Jak skonfigurować RetroPie? Poradnik!

Jak skonfigurować RetroPie? Poradnik!

O grach retro słyszało wielu, trochę mniej grało, ale każdy czuje nostalgię, kiedy widzi pewnego wąsatego hydraulika. Historia gamingu sięga znacznie dalej niż Minecraft czy Half Life. A takie twory jak RetroPie pozwalają zachować ją wiecznie żywą!

Przed aktualnie popularnymi tytułami, które niekiedy doczekały się już statusu legendy były tysiące, jak nie dziesiątki tysięcy najróżniejszych gier. Te dostępne były na najróżniejszych konsolach, których aktualnie próżno szukać nawet na internetowych aukcjach. Amiga, ZX Spectrum, Commodore, całe portfolio Nintendo czy nawet Apple. Wszystkie gry na najróżniejsze platformy czekają na nowe pokolenia, by pokazać im po raz kolejny jak wyglądała elektroniczna rozrywka na samym początku.

Reklama

RetroPie

Zanim przejdę o samego poradnika, to muszę napisać chociaż kilka słów czym w ogóle RetroPie jest. W bardzo dużym uproszczeniu jest to specjalnie przygotowane środowisko, w którym znaleźć można dziesiątki najróżniejszych emulatorów. Te reprezentują praktycznie całość elektronicznej rozrywki od samego początku. Niemniej próżno szukać tam najnowszych konsol do gier jak PS3, Xbox 360 i nowszych. Pełną listę znajdziecie pod tym linkiem.

RetroPie występuje w najróżniejszych odmianach, dzięki czemu możecie korzystać z jego możliwości na najróżniejszych urządzeniach. Jednak w tym poradniku skupię się na jednej konkretnej wersji, którą możecie uruchomić na komputerach Raspberry Pi. W tej wersji RetroPie pełni jednocześnie funkcję systemu operacyjnego opartego o specjalną wersję systemu Linux. Nie musicie się jednak obawiać, bo w tym konkretnym wypadku całość została tak przygotowana, by nawet osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia z tym systemem dali sobie radę bez problemu.  

Raspberry Pi

Sama płytka Raspberry Pi, czyli potocznie Malinka, u nas w wersji 3B i to nic innego jak swego rodzaju komputer, a będąc bardziej precyzyjnym, komputer jednopłytkowy. Ten jest tworem brytyjskiej fundacji non-profit – Raspberry Pi Foundation. Malinka powstała pierwotnie, żeby wspierać naukę podstaw informatyki, ale jako, że ma naprawdę duży potencjał, jak widać można je wykorzystać także do innych, np. rozrywkowych celów.

Jak to zainstalować?

Proces instalacji takiego specjalnego systemu operacyjnego jest banalnie prosty. Będziecie potrzebować karty microSD, czytnika kart pamięci i komputera. Musicie mieć na uwadze, że na tej pojedynczej karcie pamięci będą przechowywane wszystkie informacje, a nie tylko system operacyjny. Wszystkie pliki, gry czy w końcu też zapisy do nich muszą zmieścić się na tej pojedynczej karcie. Warto więc pomyśleć o czymś nieco większym niż 8 GB. Znacznie lepszym wyborem jest tutaj pojemność 32 lub nawet 64 GB jak w naszym przypadku.

Obraz systemu

Pierwszą rzeczą po skompletowaniu wszystkich potrzebnych elementów będzie pobranie najnowszego obrazu systemu. Najnowszą wersję RetroPie zawsze znajdziecie na oficjalnej stronie projektu – https://retropie.org.uk. Tam też po przejściu nieco niżej znajdziecie duży przycisk z napisem „Get RetroPie”, po jego kliknięciu zostaniecie przekierowani na stronę pobierania, gdzie możecie pobrać odpowiednią wersję odpowiadającą Waszej płytce Raspberry Pi.

Są tam także obrazy przeznaczone do instalacji na już istniejących systemach operacyjnych, jak choćby Debian czy Ubuntu.  Taki obraz systemu waży nieco poniżej 1 GB, nie jest to wiele, ale warto być przygotowanym na ewentualne dłuższe pobieranie, jeżeli Wasze połączenie nie należy do najszybszych.

Jak to wgrać?

Tak pobrany obraz systemu należy wgrać w odpowiedni sposób na kartę pamięci. Niestety nie wystarczy go jedynie na nią wrzucić. Kartę, w tym przypadku microSD, trzeba odpowiednio spreparować, by służyła jako swoisty dysk systemowy i pozwalała na uruchamianie systemu operacyjnego bezpośrednio z jej poziomu. Jest to bardzo podobny proces jak tworzenie prendriva do instalacji systemu Windows. 

W tym wypadku możecie skorzystać praktycznie z dowolnego narzędzia, które służy do tego typu zadań. Jednak jednym z najbardziej polecanych, z którego także my skorzystaliśmy, jest Balena Etcher. Aplikacja niezwykle prosta, ale co istotne dostępna zarówno na Windowsa, jak i macOS czy nawet Linuxa.

Po uruchomieniu programu Balena Etcher musicie wybrać obraz systemu oraz dysk docelowy, na którym ten zostanie umieszczony. W pierwszym przypadku mowa oczywiście o obrazie RetroPie, który pobraliście. Drugi element to karta pamięci, którą musicie podłączyć do komputera i wskazać ją w programie. Po tym wystarczy, że klikniecie przycisk „Flash!” i poczekacie, aż program wykona wszystkie zadania za Was.

Dodatkowe opcje

Po zakończonej instalacji systemu na karcie pamięci Waszym oczom ukaże się folder z najróżniejszymi plikami. Jest to cała zawartość karty microSD, która teraz nosi nazwę boot. W tym miejscu możecie obrać dwie zupełnie różne ścieżki. W pierwszym przypadku możecie taką kartę po prostu odłączyć od komputera i pozostałą konfigurację dokończyć bezpośrednio na konsoli. Niemniej możecie także większość zrobić już w tym momencie, tworząc odpowiednie pliki wraz z zawartością bezpośrednio w katalogu boot.

Z poziomu konsoli

Jeżeli nie możecie się doczekać i chcecie już pobawić się swoim nowym sprzętem, to możecie połączenie z WiFi oraz opcję SSH ustawić bezpośrednio z poziomu konsoli. W tym celu będziecie potrzebować klawiatury lub kontrolera, który połączycie z konsolą. Warto wspomnieć, że kontroler wymaga dodatkowej konfiguracji, przez którą na szczęście konsola Was przeprowadzi. By połączyć się z WiFi musicie wejść do ustawień RetroPie, czyli wybrać opcję Configure z głównego menu. Następnie przechodzicie kolejno przez opcje:

  1. Configure WiFi
  2. Connect to WiFi network
  3. W tym kroku wybieracie Waszą domową sieć WiFi
  4. Teraz wystarczy wpisać hasło, z pomocą klawiatury jest to znacznie prostsze, ale jedna z nowszych aktualizacji wprowadziła klawiaturę ekranową, dzięki czemu możecie to zrobić także z poziomu kontrolera

Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, to Wasze RetroPie jest już połączone z Internetem. Potwierdzeniem będzie tutaj informacja o aktualnym IP, które zobaczycie ponad opcjami menu. Pozostaje jeszcze kwestia włączenia obsługi łączności SSH. To na szczęście także możecie zrobić z poziomu konsoli. W Tym celu musicie:

  1. Przejść do sekcji Configure z menu głównego
  2. Wybrać opcję raspi-config
  3. Wybrać opcję Interface Options
  4. Następnie opcję SSH
  5. Zaznaczyć opcję YES
  6. Wybrać Finish

Dzięki temu zabiegowi Wasza retro konsolka jest teraz połączona z domową siecią i możecie się z nią komunikować za pośrednictwem innych sprzętów w domu. Jest to szczególnie istotne, kiedy będziecie chcieli wgrywać na nią gry, albo po prostu sprawdzić aktualny stan systemu.

Ręcznie, z poziomu komputera

Wyżej opisałem sposób jak RetroPie można skonfigurować bezpośrednio z poziomu retro konsolki. Jednak jest także sposób, który pozwala na tę wstępną konfigurację jeszcze zanim wsadzicie do niej kartę pamięci. Zaraz po zainstalowaniu systemu operacyjnego na karcie microSD, Waszym oczom ukaże się katalog boot. Tam będziecie musieli stworzyć dwa pliki, które pozwolą malince na połączenie z domową siecią WiFi oraz aktywację SSH.

Wymuszenie włączenia usługi SSH jest banalnie proste, wystarczy, że w katalogu boot utworzycie plik tekstowy o nazwie ssh.txt. To w zasadzie tyle, po włączeniu konsoli ta usługa będzie domyślnie włączona.  W przypadku dostępu do domowej sieci musicie utworzyć plik tekstowy o nazwie wifikeyfile.txt. Wewnątrz jego musi się znaleźć następująca treść, oczywiście uzupełniona o dane Waszej sieci domowej.

ssid="NETWORK_NAME"
psk="NETWORK_PASSWORD"

W tym miejscu musicie jednak pamiętać o pewnym istotnym fakcie. Raspberry Pi nie w każdej wersji obsługuje sieć bezprzewodową w standardzie 5 GHz. Jeżeli sieć WiFi w Waszym domu jest rozdzielona pomiędzy częstotliwości, to musicie się upewnić, że malinka będzie łączyć się do odpowiedniej. Ostatnim krokiem będzie import tych ustawień bezpośrednio z poziomu włączonej już konsoli. W tym celu musicie przejść do sekcji Configure z głównego menu konsoli, a następnie:

  1. Configure WiFi
  2. Import WiFi credentials from /boot/wifikeyfile.txt
Reklama

Jak wrzucić gry?

Po zakończeniu wstępnej konfiguracji proces wrzucania nowych gier na Waszą nową retro konsolę jest w zasadzie już tylko formalnością. Dzięki protokołowi SSH możecie bez przeszkód połączyć się z RetroPie za pośrednictwem komputera, który znajduje się w tej samej sieci lokalnej. Wystarczy, że wejdziecie w eksplorator plików lub Finder, w przypadku komputerów Apple i tam w zakładce sieć wybierzecie urządzenie RetroPie.

Dostęp będzie chroniony hasłem, które jest standardowe dla każdej płytki Raspberry Pi, do której próbujecie połączyć się za pośrednictwem SSH. Jeżeli zostaniecie poproszeni o dane do logowania, to wyglądają one następująco:

  • Użytkownik: pi
  • Hasło: raspberry

Wewnątrz znajdują się 4 katalogi, a tym najistotniejszym jest roms. To właśnie tam znajdziecie cały szereg folderów, które odpowiadają emulatorom, które są aktualnie zainstalowane na pokładzie RetroPie. Wystarczy, że do odpowiedniego katalogu wrzucicie grę, nawet spakowaną w folder .zip i tyle. Później musicie jedynie zresetować Emulation Station z poziomu RetroPie i możecie napawać się nostalgią!

A skąd je brać?

Niestety ta kwestia jest tematem spornym dla wielu osób. Niektóre firmy nie mają najmniejszego problemu z tym, że aktualnie użytkownicy dzielą się ich tworami sprzed 30-40 lat. Niestety nie wszystkie, bo dla przykładu Nintendo ma bardzo restrykcyjną politykę, a za rozpowszechnianie nieoficjalnych kopii gier z Mario można narobić sobie problemów.

Niemniej jednak dla chcącego nic trudnego. W sieci można bez trudu znaleźć strony oferujące możliwość pobrania poszczególnych gier. Są także specjalnie przygotowane paczki, a kilka z nich znajdziecie w linku poniżej.

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!