Do
góry
maxresdefault

Zapowiedź USB4 i zmiany w nazwach!

USB to standard o światowej popularności, wersja 2.0 zaprezentowana w 2000 roku wciąż jest szeroko obecna w naszym życiu. Teraz coraz częściej korzystamy z USB 3.1, a na horyzoncie już jest zapowiedziany USB 3.2.

W założeniach kolejny standard USB ma zapewnić jeszcze większy przepływ danych. Według danych jakie dostarcza USB Independent Forum (USB-IF) kluczowym upgrade’m jaki zaoferuje USB 3.2 jest udostępnienie 2 linii danych o przepustowości 10 Gb/s każda. Łącznie daje to oszałamiające 20 Gb/s (dwa razy mniej niż Thunderbolt 3, który osiąga 40 Gb/s).

➡ DockingHub USB C
➡ Elgato Mini Dock Thunderbolt 3
➡ Dysk SSD – HyperX Savage Exo

Niestety nowy standard to nowe problemy w nazewnictwie i rozpoznawaniu konkretnych wersji dostępnych portów. Na dodatek USB ulega lekkiemu przetasowaniu nazw przez co nowy standard zastąpił stare. Może to spowodować lekkie zamieszanie na rynku oraz wśród użytkowników. Na dzień dzisiejszy standardy prezentują się następująco

  • USB 1.1 ➡ USB 1.1 (Full Speed)
  • USB 2.0 ➡ USB 2.0 (High Speed)
  • USB 3.0 ➡ USB 3.1 Gen 1 ➡ USB 3.2 Gen 1 (SuperSpeed 5 Gb/s)
  • USB 3.1 Gen 2 ➡ USB 3.2 Gen 2 (SuperSpeed 10 Gb/s)
  • USB 3.2 Gen 2×2 (SuperSpeed 20 Gb/s)

Nowy standard ma się pojawić na półkach sklepowych jeszcze w tym roku. Dlatego też należy mieć na uwadze dokładną specyfikację techniczną by uniknąć przykrych niespodzianek.

USB4

USB 3.2 może okazać się prawdziwą rewolucją w szczególności jeżeli spojrzymy na plany intela w związku ze standardem USB4. Najnowszy standard także wykorzysta dwa kanały danych by osiągnąć podwójną przepustowość, lecz w tym przypadku teoretyczna prędkość wynosi dokładnie 40Gb/s.

Już wcześniej pojawiła się ta wartość w kontekście technologii Thunderbolt 3. To porównanie nie znalazło się tu bez powodu, ponieważ nowe USB4 ma przejąć możliwości Thunderbolt 3. Wszystko dzięki otworzeniu tego standardu w systemie OpenSource, dzięki temu inni producenci mogą integrować takie rozwiązania w swoich urządzeniach.

➡ DockingHub USB C
➡ Elgato Mini Dock Thunderbolt 3
➡ Dysk SSD – HyperX Savage Exo

Zastępując Thunderbolt’a 3 USB4 pozostanie kompatybilne z obecnie dostępnymi rozwiązaniami. Jak narazie jest to melodia przyszłości oraz bardzo odważny plan ze strony Intel’a. Wiele szczegółów nie jest znanych. Wszystko za sprawą prawdopodobnie wczesnej fazy projektowej USB4.

Jeżeli jednak spojrzymy na to z szerszej perspektywy nowy standard oraz zmiana nazewnictwa ma znacznie większy sens. W dłuższym okresie czasu będzie to ogromne ułatwienie dla konsumenta, gdzie zamiast 3 oznaczeń jednego złącza będziemy mieli tylko jedno.

Źródła:

  1. Digital Trends
  2. engadget
  3. PCGamer
Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!