chipset

Czym jest chipset i jaką pełni rolę?

Przy dobieraniu komponentów możecie natknąć się na różne hasła, których nie słyszeliście nigdy wcześniej. Jednym z nich może być na przykład chipset płyty głównej, ale… czym on w ogóle jest i co od niego zależy?

Awatar Kamil Malczyk

Składanie PC, a nieznane dotąd hasła

Tajemnicą nie jest, że najtańszą metodą nabycia nowego komputera stacjonarnego, jest kupienie tak zwanego składaka. Nie mówimy tutaj jednak o gotowych zestawach komputerowych z elektromarketów, które często mają zawyżone ceny, a o samodzielnym (lub z pomocą eksperta) dobraniu komponentów.

zbuduj swojego PC

Po dobraniu odpowiednich części całej układanki, pozostaje nam zamówić je do domu i samodzielnie złożyć lub dopłacić (często minimalne kwoty, jak np. 1 zł) za złożenie komputera przez ekspertów. Jeśli zaczniemy zagłębiać się w szczegółowe opisy naszych komponentów, to możemy natknąć się np. na hasło „chipset”.

Frazę tę spotkamy w opisie specyfikacji lub parametrach technicznych wybranej płyty głównej. Choć nowicjusze mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, wspomniany chipset pełni bardzo ważną rolę i to między innymi do niego musimy dopasować odpowiedni procesor. Czym więc jest, jakie są jego warianty i co od niego zależy?

Jaką rolę pełni płyta główna?

Zanim jednak o samym chipsecie, warto wspomnieć, jaką rolę w komputerach pełni w ogóle płyta główna. Przede wszystkim jest to obowiązkowy element każdej jednostki, bez której nie byłyby one w stanie w ogóle funkcjonować. Płyta główna łączy ze sobą wszystkie ważne komponenty i sprawia, że sprzęt może działać poprawnie.

płyta główna z chipsetem
źródło: Creative Fabrica – @dreamclub270

Nie chodzi jednak stricte o poprawne działanie komputera po włączeniu, bo gdyby nie płyta główna, to nie moglibyśmy w ogóle go złożyć. To właśnie na niej montuje się najważniejsze podzespoły, takie jak procesor, karta graficzna, czy pamięć RAM.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jak sformatować komputer?

Czy warto czyścić pamięć wykorzystywanych przez nas dysków? Jak sformatować komputer i w jaki sposób w ogóle się za to zabrać, żeby niczego nie zepsuć? Przedstawiamy krótką instrukcję, która rozwieje Wasze wątpliwości!

Czytaj artykuł

Czym jest chipset?

Chipset na płycie głównej to układ scalony odpowiadający za komunikację między konkretnymi elementami komputera. Dzięki niemu możliwy jest szybki przesył danych na linii procesor-nośniki danych-peryferia (myszka, klawiatura itp.). Składa się on z dwóch części, tj. mostka północnego i mostka południowego.

chipset na płycie głównej
źródło: Wikipedia

Mostek północny – jak już wcześniej wspomnieliśmy – odpowiada przede wszystkim za komunikację pomiędzy pojedynczymi elementami komputera (przesył danych i wykonywanie obliczeń). Mostek południowy zajmuje się kontrolą urządzeń wejścia i wyjścia, a także zarządzaniem systemową energią i kontrolą temperatur.

Różne chipsety = różne możliwości

Jak nietrudno się domyślić, skoro mówimy o tak ważnym elemencie całej jednostki, wybór odpowiedniego wariantu nie może być przypadkowy. Oprócz dobranych komponentów, to właśnie od chipsetu zależy, na wykonywanie jakich zadań i procesów będziemy mogli pozwolić sobie na kompouterze.

chipset dla graczy
źródło: Club386

Ważną kwestią, której nie można pomijać, jest także kompatybilność chipsetu z procesorami. Nie możemy bowiem dopuścić do sytuacji, w której okaże się, że płyta główna nie będzie wspierała naszego CPU. Od wybranego wariantu zależy również, czy – i jak bardzo – będziemy mogli „podkręcać” wydajność komponentów.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Dbanie o komponenty komputerowe jest bardzo ważne i nie można o tym zapominać. Co jednak mamy począć, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy? Przed Wami krótki poradnik z odpowiedzią na pytanie: jak sprawdzić temperaturę procesora?

Czytaj artykuł

Jakie wyróżniamy rodzaje?

Pamiętajcie więc, że przy dobieraniu komponentów do komputera należy sprawdzić, czy płyta główna i jej chipset będą współgrały z wybranym procesorem. Jeśli jednak nie podjęliście jeszcze ostatecznej decyzji, warto wiedzieć, że – w zależności od ich możliwości i rekomendowanych zadań – chipsety mają specjalne oznaczenia.

źródło: Digital Trends

Wytłumaczenie oznaczeń konkretnych chipsetów od Intela i AMD:

 • Najtańszy wybór:
  • Intel – „X”
  • AMD – „A”
 • Średnia półka cenowa:
  • Intel – „B”
  • AMD – „B”
 • Gaming i wymagające aplikacje:
  • Intel – „Z”
  • AMD – „X”
 • Zaawansowane chipsety:
  • Intel X/XE: „X”
  • AMD Threadripper – „TRX40”

Kiedy posiadacie już minimalną dawkę wiedzy w tym zakresie, skompletowanie odpowiedniego duetu (płyta główna + procesor) powinno być trochę łatwiejsze. Przy wyborze kierujcie się przede wszystkimi swoimi preferencjami i wymaganiami do przyszłej jednostki, nie zapominając oczywiście o kompatybilności!

Czy wiedzieliście, jaką rolę pełni chipset na płycie głównej i jakie są jego rodzaje? Dajcie znać, z którego wariantu korzystacie w swoich PC!

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.