Jaka konsola do gier? Ranking 2024

Która konsola jest najlepsza do grania?  W zależności od tego czego wymagacie i potrzebujecie odpowiedź może być dla każdego inna. Stacjonarne modele, mobilne, a może gamingowe smartfony trafiają w Wasz gust? Przedstawimy najlepsze opcje konsol.

Awatar Marta Urbaniak

Nie zawsze niezbędny jest komputer, aby móc cieszyć się z ulubionej gry na którą myśl serce bije Wam szybciej. Konsole pozwalają przenieść się w świat fantasy, na pole bitwy, tor wyścigowy lub po prostu w wirtualny świat i to bez ponoszenia tak wysokich kosztów jak w przypadku PC-tów. Niektóre oferują wysoką jakość rozgrywek, wspaniała grafikę i mobilność w zależności od konkretnego typu. Ale jaką wybrać? Ten ranking pomoże Wam znaleźć odpowiedź.

PlayStation5

Microsoft vs FTC: info o PS5 Slim

Sony wraz z rządem Japonii dokładało wszelkich starań, żeby ich konsola mogła trafić do każdego zainteresowanego nią gracza. Globalny kryzys w dostępności półprzewodników, w tym także procesorów czy układów graficznych, nie sprzyjał zwiększaniu produkcji. Jednak PlayStation5 w końcu jest dostępne do kupienia dla każdego zainteresowanego klienta, a była ich masa w dniu premiery. Zasadnicze pytanie brzmi dlaczego właściwie PS5 cieszy się taką popularnością wśród starych i nowych graczy?

Odpowiedź będzie dość prosta i brzmi po prostu: tytuły ekskluzywne. Choć jak na razie biblioteka gier się rozszerza, aktualnie liczy blisko 30 tytułów jedynie na PS5. Co ze specyfikacją? Sercem PS5 jest ośmiordzeniowy procesor AMD wsparty 16 GB RAMu i 825 GB pamięci na gry, co jest więcej niż zadowalającym wynikiem.

Ogromnym plusem dla graczy jest kompatybilność wsteczna z tytułami na PS4. Dzięki czemu Wasza biblioteka będzie zawierać ponad 4 000 tytułów do ogrania. Dodatkowo opcja zakupu wersji “Digital” pozwoli Wam zaoszczędzić miejsce oraz pieniądze, a jest to różnica ponad 400 zł, które mogą zostać w portfelu.

Xbox Series S | X

PS5 alternatywy

Jak było Sony z PlayStation5, to musi być i Microsoft ze swoją konsolą Xbox. Modele Series S oraz Series X debiutowały mniej więcej w tym samym momencie, co PS5. Po początkowych problemach z dostępnością sytuacja się uspokoiła i teraz konsole Xbox najnowszej generacji spokojnie stoją na sklepowych półkach czekając na nowych graczy.

Xbox, podobnie zresztą jak i PS5, w momencie swojego debiutu nie mógł poszczycić się wysokobudżetowymi tytułami, które wyciskałyby z nowego sprzętu ostatnie soki. Jednak w ciągu ostatniego roku wiele się zmieniło, a na tę konsolę trafiły między innymi takie tytuły jak Forza Horizon 5, Microsoft Flight Simulator czy Halo Infinite, które pod koniec roku otrzyma też dodatek fabularny uzupełniający doświadczenie multiplayer’owe.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Xbox Series S oficjalnie! | Data premiery, ceny i Xbox All Access!

A więc stało się Microsoft już oficjalnie zaprezentował dwie nadchodzące konsole nowej generacji z rodziny Xbox. Przy okazji pojawiły się także zapowiedzi nowych usług, które trafią także do Polski.

Czytaj artykuł

Ogromną siłą i jednocześnie asem w rękawie konsol Xbox jest usługa Game Pass. Ta oferuje dostęp do setek gier zarówno starszych, jak i nowszych. Z kolei w wersji Ultimate macie dostęp także do najnowszych tytułów i to w dniu premiery bez dodatkowych opłat. Macie opcję skorzystania także z usługi gry w chmurze bezpośrednio na Waszej konsoli.

Jednak, co istotne, Game Pass także w wersji Ultimate oferuje praktycznie ten sam zestaw gier, ale na komputerach osobistych. Dlatego jeżeli jesteście właścicielami gamingowej maszyny, to konsola Xbox będzie raczej mało opłacalnym wyborem. Co wtedy?

Nintendo Switch

Nintendo switch
PS5 alternatywy

Jeżeli Xbox w najnowszym wydaniu do Was nie przemawia, albo tak jak wyżej wspomniałem jesteście właścicielami gamingowego PC-ta, to być może zainteresuje Was oferta Nintendo. Japońska legenda rynku elektronicznej rozrywki jeszcze do niedawna nie była specjalnie popularna w naszym kraju. Jednak wraz z premierą ich ostatniej konsoli, czyli Nintendo Switch to się zmieniło, a Japończycy jeszcze bardziej zaczęli rozszerzać swoje wpływy w Europie.

Konsoli od Nintendo nie można co prawda postawić na równi z urządzeniami od Sony czy Microsoftu. W końcu jest to model przenośny z opcją podłączenia do telewizora. Jednak to właśnie w tym drzemie cała jej siła. W jednej chwili z przenośnego handhelda może się zmienić w centrum kanapowej rozrywki dla nawet 4 osób. Tym samym możecie ją na przykład zabrać ze sobą do rodziny czy na wakacje i cieszyć się ulubionymi tytułami gdziekolwiek będziecie.

PS5 alternatywy

Co prawda na Nintendo królują gry prostsze, stawiające bardziej na samo doświadczenie, niż wrażenia wizualne. Jednak firma coraz bardziej otwiera się na zachodnich odbiorców i oferuje bardziej zróżnicowane produkcje. Świadczy o tym między innymi obecność rodzimego Wiedźmina 3, The Elder Scrolls: Skyrim czy dwóch ostatnich wersji gry DOOM. Musicie mieć jednak na uwadze jedną dość istotną rzecz. Dostępna jest także wersja Lite konsoli Nintendo Switch, która jest sporo tańsza, ale nie oferuje możliwości podłączenia do telewizora.

Steam Deck

Steam Deck
PS5 alternatywy

Ten gadżet, gdy tylko trafił do sprzedaży, podbił serca wielu użytkowników i zdefiniował mobilne granie na nowo. Ci z Was, którzy posiadają bibliotekę gier Steam, mogą zagrać gdziekolwiek zechcą dzięki temu handheldowi. Mocne podzespoły i opcja zakupu modelu z 7-calowym wyświetlaczem OLED sprawiają, że możecie zanurzyć się w świecie gier.

16 GB RAMu na pokładzie z opcją pamięci na gry w wariantach: 256 GB, 512 GB, 1 TB pozwolą Wam mieć cieszyć się nawet z wymagających tytułów. Zaś slot microSD pozwoli rozszerzyć bibliotekę gier, jeśli docelowa ilość miejsca nie wystarczy.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Steam Deck OLED już za tydzień! Nowy model zaoferuje więcej

Steam Deck OLED ma niebawem trafić do sprzedaży. Odświeżona wersja ma wbudowany lepszy ekran, ale to nie jedyne udoskonalenie, które weszło w życie. Drobne, ale znaczące zmiany będą mieć znaczący wpływ na rozgrywki.

Czytaj artykuł

Ten przenośny mini komputer pozwala Wam również wgrać launchery dzięki systemie Linuxa. Pomimo swoich dużych rozmiarów dobrze leży w dłoniach, a przyciski są wygodnie rozmieszczone. Czego nie mają inne konsole, to touchpady pod drążkami analogowymi, aby wygodniej było Wam sterować. Zaś sterowanie żyroskopowe spodoba się szczególnie fanom gier wyścigowych.

ASUS ROG Ally

ASUS ROG Ally to również handheld, jednak oferuje on lepszą wydajność gier, co za tym idzie, również kosztuje więcej. 7-calowy ekran FullHD z odświeżaniem 120 Hz sprawia, że obraz jest płynny, a rozgrywki przyjemniejsze. Opcja “AMD FreeSync Premium” która, dostosowuje odświeżanie ekranu do liczby klatek generowanych przez procesor graficzny, jest tutaj wisienką na torcie.

Istotną “kartą przetargową” jest opcja rozbudowy mocy obliczeniowej poprzez wpięcie karty graficznej do dedykowanego złącza “ROG XG Mobile Interface”. Tutaj musicie się zmierzyć z systemem Windows 11, który nie jest stworzony z myślą o konsolach i jego obsługa z ich poziomu nie należy do łatwych. Jednak jest to obosieczny miecz, bowiem możecie uruchomić na tym handheldzie dowolne gry, jakie tylko sobie wymarzycie.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Handheld idealny? Pierwsze wrażenia z ROG ALLY!

Jeszcze nie tak dawno temu mobilny gaming z nieco wyższej półki, niż Candy Crush Saga był domeną konsoli Nintendo Switch czy od niedawna Steam Decka od Valve. Teraz jednak ASUS podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej, a ROG ALLY przekracza kolejne granice!

Czytaj artykuł

Lenovo Legion Go

To najnowszy model typu handheld na gamingowym rynku. Oferuje nie tylko większy ekran IPS od poprzedników – 8,8-cala, ale również rozdzielczość 2560 x 1600 i odświeżanie 144 Hz. Co czyni go modelem z najlepszym ekranem, który dobrze wyświetla szczegóły scenerii. Swoją konstrukcją przypomina masywne Nintendo Switch i tak jak one, ma odpinane pady od ekranu. Na jednym z nich (prawy) zaprojektowano pojedynczy touchpad pod gałką dla łatwiejszego sterowania. Dzięki odłączanym kontrolerom można łatwiej podpiąć handheld pod telewizor przy użyciu kabla USB-C.

Warto podkreślić, że jest o wiele grubszy, większy i cięższy (854 gram) niż ASUS ROG Ally, przez co długie sesje grania będą szybko męczyć ręce podczas trzymania tego “potwora” i nie sprawdzi się dla każdego. Dość nietypowym zabiegiem są 2 przyciski z tyłu ułożone poziomo koło siebie na prawym kontrolerze, co może dla niektórych być niewygodne.

Wewnątrz obudowy znajdziecie taki sam procesor jak w konsoli ASUS ROG Ally, czyli AMD Ryzen Z1 Extreme. Jeśli chodzi o opcje pamięci, to macie do wyboru 512 GB lub 1 TB miejsca na gry, zaś karta microSD pozwoli uzyskać finalnie nawet 2 TB. System operacyjny to ponownie Windows 11, który jest zarówno plusem, jak i minusem.

Gamingowy smartfon

PS5 alternatywy

Ostatni sprzętowy wybór może wydawać się nie do końca oczywisty. Padło na gamingowy smartfon. Aktualnie tytuły stają się na tyle dopracowane, że mając smartfon w kieszeni, macie tak naprawdę przenośną konsolę, która niejednokrotnie prześciga możliwości urządzeń sprzed lat. Nie dość powiedzieć, że w połowie tego roku udało się zainstalować pełnoprawną wersję Windowsa 10 dla systemów ARM na smartfonie. Co więcej możliwe było uruchomienie pełnoprawnych gier AAA sprzed kilku lat. Więcej o tym przeczytacie poniżej.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Windows 11 na smartfonie? Czemu nie!

Telefony to urządzenia wszechstronne, co do tego nie ma wątpliwości. Okazuje się jednak, że na smartfonie można uruchomić system Windows 11 i grać w gry!

Czytaj artykuł

Statystyki jasno pokazują, że gry mobilne cały czas zyskują na popularności. Jednak wynika to głównie z ich modelu biznesowego. Innymi słowy podstawowa produkcja jest darmowa, ale wszelkie dodatki czy ulepszenia w grze są już płatne. Zupełnie inaczej, niż wiele tytułów dostępnych na komputerach osobistych czy konsolach. Można też całkiem sporo zarzucić warstwie fabularnej takich mobilnych produkcji. Jednak w tym miejscu pojawiają się usługi grania w chmurze…

Sięgnąć chmur

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Mobilny gaming wkracza na nowy poziom!

Mobilny gaming nadal nie jest w stanie dorównać grafice, rozdzielczości i płynności, jaką oferują PC‐ety. Zatem gry na urządzenia mobilne starają się nadrabiać grywalnością oraz jakością samej rozgrywki. Ale czy przenośne konsole teraz też tak bardzo odstają od tych stacjonarnych?

Czytaj artykuł

Oferowanie rozgrywki w tzw. chmurze nie jest wcale nowym pomysłem. Już wiele lat temu pojawiały się pierwsze firmy, które chciały oferować swoim klientom usługi grania w gry, które będą uruchamiane na serwerach oddalonych o setki kilometrów. Jednak jeszcze kilka lat temu, dostęp do szerokopasmowego Internetu czy łącza światłowodowego był jedynie w zasięgu wybranych osób. Teraz to się zmienia, światłowody są praktycznie standardem w większych miastach. Podobnie zresztą jak zasięg sieci 5G, która dzięki połączeniu wysokiej przepustowości i niskich opóźnień pozwala cieszyć się grą w chmurze nawet na smartfonie.

Xbox Cloud Gaming

xCloud
PS5 alternatywy

W tym przypadku na czoło stawki wysuwa się wcześniej już wspomniana usługa od Microsoftu. Znany jeszcze do niedawna pod pseudonimem Project xCloud przerodził się w Xbox Cloud Gaming. I co ważniejsze usługa praktycznie od samego początku jest dostępna w Polsce dla wszystkich subskrybentów Xbox Game Pass w wersji Ultimate. Jeżeli już jesteście właścicielami takiego pakietu, to możecie w dowolnym momencie cieszyć się grami z konsoli na Waszym smartfonie czy nawet notebooku.

Z kolei, jeżeli jeszcze nie mieliście okazji sprawdzić, na co stać usługę od Microsoftu, to ta wciąż dostępna jest w promocji dla nowych użytkowników w cenie 4 zł za pierwszy miesiąc. Za jej pośrednictwem macie dostęp do ponad 100 najróżniejszych gier, które uruchamiane są na serwerach należących do Microsoftu. Nie musicie ich w żaden sposób pobierać czy instalować. W dedykowanej aplikacji wybieracie interesujący was tytuł i po prostu gracie. Sprzęt też nie ma znaczenia: telefon, tablet, Smart TV, Xbox Series S czy komputer… Wszędzie tam granie w chmurze od Microsoftu po prostu działa.

GeForce Now

PS5 alternatywy

Jeżeli nie przepadacie za produkcjami Microsoftu, albo macie już stworzoną całkiem pokaźną bibliotekę w innych usługach, jak choćby Steam, to może Was zainteresować oferta firmy Nvidia. Tak, dokładnie, to ta sama firma odpowiedzialna za produkcję najnowocześniejszych kart graficznych dla graczy. Wiadomo jaka jest sytuacja i o nowe układy GPU ciężko… Dlatego możliwość zagrania w najnowsze tytuły w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę przez Internet brzmi naprawdę kusząco.

Subskrypcja pozwala Wam cieszyć się już zakupionymi tytułami praktycznie z dowolnego urządzenia, które ma połączenie z Internetem. Usługa GeForce Now działa zarówno na komputerach osobistych (także z systemem MacOS), telefonach, tabletach czy co ważne nawet Smart TV lub dedykowanych do tego celu przystawkach.

PS Now

Ostatnią usługą, która jest warta Waszej uwagi, szczególnie, jeżeli chcecie grać w gry, które trafiły już na konsole Sony jest PS Now. Niemniej jednak ważną informacją tutaj jest fakt, że ta konkretna usługa, przynajmniej na razie, nie jest oficjalnie dostępna w naszym kraju. Jednak bez trudu można z niej skorzystać tworząc konto np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych usług typu VPN czy Proxy. Wystarczy w trakcie tworzenia konta wybrać kraj zamieszkania Niemcy i voilà.

PS Now
PS5 alternatywy

W usłudze znajdziecie ponad 700 tytułów, które pochodzą z 3 generacji. Innymi słowy są tam klasyki z konsol PS2 i PS3 oraz całkiem świeże produkcje, jakie trafiły także na PS4. Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości pojawią się także gry z nowej generacji. Wszystkie dostępne tytuły znajdziecie tutaj.

Podsumowanie

Wchodzące na rynek handheldy wydają się tworzyć nowy trend, oferując zaskakujące wyniki przy dobrych parametrach. Swoim rozmiarem pozwalają na umieszczenie niezbędnych podzespołów, aby rozgrywki były na wysokim poziomie. A fakt mobilności pozwala zabrać je ze sobą wszędzie, gdzie tylko zechcecie, co czyni je świetnym urządzeniem.

Jednak nieśmiertelne stacjonarne konsole wydają się “nie ruszać z miejsca” i oferują coraz to lepsze rezultaty dla tych, którzy decydują się pozostać im wiernymi. Jedno jest pewne, rynek gamingowy będzie się jeszcze rozrastać o kolejne nowości producentów, dzięki czemu nie zabraknie różnorodności.

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Awatar karol
    karol

    hciałbym tego ixboxa

    1. Awatar karol
      karol

      tak bardzo marzę o nim

      1. Awatar karol
        karol

        hćalbym z rodzeństwem spendzić czas dzodzienie kogoś niema z bratem nie gadam😔

Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez