Tegoroczne mistrzostwa piłki nożnej, czyli popularne Mistrzostwa Europy 2020 zaliczyło roczne opóźnienie ze względu na panującą na świecie sytuację. Jednak teraz już bez dodatkowych opóźnień wystartowały pełną parą. Wraz z nimi pojawiło się całkiem spore zapotrzebowanie na nowe TV. Tutaj pojawia się jednak pytanie, jaki telewizor wybrać na Mistrzostwa Europy 2020?
W ostatnim czasie na naszej stronie pojawił się ranking telewizorów, który z pewnością pomoże Wam podjąć ostateczną decyzję. Teraz jednak skupimy się na najważniejszych elementach lub też funkcjach, które powinien mieć telewizor do oglądania wydarzeń sportowych.
Matryca
Właściwie najważniejszym elementem każdego telewizora jest jego matryca. To właśnie ona definiuje do czego taki odbiornik będzie można wykorzystać. W przypadku wydarzeń sportowych wiele cech będzie tożsamych z tymi, które można znaleźć na pokładzie telewizorów dla graczy. Mowa tutaj przede wszystkim o częstotliwości odświeżania matrycy czy wbudowanych funkcjach programowych.
4K
Niektórzy mogliby pomyśleć, że zakup telewizora bez rozdzielczości 4K w 2021 to trudne zadanie, jednak nie jest to do końca prawda. Bardzo często konstrukcje budżetowe wciąż oferują ekrany w rozdzielczości HD Ready albo FullHD. Oczywiście mecze nie zawsze transmitowane są w 4K i nie ma w tym nic nowego. Jednak większość telewizorów z matrycami 4K ma jedną dość istotną funkcję, która z pewnością przyda się szczególnie w trakcie oglądania meczy.
Mowa oczywiście o upscalingu lub inaczej interpolacji. Za sprawą zaawansowanych algorytmów rozdzielczość obrazu wejściowego jest podnoszona przykładowo z FullHD do 4K. Nie będzie to oczywiście wyglądać tak dobrze, jak gdyby transmisja działała w natywnym 4K. Niemniej jednak poprawa jakości jest zauważalna gołym okiem. Niemniej możliwe będzie odbieranie Mistrzostwa Europy 2020 w rozdzielczości 4K, za pośrednictwem kanału TVP 4K, który stacja udostępni za darmo na czas mistrzostw.
120 Hz
Konstrukcje z niższej półki lub skierowane stricte dla kinomaniaków są odświeżane z częstotliwością 50/60 Hz. To zdecydowanie za mało, jeżeli chcielibyście oglądać mecze piłki nożnej. Im niższe odświeżanie obrazu przez taką matrycę tym wyświetlany ruch traci na płynności. Doskonale wiedzą o tym gracze, którzy cały czas dążą do jeszcze wyższego odświeżania czy to w monitorach czy właśnie telewizorach.
Dlatego w poszukiwaniach TV przeznaczonego do oglądania rozgrywek sportowych powinniście się skupić na matrycach, które natywnie wspierają odświeżanie 100/120 Hz. Co istotne, nie musicie wydawać fortuny na taki telewizor, bo bardzo dobre propozycje zaczynają się w pułapie do 4000 zł. Tutaj świetnie może sprawdzić się Sony KE-55XH9096, który poza odświeżaniem 120 Hz oferuje też rozdzielczość 4K oraz świetnej jakości podświetlenie Full Array LED.
Matryca OLED, QLED, mini LED – co wybrać?
W przypadku dostępnych matryc w telewizorach sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Tutaj wiele będzie zależało od Waszych prywatnych preferencji. Jednak jest kilka elementów, na które musicie zwrócić uwagę. Przede wszystkim matryce OLED mają tendencję do „wypalania” się. Efekt jest niestety permanentny i niewiele można z nim zrobić. Co prawda producenci chwytają się przeróżnych metod by temu zapobiegać, jednak taki efekt prędzej czy później się pojawi.
Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku oglądania wydarzeń sportowych za sprawą statycznych elementów. Tablica wyników czy belki z informacjami o graczach stwarzają całkiem spore niebezpieczeństwo szybszego zużycia się takich matryc. Co innego w przypadku ekranów QLED i mini LED.
Mini LED to tak naprawdę bezpośrednia kontynuacja technologii LED. Największą różnicą jest tutaj technologia podświetlenia ekranu. Jeszcze do niedawna matryce były podświetlane jednolitym światłem. Później pojawiło się podświetlenie strefowe, które jest wykorzystywane w takich seriach jak LG NanoCell, ale też modelach innych producentów. Mini LED to kolejna generacja tej technologii, która niweluje problemy z nasyceniem kolorów czy głębią czerni. Pod matrycą znajduje się wiele miniaturowych diod LED podzielonych na strefy, które podświetlają się wraz z obrazem.
QLED to tak naprawdę Quantum Light Emitting Diode. W ogromnym uproszczeniu jest to po prostu rozwinięcie technologii LED. Różnicą jest jednak konstrukcja powłoki matrycy. Nad klasycznym ekranem LED znalazła się warstwa specjalnych nanocząstek. Ich zadaniem jest zwiększenie nasycenia kolorów, ale i jasności generowanego obrazu. Jeszcze do niedawna szczyciły się niezrównaną jasnością, teraz zostały zdetronizowane przez nową generację, czyli Neo QLED.
Neo QLED to połączenie kilku technologii w jedną, która aktualnie sprawdza się najlepiej. Łączy w sobie zalety matryc QLED oraz podświetlenia mini LED. W efekcie otrzymujecie matrycę o nieporównywalnej jasności, doskonałym nasyceniu kolorów i bez ryzyka wypalenia.
Rozmiar?
Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić przy wyborze nowego telewizora jest właśnie rozmiar matrycy. W końcu nie w każdym pokoju jest na tyle dużo miejsca, by ze spokojem ustawić ekran o przekątnej 70 cali lub większy. Jednak dlaczego wspominamy o tym dopiero teraz? Zakup mniejszego telewizora niż 50/55-cali powinien być bardzo dobrze uargumentowany. Bardzo często mniejsze wersje są pozbawione dodatkowych opcji, ale przy tym nie są odpowiednio tańsze.
Ponadto mniejsze ekrany nie sprzyjają dostrzeżeniu mniejszych elementów czy konkretnych szczegółów w trakcie oglądania dynamicznych rozgrywek. Inną sprawą jest problem z dostępnością mniejszych ekranów, które oferowałyby częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz.
Dodatkowe funkcje
Goła specyfikacja techniczna to nie wszystko na co warto zwrócić uwagę. Po za tym telewizory wyposażone są w całkiem sporą liczbę funkcji, które dodatkowo umilą korzystanie z nich. Wśród najważniejszych trzeba oczywiście wymienić tryb sportowy, który zawiera w sobie kilka funkcji, jakie możecie włączyć jednym kliknięciem. Po jego aktywacji jasność telewizora jest dodatkowo podbijana, wraz z kontrastem i nasyceniem kolorów. Ponadto włączany jest tryb ultra płynny.
Niezależnie od tego czy Wasz telewizor jest wyposażony w matrycę 50/60 lub 100/120 Hz znajdziecie na jego pokładzie specjalny tryb upłynniania obrazu. Ten z wykorzystaniem specjalnych algorytmów sprawia, że wyświetlany obraz zdaje się być znacznie płynny, niż ma to miejsce w rzeczywistości z wyłączonym dodatkowym wspomaganiem. Podobne rozwiązania znaleźć można w specjalnych trybach dla graczy.
Oczywiście to do Was będzie należeć ostateczna decyzja czy zdecydujecie się włączyć taki tryb, czy też postawicie na własne ustawienia. Warto mieć go jednak na uwadze przy wyborze nowego telewizora.
Podsumowanie
Odpowiedź na pytanie, jakie telewizor na Mistrzostwa Europy 2020 wybrać, wcale nie jest tak oczywista, jak wiele osób by chciało. Mnogość zmiennych ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego dla Was modelu. Powyżej znalazły się sprzęty będące przykładami dla konkretnych funkcji czy technologii. Po więcej informacji możecie sięgnąć do rankingu telewizorów, który w ostatnim czasie pojawił się na naszej stronie.
Dodaj komentarz