Już od dzisiaj możesz zastrzec swój numer PESEL!

Bardzo ważny numer, który jest potrzebny w sytuacjach urzędowych, edukacyjnych czy zdrowotnych – PESEL. Każdy go posiada, ale nie każdy odpowiednio pilnuje. Teraz jednak będzie można to naprawić i go zastrzec. Jak to zrobić? 

Awatar Karolina Burnagiel

Od dzisiaj (17 listopada 2023 roku) będzie można zastrzec swój numer PESEL.

Można tego dokonać osobiście w urzędzie gminy oraz elektronicznie za pomocą strony internetowej obywatel.gov.pl czy aplikacji mObywatel 2.0.

Warto zainteresować się zastrzeżeniem numeru PESEL, jeśli chcemy dbać o bezpieczeństwo naszych danych i pilnować ich przed oszustwem czy kradzieżą.

Strona Rejestru Zastrzeżeń Numerów PESEL będzie zawierać również m.in. historię weryfikacji naszego numeru przez firmy czy osoby prywatne.

PESEL to bardzo istotny dla nas ciąg cyfr. Nie powinno się go nikomu udostępniać bez powodu. Jeśli nasz numer wpadnie w niepowołane ręce, może to wywołać sporo poważnych problemów. PESEL może być bowiem wykorzystany przez osoby trzecie do kradzieży i oszustwa, jak chociażby zaciągnięcie kredytów lub podszycie się pod czyjeś nazwisko. Nie zawsze jednak da się upilnować, kto tak naprawdę ma kontakt z naszymi danymi wrażliwymi i w jakim celu ich używa.   

Na pomoc obywatelom przybywa teraz specjalny system opracowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Resort już od dłuższego czasu pracuje nad funkcją, która umożliwi Polakom zastrzeżenie swojego numeru identyfikacyjnego. Pierwsze informacje dotyczące Rejestru Zastrzeżeń Numerów PESEL podkreślały, iż opcja ta będzie możliwa dopiero w czerwcu 2024 roku. Okazuje się jednak, że już teraz możemy zawalczyć o bezpieczeństwo naszych danych osobowych.

Źródło grafiki: Urząd Miasta Torunia.

Urząd Miasta Torunia poinformował na swojej stronie internetowej, iż od dzisiaj (tj. 17 listopada 2023) będzie można zastrzec swój numer PESEL. Funkcjonalność ta jest dostępna do zrealizowania na trzy sposoby: poprzez osobistą wizytę w urzędzie gminy, elektronicznie na stronie obywatel.gov.pl oraz za pomocą aplikacji mObywatel 2.0.

Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL umożliwia każdej osobie fizycznej zablokowanie swojego numeru, odblokowanie go czy ustawienie opcji automatycznego zastrzeżenia. Dzięki temu systemowi będzie można również sprawdzić historię weryfikacji numeru identyfikacyjnego oraz zmian jego statusu. 

Źródło grafiki: Geekweek.interia.pl.

Niestety, numery PESEL nie są i nie będą zastrzeżone automatycznie. Każdy obywatel będzie musiał zatroszczyć się o bezpieczeństwo własnych danych. Warto jednak skorzystać z oferty Ministerstwa Cyfryzacji, jako że dzięki zastrzeżeniu nikt nie będzie mógł wykorzystać naszego numeru PESEL w celu kradzieży tożsamości czy dokonania oszustwa. 

Brak automatycznego zastrzeżenia może mieć źródło w wygodzie obywateli, jako że przy każdej wizycie w banku, sklepie czy u operatora sieci trzeba będzie “odstrzec” numer tak, by z niego skorzystać. Jako że nie każdy ma zainstalowaną aplikację mObywatel i może to zrobić w kilka sekund, zablokowane dane spowodują dodatkowe zamieszanie. Niestety, jak na razie Ministerstwo Cyfryzacji nie przygotowało żadnej kampanii informacyjnej na ten temat. Jeśli jednak zależy nam na tym, by spać spokojnie, zastrzeżenie PESELu to dobry pierwszy krok. 

Źródło: Bezprawnik.pl; Tabletowo.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez