Samsung AX3300M – czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Sezon grzewczy trwa w najlepsze, dlatego warto pomyśleć o oczyszczaczu powietrza. Jeśli szukacie cichego, łatwego w obsłudze oraz w miarę taniego modelu, to jedną z ciekawszych propozycji jest Samsung AX3300M.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które coraz częściej pojawiają się w polskich domach i biurach. Nie ma się co dziwić, skoro jakość powietrza w wielu miastach pozostawia wiele do życzenia. Zanieczyszczenia, alergeny, wirusy i bakterie mają negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Dlatego warto zainwestować w sprzęt, który pomoże oddychać czystszym i świeższym powietrzem.

Jednym z nich jest oczyszczacz marki Samsung, a konkretniej model AX3300M (AX40R3030WM/EU) wyposażony w system 3 filtrów, czujniki gazu oraz pyłu zawieszonego i prosty panel do obsługi. Jak się sprawdza w praktyce? Czy jest skuteczny, cichy i łatwy w obsłudze? Czy jest to urządzenie godne polecenia? 

Kilka faktów na początek

Model Samsung AX3300M ma obły kształt prostopadłościanu o wymiarach około 35 x 64 x 35 cm i wadze 9,2 kg. Jest to tym samym jest to urządzenie należące do kategorii tych większych. Natomiast jeżeli chodzi o wagę, ta jest spora, ale sprawę bardzo mocno ratuje tutaj solidna rączka, która ułatwia jego przenoszenie w razie potrzeby. 

Ten wraz z obudową został wykonany z białego plastiku. Zaraz obok znajduje się wystający panel sterowania z podświetleniem LED “Air Sensing Light”, które sygnalizuje poziom jakości powietrza w 4 kolorach: niebieskim (bardzo dobra), zielonym (dobra), żółtym (średnia) lub czerwonym (zła). Kolory odpowiadają jednocześnie normom powietrza stosowanym przez Samsunga. 

Wydajność i funkcjonowanie

Operowanie urządzeniem odbywa się za pomocą 6 przycisków dotykowych: włącznik, szybkość obrotów wiatraka, tryb nocny, resetowanie filtra, timer i podświetlenie. Na panelu nad panelem dotykowym jest także ukryty prosty wyświetlacz, który informuje o aktualnym trybie pracy. Niemniej są tam także diody informujące o konieczności wymiany filtra, czy uruchomieniu opcji trybu nocnego jak i timera.

W dolnej części oczyszczacza na froncie znajdują się otwory wentylacyjne, przez które zasysane jest zanieczyszczone powietrze, które po oczyszczeniu wydmuchiwane jest górą. Natomiast na jednym boku znalazły się wcześniej wspomniane sensory gazu oraz pyłu. Część wylotowa znajduje się bezpośrednio pod panelem sterowania i jest półprzezroczysta, dzięki czemu kolor świecącej diody, świadczącej o jakości powietrza, jest jednocześnie dobrze widoczny i przyjemny dla oka.

System filtracji

Front z otworami, przez które zasysane jest powietrze to także otwierana pokrywa skrywająca za sobą wymienne filtry. Cały system filtracji składa się z łącznie z trzech filtrów, natomiast elementów wewnątrz są tylko dwa. Pierwszy z nich to filtr wstępny wykonany z siatki. Odpowiada za pierwszą fazę filtracji, która zatrzyma największy kurz, sierść i włosy. Jego demontaż jest bardzo prosty. 

Za nim znajduje się filtr dezodoryzujący HEPA typu “2-w-1” z aktywnym węglem, który usuwa 99,97% drobnych cząsteczek wielkości 0,26 mikrometra, takich jak pyłki, roztocza, bakterie i wirusy. Aktywny węgiel umożliwia zatrzymanie zanieczyszczeń gazowych oraz neutralizację nieprzyjemnych zapachów. Dzięki połączeniu dwóch najistotniejszych filtrów w jeden ewentualna wymiana jest niezwykle prosta. 

Filtry łączony 2-w-1 należy wymieniać co 12 miesięcy lub gdy wskaźnik na panelu dotykowym poinformuje o konieczności jego wymiany. Koszt nowego filtra to wydatek trochę ponad 200 zł, przynajmniej w momencie pisania tego tekstu. Te dostępne są zarówno bezpośrednio u producenta jak i w elektromarketach czy sklepach internetowych. Natomiast filtr wstępny należy odkurzyć oraz przemyć letnią wodą co około 2 tygodnie, jeżeli oczyszczacz działa 24/7.

Tryby pracy

Samsung AX3300M ma 3 tryby pracy: automatyczny, ręczny i nocny. W trybie automatycznym oczyszczacz sam dostosowuje prędkość wentylatora (Niska/Średnia/Wysoka) do aktualnej jakości powietrza, która jest mierzona przez czujnik pyłu (PM10) i gazu. Natomiast w trybie ręcznym można to robić samemu. Sensory zostały umieszczone na boku urządzenia. W trybie nocnym oczyszczacz pracuje cicho, osiągając niski poziom dźwięku na poziomie zaledwie 20 dB. 

Zmniejszona jest wtedy również jasność wyświetlacza LED, aby zapewnić komfort podczas snu. Maksymalny poziom hałasu wytwarzany przez oczyszczacz powietrza wynosi do 48 dB w trybie wysokiej prędkości. Dodatkową i niezwykle przydatną funkcją dla wielu z Was może okazać się blokada rodzicielska, która zapobiegnie przypadkowemu zmienianiu ustawień przez dzieci, ale i choćby zwierzęta domowe, tak głównie chodzi tutaj o koty.

Jak z tą wydajnością?

Producent rekomenduje używaznie tego oczyszczacza w pomieszczeniach o maksymalnej powierzchni 40 m2. Jest to głównie spowodowane parametrem CADR (Clean Air Delivery Rate), który w tym przypadku wynosi 311 m3/h. Oznacza to, że jest w stanie wymienić całą objętość powietrza w pomieszczeniu trzy razy w ciągu godziny. Oczywiście usuwając przy tym wszelkie zanieczyszczenia czy niwelując przykre zapachy. 

Prostota obsługi jest tutaj ogromnym plusem, który zasługuje na wyróżnienie, podobnie jak łatwość czyszczenia czy wymiany filtrów. Natomiast atrakcyjny wygląd i cicha praca sprawiają, że będzie pasować do wielu wnętrz. Okazało się, że jest to także bardzo skuteczny i wydajny oczyszczacz powietrza, który radzi sobie z różnymi zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, pyłki, sierść zwierząt, dym papierosowy czy nieprzyjemne zapachy. 

Oczyszczacz szybko poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu i utrzymuje ją na wysokim poziomie. Jednak trzeba zaznaczyć, że normy przyjęte przez Samsunga nie należą do zbyt rygorystycznych, przez co w trybie automatycznym oczyszczacz będzie potrzebował dłuższej chwili zanim zacznie pracę na wyższych obrotach. 

  • Kolor niebieski – bardzo dobra jakość powietrza – stężenie PM10: 0-30
  • Kolor zielony – dobra jakość powietrza – stężenie PM10: 31-80
  • Kolor pomarańczowy – średnia jakość powietrza – stężenie PM10: 81-150
  • Kolor czerwony – zła jakość powietrza – stężenie PM10: 151+

Niemniej oczyszczacz jest cichy i energooszczędny, co jest niezwykle istotne dla komfortu i oszczędności. Jedyne faktyczne zastrzeżenie, jakie mam do tego urządzenia, to brak aplikacji mobilnej, która umożliwiłaby zdalne sterowanie i monitorowanie oczyszczacza. 

Podsumowanie

Samsung AX3300M to oczyszczacz powietrza, który spełnia swoją rolę. Jest skuteczny, cichy i łatwy w obsłudze. Ma trzypoziomowy system filtracji, czujnik gazu i dotykowy panel sterowania. Jego największą wadą jest brak obsługi Wi-Fi czy dedykowanej aplikacji do sterowania. Niemniej jeżeli to nie jest dla Ciebie poważny problem to wciąż jest to bardzo ciekawa propozycja do domu lub biura.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez