Jak wybrać telewizor do oglądania sportu?

Jedno z największych wydarzeń sportowych właśnie się rozpoczęło. By cieszyć się nim w pełni podpowiemy, jak wybrać telewizor do sportu!

Tegoroczne mistrzostwa piłki nożnej, czyli popularne Mistrzostwa Europy 2020 zaliczyło roczne opóźnienie ze względu na panującą na świecie sytuację. Jednak teraz już bez dodatkowych opóźnień wystartowały pełną parą. Wraz z nimi pojawiło się całkiem spore zapotrzebowanie na nowe TV. Tutaj pojawia się jednak pytanie, jaki telewizor wybrać na Mistrzostwa Europy 2020?

W ostatnim czasie na naszej stronie pojawił się ranking telewizorów, który z pewnością pomoże Wam podjąć ostateczną decyzję. Teraz jednak skupimy się na najważniejszych elementach lub też funkcjach, które powinien mieć telewizor do oglądania wydarzeń sportowych.

Matryca

Właściwie najważniejszym elementem każdego telewizora jest jego matryca. To właśnie ona definiuje do czego taki odbiornik będzie można wykorzystać. W przypadku wydarzeń sportowych wiele cech będzie tożsamych z tymi, które można znaleźć na pokładzie telewizorów dla graczy. Mowa tutaj przede wszystkim o częstotliwości odświeżania matrycy czy wbudowanych funkcjach programowych.

Jak wybrać telewizor do sportu
Samsung Neo QLED QE75QN900AT

4K

Niektórzy mogliby pomyśleć, że zakup telewizora bez rozdzielczości 4K w 2021 to trudne zadanie, jednak nie jest to do końca prawda. Bardzo często konstrukcje budżetowe wciąż oferują ekrany w rozdzielczości HD Ready albo FullHD. Oczywiście mecze nie zawsze transmitowane są w 4K i nie ma w tym nic nowego. Jednak większość telewizorów z matrycami 4K ma jedną dość istotną funkcję, która z pewnością przyda się szczególnie w trakcie oglądania meczy.

Mowa oczywiście o upscalingu lub inaczej interpolacji. Za sprawą zaawansowanych algorytmów rozdzielczość obrazu wejściowego jest podnoszona przykładowo z FullHD do 4K. Nie będzie to oczywiście wyglądać tak dobrze, jak gdyby transmisja działała w natywnym 4K. Niemniej jednak poprawa jakości jest zauważalna gołym okiem. Niemniej możliwe będzie odbieranie Mistrzostwa Europy 2020 w rozdzielczości 4K, za pośrednictwem kanału TVP 4K, który stacja udostępni za darmo na czas mistrzostw.

120 Hz

Konstrukcje z niższej półki lub skierowane stricte dla kinomaniaków są odświeżane z częstotliwością 50/60 Hz. To zdecydowanie za mało, jeżeli chcielibyście oglądać mecze piłki nożnej. Im niższe odświeżanie obrazu przez taką matrycę tym wyświetlany ruch traci na płynności. Doskonale wiedzą o tym gracze, którzy cały czas dążą do jeszcze wyższego odświeżania czy to w monitorach czy właśnie telewizorach.

Jak wybrać telewizor do sportu
Jak wybrać telewizor do sportu
Sony KE-55XH9096

Dlatego w poszukiwaniach TV przeznaczonego do oglądania rozgrywek sportowych powinniście się skupić na matrycach, które natywnie wspierają odświeżanie 100/120 Hz. Co istotne, nie musicie wydawać fortuny na taki telewizor, bo bardzo dobre propozycje zaczynają się w pułapie do 4000 zł. Tutaj świetnie może sprawdzić się Sony KE-55XH9096, który poza odświeżaniem 120 Hz oferuje też rozdzielczość 4K oraz świetnej jakości podświetlenie Full Array LED.

Matryca OLED, QLED, mini LED – co wybrać?

Jak wybrać telewizor do sportu
Jak wybrać telewizor do sportu
LG OLED55GX3LA

W przypadku dostępnych matryc w telewizorach sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Tutaj wiele będzie zależało od Waszych prywatnych preferencji. Jednak jest kilka elementów, na które musicie zwrócić uwagę. Przede wszystkim matryce OLED mają tendencję do „wypalania” się. Efekt jest niestety permanentny i niewiele można z nim zrobić. Co prawda producenci chwytają się przeróżnych metod by temu zapobiegać, jednak taki efekt prędzej czy później się pojawi.

Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku oglądania wydarzeń sportowych za sprawą statycznych elementów. Tablica wyników czy belki z informacjami o graczach stwarzają całkiem spore niebezpieczeństwo szybszego zużycia się takich matryc. Co innego w przypadku ekranów QLED i mini LED.

Mini LED to tak naprawdę bezpośrednia kontynuacja technologii LED. Największą różnicą jest tutaj technologia podświetlenia ekranu. Jeszcze do niedawna matryce były podświetlane jednolitym światłem. Później pojawiło się podświetlenie strefowe, które jest wykorzystywane w takich seriach jak LG NanoCell, ale też modelach innych producentów. Mini LED to kolejna generacja tej technologii, która niweluje problemy z nasyceniem kolorów czy głębią czerni. Pod matrycą znajduje się wiele miniaturowych diod LED podzielonych na strefy, które podświetlają się wraz z obrazem.

Jak wybrać telewizor do sportu
TCL 50C715 QLED

QLED to tak naprawdę Quantum Light Emitting Diode. W ogromnym uproszczeniu jest to po prostu rozwinięcie technologii LED. Różnicą jest jednak konstrukcja powłoki matrycy. Nad klasycznym ekranem LED znalazła się warstwa specjalnych nanocząstek. Ich zadaniem jest zwiększenie nasycenia kolorów, ale i jasności generowanego obrazu. Jeszcze do niedawna szczyciły się niezrównaną jasnością, teraz zostały zdetronizowane przez nową generację, czyli Neo QLED.

Neo QLED to połączenie kilku technologii w jedną, która aktualnie sprawdza się najlepiej. Łączy w sobie zalety matryc QLED oraz podświetlenia mini LED. W efekcie otrzymujecie matrycę o nieporównywalnej jasności, doskonałym nasyceniu kolorów i bez ryzyka wypalenia.

Rozmiar?

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić przy wyborze nowego telewizora jest właśnie rozmiar matrycy. W końcu nie w każdym pokoju jest na tyle dużo miejsca, by ze spokojem ustawić ekran o przekątnej 70 cali lub większy. Jednak dlaczego wspominamy o tym dopiero teraz? Zakup mniejszego telewizora niż 50/55-cali powinien być bardzo dobrze uargumentowany. Bardzo często mniejsze wersje są pozbawione dodatkowych opcji, ale przy tym nie są odpowiednio tańsze.

Mistrzostwa Europy 2020
Jak wybrać telewizor do sportu
Sony KD-85ZH8

Ponadto mniejsze ekrany nie sprzyjają dostrzeżeniu mniejszych elementów czy konkretnych szczegółów w trakcie oglądania dynamicznych rozgrywek. Inną sprawą jest problem z dostępnością mniejszych ekranów, które oferowałyby częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz.

Dodatkowe funkcje

Goła specyfikacja techniczna to nie wszystko na co warto zwrócić uwagę. Po za tym telewizory wyposażone są w całkiem sporą liczbę funkcji, które dodatkowo umilą korzystanie z nich. Wśród najważniejszych trzeba oczywiście wymienić tryb sportowy, który zawiera w sobie kilka funkcji, jakie możecie włączyć jednym kliknięciem. Po jego aktywacji jasność telewizora jest dodatkowo podbijana, wraz z kontrastem i nasyceniem kolorów. Ponadto włączany jest tryb ultra płynny.

Niezależnie od tego czy Wasz telewizor jest wyposażony w matrycę 50/60 lub 100/120 Hz znajdziecie na jego pokładzie specjalny tryb upłynniania obrazu. Ten z wykorzystaniem specjalnych algorytmów sprawia, że wyświetlany obraz zdaje się być znacznie płynny, niż ma to miejsce w rzeczywistości z wyłączonym dodatkowym wspomaganiem. Podobne rozwiązania znaleźć można w specjalnych trybach dla graczy.

Jak wybrać telewizor do sportu

Oczywiście to do Was będzie należeć ostateczna decyzja czy zdecydujecie się włączyć taki tryb, czy też postawicie na własne ustawienia. Warto mieć go jednak na uwadze przy wyborze nowego telewizora.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, jakie telewizor na Mistrzostwa Europy 2020 wybrać, wcale nie jest tak oczywista, jak wiele osób by chciało. Mnogość zmiennych ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego dla Was modelu. Powyżej znalazły się sprzęty będące przykładami dla konkretnych funkcji czy technologii. Po więcej informacji możecie sięgnąć do  rankingu telewizorów, który w ostatnim czasie pojawił się na naszej stronie.  

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

  • Na liście brakuje telewizorów Philipsa. Seria Tryb sportowy w serii Performance działa bardzo dobre. Do tego cenowo wypada bardzo dobrze.