Smartfona?

Smartfona?

Na co zwracać uwagę przy wyborze

technostrefa

Przy wyborze ekranu, warto zwrócić uwagę na rozmiar, typ matrycy, rozdzielczość czy częstotliwość odświeżania.

Jaki ekran wybrać?

Przekątna ekranu, to także rozmiar całej bryły telefonu. Dlatego najlepiej sprawdzić czy telefon dobrze leży w dłoni, jeszcze przed jego zakupem. Najpopularniejsze rozmiary to około 6,4-cala i większe, ale mniejsze telefony też się znajdą.

Jaki rozmiar ekranu?

Wyświetlacze opisane jako AMOLED, OLED i P-OLED oferują najlepsze odwzorowanie kolorów i głębokie czernie. Ekrany IPS są rozwiązaniem tańszym. Zazwyczaj znajdują się w budżetowych telefonach i nie oferują tak nasyconych kolorów czy nieskończonego kontrastu.

Ekran w jakiej technologii?

Rozdzielczość FullHD+ to złoty standard w większości smartfonów. Jeżeli jednak rozglądacie się za telefonem z wyświetlaczem o przekątnej powyżej 6,7-cala, wtedy lepiej wybrać 2K/QHD+. Dzięki temu tekst i różne media będą wyraźniejsze.

Jaka rozdzielczość ekranu?

Częstotliwość odświeżania wyrażana jest w hercach. Oznacza, jak szybko ekran zmienia swoją zawartość w ciągu 1 sekundy. Standard to 60 Hz. 90 Hz to już świetny kompromis, pomiędzy czasem pracy na baterii i płynnością systemu. Częstotliwość 120 Hz i wyższa polecana jest głównie dla graczy.

Częstotliwość odświeżania

Jeśli robisz wiele zdjęć i filmów, warto zastanowić się, ile pamięci wybrać. Niemniej RAM jest również istotny.

Ile pamięci wybrać?

Pamięć na dane powinna wystarczyć na cały czas użytkowania smartfona. Wielu producentów porzuciło możliwość rozbudowy przez kartę pamięci microSD. Dlatego przed zakupem warto rozważyć, ile pamięci jest potrzebne. Jeśli telefon ma starczyć na dłużej niż rok, zalecamy 128 GB lub więcej.

Jaka pamięć wewnętrzna?

Tańsze smartfony powinny być wyposażone w minimum 4 GB RAM. Standard dla średniej półki to 6-8 GB i jest to liczba wystarczająca dla większości użytkowników. Dla najbardziej wymagających osób, korzystających z wielu aplikacji jednocześnie, zalecamy większą pamięć - 12 GB lub nawet 16 GB.

Ile pamięci RAM?

Jeżeli lubisz robić zdjęcia lub nagrywać filmy, warto zwrócić uwagę na tylny i przedni zestaw aparatów.

Jakie aparaty w smartfonie?

Warto pamiętać, że liczba Mpix nie równa się dobrym zdjęciom. Główną rolę odgrywają m.in. wielkość matrycy, jasność obiektywu oraz system przetwarzania obrazu. Przed zakupem warto sprawdzić jakie fotografie robi dany smartfon.

Ile Mpix w aparacie? 

Wybierając telefon, warto również zwrócić uwagę na procesor oraz baterię. Często nowe układy, oprócz wydajności, oferują także większą energooszczędność.

Wydajność i czas pracy

Pojemność baterii często wiąże się z rozmiarem smartfona. Teoretycznie im większa, tym telefon może wytrzymać dłużej bez ładowania. Znaczenie ma także procesor czy wielkość ekranu i technologia wykonania. Warto zwrócić uwagę na standard szybkiego ładowania oraz obecność ładowarki w pudełku.

Ile wytrzyma bateria?

Dwie najpopularniejsze firmy to Qualcomm (Snapdragon) i MediaTek (Dimensity). Aktualnie obydwie oferują świetne układy z wyższe i średniej półki. Na niskiej króluje Qualcomm. To od procesora zależy jakie nowe standardy obsłuży telefon: WiFi 6E, 5G czy Bluetooth 5.3.

Jaki procesor w telefonie?

Podczas zakupu smartfona, oprócz zwrócenia uwagi na pojemność, procesor czy aparaty, warto sprawdzić czy obsługuje najnowszy standard sieci 5G. Jednak ta technologia w Polsce dopiero się rozwija, więc dostęp do niej jest ograniczony.

Czy smartfon obsługuje 5G?

Pod skrótem NFC kryje się nazwa modułu umożliwiającego płatności zbliżeniowe telefonem. Jeżeli nie ma go na pokładzie to nie ma też opcji płacenia. W wielu smartfonach jest on już jednak standardem. 

Płatności zbliżeniowe (NFC)

Jaki model kupić? Sprawdź!