Do
góry

Oczyszczacz powietrza domowym sposobem na smog [Ranking]

Sezon grzewczy już za chwilę się zacznie, a z nim smog. Jak się skutecznie przed nim ustrzec? Odpowiedzią może okazać się oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza to właściwie jedyna skuteczna metoda pozbycia się wielu różnych zanieczyszczeń z powietrza w domu. Na rynku znaleźć można ogromny przekrój różnych modeli od różnych producentów. Jednak wiele o ile nie wszystkie z nich łączy zadanie, jakie mają do wykonania. Pozbycie się maksymalnie dużej ilości zarazków, zanieczyszczeń i innych drobnoustrojów z powietrza w pokoju czy nawet mieszkaniu.

Jednak tutaj pojawia się pytanie, jaki model wybrać? Który model będzie odpowiedni do Waszych potrzeb, ale też zasobności portfela? Na takie pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym rankingu oczyszczaczy powietrza.

Do 600 zł

Blueair Blue Pure 411

Blueair Blue Pure 411
oczyszczacz powietrza

Zaczniemy standardowo już od najtańszej propozycji, w tym wypadku od firmy Blueair. Jest to najmniejszy model w całym zestawieniu. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom doskonale wpasuje się w wystrój małego mieszkania lub kawalerki. Ale oczywiście jego wymiary wpływają też na wydajność. Producent deklaruje, że bez trudu poradzi sobie z pomieszczeniami o maksymalnej powierzchni 25 m2. To przekłada się z kolei na wydajność rzędu 200 m3 na godzinę.

Blue Pure 411 to jeden z bardziej podstawowych oczyszczaczy i nie ma na pokładzie bardziej zaawansowanych układów elektronicznych. Do dyspozycji macie trzy tryby działania, które ustawiane są manualnie. Miłym dodatkiem jest tutaj funkcja autostartu, która w przypadku utraty zasilania przywraca urządzenie do poprzedniego trybu.

oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz właściwie w całości składa się z filtra, a jest to filtr trzy stopniowy. Pierwszy to filtr wstępny, który dostępny jest w kilku kolorach. Dzięki temu będziecie mogli dopasować oczyszczacz do wystroju, do wyboru macie kolor niebieski, szary, różowy, żółty oraz czarny. Dwa następne poziomy filtra zostały ze sobą połączone i jest to HEPA H13 oraz wkład węglowy. Odpowiadają one nie tylko za filtrowanie cząstek o wielkości do 0.3 mikrometra, ale też niwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Na koniec jeszcze cena filtra, który w tym wypadku trzeba wymieniać do pół roku. Nowy to koszt 109 zł.

Do 1000 zł

Webber AP9405B

Webber AP9405B
oczyszczacz powietrza

Propozycja od firmy Webber jest już nieco większa, ale oferuje ogrom funkcji zarówno dopasowania do Waszych potrzeb jak i tych dodatkowych. Producent deklaruje, że ten model poradzi sobie z pomieszczeniami do 40 m2, jednocześnie oferuje wydajność 220 m3/h. Dzięki swoim rozmiarom wewnątrz udało się umieścić, aż 6-stopniowy system filtracji. Pozbywa się on między innymi alergenów, pyłów zawieszonych czy nieprzyjemnych zapachów. Wewnątrz umieszczono między innymi filtr HEPA H13, filtr węglowy oraz antybakteryjny.

Webber AP9405B oferuje poza oczyszczaniem powietrza także funkcję nawilżacza. Wewnątrz umieszczono dodatkowy zbiornik na wodę, dzięki temu oczyszczacz poza dbaniem o jakość powietrza w mieszkaniu zatroszczy się także o odpowiednią wilgotność. Ponadto wewnątrz nie zabrakło jonizatora opartego o technologię Pure Vital Air. Przyniesie ona ulgę przede wszystkim alergikom niszcząc wirusy, alergeny oraz zarodniki grzybów.

oczyszczacz powietrza

Ten oczyszczacz może pracować w kilku trybach, a ponadto można go obsługiwać zdalnie za pomocą pilota. Wewnątrz znalazło się kilka czujników, które w pewnym stopniu automatyzują pracę oczyszczacza. Między innymi higrometr, który odpowiada za wilgotność, jak i sensor jakości powietrza. Ten drugi dodatkowo dzięki diodom na froncie poinformuje Was, jaka jest obecnie jakość powietrza w Waszym domu. Obecny jest też tryb nocny, który zmniejsza znacząco głośność urządzenia oraz timer.

Do 1500 zł

Samsung AX40R3030WM

Samsung AX40R3030WM
oczyszczacz powietrza

Przechodzimy teraz do propozycji od firmy Samsung, model o niezwykle długiej nazwie, którą skrócimy tutaj do AX40. Ten oczyszczacz oferuje nie tylko najbardziej pożądane funkcje, ale też świetny design. W końcu nikt nie chce by takie urządzenie szpeciło wystrój całego pomieszczenia. W tym wypadku producent deklaruje maksymalną wielkość pomieszczenia wynoszącą 40 m2. Z kolei wydajność to aż 311 m3 na godzinę.

Wewnątrz znalazła się cała gama czujników, które odpowiadają za w pełni automatyczne działanie oczyszczacza. Wśród nich są między innymi sensor gazu, nieprzyjemnych zapachów czy pyłu zawieszonego PM10. Odczyty z czujników są automatycznie przekładane na działania podejmowane przez oczyszczacz. Jego górna część, która jest jednocześnie panelem sterującym jest podświetlana na różne kolory. Te symbolizują jakość powietrza, dla przykładu kolor niebieski to powietrze najczystsze, a czerwony – bardzo zanieczyszczone.

oczyszczacz powietrza

W tym modelu filtracja jest 3-stopniowa powietrze oczyszczane jest dzięki zestawowi filtrów. Mowa tutaj o połączeniu filtra wstępnego, węglowego oraz HEPA H13. Wszystkie można z łatwością wymienić, a koszt jednorazowej wymiany, którą trzeba robić raz na 12 miesięcy to 199 zł. Niestety zabrakło tutaj możliwości zdalnego sterowania. Obecny jest za to timer oraz tryb nocny. Ten drugi działa z głośnością zaledwie 20 dB, tym samym nie powinien utrudnić Wam zasypiania.

Do 2000 zł

Electrolux Pure A9

Electrolux Pure A9
oczyszczacz powietrza

Znów nieco podnosimy półkę cenową z oczyszczaczem od firmy Electrolux, model Pure A9. Ten poza swoim designem oferuje też doskonałą kulturę pracy czy możliwość zdalnego sterowania z poziomu telefonu. Ten model dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych: szarym oraz grafitowym. Niecodzienny, choć stonowany design powinien dopasować się do większości gospodarstw domowych.

Zdaniem producenta ten oczyszczacz poradzi sobie z pomieszczeniem o maksymalnej powierzchni nawet 92 m2. Jednocześnie przy takiej powierzchni oferuje wydajność na poziomie 485 m3/h. Takie możliwości wpłynęły nieco na jego rozmiary, ale też wagę. Pozwoliły jednocześnie zachować doskonałą kulturę pracy. Przy obrotach w trybie turbo oczyszczacz może być nieco słyszalny z poziomem 46 dB głośności. Jednak tryb nocny w pełni to rekompensuje, wydając z siebie zaledwie delikatny szum 17 dB.

oczyszczacz powietrza

Proces filtracji w tym modelu jest aż 5-stopniowy, a jej głównymi elementami są 3 filtry – wstępny, węglowy oraz HEPA. Sam oczyszczacz, dzięki obecności między innymi sensora zanieczyszczenia powietrza sam dostosowuje swoją pracę. Odbywa się to za pośrednictwem trybu automatycznego. Wszystkimi funkcjami oczyszczacza Pure A9 możecie sterować z poziomu aplikacji mobilnej. Dodatkowo górny panel sterujący jest podświetlany zgodnie z jakością powietrza znajdującego się w domu.

Do 2500 zł

Sharp KC-D60EUW

Sharp KC-D60EUW
oczyszczacz powietrza

Dla osób, które jednak szukają rozwiązań typu All-in-One firma Sharp przygotowała właśnie takie urządzenie. Model D60EUW to nie tylko sam oczyszczacz, ale także nawilżacz oraz jonizator powietrza. Szczególnie interesująca jest ta ostatnia technologia. Została ona opatentowana przez firmę Sharp i nosi nazwę Plasmacluster Ion. Jej działanie jest w zasadzie wielopoziomowe i znacząco wspomaga pracę samego oczyszczacza.

Jonizator zastosowany w oczyszczaczu rozpyla jony dodatnie, które łączą się z cząsteczkami rozpylonymi w powietrzu o wielkości nawet 0.06μm. W tym oczywiście także z kurzem. Tym samym redukuje elektryczność statyczną takich cząstek i sprawia, że opadają na podłogę. A nie osiadają na meblach, sprzęcie domowym czy też ścianach. Takie cząsteczki zanim zdążą opaść na ziemię są zasysane przez system filtrów, który usuwa do 99.97% wszystkich zanieczyszczeń z powietrza. Wszystko to, co już zdąży opaść na ziemię trzeba odkurzyć w tradycyjny sposób.

oczyszczacz powietrza

Oczywiście nie zabrakło tutaj klasycznych funkcji oczyszczacza jak tryb nocny czy automatyczny. Interesująco wypada też tryb Advanced Auto gdzie możecie dokładnie ustawić progi działania oczyszczacza. Dla przykładu by w momencie przekroczenia danego progu przechodzi od razu w tryb turbo. A w momencie, kiedy ten nie jest przekroczony ten działał w trybie nocnym. Warto dodać, że w tym trybie oczyszczacz generuje zaledwie 25 dB.

Do 3000 zł

Sharp KC-G60EUW

Sharp KC-G60EUW
oczyszczacz powietrza

Ten model jest bardzo podobny do omawianego wyżej D60EUW, także od firmy Sharp, różni je przede wszystkim wydajność, kultura pracy oraz zastosowane sensory. Jest to też konstrukcja nieco większa i cięższa. Podobnie jak poprzednik oferuje zaraz obok klasycznego oczyszczania powietrza, funkcję nawilżacza jak i jonizatora. Oczywiście przy wykorzystaniu technologii Plasmacluster.

Na pokładzie znalazły się jednak dodatkowe czujniki jak na przykład sensor pyłów PM 2.5 oraz czujniki ruchu i światła. Dzięki nim możliwe jest znacznie dokładniejsze automatyczne działanie, które nie będzie wymagać Waszej dodatkowej ingerencji. Oczywiście tak jak w przypadku poprzedniego modelu tak i tutaj znalazł się zaawansowany tryb automatyczny. Dzięki odczytom z dodatkowych czujników możecie jeszcze lepiej dopasować jego pracę do swoich potrzeb.

Sama filtracja powietrza jest 4-stopniowa i składa się z filtra wstępnego, węglowego, nawilżającego oraz HEPA. Takie połączenie sprawia, że oczyszczacz radzi sobie z 99.97% wszystkich zanieczyszczeń, bakterii czy nieprzyjemnych zapachów, jakie mogą się unosić w pomieszczeniu. Za sprawą swoich rozmiarów oczyszczacz jest też cichszy od wcześniejszego modelu. W trybie nocnym generuje 24 dB z kolei w trybie Turbo jest to 53 dB.

Podsumowanie

Sezon grzewczy powoli się zaczyna, a to wiąże się ze spadkiem jakości powietrza szczególnie na zewnątrz. Obecna sytuacja na świecie i tak wymaga od nas noszenia maseczek, jednak w pełni zadbać o swoje zdrowie warto dodatkowo zainwestować w oczyszczacz. Ten będzie przydatny nie tylko w trakcie sezonu grzewczego, choć właśnie wtedy będzie pracować najbardziej intensywnie. Jest to też świetne urządzenie dla różnego rodzaju alergików. Szczególnie tych, którzy są uczuleni na kurz czy inne pyłki unoszące się w powietrzu.

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!