Niebo nad Alaską świeciło się przez kilkadziesiąt godzin. Co było powodem, skoro nie zorza polarna?

Niebo nad Alaską świeciło się przez kilkadziesiąt godzin. Co było powodem, skoro nie zorza polarna?

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda prawdziwa zorza polarna, stan Alaska w USA jest najprawdopodobniej najlepszym możliwym miejscem do obserwacji. Jak się jednak okazało, światła na niebie w pierwszych dniach tygodnia, nie były sprawką tego zjawiska.

Zorza polarna to jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie możemy zaobserwować na niebie, nawet bez specjalistycznego sprzętu.

Oglądać możną ją między innymi na Alasce, ale jak się okazuje, światła, które mogli ostatnio zauważyć mieszkańcy tego amerykańskiego stanu, to dzieło… nadajnika fal radiowych.

Reklama

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna to jedno z tych zjawisk, o którym słyszał prawie każdy, ale zdecydowanie mniej osób miało okazję zobaczyć je na własne oczy. Czym więc są piękne światła, które od czasu do czasu pojawiają się na niebie?

zorza polarna na Alasce
źródło: Sunset

Powstawanie zorzy polarnej jest bezpośrednio związane z przepływem prądu w jonosferze (warstwie atmosfery powyżej 50-60 km nad powierzchnią Ziemi w termosferze). Powstaje ona na skutek „burz magnetycznych na Słońcu”, w wyniku których, w stronę Ziemi wyrzucane są „ogromne ilości naładowanych cząsteczek”.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Picie z recyklingu? NASA potrafi przetworzyć już 98 procent moczu na wodę pitną

Wszystko wskazuje na to, że realizacja długich wypraw kosmicznych może być jeszcze prostsza. W tym przypadku chodzi o najnowsze badania NASA, które dowiodły, że możliwe jest odzyskanie nawet 98% wody z moczu, potu i wydychanego powietrza.

Czytaj artykuł

Gdzie obserwować tego typu zjawiska?

Choć zorza polarna może pojawić się w wielu miejscach na świecie (jak np. ostatnio w Polsce), to zaobserwowanie tego zjawiska jest zdecydowanie łatwiejsze w konkretnych regionach. Mowa tutaj głównie o obszarach podbiegunowych, gdzie występują najsilniejsze pola magnetyczne, sprzyjające powstawaniu zorzy.

zorza polarna w Norwegii
źródło: Norway Lights

Tym oto sposobem, to wyjątkowe zjawisko najłatwiej zaobserwować na niebie w takich krajach jak Islandia, Norwegia, Finlandia, Szwecja, ale też w Kanadzie, czy na Alasce – w stanie USA w północno-zachodniej części Ameryki Północnej.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Zaginiona łódź podwodna Titan połączona z NASA?

Statek podwodny z pasażerami wyruszył na poszukiwania Titanica, jednak nie powrócił. NASA pomagało w budowie łodzi, aby ta była zdolna wytrzymać więcej niż inne. Czy przez jej konstrukcję los tych ludzi był już wcześniej przesądzony?

Czytaj artykuł
Reklama

Niebo nad Alaską świeciło się przez kilka dni, choć nie była to zorza polarna

Od soboty, przez kilka dni niebo nad Alaską świeciło w specyficzny sposób, ale tym razem nie była to zasługa zorzy. Efekt taki był spowodowany działaniem nadajnika fal radiowych wysokiej częstotliwości (HAARP), wykorzystywanego w ramach programu badawczego i chęci przyjrzenia się jonosferze.

Alaska - nie zorza polarna, a HAARP
źródło: University of Alaska Fairbanks

Oprócz analizy jonosfery, chciano zweryfikować, czy fale plazmowe mają zdolność wzmacniania fal o niskiej częstotliwości. Wyniki tych badań pomogą badaczom wypracować metodę, dzięki której satelity mogłyby omijać fale gorących gazów.

Mieliście kiedyś okazję zobaczyć zorzę polarną na własne oczy, a jeśli tak, to w jakim miejscu na świecie? Wiedzieliście, skąd biorą się smugi świetlne na niebie?

ŹRÓDŁO: Puls Kosmosu,Travel Alaska

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!