miniaturka z logiem Google

Google usuwa konta! Sprawdź czy Twoje także zniknie

Google zmienił swoją politykę i ma zamiar masowo usuwać prywatne konta użytkowników, które spełniają określone warunki. Co zrobić, aby nie stracić swoich danych, zdjęć, e-maili czy innych powiązanych danych?

Google zmienił swoją politykę dotyczącą prywatnych kont użytkowników.

Po odnotowaniu braku aktywności na koncie przez określony czas nastąpi jego usunięcie wraz z zawartością.

Użytkownicy mają czas na zareagowanie i podjęcie działań do końca tego roku.

Gigant z Mountain View ma szeroki zakres usług, na których bazują miliardy osób. Gmail, Kalendarz, Dysk i Zdjęcia Google czy YouTube wszystko to serwisy jednej z największych firm technologicznych na świecie.

Jednak to nie jedyne powody, aby posiadać konto Google. Często, aby zarejestrować się na dany portal potrzebny jest e-mail. Zapewne w Internecie jest nie jedna osoba, która ma wiele kont Gmail. Niestety może nastać tego koniec.

źródło grafiki Google

Przedsiębiorstwo ogłosiło, że zmienia swoją politykę dotyczącą prywatnych kont. Co to oznacza? Wielu z Was może pożegnać się z tymi wszystkimi przywilejami, swoimi prywatnymi danymi, zdjęciami czy innymi powiązanymi kontami.

Taka wizja jest przerażająca pewnie dla niejednego z Was. Jednak da się uchronić przed takim obrotem spraw – w jaki sposób? Wystarczy, że zalogujecie się na swoje konto w przeciągu 2 lat i dokonacie na nim jakiejś aktywności jak oglądanie na YouTube, przeglądanie Dysku czy pobieranie/aktualizowanie aplikacji z Google Play.

źródło wideo blog Google

Dla pewności Warto choć raz skorzystać z każdej usługi i przy okazji samemu przejrzeć i usunąć to, co jest dla Was zbędne, a zajmuje jedynie niepotrzebnie miejsce.

Realne ryzyko

Nieużywane konta stanowią problem, który wcale nie jest taki błahy. Jednym z nich jest fakt, że te starsze mogą nie być chronione nowymi metodami, jak chociażby weryfikacja dwuetapowa. Zwiększa to ryzyko, że ktoś złamie hasło i dostanie się do tego co dla Was istotne.

Często w ostatnich latach dochodziło do wycieków danych dużych firm jak Facebook czy Mastodon czy ataków hakerskich jak ten dokonany w Urzędzie Miasta Poznania o którym pisaliśmy.

Oszuści po otrzymaniu najważniejszych danych ofiary bardzo łatwy sposób mogą wykorzystać je do szantażowania, wyłudzania czy dokonywania kolejnych przestępstw, podając się za kogoś kim nie są.

Czystka absolutna

Kiedy rozpocznie się czyszczenie przez Google? Na szczęście macie trochę czasu, aby podjąć odpowiednie kroki. Gigant rozpocznie proces usuwania w grudniu 2023 roku, jednak poprzedzi go komunikatem wysyłanym wielokrotnie zanim dojdzie do kasowania konta i jego zawartości. Podane w ustawieniach konto zapasowe również otrzyma ostrzeżenie o możliwości usunięcia.

Działania firmy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa kont użytkowników i tego co dla Was cenne. Za to nie można wykluczyć, że dodatkowym powodem może być odzyskanie miejsca, które jest przyznane osobom zapominającym o swoich kontach.

Źródło: blog Google

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!