To ten bloger daje chciwym korporacjom pomysły

Firmy prześcigają się w pomysłach, by skusić klientów do skorzystania z ich produktów. Aplikacje zyskują nowe funkcje praktycznie z tygodnia na tydzień. Co by się jednak stało, gdyby wcielono w życie bardziej kontrowersyjne pomysły? 

Awatar Karolina Burnagiel

Designer Soren Iverson publikuje na Instagramie własne pomysły na aktualizacje znanych aplikacji. Niektóre idee są zabawne, inne nieco kontrowersyjne.

Twórca wpadł na koncept projektu po tym, jak pod koniec zeszłego roku stworzył kilka prac w odpowiedzi na pytanie, jak wyglądałoby Podsumowanie Roku na Spotify w innych aplikacjach.

Jego designy są repostowane na stronach z memami, przez co regularnie przybywa mu nowych obserwujących.

Użytkownik Instagrama o nicku @soren.iverson jest twórcą, który wstawia na platformę swoje pomysły dotyczące aktualizacji najbardziej znanych aplikacji. Jako że designer wymyśla wariacje na temat popularnych marek i to w dodatku publikuje coś nowego każdego dnia, zbiera się wokół niego znaczące grono folołersów. Głównym jednak aspektem, który może być interesujący dla potencjalnego odbiorcy, jest fakt, iż te innowacje są zabawne. Ale i kontrowersyjne.

Publikacje Sorena Iversona są “satyrycznym projektem produktu”. Jak pisze Instagramowe konto @creativereview, Iverson rozpoczął swoją kreatywną działalność w tym kierunku pod koniec zeszłego roku. Wtedy to właśnie miał trochę wolnego czasu i stworzył parę designów w odpowiedzi na the Spotify Year in Review, podkreślając jak absurdalne byłoby przełożenie tego konceptu na inne aplikacje. Okazuje się, że ten zamysł trafił na podatny grunt.  Poboczny projekt Iversona jest co jakiś czas podłapywany przez strony z memami i w ten sposób jego konto zyskuje coraz większą popularność. 

Źródło grafiki: @soren.iverson

Pomysły na pierwszy rzut oka są zabawne. Pojawiają się tu jednak aktualizacje, które można by umieścić na całym spektrum od kategorii “niewinne” do “kontrowersyjne”, w zależności od wrażliwości danego odbiorcy i stosownych regulacji prawnych. Najbardziej nieszkodliwe jest chociażby streszczenie długiej wiadomości przez sztuczną inteligencję czy też krótkie podsumowanie, gdy ominiesz ponad 20 wypowiedzi na konwersacji grupowej. Pojawiła się też propozycja zamiany liczb w powiadomieniach na kreski lub cyfry rzymskie. 

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Lipiec 2024

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł

Wśród aktualizacji są również opcje, o które użytkownicy proszą od wielu lat, np. informowanie o odobserwowaniu albo zablokowaniu przez innego internautę, czy też płatna opcja milczącego kierowcy podczas jazdy Uberem. Te pomysły wpadają w kategorię najbardziej prawdopodobnych do wprowadzenia w przyszłości przez marki. 

Źródło grafiki: @soren.iverson

Kilka pomysłów można dopasować do kategorii “pomocne”. Przynajmniej w teorii. Taką aktualizacją byłoby chociażby powiadomienie o możliwości rozmowy z terapeutą po stresującej rozmowie online. Innym rozgrzewającym serce konceptem jest blokada telefonu po długiej aktywności i stop w celu napicia się wody (czy też czegokolwiek innego). Oczywiście, w tym konkretnym poście jest zawarta informacja, iż trzeba się nagrać podczas wspomnianego picia wody, ale to już jest kwestia dyskusyjna.

Kolejnym konceptem, który dotyczy zdrowia, jest automatyczne zatrzymanie po pewnej liczbie wyświetlonych rolek na zrobienie sobie przerwy – po osiągnięciu setki aplikacja byłaby zablokowana, by ograniczyć dzienną aktywność w Internecie. Wiadomo jednak, że jakkolwiek idealistycznie by te pomysły nie brzmiały, w głowie mamy Black Mirror i to, jak to wszystko mogłoby zostać wykorzystane w negatywny sposób.

Źródło grafiki: @soren.iverson

Zdecydowanie najwięcej jest pomysłów kontrowersyjnych – od lekko naruszających nasze prawa do poziomu chaotycznego zła. Są to m.in. idee polegające na pewnej grupie użytkowników zgłaszających w aplikacji informacje o innym internaucie. U Iversona pojawia się kilka przykładów z aplikacji randkowej, kiedy to można zasygnalizować, iż nasz towarzysz nie zapłacił za kolację, skonsultować się z jego byłym partnerem czy sprawdzić liczbę randek, na których był w ramach portalu. Będzie możliwe także ustawienie minimalnego lub maksymalnego wzrostu jako wymagania do dalszej rozmowy. Takie funkcje na pewno rozgrzałyby internetowe dyskusje do poziomu zapłonięcia ogniem piekielnym.  

Kolejne chaotyczne koncepty to chociażby usunięcie komuś filtra ze zdjęcia za pieniądze, włączenie kamerek wszystkim uczestnikom rozmowy online czy powiadomienie o nepotyzmie na LinkedInie, gdy ktoś z Twojej rodziny jest na znaczącej pozycji. Z kolei może nie tyle złe, co smutne byłoby otrzymanie wiadomości o potencjalnej długości życia na podstawie aktywności, przyszłej masie ciała czy informacji, iż ktoś zgłosił nas w aplikacji za śmierdzenie w miejscu publicznym. 

Źródło grafiki: @soren.iverson

Iverson wstawił na Instagrama również takie pomysły, które ułatwiłyby życie w społeczeństwie, jednak na pewno dla niektórych byłyby potencjalnie oburzające i ograniczające. Przykładem może być chociażby dopłata w samolocie za nieściąganie obuwia przez innych pasażerów czy zgłoszenie na policję kogoś, kto publicznie głośno rozmawia przez telefon. Niektórzy pewnie byliby zadowoleni, gdyby Spotify zablokował możliwość słuchania świątecznej muzyki poza grudniem. Inną funkcją, która sprawiłaby, że świat zapłonie, byłoby powiadomienie, że ktoś nie kliknął w link, który mu wysłaliśmy, a odpowiedział, że filmik jest super. Kontrowersyjną opcją byłoby także zablokowanie możliwości dodawania relacji komuś, kto dodał ich już kilkanaście w ciągu krótkiego czasu.   

Źródło grafiki: @soren.iverson

Te wszystkie wyżej wymienione pomysły i o wiele, wiele więcej można zobaczyć na Instagramowym profilu autora. Dzięki takim eksperymentom w łatwy sposób można sprawdzić, co byłoby interesującą odmianą, a co naruszałoby nasze personalne granice. A może gdyby takie kontrowersyjne opcje byłyby wprowadzone, to te aplikacje po prostu by upadły? Tego nie wiemy. Być może funkcjonują one w jakiejś alternatywnej rzeczywistości. Teraz jedyne, co mnie ciekawi, to które z tych możliwości faktycznie będą podchwycone przez firmy wprowadzone w życie. Być może już niedługo zobaczymy w działaniu coś z powyższych propozycji? Czekamy!

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Lipiec 2024

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł

Źródło: Instagram/Soren.Iverson; Instagram/CreativeReview

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez