Projektor do domu – jaki wybrać?

Telewizory to niezwykle wygodne urządzenia, jednak dla kinomaniaka projektor jest niezastąpiony. Ale jaki projektor do domu wybrać?

Jeżeli mówimy o organizacji kina w domowych warunkach, to nie będzie go w stanie zastąpić zwykły telewizor. Gdyby było inaczej, projektory do użytku domowego nie oferowałyby tego, co oferują teraz za naprawdę niewielkie pieniądze. W końcu, kiedy chcielibyście cieszyć się ogromnym obrazem, przykładowo o przekątnej 150”, nie ma mowy o zdobyciu takiego odbiornika w rozsądnej cenie. Z projektorami to zupełnie inna historia.

Oferują już nie tylko obraz w natywnej rozdzielczości 4K, ale też wsparcie dla takich technologii jak HDR czy HLG. Umożliwiają przy tym osiągnięcie ogromnych obrazów nawet z niewielkiej odległości, co jest szczególnie istotne w małych przestrzeniach. W rankingu skupiliśmy się przede wszystkim na cenie danych modeli. Znalazły się wśród nich projektory mobilne, ale także klasyczne, jak i konstrukcje krótkoogniskowe. Niemniej jednak, klasycznie zaczniemy od propozycji najtańszej.

Do 1500 zł

ASUS S1

Ten ranking otworzy propozycja ultra mobilna. Ten tak zwany pico projektor marki ASUS powstał z myślą o wyświetlaniu obrazu w każdych warunkach. Na wakacjach pod namiotem, w trakcie zimowego wieczoru, na wakacjach czy też w domu. Bowiem może pełnić też rolę bardziej stacjonarną. Przy rozmiarach zaledwie 10 na 10 cm oraz wadze 400 gramów bez trudu zabierzecie go ze sobą wszędzie, jak i ukryjecie na domowej szafce, skąd będziecie mogli na przykład rzucać obraz na ścianę.

Wewnątrz znalazła się dodatkowo bateria o pojemności 6000 mAh, co pozwoli na nawet 3 godziny pracy na jednym ładowaniu. Z tyłu znalazł się też port USB, który pozwoli tego projektora używać niczym powerbanku. ASUS S1 oferuje jasność na poziomie 200 ANSI lumenów oraz rozdzielczość 854 x 480 px. Na pierwszy rzut oka jest to niewiele, ale warto mieć na uwadze, że w przypadku projektorów piksele nie są tak wyraźne. W rezultacie nawet obraz o przekątnej 60 cali będzie na nim wyglądać zaskakująco dobrze. Warto dodać, że ten jak na projektor oferuje zaskakująco niski input lag na poziomie 16.6 ms.

Asus S1
projektor do domu

Z tyłu znalazł się pojedynczy pełnowymiarowy port HDMI, który obsługuje dodatkowo technologię MHL. A obok niego wcześniej wspomniany USB, gniazdo słuchawkowe oraz port do zasilania samego projektora. Na spodzie z kolei umieszczono pojedynczy gwint statywowy. ASUS S1 może wyświetlić obraz o maksymalnej przekątnej 100 cali, jednak trzeba mieć na uwadze jego dość niską jasność maksymalną. Najlepsze warunki dla niego to dobrze zaciemnione pomieszczenie lub bezgwiezdna noc.

Do 2000 zł

BenQ GV1

W kategorii mobilnej nieco droższa jest propozycja od firmy BenQ. Model GV1 mieliśmy już okazję testować w jednym z filmów na kanale YouTube. Ten pod względem parametrów jest bardzo podobny do omawianego wyżej ASUSa S1, jednak patrząc na jego funkcjonalność jest wyjątkowy. Na pokładzie znalazło się tylko jedno wielofunkcyjne złącze USB-C. Możecie tam podłączyć komputer/laptopa czy telefon i przesyłać obraz lub nośnik pamięci. Niemniej jednak większość obrazu przekazywana jest bezprzewodowo z wykorzystaniem klasycznych metod strumieniowania obrazu.

Kąt nachylenia głowicy tego projektora możecie regulować dzięki specjalnej konstrukcji. Wewnątrz znalazła się matryca DLP o rozdzielczości 854 x 480 px. Z kolei lampa osiąga maksymalną jasność 200 lumenów ANSI. Co istotne ten model może się poszczycić całkiem wysokim kontrastem wynoszącym 100000:1. Dodatkowo w podstawie obok pojemnego akumulatora znalazł się także głośnik o mocy 5W. Do tego wewnątrz znalazły się podzespoły, które odpowiadają za działanie mobilnego systemu opartego na Androidzie. Znajdziecie tam najpopularniejsze aplikacje, które nie wymagają od Was używania telefonu.

Do 2500 zł

Optoma HD144X

Teraz przechodzimy już do klasycznych, stacjonarnych rozwiązań. Optoma HD144X to klasyczny projektor do oglądania filmów czy też grania w gry. Wyświetla on obraz w natywnej rozdzielczości FullHD i to przy jasności 3400 lumenów w standardzie ANSI. Taka jasność nie tylko daje świetne efekty przy odtwarzaniu treści HDR, ale także w jasne słoneczne dni.

By komfortowo móc oglądać filmy, czy grać na nim w gry nie musicie gasić świateł, czy zasłaniać okien. Wszystko to zasługa tak wysokiej jasności. Ogromną zaletą tego projektora jest dokładność wyświetlanych kolorów, te są zgodne ze standardem Rec. 709. Oglądając filmy na platformach streamingowych, czy grając w najnowsze produkcje, macie pewność, że widzicie to w taki sposób, jak twórcy sobie tego życzyli.

projektor do domu

Z tyłu znalazły się dwa złącza HDMI oraz jedno USB. Taki układ pozwala w prosty sposób połączyć przystawki streamingowe do natychmiastowego odtwarzania wideo. W zestawie z tym rzutnikiem znajdziecie także pilota zdalnego sterowania, który ułatwi zarządzenie nim, kiedy już go zamontujecie, na przykład pod sufitem.

Do 3000 zł

BenQ TH585

To projektor, który w szczególności spodoba się graczom, zarówno tym PC-towym, jak i konsolowym. Jest to jeden z niewielu modeli projektorów, którzy przy natywnej rozdzielczości FullHD oferuje zaledwie 16 ms opóźnienia, czyli tak zwanego input lagu. Zaczynając jednak od początku, jest to konstrukcja klasyczna, która może rzutować obraz o przekątnej nawet 300 cali. Jednak by osiągnąć maksymalny rozmiar będziecie potrzebowali całkiem sporo przestrzeni.

Niemniej jednak nie będzie musiało to być doskonale zaciemnione pomieszczenie, ponieważ ten model oferuje jasność 3500 lumenów ANSI. Przekłada się do na doskonałą widoczność w jasne, słoneczne dni, nawet kiedy obraz jest wyświetlany na zwykłej ścianie, a nie specjalnie przygotowanej powierzchni. Z tyłu znalazł się całkiem spory asortyment portów.

Do Waszej dyspozycji są dwa wejścia HDMI wraz z jednym USB zaraz obok do zasilenia na przykład Chrome Casta. Do tego wejście oraz wyjście audio czy dedykowane wejście PC. W zestawie z samym projektorem dostajecie oczywiście pilota do zdalnego sterowania. Ten pozwoli Wam na pełne dopasowanie wyświetlanego obrazu, między innymi dzięki korekcji trapezowej czy regulacji wysokości.

Do 6500 zł

Optoma UHD380X

Była już propozycja dla graczy to teraz coś dla prawdziwych kinomaniaków. Tym razem znów propozycja od firmy Optoma, która potrafi wyświetlić obraz w natywnej rozdzielczości 4K. Znów jest to klasyczna konstrukcja, która do swojego działania będzie wymagać trochę wolnej przestrzeni. Jednocześnie nie będzie wymagać wielu innych przygotowań w postaci dodatkowych zasłon. Oczywiście polepszą one tylko efekt, jednak przy jasności 3500 lumenów ANSI nie są one konieczne. Dodatkowo warto wspomnieć, że nie zabrakło tutaj wsparcia dla technologii HDR oraz HLG.

Skoro jest to sprzęt dla wymagających i to z rozdzielczością 4K, to producent zatroszczył się także o odwzorowanie kolorów. Wszystko za sprawą technologii Amazing Colour. Ten model wyświetla obraz zgodnie z międzynarodowym standardem kolorów Rec. 709. Dzięki temu obejrzycie film nie tylko w doskonałej rozdzielczości, ale i z dokładnie takimi kolorami jak tylko zażyczyli sobie ich twórcy.

benq uhd380x
projektor do domu

Gracze także powinni być usatysfakcjonowani, jednak ten model nie wykorzysta w pełni mocy nowych konsol. To za sprawą zastosowanych wejść HDMI, które są w wersji 2.0, takich na pokładzie znalazły się dwie sztuki. A ponadto znajdziecie tam też 3 porty USB, w tym jeden w wersji 3.0.

A gdy cena nie gra roli…

Optoma EH320UST

A co w przypadku, gdy miejsca jest jak na lekarstwo, ale wciąż chcielibyście się cieszyć ogromnym ekranem? Odpowiedź jest prosta, a brzmi ona – projektor krótkoogniskowy. Są to specjalne konstrukcje, które korzystają nie tylko z odpowiednio dopasowanych soczewek, ale też często zestawu luster. Wszystko po to, by wyświetlić ogromny obraz o przekątnej nawet 100 cali z odległości około 2 metrów.

Ten model oferuje co prawda rozdzielczość FullHD, jednak przy tym możecie zmieścić ogromny ekran w niewielkiej przestrzeni. Obraz wyświetlany jest z jasnością aż 4000 lumenów w standardzie ANSI. Nie zabrakło oczywiście udogodnień znanych z klasycznych konstrukcji, czyli korekcji trapezowej.

eh320ust
projektor do domu

Z tyłu znalazła się cała gama portów. Niektóre z nich wykorzystywane są do zdalnego zarządzania tymi projektorami. Jednak nie zabrakło tam też dwóch gniazd HDMI, czy aż dwóch osobnych wejść audio. Ciekawostką jest także osobne wejście na mikrofon. Na panelu znajdziecie też port USB z zasilaniem do podłączenia na przykład Chrome Casta.

Epson EH-LS500B

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

IFA 2019 | EPSON prezentuje projektory dla małych i dużych domów

Na targach IFA 2019 pojawiła się firma Epson z dwoma niedrogimi projektorami do kina domowego (EH-TW7000 i EH-TW7100), które świetnie nadają się do oglądania treści 4K. Zaprezentowane zostały także projektory EH-LS500B i EH-LS500W. Pozwalają one cieszyć się obrazem 4K i stanowią nowy, stylowy dodatek do portfolio projektorów laserowych o ultrakrótkim rzucie w ofercie firmy.

Czytaj artykuł

Mała przestrzeń i doskonała jakość wyświetlanego obrazu mogą iść w parze, jednak niekoniecznie musi iść z nimi niska cena. Ostatnią propozycją zamykającą ranking jest projektor krótkoogniskowy marki Epson. Ten niepozorny kawałek technologii wyróżnia się nie tylko możliwościami, ale także designem. Dzięki całemu układowi optycznemu ten model z odległości zaledwie 82 centymetrów potrafi wyświetlić obraz o przekątnej nawet 130 cali.

To sprawia, że świetnie sprawdzi się w niewielkim salonie lub pokoju gracza. Ponadto ten model wyświetla obraz w natywnej rozdzielczości 4K ze wsparciem HDR o maksymalnej jasności do 10000 nitów. Natomiast sama jasność tego projektora w standardzie ANSI to 4000 lumenów. Ciekawostką jest, że na jego frontowym panelu, który został dodatkowo pokryty materiałem, znalazły się głośniki stereo. Te nie zastąpią prawdziwego kina domowego, jednak z powodzeniem można z nich korzystać.

Front skrywa jeszcze jedną tajemnicę. Pod panelem poza podstawowymi przyciskami do kontroli znalazło się jedno gniazdo HDMI oraz złącze zasilania USB. W tym modelu w zestawie otrzymujecie dodatkowy TV Stick, który pełni rolę Chrome Casta. Dzięki temu możecie oglądać filmy na platformach streamingowych, sterując wszystkim z poziomu smartfona. Z kolei po jego drugiej stronie znów całkiem sporo złącz – 2 x HDMI, w tym jedno z obsługą ARC. Do tego pojedyncze gniazdo USB. Obecne jest też złącze Ethernet do przewodowego podłączenia Internetu. 

Podsumowanie

projektor do domu

Projektory przez ostatnie kilka lat znacząco się zmieniły, ale też staniały. Choć w tym momencie telewizory 4K można dostać w naprawdę atrakcyjnych cenach, to projektory wciąż “bronią się” swoją jakością obrazu, a przede wszystkim jego rozmiarem. Jeżeli dysponujecie odpowiednią przestrzenią, możecie bez trudu uzyskać „ekran” o przekątnej nawet 300 cali.

Z kolei jeżeli takiej przestrzeni nie macie, zawsze możecie rozważyć nieco droższe propozycje krótkoogniskowe. Ogromną zaletą projektorów jest ich mobilność. Nie koniecznie w przypadku ostatnich pozycji z tego zestawienia. Jednak na początku znalazły się propozycje, które powstały z myślą o przenoszeniu ich z miejsca na miejsce. Ostateczny wybór jak zawsze zależy od Waszych potrzeb i upodobań.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez