Jaki komunikator wybrać i dlaczego nie Messenger?!

Jaki komunikator wybrać i dlaczego nie Messenger?!

Messenger dominuje w Polsce, ale jego wątpliwa wiarygodność i ostatnie awarie motywują do znalezienia zamienników. Aby każdy znalazł dla siebie najlepszy komunikator, sporządziliśmy listę funkcjonalnych i bezpiecznych aplikacji do komunikacji. Oto one!

Signal ‐ nowy król komunikacji

Reklama
Komunikator Signal

Aby się zarejestrować do Signal wymagany jest numer telefonu, ale wiadomości i rozmowy prowadzone są przy użyciu Internetu. Numer telefonu jest również konieczny do dodania znajomych i prowadzenia konwersacji.

Signal oferuje prywatne i grupowe konwersacje, szyfrowanie wiadomości, video rozmowy, rozmowy głosowe, wiadomości głosowe, małe straty jakości multimediów i dostęp do aplikacji z wielu różnych urządzeń jednocześnie. Również za naszą zgodą może umożliwić komunikację z naszymi zapisanymi numerami przez aplikację, jeżeli dany kontakt również korzysta z Signala.

Signal jest wyposażony w dużo zabezpieczeń w postaci haseł i kodów PIN potwierdzających naszą tożsamość, nawet po zalogowaniu się. Ponadto twórcy aplikacji utrzymują się głównie z pieniędzy otrzymanych w ramach fundacji, którą prowadzą. Zatem nie muszą zbierać i sprzedawać danych użytkowników, żeby móc prowadzić swoją działalność. Żaden inny komunikator z naszego zestawienia nie stosuje podobnego zabiegu. Zdecydowanie ma to pozytywny wpływ na wiarygodność.

Telegram ‐ dużo i szybko

Komunikator Telegram

Ten komunikator jest banalnie prosty do założenia. Wystarczy wpisać numer telefonu, przepisać kod z SMS i ustawić nazwę użytkownika. Natomiast wszelka komunikacja prowadzona jest przy użyciu Internetu.

Telegram oferuje głównie szyfrowane wiadomości, grupy praktycznie bez ograniczeń członków, możliwość korzystania z aplikacji na wielu urządzeniach jednocześnie, sekretne konwersacje, szyfrowane wiadomości (trzeba włączyć) wygasające wiadomości i małe straty na jakości multimediów. Za naszą zgodą pozwala na komunikację z zapisanymi numerami przez aplikację, jeżeli dany kontakt również korzysta z Telegrama. Telegram umożliwia też wysyłanie plików w wielu różnych formatach nawet do 2GB

Żaden komunikator nie jest idealny i nie każdemu będzie wszystko w nim odpowiadać. Telegram przetrzymuje historie konwersacji w chmurze „tak długo, jak to będzie potrzebne”. Osoby stawiające na prywatność z pewnością uznają to za znaczną wadę. Nigdy nie mamy pewności, co się z tymi danymi może stać oraz jak wygląda ich ochrona. Dzisiaj mogą być bezpieczne, ale kto wie czy przy zmianie zarządu firmy lub potencjalnym ataku nigdzie nie wyciekną?

Discord ‐ komunikator społeczności

Komunikator Discord

Discord działa w przeglądarkach na urządzeniach mobilnych i komputerach, bez konieczności pobierania aplikacji. Do założenia konta nie jest potrzebny numer telefonu i działa przy wykorzystaniu łączności z Internetem. 

Do znalezienia i dodania znajomych wystarczy ich nazwa i czterocyfrowy numer (tag). Niestety nie ma możliwości integracji konta z naszą książką telefoniczną z oczywistych powodów.

Discord za darmo umożliwia wideorozmowy, rozmowy głosowe, konwersacje tekstowe nawet dla wielu osób jednocześnie i dostęp do aplikacji z wielu różnych urządzeń. Ponadto każdy może stworzyć własny serwer, na który mogą dołączyć tylko osoby, które otrzymały zaproszenie w formie linku. 

Żaden inny komunikator nie oferuje tylu narzędzi do tworzenia oryginalnych społeczności co Discord. Serwerowe emotki, rangi, pseudonimy i boty pozwalają stworzyć unikatowe relacje, gdyż powstały tylko dla określonej grupy, a nie całej platformy. Nawet firmy decydują się korzystać z serwerów Discorda, ponieważ za darmo oferują więcej, niż wiele płatnych rozwiązań. 

Zdjęcie opcji serwera Discord

Zabezpieczenia Discorda nie są tak spektakularne i ograniczają się głównie do metod logowania i ochrony przed spamem. W przeszłości komunikator miał problemy z bezpieczeństwem, ale jego możliwości są nadal niezastąpione.

Za pomocą Discorda można przesyłać wiele różnych typów plików, ale maksymalnie do 8 MB. Żeby zwiększyć ten limit do 100 MB trzeba wykupić subskrypcję „Nitro”. Jednak można to ominąć korzystając z internetowych narzędzi do kompresji, takich jak FreeConvert. Ewentualnie możecie wysłać pliki na prywatny Dysk Google, albo MEGA i udostępnić je za pomocą linku.

Usecrypt ‐ najbezpieczniejszy komunikator?

Komunikator UseCrypt

Usecrypt nie jest całkowicie darmowy. Do korzystania z pełni możliwości konieczne jest cykliczne opłacanie subskrypcji, ale ktoś ceniący sobie prywatność i bezpieczeństwo powinien rozważyć tą propozycję. 

Podobnie jak Telegram czy Signal, Usecrypt bazuje na numerze telefonu i oferuje możliwość dodania kontaktów z naszej książki telefonicznej.

Usecrypt to komunikator prawdopodobnie oferujący najwięcej zabezpieczeń. Wyróżnia go konieczność podania losowych haseł przez każdą ze stron konwersacji i szyfrowanie uniemożliwiające zobaczenie wiadomości nawet twórcom aplikacji. Niemniej jednak wygasające wiadomości i możliwość dodawania kontaktów z naszej książki telefonicznej również jest obecna, ponieważ bazuje na numerze telefonu. 

Dlaczego nie Messenger i WhatsApp?

opisywane komunikatory w folderze razem

Te komunikatory w ostatnich latach nie zaprezentowały nic godnego naśladowania i w porównaniu do powyższych wydają się technologicznie przestarzałe. Dodatkowo psucie jakości multimediów, awarie i pogłoski o wykradaniu danych przez korporacje zarządzające nimi zniechęcają do używania Messengera i WhatsAppa. Przez to, że każdy już do nich przywykł i mają taką bazę użytkowników ciężko od nich odejść. To, że mamy jeszcze je na telefonie jest spowodowane tylko tym, że nikomu nie chce się ich zmieniać na inne. 

Po przejściu na jakikolwiek inny komunikator i tak będziemy zmuszeni zapraszać na niego naszych znajomych i osoby z rodziny. Przytoczone aplikacje ciągle są mniejszością w naszym kraju i nie tylko. Zachęcanie innych to jedyny sposób na zwiększenie liczby potencjalnych kontaktów i mowa tu nie tylko o najbliższych. Jeżeli coraz więcej osób zacznie używać danego komunikatora, to tym łatwiej będzie odejść od tych dominujących.Jest to niezmiernie żmudna i ciężka praca, ale warta swojej ceny, jeżeli w grę wchodzą nasze dane. 

Chyba nikt nie chciałby być teraz na miejscu mniej scyfryzowanych użytkowników. Często osoby, które niedawno nauczyły się obsługiwać Messengera lub WhatsAppa, otrzymują polecenie przejścia na inny komunikator z niezrozumiałych przyczyn. O ile to zrobią, to ich baza kontaktów będzie na tyle mała i ograniczona, że przestaną używać tej aplikacji. 

Reklama

Iluzja bezpieczeństwa

antywirus na telefon w postaci robaka na tarczy
rolevich_designs – Instagram

Nie należy uważać, że każdy wcześniej wspomniany komunikator jest całkowicie bezpieczny i prywatny. Nadal istnieją luki pozwalające twórcom lub osobom trzecim na wykradanie naszych wiadomości, danych itp. Nawet jeżeli sama aplikacja będzie względnie szczelna, to możemy paść ofiarą zewnętrznego oprogramowania śledzącego nasze urządzenia i działania w Internecie. 

Bezpieczeństwo stało się już elementem marketingowym komunikatorów i  twórcy aplikacji często nadinterpretowują pewne fakty. W związku z tym nie powinniśmy ślepo wierzyć w słowa producentów, ponieważ ciężko odróżnić prawdę od budowania iluzji bezpieczeństwa. 

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Antywirus na telefon – a komu to potrzebne?

Komputery ze względu na specyfikę systemu są podatne na zagrożenia z zewnątrz, dlatego antywirus jest niezbędny. Nawet do tego stopnia, że sam Microsoft zaimplementował antywirusa do swojego Windowsa. Ale czy jest nam potrzebny antywirus na telefon?

Czytaj artykuł
Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!