Chiny będą tworzyć panele słoneczne z nowego materiału

Udało się wytworzyć materiał, który pozwoli na wydajniejszą pracę paneli słonecznych, przy niższych kosztach produkcji. Oznacza to innowację w pozyskiwaniu energii. Już w tym roku mają powstać pierwsze konstrukcje.

Awatar Marta Urbaniak

Badacze z Nanjing University stworzyli nowy materiał stosowany do paneli słonecznych.

Przełomowy materiał jest wydajniejszy i tańszy od krzemu oraz przetrwa dłużej.

Już w tym roku ma rozpocząć się produkcja nowych paneli w oparciu o rewolucyjne tworzywo.

Nie od dziś wiadomo, że wiele nowych technologii wywodzi się z Chin. Tym razem nie jest inaczej. W Państwie Środka powstał start-up, który ma zająć się produkcją paneli z innego tworzywa niż krzem.

źródło grafiki turan

Ich koszt ich produkcji jest również o 50% tańszy, ze względu na łatwiejszą dostępność surowca. Przez prostotę budowy z tego surowca, produkcja paneli słonecznych może odbywać się w jednej fabryce, unikając transportu niezbędnego do ukończenia konstrukcji.

Perowskitowe panele słoneczne są na tyle niezwykłe, że po 600 h działania 24/7 ich stan wynosi 90% podstawowej wydajności. Jest to obiecujący wynik, wykorzystanie tego materiału może przedłużyć żywot paneli. Dodatkowym plusem tego tworzywa jest łatwość przetwarzania na ogniwa w niskich temperaturach.

Tym samym nadadzą się one dla zwykłych mieszkańców, którzy nie będą musieli martwić się o szybką wymianę urządzeń. Ale ich zastosowanie może również dosięgnąć konstrukcji, które przebywają w kosmosie i stamtąd będą czerpać energię, gdzie mają znacznie bliżej do słońca.

Jest to tak duża innowacja, że postanowiono stworzyć start-up – “Renshine Solar, który zajmuje się komercjalizacją nowego tworzywa i budowania z jego użyciem. Już na ten moment doszło do porozumienia z rządem i podpisania umowy.

źródło grafiki SCMP

Linia produkcyjna w prowincji Jiangsu na terenie Chin zajmie się budowaniem jeszcze podczas trwającego lata. Fabryka ma osiągnąć moc 150 megawatów z wykorzystaniem tych paneli słonecznych umieszczonych na dachach, ścianach.

Termin otrzymania takiej wartości to wrzesień tego roku. 100 milionów dolarów zostało przeznaczonych na pilotażową linię produkcyjną, która ma odbyć się w przyszłym roku.

Nowy materiał, który prosperuje lepszymi wynikami może faktycznie zrewolucjonizować technologię i rynek paneli słonecznych. Tym samym wydłużona zostaje żywotność sprzętu, a to dodatkowo oznacza mniejsze koszty poniesione na przestrzeni lat.

Źródło: Independent

Awatar Marta Urbaniak

Zobacz też

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez