Windows 11

Windows 11 – cena, dostępne warianty

Ile kosztuje najnowszy system operacyjny od Microsoftu, czyli Windows 11? W jakich wariantach jest dostępny i czym różnią się od siebie? Gdzie nabyć oficjalną kopię i jak zainstalować system na swoim urządzeniu?

Awatar Kamil Malczyk

Windows 11 – garstka informacji

Windows 11 to najnowszy system operacyjny od Microsoftu, zaprezentowany i wydany w 2021 roku (konkretniej 5 października). Jak powszechnie wiadomo, jest on następcą wydanego sześć lat wcześniej – w 2015 roku – Windowsa 10.

Największą różnicą w kontekście aspektów technicznych w porównaniu do poprzednika, W11 od początku wyróżniał się wyższymi wymaganiami systemowymi, ze względu na nacisk na względy bezpieczeństwa. Jak się z czasem okazało, niekoniecznie pozytywnie wpłynęło to na początkowy odbiór systemu.

Czy zbyt wysokie wymagania „zabiły” W11?

Mówienie o „zabiciu” W11 jest oczywiście bardzo przesadzonym określeniem, bowiem mimo niemałych problemów, z systemu nadal korzysta wielu użytkowników. Oprócz tych, którzy „zgodzili” się na aktualizację z Windowsa 10, w rodzinie nie brakuje również właścicieli nowych laptopów opartych na systemie Microsoftu.

Windows 11 na starych komputerach

Jak wspominaliśmy na początku tego roku, Windows 11 nie trzyma się najlepiej pod względem popularności. Rozchodzi się głównie o fakt, że początkowo tylko niektóre komputery były w stanie sprostać jego wymaganiom systemowym i choć z czasem uległo to zmianie, użytkownicy już tak łatwo się do niego nie przekonują.

Nie pomaga zdecydowanie fakt, iż w oczach potencjalnych klientów najnowszy produkt Microsoftu jest wciąż bardzo niestabilny. W związku z tym, wolą oni korzystać z „bezpieczniejszego” Windowsa 10, który jeszcze przez prawie półtorej roku (do października 2025) może królować na windowsowej scenie.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Windows 11 nie trzyma się najlepiej pod względem popularności. Dlaczego?

Windows 11 to najnowsza wersja systemu operacyjnego od Microsoft, oficjalnie wydana 5 października 2021 roku. Od tamtej pory minęły ponad 2 lata, a mimo to, z 11-tki ma korzystać zaledwie co 4-ty użytkownik komputera z Windowsem.

Czytaj artykuł

Minimalne wymagania systemowe

WymaganieSpecyfikacja
Procesor1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami,
zgodny procesor 64-bitowy lub procesor
zgodny ze standardem System on a Chip (SoC)
Pamięć4 GB RAM
Miejsce na dysku64 GB lub więcej
Oprogramowanie układoweUEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu
Moduł TPMMikroukład Trusted Platform Module (TPM)
w wersji 2.0
Karta graficznaZgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą
ze sterownikiem WDDM 2.0
Rozdzielczość wyświetlaczaWyświetlacz High Definition (720p) o przekątnej
większej niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru
Połączenie z InternetemKonto Microsoft i połączenie z internetem są
wymagane do instalacji systemu Windows 11
Home i Windows 11 Pro do użytku osobistego
Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

AI pod jednym przyciskiem, czyli nowy klawisz w systemie Windows

Rok 2024 ma być wyjątkowy ze względu na nadchodzące zmiany. Jedna z nich jest mała, ale jakże ważna dla firmy. Microsoft wprowadza dedykowany klawisz do uruchomienia asystenta AI. To pierwsza taka ingerencja w układ klawiatur od 30 lat.

Czytaj artykuł

Dostępne warianty i ich ceny

Podobnie jak poprzednie systemy operacyjne, Windows 11 jest dostępny w wielu wariantach. Dzięki temu każdy użytkownik może dokładnie przefiltrować możliwości każdego z nich i właśnie na tej podstawie zdecydować, na czym zależy mu najbardziej i który wariant spełni jego najskrytsze oczekiwania.

Windows 11: Home vs Pro
źródło: Blackview

Pomijając rozbijanie systemu na te mało popularne warianty, pozostańmy przy tych, które kojarzy zdecydowana większość użytkowników, tj. Home oraz Pro. Czym one się różnią? Najważniejsze wnioski możemy wyciągnąć już w momencie spojrzenia na obie nazwy, które jasno sugerują docelowe grupy odbiorców.

W11 Home – od 529 zł (z oficjalnych źródeł)

W11 w wersji Home to wariant, który spełnia oczekiwania zdecydowanej większości potencjalnych użytkowników – pozwoli nam wykonywać wszelkie aktywności, a jednocześnie należycie zadba o nasze bezpieczeństwo.

W11 Pro – od 679 zł (z oficjalnych źródeł)

Kto więc korzysta z wariantu Pro? O ile W11 Home jest przeznaczony raczej dla osób prywatnych, którym w zupełności wystarcza, tak w przypadku W11 Pro mówimy o małych i średnich firmach. Wariant Pro oferuje to samo co podstawowa wersja oraz dodatkowe narzędzia do zarządzania i bezpieczeństwa.

Jak zainstalować Windows 11?

Instalacja systemu W11 (czy jakiegokolwiek innego ze stajni Microsoftu) nie wymaga zbyt dużych umiejętności. Mimo tego, za pierwszym razem warto skorzystać z poradnika, aby mieć pewność, że wszystko robimy w porządku.

Cały proces możemy przeprowadzić na kilka sposobów: przy użyciu USB, Asystenta instalacji lub poprzez uaktualnienie Windowsa 10. Dokładny opis każdej z metod oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie w naszym dedykowanym poradniku poświęconym instalacji systemu Windows 11.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jak zainstalować Windows 11? – Pokazujemy jak!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zainstalować system Windows 11? Ten poradnik pomoże Ci przejść przez ten proces krok po kroku! Przy okazji zobaczysz, który sposób jest najbardziej optymalny w twoim przypadku. 

Czytaj artykuł

Podsumowanie: W11, czy warto?

Od premiery Windowsa 11 w październiku 2020 roku minęły już ponad 3 lata, dzięki czemu najnowsze Microsoft miał trochę czasu na usprawnienie działania swojego dziecka. Mimo tego, niektórzy użytkownicy nadal nie chcą się przekonać do zmiany systemu, zwłaszcza, jeśli aktualnie korzystają z wciąż wspieranego Windowsa 10.

Windows 10 vs Windows 11
źródło: PC World

To może zmienić się już w październiku przyszłego roku, czyli na 10-lecie Windowsa 10, kiedy to system ten ma utracić dotychczasowe wsparcie. W związku z tym może warto już teraz spróbować przekonać się do W11? Zwłaszcza, że wersja ta jest już w zdecydowanie lepszej kondycji, niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Na uwadze trzeba mieć również fakt, że wielkimi krokami zbliża się premiera nowego systemu od Microsoftu. Wbrew oczekiwaniom, nie będzie to Windows 12, a Windows 11 w wersji 24H2. Oprócz designu, ważną zmianą będzie wysoka kompatybilność i wsparcie nowej wersji systemu z technologiami AI, w tym z Microsoft Copilotem.

Z jakiego Windowsa korzystacie obecnie na swoich urządzeniach? Czekacie na nadchodzącą dużą aktualizację do W11?

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez