Triki Android 12

TOP 5 najciekawszych trików w smartfonach z Androidem

Producenci gier praktycznie od zawsze decydują się na umieszczanie w swoich grach easter eggów, aby jeszcze bardziej zachęcić nas do uważnej rozgrywki. Nie inaczej jest w przypadku smartfonów, gdzie pojawiają się ukryte triki!

Awatar Kamil Malczyk

Producenci gier praktycznie od zawsze decydują się na umieszczanie w swoich grach easter eggów, aby jeszcze bardziej zachęcić nas do uważnej rozgrywki. Nie inaczej jest w przypadku smartfonów, gdzie pojawiają się ukryte triki!

Ukryte triki w smartfonach?

Charakterystyczną cechą dla ukrytych funkcji i trików jest rzecz jasna to, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich istnienia! Jedni nie mają o nich pojęcia, inni nie wiedzą jak ich szukać, a pozostali mają całą tę wiedzę w małym palcu. Niezależnie od tego czy jesteście w tym temacie kompletnymi laikami, czy może nazwalibyście się chodzącą encyklopedią, zapraszamy do zapoznania się z tym tekstem. Niektórzy z Was będą mogli poznać przydatne triki, a inni sprawdzić czy rzeczywiście wiedzą wszystko o Androidzie!

Choć tego typu triki znajdziecie nie tylko w smartfonach, to właśnie na nich skupiliśmy się dzisiaj najbardziej. Wszystkie triki były testowane na smartfonie Motorola edge 30 Neo, wyposażonego w Androida 12. Motorola postanowiła jednak dołożyć swoje „pięć groszy” w temacie wspomnianego oprogramowania. Miejcie więc na uwadze, że opisywane triki mogą działać nieco inaczej lub być niedostępne na Waszych urządzeniach. Jeśli któryś z nich szczególnie Was zainteresuje, powinniście na własną rękę sprawdzić czy nie znajdziecie ich u siebie w innym miejscu lub pod inną nazwą roboczą.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

iOS 16.2: kiedy i jakie nowości przyniesie?

Jak poinformowała agencja Bloomberg, jeszcze w grudniu, posiadacze iPhone’ów mają otrzymać dostęp do aktualizacji iOS 16.2! Skupmy się więc na 8 odkrytych zmianach, które mają przybyć już z najbliższą aktualizacją.

Czytaj artykuł

Najciekawsze triki w Androidzie 12!

#1 Historia powiadomień

Jak wiadomo nie ma ludzi idealnych, więc w zasadzie każdy z nas popełnia jakieś błędy. Te mogą nam się zdarzyć również podczas obsługi telefonu, kiedy bez zastanowienia zrobimy coś, czego potem będziemy żałowali. Mowa tutaj przede wszystkim o przypadkowym usunięciu powiadomienia, którego wcale nie chcieliśmy się pozbywać. Powodów jest wiele, a jednym z nich może być chęć odczytania wiadomości bez informowania o tym naszego rozmówcy.

Na szczęście Android 12 przychodzi nam tutaj z pomocą, oferując opcję o nazwie historia powiadomień. Jednak jak właściwie włączyć historię powiadomień? W tym celu, poza koniecznością posiadania urządzenia z Androidem 12 na pokładzie, będziecie musieli udać się do ustawień powiadomień. Tam znajdziecie sekcję historia powiadomień wraz z możliwością aktywacji funkcji.

Po jej uruchomieniu każde powiadomienie, które pojawi się na naszym ekranie, będziemy mogli odczytać jeszcze przez 24h. Znajdziemy je w specjalnym polu na belce powiadomień, gdzie będą ona posegregowane na poszczególne aplikacje. Pozwoli nam to nawet na odczytywanie cofniętych wiadomości, które ktoś wcześniej wysłał nam na Messengerze!

#2 Tryb jednej ręki

Oprócz tych mniej znanych, są również takie triki, o których najprawdopodobniej słyszeli już wszyscy. Do tego grona zdecydowanie zalicza się kolejna opcja, bowiem w wielu telefonach można ją uruchomić całkowicie przypadkowo. Mowa o trybie jednej ręki, który pomoże nam w łatwiejszej obsłudze telefonu przy użyciu tylko jednej dłoni. Choć trafniejszym w tym przypadku byłoby stwierdzenie, że wystarczy nam tylko jeden kciuk!

Wszystko za sprawą tego, że opisywany tryb pomniejsza nasz ekran o połowę, dzięki czemu wszystkie opcje są dużo łatwiej dostępne. Główna część naszego ekranu „zjeżdża” na dół, a my nie musimy już nadwyrężać naszego kciuka, aby sięgnąć do przycisków na górze wyświetlacza. Funkcja ta najlepiej sprawdzi się oczywiście w przypadku bardzo dużych telefonów lub u osób ze stosunkowo małymi dłońmi.

Pozostaje pytanie jedynie pytanie jak włączyć tryb jednej ręki. Klasycznie możecie skorzystać z wyszukiwarki bezpośrednio w ustawieniach. Jeżeli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to poszukajcie tej opcji w zakładce system lub dostępność. Niestety jedna droga nie istnieje, bo wielu producentów w różny sposób zarządza ustawieniami Androida.

#3 Dodatkowe przyciemnienie

Triki w smartfonach docenią również Ci, którzy chcą polepszyć komfort użytkowania go w specyficznych sytuacjach. Jedną z nich jest zdecydowanie nocne przeglądanie Internetu czy platform społecznościowych, w trakcie którego przeszkadzać może nam… światło. Mowa oczywiście o tym bijącym z wyświetlacza naszego telefonu, które potrafi być szczególnie uciążliwe w warunkach nocnych.

W pozbyciu się tego problemu może pomóc opcja dodatkowe przyciemnienie, dostępna w ustawieniach telefonów z systemem Android 12. To znajdziemy w zasobniku systemowym, ale jest obecne także bezpośrednio w ustawieniach. Konkretniej mowa tutaj o sekcji ułatwień dostępu.

Nie tylko możemy regulować intensywność tego efektu, ale też uruchomić go na stałe. Co więcej do dyspozycji otrzymujemy możliwość skonfigurowania konkretnego skrótu, który będzie odpowiadał za dodatkowe przyciemnianie naszego ekranu.

#4 Większa prywatność

Kilka miesięcy temu na naszym youtubowym kanale pojawił się materiał, w którym sprawdzaliśmy czy Instagram podsłuchuje użytkowników! Okazuje się, że triki na androidowych telefonach pozwalają nam zadbać o prywatność. Mowa bowiem o możliwości skonfigurowania „diody”, a w zasadzie zielonej kropki, która wyświetli się na ekranie, kiedy jakaś aplikacja będzie korzystała z mikrofonu lub kamerki. Jak zadbać o prywatność w smartfonie z Androidem?

Opcję tę możemy skonfigurować w zakładce Prywatność, dostępnej w ustawieniach telefonu. Dzięki temu za każdym razem gdy jakaś aplikacja będzie korzystała z aparatu lub mikrofonu w naszym smartfonie, zostaniemy o tym powiadomieni za pomocą zielonej diody. Warto jednak pamiętać, że przy korzystaniu z niektórych aplikacji lampka na chwilę się pojawi, a po chwili z powrotem zniknie.

Osoby, które szczególnie chcą dbać o swoją prywatność mogą docenić kolejną ukrytą funkcję. Jest nią panel prywatności, w którym możemy sprawdzić historię dostępu poszczególnych aplikacji w ciągu ostatnich 24 godzin. Znajdziemy tam informację o tym jakie aplikacje korzystały w tym okresie z naszego aparatu, mikrofonu, ale też lokalizacji.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Czerwiec 2024

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł

#5 Przewijane zrzuty ekranu

Zrzuty ekranu są praktycznie codziennością wszystkich użytkowników, niezależnie od tego czy więcej korzystacie ze smartfona, czy z komputera albo laptopa. Screenshoty, czyli zdjęcia przedstawiające zawartość naszego ekranu, są idealną formą do szybkiego podzielenia się przykładowo fragmentem tekstu z drugą osobą. Czasami jednak chcemy podesłać komuś coś, co nie zmieści się na pojedynczym zrzucie ekranu.

triki w Androidzie 12: przewijane zrzuty ekranu

Przewijane zrzuty ekranu bo o nich mowa były dostępne już od jakiegoś czasu, ale nie jako funkcja Androida, a coś co oferowali producenci tacy jak Huawei. Android 12 odwrócił tę sytuacją o 180 stopni, bo teraz każdy właściciel z nowym systemem od Google może się cieszyć tą opcją.

triki w Androidzie 12: przewijane zrzuty ekranu

Dłuższe screeny przydadzą nam się przede wszystkim przy zapisywaniu treści dłuższej konwersacji, artykułu czy raportu z aplikacji. Aby zrobić przewijany zrzut ekranu wystarczy, że w jednym momencie klikniecie przycisk zasilania i zmniejszania głośności. Waszym oczom ukaże się wtedy standardowy screen, a przy nim ikonka z napisem „zarejestruj więcej danych”, którą musicie nacisnąć. Zostaniecie wtedy przekierowani do specjalnego menu, w którym możecie zarządzać swoim nowym przewijanym zrzutem ekranu!

#Bonus gesty moto i personalizacja interfejsu

Klawiatury komputerowe od dawien dawna pozwalają nam wykonywać skróty klawiszowe, które niewyobrażalnie ułatwiają prace wielu użytkownikom. Te, choć w nieco innej formie, z czasem trafiły również na nasze telefony, aby przyśpieszyć pracę także na naszych mobilnych komputerach. Za ich przygotowanie najczęściej odpowiada sam producent danego urządzenia, choć nie brakuje również tych uniwersalnych.

Do tego pierwszego grona zdecydowanie należą gesty moto, z którymi możemy zapoznać się w dedykowanej aplikacji dla smartfonów Motoroli. Możemy tam przejrzeć listę wszystkich dostępnych gestów, a także wybrać i uruchomić te, które przydadzą nam się najbardziej. Dzięki temu po wykonaniu konkretnych ruchów będziemy w stanie uruchomić latarkę czy aplikację aparatu!

We wspomnianej aplikacji moto znajdziemy także funkcjonalność Androida, kryjącą się pod nazwą Material You. Opcja ta umożliwia nam dopasowanie kolorów interfejsu do wybranej tapety. Aplikacja na podstawie wybranego zdjęcia zaproponuje nam kilka palet barw do wyboru, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś dla siebie!

Korzystacie z ukrytych funkcji w swoich smartfonach? Dajcie znać, czy znacie jeszcze jakieś triki, o których nie wspomnieliśmy w tym tekście!

Awatar Kamil Malczyk

Zobacz też

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez