również lokalizację komputera na mapie świata. Rzetelni usługodawcy nie rejestrują w żaden sposób ruchu, który przechodzi przez serwery. Skutecznie uniemożliwia to odtworzenie trasy wysłanych informacji.

Kto potrzebuje VPN?

Nikt nie lubi być śledzony. Niezależnie czy macie coś do ukrycia czy nie. VPN ukryje wasz adres IP oraz historię przeglądania sieci przed usługodawcami, którzy uwielbiają odsprzedawać takie informacje reklamodawcom i osobom trzecim. VPN będzie szczególnie przydatnym gdy planujesz wyprawę do krajów o ograniczonej wolności słowa. 

Drugim, ważnym powodem dlaczego warto uzbroić się w dostęp do dobrego VPN jest uzyskanie dostępu do zablokowanych treści. Niedostępne w polsce serwisy VOD pokroju Disney+, czy treści zablokowane przez YouTube dla naszego kraju staną się dostępne od ręki. VPN zamaskuje właściwy adres IP, utwierdzając docelowy serwis w przekonaniu, że mieszkacie chociażby w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj raport jak dbamy o bezpieczeństwo sieci – autorstwa NordVPN

Trzecim, jednak najbardziej istotnym powodem, dla którego warto kupić dostęp do VPN jest bezpieczeństwo danych przesyłanych za pomocą tunelu. Pracujecie przy niezwykłym wynalazku? A może tworzycie nowe dzieło i nie chcecie by wpadło w niepowołane ręce? 

Z użyciem wirtualnej sieci wszystkie informacje dotrą do docelowego miejsca przez rozbudowaną sieć serwerów, niedostępnych i niemożliwych do zlokalizowania przez potencjalnego agresora. Razem z bezpieczeństwem waszych danych otrzymujecie również parawan chroniący przed znanymi wśród streamerów atakami DDoS.

Jaki wybrać?

W internecie da się znaleźć wiele propozycji, w tym darmowych. Działających niezależnie od systemu operacyjnego czy rodzaju urządzenia z jakiego się łączycie. Część z nich oferuje nawet sensowne ilości darmowego pakietu danych, prosząc o dokupienie paczki po wyczerpaniu podstawowej ilości. 

Niestety, mało który z nich jest prawdziwie rzetelny a zdarzają się przypadki odkrywania powiązań nawet dużych firm oferujących wirtualną sieć serwerów z agencjami rządowymi różnych krajów czy odsprzedawania historii połączeń swoich klientów. Na stronie niebezpiecznik.pl opublikowano raport, który obnaża listę nieuczciwych dostawców tego typu usług.

Lista nieuczciwych dostawców VPN na niebezpiecznik.pl

Jedną z firm, oferujących w pełni bezpieczną usługę jest NordVPN. Dostawca ten oferuje wszystkie funkcje, opisane powyżej dając równoczesną gwarancję niezależności od wszelkich korporacyjnych i rządowych podmiotów.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Publiczne sieci Wi-Fi – 5 zasad bezpieczeństwa

Dla wielu z nas internet jest czymś więcej niżeli źródłem informacji bądź medium do szybkiego kontaktu z bliskimi. Wyjeżdżając z kraju pierwszą rzeczą którą robimy jest podłączenie naszego urządzenia do hotelowej sieci Wi-Fi dla gości. Sprawdzamy wiadomości w skrzynce e-mail, czytamy wiadomości, korzystamy z mediów społecznościowych czy też kontrolujemy nasze wydatki.

Czytaj artykuł

W ramach wiosennej promocji możecie sprawdzić możliwości VPN od NordVPN w wyjątkowo okazyjnej cenie, uwzględniającej 68% rabat na zakup 2-letniego planu – cena wychodzi niecałe 3 euro na miesiąc. Dodatkowo NordVPN oferuje gwarantowany zwrot poniesionych kosztów, jeśli w ciągu 30 testowych dni usługa nie spełni Waszych oczekiwań. Zatem samo spróbowanie nic Was nie kosztuje.

Istnieją też oczywiście inni dostawcy usług VPN, jak np. SurfShark, na temat którego przygotowaliśmy kilka filmów na naszym kanale YouTube.

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!