NAJLEPSZY program do montowania filmów 2024 – TOP 8

Montaż wideo staje się coraz popularniejszy, bo kamery tanieją, a komputery już są bardzo wydajne. Co więcej, rośnie zapotrzebowanie na montażystów, dlatego warto rozważyć tę ścieżkę kariery. Ale do tego niezbędny jest program do montowania filmów.

Który DARMOWY program do montowania filmów jest najlepszy?

Jest cały szereg programów do montowania, które mocno nadużywają definicji słowa „darmowy”. Zazwyczaj za darmo pozwalają pobrać tylko aplikację i w miare wygodnie pracować nad naszym projektem. Natomiast przy eksportowaniu okazuje się, że albo rozdzielczość jest ograniczona do nieakceptowalnego poziomu, albo gdzieś widnieje znak wodny lub oba jednocześnie. Ja postanowiłem darować Wam takich propozycji i poszukałem narzędzi zapewniające większą swobodę.

Adobe Premiere Rush_program_do_montowania_filmów
 • System operacyjny
  Windows | macOS | iOS | Android

Adobe Premiere Rush to kompleksowe oprogramowanie do edycji wideo, które umożliwia tworzenie i udostępnianie filmów wysokiej jakości na różnych urządzeniach. Pozwala na nagrywanie i edycję materiału 4K na telefonie, a także na dopracowanie go na komputerze. Aplikacja oferuje elastyczność podczas pracy twórczej, ułatwiając tworzenie doskonałych materiałów. Proste narzędzia do obróbki dźwięku, animacji i innych treści na komputerze lub urządzeniu przenośnym ułatwiają opracowywanie wideo przyciągających uwagę odbiorców. 

Z Adobe Premiere Rush możesz korzystać bez obaw o znak wodny. Ograniczeniem jest pamięć w chmurze Adobe Creative Cloud mieszcząca zaledwie 2 GB danych oraz to, że w darmowej wersji nie ma wyboru formatu wideo oraz kodeku. Zatem jest to dobre narzędzie dla początkujących oraz osób pracujących na wielu urządzeniach. 

Adobe Premiere Rush jest dostępny dla systemów macOS, Windows, iOS i Android.

DaVinci Resolve_program_do_montowania_filmów
 • System operacyjny
  Windows | macOS

DaVinci Resolve to zaawansowane oprogramowanie do edycji wideo, które łączy edycję, korekcję kolorów, efekty wizualne, grafiki ruchome i postprodukcję audio w jednym narzędziu. Jest to rozwiązanie, które jest szybko przyswajane przez nowych użytkowników, a jednocześnie oferuje potężne narzędzia dla profesjonalistów. Ucząc się DaVinci Resolve, uczysz się korzystać z tych samych narzędzi, których używają profesjonaliści z Hollywood.

DaVinci Resolve to zdecydowanie najpotężniejszy darmowy program do montowania filmów. Obsługuje praktycznie wszystkie formaty wideo z prędkością do 60 klatek na sekundę i rozdzielczością do Ultra HD 3840 x 2160. Poza tym daje nam ogromną swobodę przy eksportowaniu wideo i nie zostawia znaku wodnego. 

DaVinci Resolve jest dostępny dla komputerów z Windows i macOS.

Clipchamp_program_do_montowania_filmów
 • System operacyjny
  Windows | iOS | ChromeOS

Clipchamp to platforma do tworzenia i edycji materiałów wideo, która oferuje wszystkie niezbędne narzędzia w jednym miejscu. Umożliwia szybkie i łatwe tworzenie filmów za pomocą funkcji „przeciągnij i upuść”, więc jest idealny dla amatorów i początkujących. Oferuje szeroki wybór szablonów wideo, które można dostosować do swoich potrzeb. Pozwala na szybkie przycinanie i kadrowanie dowolnych filmów, dodawanie przejść i wiele innych.

W darmowej wersji Clipchamp mamy dostęp do mniejszej bazy dodatków audiowizualnych oraz możemy eksportować wideo maksymalnie w 1080p. Niestety możliwości manipulowania eksportowaniem nie są zbyt wielkie, ale za to na wideo nie zostaje wypalony znak wodny. 

Możesz korzystać z Clipchamp bezpośrednio w przeglądarce, pobrać aplikację na komputer lub urządzenie mobilne. Clipchamp jest dostępny dla systemów Windows, iOS i ChromeOS.

Który PŁATNY program do montowania filmów jest najlepszy?

W dzisiejszych czasach montaż filmów stał się dostępny dla każdego, dzięki coraz tańszym kamerom i coraz wydajniejszym komputerom. Ale aby zacząć, potrzebujesz odpowiedniego narzędzia – płatnego programu do montażu filmów. W tym rankingu przyjrzymy się różnym płatnym programom do montażu filmów, aby pomóc Ci zdecydować, który z nich jest najlepszy dla Twoich potrzeb.

CapCut_program_do_montowania_filmów
 • System operacyjny
  Windows | macOS | iOS | Android

CapCut to wszechstronny program do montowania filmów, który oferuje różne narzędzia do tworzenia i edycji filmów. Dzięki technologii AI, umożliwia elastyczną edycję, korzystanie z magicznych narzędzi, współpracę z zespołem i korzystanie z zasobów stockowych. 

CapCut w wersji Pro oferuje różne funkcje, takie jak usuwanie tła, ulepszanie obrazu, poprawa kolorów, generator napisów, zmiana rozmiaru filmu, ulepszanie filmu. Są to szczególnie popularne i przydatne narzędzia do montowania pionowych materiałów wideo np. na Tik Toka. 

Wersja Pro tego programu pozwala usunąć znak wodny oraz odblokowywuje więcej narzędzi. Co ważne, ta subskrypcja jest bardzo tania w porównaniu do pozostałych programów.

CapCut jest dostępny online, na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych za pomocą aplikacji lub przeglądarki. Działa na systemie Windows, macOS, iOS i Android.

Final Cut Pro_program_do_montowania_filmów
 • System operacyjny
  macOS | iPadOS

Final Cut Pro to profesjonalne oprogramowanie do edycji wideo stworzone przez Apple. Wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak uczenie maszynowe, do śledzenia twarzy i obiektów, stosowania efektów oraz regulacji ostrości i głębi pola. Obsługuje również wideo HDR, korektę kolorów i pliki RAW z iPhone’a i innych kamer.

Final Cut Pro jest zoptymalizowany dla komputerów Mac z układem scalonym Apple i silnikiem Metal, co pozwala na edycję bardziej złożonych projektów i pracę z większymi rozmiarami klatek, wyższymi częstotliwościami klatek i większą ilością efektów – wszystko to z niesamowitą prędkością.

Oferuje również zaawansowane funkcje, takie jak wykrywanie duplikatów, co pozwala na szybkie wyświetlanie dowolnego dźwięku lub wideo, które pojawia się więcej niż raz w projekcie.

Pełna wersja Final Cut Pro jest całkiem droga, ale płacimy jednorazowo, a nie w formie subskrypcji.

Final Cut Pro dostępny jest tylko na kompatybilnych laptopach, komputerach i tabletach Apple.

Adobe Premiere Pro_program_do_montowania_filmów
 • System operacyjny
  Windows | macOS

Adobe Premiere Pro to zaawansowany program do montowania filmów, który oferuje mnóstwo funkcji opartych na sztucznej inteligencji, takich jak dopasowywanie kolorów, automatyczne przyciszanie i korekta mowy. Umożliwia tworzenie napisów animowanych, dodawanie przejść i efektów, a także podłączanie dźwięku. Premiere Pro oferuje również funkcje, które pozwalają na szybkie wstępne montaże, dopracowywanie, przestawianie i przycinanie klipów, edytując dokument tekstowy. 

Premiere Pro jest dostępny w ramach subskrypcji Creative Cloud, więc jest całkiem niedrogi w krótkim okresie czasu. 

Adobe Premiere Pro działa tylko na systemach Windows i macOS.

DaVinci Resolve Studio_program_do_montowania_filmów
 • System operacyjny
  Windows | macOS

DaVinci Resolve Studio to zaawansowane oprogramowanie do edycji wideo, które oferuje setki zaawansowanych funkcji, w tym te najnowsze oparte o AI. Obsługuje klatkaż do 120 kl./s w rozdzielczości 32K, a także wspiera wiele kart graficznych umożliwiających odtwarzanie wideo najwyższej jakości w czasie rzeczywistym. 

Można go nazwać narzędziem „All in One”, bo pozwala nam bez przechodzenia do innych programów, dodawać i tworzyć własne efekty 3D, zarządzać ścieżkami audio, czy też kolorować wideo w dowolny sposób. Za pomocą tego oprogramowania powstają produkcje znane na całym świecie. 

DaVinci Resolve Studio jest dość drogie, ale płacimy jednorazowo, a nie w formie subskrypcji.

DaVinci Studio działa na komputerach z systemem Windows i macOS. 

Lightworks_program_do_montowania_filmów
 • System operacyjny
  Windows | macOS | Linux

Lightworks to profesjonalny program do montowania filmów, który dostarcza szeroki wachlarz funkcji dla użytkowników na różnych poziomach zaawansowania. Jest to oprogramowanie, które jest dostosowane do potrzeb zarówno początkujących, jak i doświadczonych twórców filmów, umożliwiając tworzenie produkcji na poziomie Hollywood.

Oferuje dynamiczne narzędzia do edycji wideo i audio, co pozwala na płynne i efektywne tworzenie filmów. Dodatkowo, Lightworks oferuje żywe kolory i imponujące efekty wizualne, które pomagają twoim filmom wyróżnić się.

Dla bardziej doświadczonych użytkowników dostępna jest wersja Create i Pro, których cena nie jest wygórowana. Również bazuje na modelu subskrypcyjnym. 

Lightworks działa na systemach Windows, macOS i Linux.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór programu do montowania filmów zależy od wielu czynników, takich jak poziom zaawansowania, budżet, preferencje i cel. Każdy z wymienionych programów ma swoje zalety i wady, dlatego warto wypróbować kilka opcji przed podjęciem ostatecznej decyzji. Niezależnie od tego, czy szukasz prostego i intuicyjnego narzędzia, czy profesjonalnego i wszechstronnego rozwiązania, na rynku znajdziesz program do montowania filmów dopasowany do Twoich potrzeb.

Awatar Mateusz Rej

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.