jak sprawdzić temperaturę procesora

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Dbanie o komponenty komputerowe jest bardzo ważne i nie można o tym zapominać. Co jednak mamy począć, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy? Przed Wami krótki poradnik z odpowiedzią na pytanie: jak sprawdzić temperaturę procesora?

Dbanie o komponenty komputerowe

Jak wszystko inne, urządzenia i komponenty elektroniczne mają swoją ograniczoną żywotność i nigdy (przynajmniej w najbliższym czasie) nie będą żyły wiecznie. W wielu przypadkach ich „życie” jest zależne od sposobu ich wykorzystywania, bowiem jak mówi słynne przysłowie: „jak dbasz, tak masz”.

serwis PC

Informacje o żywotności są więc jedynie szacunkiem – jeśli będziemy należycie dbać o dany produkt (i nie ulegnie on nieszczęśliwemu wypadkowi czy awarii), to może posłużyć nam nawet dłużej, niż początkowo zapowiadał sam producent. I odwrotnie, jeśli nie będziemy o niego dbać, to pożegna się z nami znacznie szybciej.

Tak jest chociażby w przypadku komponentów komputerowych – gdy ich wydajność spada, komputer działa gorzej. Jeśli nasz PC zacznie „chodzić” wolniej i głośniej, może się okazać, że pasta termoprzewodząca uległa zużyciu. Żeby to zweryfikować, musimy jednak znać odpowiedź na pytanie: jak sprawdzić temperaturę procesora?

Wyszukiwanie awarii i problemów

Oprócz wyjątkowych sytuacji, jak fizyczne uszkodzenia czy błędy oprogramowania, nowe komponenty komputerowe przez długi czas nie sprawiają jakichkolwiek problemów. To zmienia się oczywiście z biegiem miesięcy i lat, kiedy konkretne części naturalnie się zużywają i tym samym tracą na wydajności.

jak dbać o PC
źródło: CNET

W momencie, kiedy czujemy, że nasz komputer stacjonarny nie działa już tak dobrze, jak jeszcze kilka tygodni wcześniej, powinniśmy poszukać źródła problemu. Możemy to zrobić osobiście lub oddać komputer do specjalistów, jeśli uważamy, że nasze umiejętności nie wystarczą do wyjaśnienia tej sprawy.

pasta termoprzewodząca na procesorze
źródło: Kooling Monster

Jedną z najmniej inwazyjnych sytuacji, jaka może się nam przytrafić, jest zużycie pasty termoprzewodzącej na procesorze (zazwyczaj po ok. 2-3 latach). Objawia się to przede wszystkim zbyt wysokimi temperaturami procesora, a co za tym idzie, również bardzo głośnym działaniem naszego komputera.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Test kamery internetowej – jak sprawdzić, czy kamerka działa?

Test kamery internetowej jest ważną czynnością, szczególnie jeśli planujecie ważne połączenie wideo. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, a będziesz mógł cieszyć się płynnymi wideokonferencjami i udanymi nagraniami wideo!

Czytaj artykuł

Jak sprawdzić temperaturę procesora? (zewn. program)

Aby jednak mieć pewność, że w problemem jest zużycie pasty termoprzewodzącej, przed rozkręceniem komputera i zweryfikowaniem stanu faktycznego powinniśmy sprawdzić, na jakich temperaturach pracuje nasz procesor.

Jedną z możliwych metod jest oczywiście wykorzystanie zewnętrznego programu. Do tego celu możemy wykorzystać np. prosty w obsłudze, popularny program o nazwie CPUID HWMonitor. Możemy dowiedzieć się z niego wielu przydatnych informacji nt. naszych komponentów, takich jak temperatura, napięcie, czy procent wykorzystania.

Jak sprawdzić temperaturę procesora? (płyta główna)

Warto wspomnieć, że podobne możliwości oferują producenci wszystkich płyt głównych za sprawą dedykowanych aplikacji na komputery. Zanim jednak pobierzemy taki program, warto sprawdzić dokładną nazwę modelu naszej płyty.

W tym celu wystarczy wywołać skrót klawiszowy „Windows + R”, wpisać „msinfo32” w polu wyszukiwania, a następnie zlokalizować naszą płytę główną na wyświetlonej liście. Teraz wystarczy przejść na stronę producenta naszej płyty, zlokalizować sekcję oprogramowanie / pobieranie i ściągnąć odpowiednią aplikację.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jak zainstalować Windows 11? – Pokazujemy jak!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zainstalować system Windows 11? Ten poradnik pomoże Ci przejść przez ten proces krok po kroku! Przy okazji zobaczysz, który sposób jest najbardziej optymalny w twoim przypadku. 

Czytaj artykuł

Tych temperatur NIE przekraczaj!

Co powinniśmy zrobić, jeśli sprawdziliśmy już na jakich temperaturach pracuje nasz procesor – zarówno w stanie spoczynku, jak i przy wymagających grach? Według powszechnie dostępnej wiedzy, temperatura procesora w spoczynku nie powinna przekraczać ok. 40-50°C, a w przypadku gier – 90°C.

zbyt wysokie temperatury na procesorze
źródło: PC Gamer

Wszystko zależy od wykonywanych aktywności, powtarzalności tej sytuacji i zaleceń producenta. Zbyt wysokie temperatury mogą być spowodowane zużyciem pasty termoprzewodzącej, więc należy to zweryfikować w razie potrzeby ją uzupełnić. Jeśli to nie pomoże, problemem mogą być na przykład wadliwe systemy chłodzenia.

Korzystacie na co dzień z komputerów stacjonarnych, czy laptopów? Dajcie znać, czy zdawaliście sobie sprawę, jak sprawdzić temperaturę procesora!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez