Jak przenieść dane z telefonu na telefon skutecznie? Poradnik

Jak przenieść dane ze starego telefonu na nowy? Takie pytanie może pojawić się w Twojej głowie po zakupie nowego smartfona lub w momencie awarii używanego modelu. Pokażemy Ci jak wykonać migrację danych na nowego smartfona.

Wraz z zakupem nowego urządzenia wiąże się ekscytacja, radość, ale często również niepokój związany z procesem przenoszenia swoich danych. A wcale nie musi to być żmudny czy stresujący proces. Pokażemy jak przenieść dane z telefonu na telefon.

Kopia zapasowa

Zanim zaczniesz, pierwszym podstawowym krokiem jest wykonanie kopii zapasowej z Twoimi danymi, zdjęciami, kontaktami, aplikacjami. Taki zabieg pozwoli Ci nie tylko przenieść dane, ale również upewnić się, że istnieje kopia wszystkiego co dla Ciebie istotne.

Są aplikacje do tworzenia kopii zapasowej, jednak jeśli posiadasz konto Google i jesteś na nim zalogowany na telefonie, to możesz na to konto wykonać kopię zapasową. Istotny fakt do zapamiętania: kopia zapasowa może zostać przeniesiona tylko na Androida w tej samej wersji lub starszej względem tej na której utworzono kopię.

źródło grafiki Google

Istnieje również ograniczenie w postaci pakiety standardowego 15 GB danych na koncie Google, jeśli Wasze dane zajmują więcej, to przy tej metodzie niezbędne będzie dokupienie dodatkowej pamięci. Warto też sprawdzić czy nowy telefon ma tyle miejsca ile potrzebujesz. Po wykonaniu kopii można wsadzić kartę SIM do nowego urządzenia.

Kopia zapasowa z Google

Najprościej będzie wykonać kopię zapasową na koncie Google.

Krok #1

Wchodzisz w “Ustawienia” na smartfonie.

Krok #2

Po zjechaniu na sam dół ustawień zobaczysz segment “Google”. Wybierz go.

Krok #3

Tam włączyć opcję “Kopia zapasowa”, która jest wykonywana automatycznie co jakiś czas.

Krok #4

Po kliknięciu w cały ten segment zobaczysz napis “Kopia zapasowa”. Poniżej włącz opcję “Kopia zapasowa w Google One”.

Krok #5

Następnie kliknij “utwórz kopię zapasową teraz”. Trwa tworzenie kopii, co może potrwać zaledwie kilka minut lub nawet maksymalnie do 24 godzin w zależności od rozmiarów plików

Po wejściu w “Google One” możesz podejrzeć ile pamięci zajmują poszczególne elementy.

Warto zsynchronizować Zdjęcia Google czy same kontakty z kontem Google, aby również i one zostały skopiowane razem z resztą danych, bowiem przy tworzeniu zwykłej kopii, one nie są zapisywane automatycznie.

Kopia zapasowa na iPhonie

Wykonywanie kopii zapasowej na iPhonie najłatwiej zrobić poprzez iCloud. Jak to zrobić?

Kopia zapasowa zachowa wszystkie pliki i dane, które masz synchronizowane z chmurą iCloud. Dlatego warto wcześniej sprawdzić czy jest ona włączona.

Krok #1

Otwórz “Ustawienia” i kliknij w swoje imię i nazwisko.

Krok #2

Wybierz funkcję “iCloud”.

Krok #3

Następnie kliknij na dole listy “Backup w iCloud.

Krok #4

Po czym przesuń suwak, aby podświetlił się na zielono koło opcji “Utwórz backup tego iPhone’a”.

Krok #5

Kliknij “Utwórz backup teraz” na dole ekranu.

Przenoszenie “fizyczne”

Jednak nie musisz jej wykonywać, jeśli postanowisz wybrać przenoszenie poprzez fizyczny dysk w postaci karty pamięci microSD. Tę po prostu wkładasz do smartfona i na nią przenosisz całą zawartość, aby potem umieszczasz ją w nowym telefonie i z niej wyciągasz dane. Ta metoda jest na tyle wygodna, że ilość miejsca na dane zależy od tego jak “pojemny” posiadacie dysk.

Kopiowanie może odbyć się również po kablu. Po włączeniu nowego urządzenia, podłącz kabel pasujący do obu smartfonów. Powinna pojawić się opcja przenoszenia danych pomiędzy telefonami.

Transfer bezprzewodowy

W dobie XXI wieku dzięki dostępowi do Internetu lub Wi-Fi nie musisz szukać niczego więcej do transferu danych z jednego urządzenia na drugie. A więc jak przenosi się bezprzewodowo?

  1. Upewnij się, że oba telefony mają połączenie z Internetem i mają status “Widoczny” dla innych urządzeń.
  2. Włącz nowy smartfon i wybierz opcję “Rozpocznij”.
  3. Wybierz odpowiednie dla siebie ustawienia języka i przejdź przez proces wstępnej konfiguracji. Włóż kartę SIM, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
  4. Zaloguj się na swoje konto Google, które również jest na starym urządzeniu. 
  5. Kliknij “przywróć pliki kopii zapasowej w usłudze Google” lub “odzyskiwanie kopii zapasowej z Dysku Google”.
  6. Połącz się z Wi-Fi, wybierając sieć z listy lub wybierz łączność po sieci danych. Z uwagą, że oba telefony powinny były połączone z siecią.
  7. Potwierdź czynność poprzez wpisanie hasła/PINu przypisanego do starego urządzenia na nowym smartfonie.
  8. Wybierz co ma zostać przywrócone z kopii zapasowej.

Dedykowane aplikacje

Niektóre firmy stworzyły aplikację do przenoszenia danych między smartfonami tej konkretnej marki, aby odbywało się to łatwiej i sprawniej. Jest kilka takich aplikacji jest chociażby Samsung Smart Switch Mobile, Motorola Migrate, Phone Clone (Huawei).

Mowa był o smartfonach z systemem Android, a co dla fanów Apple? Użytkownicy posiadający stary i nowy smartfon z systemem iOS mogą skorzystać z kopii zapasowej przy użyciu funkcji “Szybki start”.  Proces wygląda podobnie co na telefonach z Androidem, z tą różnicą, że po drodze pojawi się konfiguracja funkcji Face ID lub Touch ID przed wyborem jakie dane chcecie przenieść na nowe urządzenie.

Przenoszenie danych nie powinno się kojarzyć z czymś trudnym lub stresującym. Ten proces ma Ci ułatwić „przesiadkę” na nowego smartfona, abyś mógł cieszyć się z nowym możliwości i dostępu do swoich danych, które są dla Ciebie istotne.

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.