Składanie PC, a nieznane dotąd hasła
Tajemnicą nie jest, że najtańszą metodą nabycia nowego komputera stacjonarnego, jest kupienie tak zwanego składaka. Nie mówimy tutaj jednak o gotowych zestawach komputerowych z elektromarketów, które często mają zawyżone ceny, a o samodzielnym (lub z pomocą eksperta) dobraniu komponentów.
Po dobraniu odpowiednich części całej układanki, pozostaje nam zamówić je do domu i samodzielnie złożyć lub dopłacić (często minimalne kwoty, jak np. 1 zł) za złożenie komputera przez ekspertów. Jeśli zaczniemy zagłębiać się w szczegółowe opisy naszych komponentów, to możemy natknąć się np. na hasło „chipset”.
Frazę tę spotkamy w opisie specyfikacji lub parametrach technicznych wybranej płyty głównej. Choć nowicjusze mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, wspomniany chipset pełni bardzo ważną rolę i to między innymi do niego musimy dopasować odpowiedni procesor. Czym więc jest, jakie są jego warianty i co od niego zależy?
Jaką rolę pełni płyta główna?
Zanim jednak o samym chipsecie, warto wspomnieć, jaką rolę w komputerach pełni w ogóle płyta główna. Przede wszystkim jest to obowiązkowy element każdej jednostki, bez której nie byłyby one w stanie w ogóle funkcjonować. Płyta główna łączy ze sobą wszystkie ważne komponenty i sprawia, że sprzęt może działać poprawnie.
Nie chodzi jednak stricte o poprawne działanie komputera po włączeniu, bo gdyby nie płyta główna, to nie moglibyśmy w ogóle go złożyć. To właśnie na niej montuje się najważniejsze podzespoły, takie jak procesor, karta graficzna, czy pamięć RAM.
Czym jest chipset?
Chipset na płycie głównej to układ scalony odpowiadający za komunikację między konkretnymi elementami komputera. Dzięki niemu możliwy jest szybki przesył danych na linii procesor-nośniki danych-peryferia (myszka, klawiatura itp.). Składa się on z dwóch części, tj. mostka północnego i mostka południowego.
Mostek północny – jak już wcześniej wspomnieliśmy – odpowiada przede wszystkim za komunikację pomiędzy pojedynczymi elementami komputera (przesył danych i wykonywanie obliczeń). Mostek południowy zajmuje się kontrolą urządzeń wejścia i wyjścia, a także zarządzaniem systemową energią i kontrolą temperatur.
Różne chipsety = różne możliwości
Jak nietrudno się domyślić, skoro mówimy o tak ważnym elemencie całej jednostki, wybór odpowiedniego wariantu nie może być przypadkowy. Oprócz dobranych komponentów, to właśnie od chipsetu zależy, na wykonywanie jakich zadań i procesów będziemy mogli pozwolić sobie na kompouterze.
Ważną kwestią, której nie można pomijać, jest także kompatybilność chipsetu z procesorami. Nie możemy bowiem dopuścić do sytuacji, w której okaże się, że płyta główna nie będzie wspierała naszego CPU. Od wybranego wariantu zależy również, czy – i jak bardzo – będziemy mogli „podkręcać” wydajność komponentów.
Jakie wyróżniamy rodzaje?
Pamiętajcie więc, że przy dobieraniu komponentów do komputera należy sprawdzić, czy płyta główna i jej chipset będą współgrały z wybranym procesorem. Jeśli jednak nie podjęliście jeszcze ostatecznej decyzji, warto wiedzieć, że – w zależności od ich możliwości i rekomendowanych zadań – chipsety mają specjalne oznaczenia.
Wytłumaczenie oznaczeń konkretnych chipsetów od Intela i AMD:
- Najtańszy wybór:
- Intel – „X”
- AMD – „A”
- Średnia półka cenowa:
- Intel – „B”
- AMD – „B”
- Gaming i wymagające aplikacje:
- Intel – „Z”
- AMD – „X”
- Zaawansowane chipsety:
- Intel X/XE: „X”
- AMD Threadripper – „TRX40”
Kiedy posiadacie już minimalną dawkę wiedzy w tym zakresie, skompletowanie odpowiedniego duetu (płyta główna + procesor) powinno być trochę łatwiejsze. Przy wyborze kierujcie się przede wszystkimi swoimi preferencjami i wymaganiami do przyszłej jednostki, nie zapominając oczywiście o kompatybilności!
Czy wiedzieliście, jaką rolę pełni chipset na płycie głównej i jakie są jego rodzaje? Dajcie znać, z którego wariantu korzystacie w swoich PC!
Dodaj komentarz