QLED vs OLED

QLED czy OLED. Którą technologię wybrać?

Na rynku znajdziemy obecnie tyle różnych telewizorów, że bez odpowiedniej wiedzy podjęcie idealnego wyboru jest wręcz niemożliwe. Na które aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jaką technologię wybrać – QLED czy OLED?

Awatar Kamil Malczyk

Trudne decyzje w XXI. wieku

Wybór nowego urządzenia w przypadku znacznej większości użytkowników sprawia naprawdę wiele kłopotów. Dzieje się tak dlatego, iż z roku na rok pozycji jest coraz więcej, a część z nas w zasadzie nie wie czego konkretnie chce albo w ogóle nie ma podstawowej wiedzy w danym zakresie, co nie jest oczywiście niczym złym.

jaki telewizor wybrać

Kiedy już dochodzi do rozważań odnośnie zakupu, powinniśmy poświęcić trochę czasu na sprecyzowanie swoich potrzeb, aby wiedzieć, czego w ogóle szukamy. W przypadku większości urządzeń – jak również przy okazji telewizorów – ważne jest to, do czego zamierzamy wykorzystywać nasz nowy nabytek.

Niektóre telewizory są specjalnie dostosowane do graczy, oferując np. specjalne tryby gry, czy wyższą częstotliwość odświeżania. Ważnym aspektem może okazać się także oprogramowanie TV, czy kompatybilność z posiadanymi urządzeniami. A jak to jest w przypadku technologii ekranu, lepiej wybrać QLED czy OLED?

QLED czy OLED – co wybrać?

Oprócz rozmiaru, parametrów technicznych czy obsługiwanych systemów, jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru telewizora jest rzecz jasna technologia ekranu. To właśnie w tym zakresie, na przełomie ostatnich kilku / kilkunastu lat, doczekaliśmy się najbardziej zauważalnego rozwoju.

Tym samym sprzedawane obecnie telewizory znacznie różnią się od sprzętów, na które większość z nas miała okazję patrzeć podczas wczesnych lat dzieciństwa. W zdecydowanej większości TV montuje się ekrany z technologią LED, OLED lub QLED. Skupmy się jednak na tych bardziej rozwojowych i zdecydujmy: QLED czy OLED?

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Ile prądu zużywa telewizor? Jak obliczyć koszty zużycia?

Ceny energii wciąż rosną, a urządzeń w wielu domostwach tylko przybywa, co również wpływa na miesięczne zużycia. Jak jednak obliczyć te koszty? Skąd możemy wiedzieć, ile prądu zużywa telewizor w naszym domu lub mieszkaniu?

Czytaj artykuł

Technologia QLED w TV – jakie ma zalety?

Ekrany QLED wykorzystują technologię kwantowych kropek (ang. Quantum Dot), co pozwala im na uzyskanie żywych, realistycznych kolorów. Jednocześnie zasługują one na miano jednych z najjaśniejszych matryc na rynku i są w stanie zapewnić głęboką czerń – choć raczej nie tak intensywną, jak konkurencyjne OLED-y.

QLED vs OLED - czym jest technologia QLED
źródło: Samsung

Znaczną przewagę nad wyświetlaczami OLED zapewnia im fakt, że są dostępne w większych przekątnych ekranu, co może mieć znaczenie dla użytkowników, którzy poszukują telewizorów z ogromnymi wyświetlaczami. Na minus trzeba wpisać słabszy kontrast kolorów (niż OLED-y) oraz minimalnie odbarwioną czerń (bliską szarości).

Technologia OLED w TV – czym się wyróżnia?

Wyświetlacze OLED złożone są z diod LED wykonanych z związków organicznych. Każdy piksel działa indywidualnie, co eliminuje konieczność dodatkowego podświetlenia ekranu, co często prowadzi do niedokładnego wyświetlania obrazu. Dzięki temu telewizory wyposażone w te matryce doskonale wyświetlają treści HDR.

QLED vs OLED - czym jest technologia OLED
źródło: The New York Times

Największą ich zaletą jest nieskończony kontrast, co przekłada się na ekstremalnie głębokie czernie, które mogą praktycznie zlewać się z ramką telewizora lub czarną ścianą. Ponadto matryce OLED cechują się bardzo szerokimi kątami widzenia, doskonałym odwzorowaniem kolorów oraz szybkim czasem reakcji pikseli.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Oto najlepsze telewizory w rozmiarze 55 cali! Ranking 2024

Poszukujecie nowego telewizora w rozmiarze 55 cali, ale szeroka oferta dostępna na polskim rynku nie pomaga w podjęciu odpowiedniej decyzji? Przedstawiamy najlepsze telewizory w tym rozmiarze, po które możecie sięgnąć na początku 2024 roku!

Czytaj artykuł

Podsumowanie: QLED czy OLED

Telewizory z technologią QLED oferują znacznie wyższą jasność, ale w zdecydowanej większości przypadków wiąże się to z gorszą jakością obrazu. Ekranom tym nie grozi wypalenie, a przy tym znajdziemy je w wielu rozmiarach – od najmniejszych, do bardzo dużych telewizorów. QLED-y są również bardziej przystępne cenowo.

qled vs oled

Podsumowując wszystkie wady i zalety matryc QLED, śmiało można stwierdzić, że sa one lepszym wyborem dla użytkowników, którzy nie mają zbyt wysokich wymagań w zakresie jakości ekranu. Jeśli jednak wypalenie Wam nie straszne, a jednocześnie jakość obrazu jest priorytetem – powinniście pochylić się nad matrycami OLED.

Dajcie znać, czy w Waszych domach nadal korzystacie z TV! Jeśli musielibyście dokonać wyboru, to postawilibyście na matryce QLED czy OLED?

ŹRÓDŁO: zdjęcie główne – Mackenzie Furniture

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.