Do
góry
axon_20_5g_zte_technostrefa

ZTE dotrzymało obietnicy! | Axon 20 to pierwszy smartfon z kamerą pod ekranem!

ZTE jak powiedziało tak zrobiło. Wczoraj został zaprezentowany pierwszy smartfon z kamerą ukrytą pod ekranem smartfona. A jest to model Axon 20 5G.

Zaledwie 2 dni temu mieliśmy okazję poinformować Was, że Xiaomi planuje wprowadzić na rynek smartfon z kamerą schowaną pod ekranem. Jednocześnie wspomnieliśmy, że dokładnie 1 września na rynku Chińskim zadebiutuje najnowsze dziecko firmy ZTE. Model Axon 20 5G, jest pierwszym smartfonem przeznaczonym na rynek konsumencki, który korzysta z technologii ukrycia kamerki do selfie pod ekranem.

Ekran i kamera

A sam ekran jest jednym z największych, jakie można znaleźć w standardowych, nieskładanych smartfonach. Matryca OLED o przekątnej 6.92-cala w rozdzielczości FullHD+ z odświeżaniem 90 Hz. To brzmi dokładnie jak specyfikacja nieco lepszego średnio-półkowca w 2020 roku. Jednak najważniejsze znalazło się w miejscu gdzie powinien być notch. W tym miejscu ekran został specjalnie przygotowany w taki sposób by móc przepuszczać światło do kamery umieszczonej pod nim.

Na pierwszy rzut oka czy z większej odległości nie sposób odróżnić tego miejsca od reszty ekranu jednak, jeżeli się przyjrzeć piksele w tym miejscu zostały umieszczone w nieco inny sposób, co więcej jest ich mniej. Było to konieczne by matryca o rozdzielczości 32 Mpix, która została tam ukryta była w stanie w ogóle cokolwiek zobaczyć. Sam ekran w tym miejscu wyświetla obraz jednak w nieco gorszej rozdzielczości, a w momencie, kiedy włączycie przednią kamerę piksele się wyłączą.

🛒 Kup iPhone 11 Pro

➡ Sprawdź cenę iPhone 11

↪ Promocje na Smartfony!

Wszystko to było możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych półprzepuszczalnych materiałów do łączenia poszczególnych pikseli. Niestety nie udało się jednocześnie zachować tej samej rozdzielczość, co na pozostałej części panelu. Ponad to aparat selfie wspierają odpowiednie algorytmy, bez których zdjęcia tym smartfonem nie wychodziłyby choćby porównywalnie gdyby zestawić je z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Nie zapomniano jednak o biometrii w tym smartfonie. W odróżnieniu od niezwykle popularnego optycznego czytnika linii papilarnych umieszczonego pod ekranem ZTE zdecydowało się na sensor ultradźwiękowy. Czyżby produkcja ekranów z większą liczbą otworów była zbyt problematyczna albo niewspółmiernie droga?

Procesor i reszta specyfikacji

Choć zdawać by się mogło, że taka technologia trafi do urządzeń flagowych to jednak Axon 20 5G należy bez dwóch zdań do segmentu średniej półki. Sercem tego modelu jest Snapdragon 765G, wraz z obsługą sieci nowej generacji. Jednak nie mamy pewności czy ta będzie działać także w naszym kraju. Producent poinformował, że na pokładzie tego kodeku znalazła się zupełnie nową generacja anteny 360° o nazwie Super Antenna 2.0.

Takie rozwiązanie ma zapewnić doskonały zasięg nawet w takich miejscach jak garaże podziemne czy w trakcie poruszania się koleją z dużymi prędkościami. Jednocześnie ZTE obiecuje zwiększenie prędkości zarówno pobierania jak i wysyłania danych nawet o 30 procent.

Energię w modelu Axon 20 5G zapewni ogniwo o pojemności 4220 mAh. Pojawiła się też obsługa szybkiego ładowania o mocy 30W. Taka pojemność akumulatora, szczególnie w połączeniu z ogromnym wyświetlaczem czy brakiem większych urozmaiceń jak pokazy aparat, rysik czy nawet bezprzewodowe ładowanie nie robo specjalnego wrażenia. Obecnie normą są raczej ogniwa o pojemności 5000 mAh, a dla przykładu Samsung Galaxy M51 jest jednym z rekordzistów z baterią o pojemności aż 7000 mAh.

Aparaty

Wcześniej wspomnieliśmy już o głównej atrakcji tego modelu, czyli aparacie do selfie i miał on rozdzielczość 32 Mpix z ogromnym wsparciem dla algorytmów. Z tyłu znalazły się łącznie 4 oczka, z czego największe znaczenia mają właściwie dwa. Główny Aparat o rozdzielczości 64 Mpix z obsługą nagrywania w 4K/60 oraz obiektyw ultraszerokokątny 8 Mpix. Dwa pozostałe mają rozdzielczość 2 Mpix i jest to czujnik głębi oraz obiektyw makro.

🛒 Kup iPhone 11 Pro

➡ Sprawdź cenę iPhone 11

↪ Promocje na Smartfony!

Dostępność i cena

Jeżeli mówimy o dostępnych kolorach to do wyboru będą cztery: czarny, biały fioletowy oraz pomarańczowy. Do wyboru będą też różne warianty pamięci, za wersję 6/128 GB w przeliczeniu na złotówki trzeba będzie zapłacić 1190 zł. Na prezentacji nie zabrakło też dwóch dodatkowych wariantów 8/128 GB oraz 8/256 GB, te będą kosztować odpowiednio 1350 zł i 1510 zł, oczywiście po przeliczeniu na złotówki.

Niestety ZTE planuje dystrybucję tego modelu tylko i wyłącznie na terenie Chin. Nic nie wskazuje na to y taka decyzja miała ulec zmianie. Szkoda, choć jeżeli ktoś faktycznie będzie chciał zakupić taki telefon jednak bez oficjalnego wsparcia to nie powinno być z tym większego problemu. Nie ulega natomiast wątpliwości, że Axon 20 5G to pierwszy krok na drodze smartfonowej rewolucji. Od wielu lat producenci próbują różnych sztuczek z frontowymi aparatami by nie zabierały miejsca na głównym panelu.

🛒 Kup iPhone 11 Pro

➡ Sprawdź cenę iPhone 11

↪ Promocje na Smartfony!

Teraz technologia, choć jest jeszcze młoda to zdaje się mieć ogromną przyszłość, jednak wciąż czekamy na chyba najciekawszą premierę początku przyszłego roku, kiedy to Xiaomi zaprezentuje swoją wersję tej technologii. Zdaniem firmy to już 3 generacja, która nie idzie na takie kompromisy jak mniejsza rozdzielczość w miejscu kamery. 

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!