Co to jest Ambilight TV?

Niektóre warunki na które się wystawiasz mogą powodować dyskomfort lub nawet mogą zaszkodzić. Na przykład oglądanie telewizji w ciemnym pokoju powoduje duży kontrast i tym samym zmusza oczy do większego wysiłku. Ambilight TV jest technologią, która może pomóc w takiej sytuacji. Ale czym tak właściwie jest?

Awatar Marta Urbaniak

Dzisiejsze telewizory mają wbudowane na pokładzie liczne funkcje, a nawet dedykowane systemy i interfejsy użytkownika, aby zwiększyć zasób możliwości i rozrywki dla użytkownika.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki telewizor wybrać? Ranking 2024

Czy nadejście wiosny stopiło śniegi równie skutecznie, jak sklepy ceny oferowanych telewizorów? Zapraszamy do zapoznania się z wiosennym powiewem świeżości w ofertach sklepowych. Jaki telewizor wybrać, by w majowych miesiącach cieszyć i oko i portfel?

Czytaj artykuł

Co to jest Ambilight TV?

Może już raz w swoim życiu usłyszałeś, że telewizor obsługuje technologię “Ambilight”, ale nie wiedziałeś do czego ona służy. Jeśli skojarzyłeś z nią dwa słowa “ambient” i “light”, to dobry trop.

źródło grafiki Philips

Ambilight to system podświetlenia telewizorów od tyłu, stworzony i opatentowany przez firmę Philips. Diody LED umieszczone z tyłu urządzenia, często mocowane są w formie paska, rzucają światło na ścianę, od której się odbija i tworzy się “poświata”. Diody zmieniają dynamicznie swoje kolory, aby dopasować się do wyświetlanej na telewizorze sceny.

Dzieje się tak dzięki algorytmom, które analizują obraz na ekranie i wykrywają dominujące barwy. Potem do diod przesyłana jest informacja, jaki kolor mają w danym momencie emitować, aby dopasować się do wydarzeń na wyświetlaczu.

Telewizor Philips 65OLED707

O ile pojawiające się efekty kolorystyczne nadają nastrój, dopełniają wrażeń i tworzą iluzję większego “wylewającego się” ekranu, to Ambilight ma również inną ważną funkcję.

Ambientowe światło przynosi ulgę

Większość czasu w ciągu dnia spędzasz zapewne przed wyświetlaczem, czy to komputera w pracy lub szkole, w komórce w wolnej chwili lub przed telewizorem, aby odprężyć się po stresującym dniu. Pierwsze dwa urządzenia są zazwyczaj używane za dnia, zaś telewizory są często uruchamiane na “wieczorne seanse”.

I właśnie wtedy, po zmroku oczy są najbardziej narażone na niekorzystne warunki, kiedy to powstaje duży kontrast między ekranem, a ciemnym pokojem. Jaskrawe światło dobiegające z matrycy i skrajny mrok powodują ten kontrast, przez co ludzkie oczy muszą szybko się akomodować. Nie są to komfortowe warunki dla gałek ocznych, które mogą szybko się “męczyć” czy wysychać.

Telewizor PHILIPS 65OLED856

Jeśli zatem nie masz żadnej lampki wokół swojego telewizora to Ambilight TV pozwoli zmniejszyć ostrą różnicę oświetlenia, dzięki poświacie kolorowego światła, która jest “przedłużeniem” sceny. Jest to istotne, szczególnie dla osób, które mogą mieć problemy ze wzrokiem i mają skłonności do szybkiego “męczenia się” oczu.

Rodzaje podświetlenia w Ambilight TV

  • dwustronne – takie rozwiązanie pozwala na oświetlenie ściany na dwóch krawędziach telewizora (po bokach)
  • trójstronne – podświetlenie ściany w trzech miejscach (po bokach i od góry góry) i zwiększa poziom immersji, ten sprawdzi się przy urządzeniu mocowanym na podstawie/nóżce
  • czterostronne – podświetlenie przy każdej krawędzi, sprawdza się najlepiej, gdy telewizor jest powieszony na ścianie
  • projekcyjny Ambilight – Ambilux – rozwiązanie, które rzuca nie tyle światło, co zmieszane kolory z mikroprojektorów

Podstawowe tryby i idealne warunki

Co więcej oświetlenie może zostać ustawione na tryb “statyczny” i wtedy oświetlenie nie zmienia się, stanie się to dopiero po wyborze opcji “dynamiczny”. Możliwe jest dobranie konkretnej barwy w trybie “statycznym”:  czerwony, niebieski, zielony, biały ze zwiększoną zawartością czerwieni, biały ze zwiększoną zawartości koloru niebieskiego. A nawet możesz wybrać intensywność świecenia.

Najlepszy, wręcz widowiskowy efekt osiągniesz przy wyłączonych lampach znajdujących się w pokoju. Wtedy system Ambilight rozbłyśnie swoimi możliwościami.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Nowości Philips Hue na 2022 rok!

Przedstawiciele Philips Hue i holenderskiej firmy Signify zaprezentowali nam na konferencji kolejne ciekawe gadżety. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na nowe sufitowe oświetlenie oraz lampę, która będzie mogła pełnić funkcję „świetlnego budzika”!

Czytaj artykuł

Dla lepszych wrażeń wizualnych ściana na której będzie wisiał lub przy której będzie stał telewizor powinna być w jednolitym kolorze, oczywiście idealny były kolor biały. Sam sprzęt powinien również być odpowiednio daleko umieszczony od ściany, optymalnie 15 – 25 cm, aby było odpowiednio dużo przestrzeni do stworzenia efektu poświaty.

Niezależnie od tego czy chcesz obejrzeć swój upatrzony serial, wciągnąć się w świat gier, przeżyć dreszczyk emocji dzięki filmom, czy po prostu wprawić się w dobry humor się przy ulubionych piosenkach, to system Ambilight zapewni komfortowe i nastrojowe warunki dzięki oświetleniu.

Źródło miniaturki: YouTube

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.