50 lat temu swój początek miały telefony jakie znamy dziś

Motorola była pionierem innowacji w świecie telefonów. Pierwsze telefony dotykowe z klapką, do których dziś wracamy, to twór firmy. Tak samo doczepiany moduł 5G. Motorola zapoczątkowała rozwój przełomowych technologii.

Awatar Marta Urbaniak

Motorola to prekursor innowacji w świecie technologii, co najmniej 3 pomysły firmy zapoczątkowały rewolucję.

Pierwszy telefon przenośny dostępny do kupienia przez ludzi to Motorola DynaTAC 8000X, który powstał 50 lat temu.

Motorola jako pierwsza wymyśliła moduł 5G, jednak pod inną postacią, w porównaniu z dzisiejszym wbudowanym układem.

Pierwszy przenośny telefon

Zacznijmy jednak od początku, co jako pierwsze się wydarzyło w historii komórek dzięki firmie? Dokładnie 50 lat temu, 3 kwietnia 1973 roku, prezes Motoroli w tamtych czasach, Martin Cooper nawiązał pierwsze połączenie publiczne za pośrednictwem przenośnego telefonu Motorola DynaTAC 8000X

Martin Cooper

To był przełomowy moment dla rozwoju komórkowego. Nie trzeba było już więcej czekać na połączenie siedząc w pobliżu telefonu czy udawać się specjalnie do budki telefonicznej. Oficjalne dopuszczenie do sprzedaży odbyło się 10 lat później, za zgodą amerykańskiej Federalnej Komisji Komunikacji. Jednak Motorola postawiła mały ale znaczący pierwszy krok.

Oczywiście pierwsza komórka nie należała do lekkich ani małych, prototyp ważył 1,1 kg, a w oczekiwaniu na zatwierdzenie zmniejszono wagę do 790 g. Jeśli zaś chodzi o wysokość, to miał on aż 30 cm wysokości.

Motorola DynaTAC 8000X i składany RAZR V3

Pozwalał na 30 minut rozmowy, po czym trzeba było go ładować aż 10 h. Czekanie tyle czasu na sprawny telefon dziś jest nierealne, ale pokazuje to jak duży przeskok nastąpił przez 50 lat w rozwoju technologii.

Motorola udowadnia, że da się smuklej

Przez długi czas wielu producentów produkowało grube telefony, w 2004 roku Motorola wprowadziła nowy smukły model telefonu z klapką – RAZR V3. W tamtym czasie był to najcieńszy dostępny telefon na rynku i jedyny z klapką. Miał grubość 13,9 mm, co w tamtych czasach było uznawane za naprawdę cienki telefon.

Przez zastosowanie składanej konstrukcji gumowe klawisze zastąpiono metalowymi przyciskami o grubości około milimetra. Całość prezentowałą się elegancko przy (wtedy) dużym kolorowym wyświetlaczu. Ekran 2,2-cala wydawał się kiedyś tak duży, a teraz idziemy po jeszcze większe. Pamięci na dane było zaledwie 5,5 MB, a wbudowana bateria miała 680 mAh, dzięki czemu wystarczała już na 7 h rozmów.

Moto Z3

3 kwietnia 2019 roku zdecydowano wypuścić prawdziwego smartfona Moto Z3, który miał już 6-calowy ekran AMOLED. Standard gabarytów został zmieniony i osiągnięto grubość już 6,8 mm. Za to bateria stała się większa – miała pojemność 3000 mAh, czyli bardziej zbliżoną do dzisiejszych smartfonów. Dostępne było 6 GB RAMu i do nawet 128 GB pamięci na dane. Co ciekawe na jego pleckach były widoczne piny i nie bez powodu.

Pierwszy moduł 5G

Wraz z tym modelem dołączono wpinany moduł 5G moto mod. Był to pierwszy moduł pozwalający łączyć się ze standardem 5G, niestety był on dostępny tylko na rynku amerykańskim dla sieci Verizon. Pozwalał on na przesył danych do 5 Gb/s. Sam moduł był o wiele grubszy, niż smartfon. Dziś przypomniałby powerbank przyczepiony do telefonu.

Był to pierwszy krok, który pozwolił rozwinąć technologię przesyłu danych i standardów sieci komórkowych, które teraz są wszechobecne. Sieć 5G rozrasta się dzięki masztom w coraz większej liczbie zakątków na Ziemi.

Jak widzicie Motorola zapoczątkowała nie jeden, a kilka rozwój w świecie technolog, który znamy dzisiaj. Możecie zobaczyć na ilustracji wszystkie zbudowane telefony od Motoroli na przestrzeni 50 lat.

Źródło: informacja prasowa

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez