ile prądu zużywa telewizor

Ile prądu zużywa telewizor? Jak obliczyć koszty zużycia?

Ceny energii wciąż rosną, a urządzeń w wielu domostwach tylko przybywa, co również wpływa na miesięczne zużycia. Jak jednak obliczyć te koszty? Skąd możemy wiedzieć, ile prądu zużywa telewizor w naszym domu lub mieszkaniu?

Awatar Kamil Malczyk

Co warto wiedzieć?

Choć standardowa telewizja z roku na rok traci na popularności, to niekoniecznie przekłada się na to użytkowanie telewizorów w domach i mieszkaniach. Można na nich oglądać filmy z różnych platform streamingowych, czy też wykorzystywać je jako duże ekrany – m.in. do laptopów, komputerów czy konsol do gier.

źródło: Oxford House

Tajemnicą nie jest również, że do działania telewizor potrzebuje stałego podłączenia do gniazdka z prądem, z którego pobiera energię – niezależnie od tego, do czego ostatecznie go wykorzystujemy. Ale zastanawialiście się kiedyś, ile w ogóle płacimy za kilkugodzinne sesje filmowe, czy gamingowe?

ile prądu zużywa telewizor i jak obliczyć koszty

Ile prądu zużywa telewizor i jak przekłada się to na miesięczne koszta zużycia energii? Czy technologia telewizora ma znaczenie? Jak sprawdzić, czy posiadany przez nas model jest energooszczędny? Odpowiedzi na te i kilka innych ciekawych pytań poznacie w tym tekście, który ma zwiększyć Waszą świadomość.

Co wpływa na zużycie prądu przez TV?

Jak to zwykle bywa, aby nie było za łatwo, zużycie prądu przez telewizory (ale i wszystkie inne urządzenia) jest zależne od wielu, różnorodnych czynników. Odkrywczym nie jest, że czym dłuższa sesja, tym więcej za nią zapłacimy, podobnie jak bezpośredni wpływ klasy energetycznej TV, ale co jeszcze warto wiedzieć?

wpływ klasy energetycznej na pobór prądu
źródło: Coolblue

Na pierwszy rzut oka nasuwają się także myśli o aspektach wizualnych, tj. jakości wyświetlanego obrazu (rozdzielczość i typ matrycy), które również wpływają na zużycie energii. Nie zapominajmy także o energooszczędnym trybie działania telewizora, który również może pomóc zaoszczędzić.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Oto najlepsze telewizory w rozmiarze 55 cali! Ranking 2024

Poszukujecie nowego telewizora w rozmiarze 55 cali, ale szeroka oferta dostępna na polskim rynku nie pomaga w podjęciu odpowiedniej decyzji? Przedstawiamy najlepsze telewizory w tym rozmiarze, po które możecie sięgnąć na początku 2024 roku!

Czytaj artykuł

Ile prądu zużywa telewizor?

Jak już wspomnieliśmy, na ostateczne zużycie prądu przez telewizor wpływa wiele czynników, a niektóre z nich są bezpośrednio zależne od tego, w jaki sposób korzystamy z naszego urządzenia. Skąd jednak wiedzieć ile prądu zużywa telewizor w ciągu dnia i jakie ponosimy z tego tytułu koszty?

HISENSE 55E7KQ Pro 55" QLED 4K 144HZ
źródło: Media Expert

Informacją, która jest niezbędna do wyliczenia kosztów, jest pobór mocy naszego telewizora. Aby obliczyć, ile kosztuje energia zużywana przez telewizor przez np. 5 godzin działania, wystarczy przemnożyć moc przez 5, a następnie uzyskany wynik przemnożyć dodatkowo przez stawkę za 1 kWh energii.

Dla przykładu możemy wziąć TV HISENSE 55E7KQ Pro 55″ QLED 4K 144HZ o poborze mocy na poziomie 84 W, który będzie wyświetlał filmy przez 5 godzin (84 W * 5h = 420 Wh, tj. 0,42 kWh). Przy założeniu, że 1 kWh kosztuje 1,17 zł, należy przemnożyć uzyskaną liczbę 0,42 kWh przez 1,17 zł, co daje wynik 0,49 zł za 5-godzinną sesję.

ile prądu zużywa telewizor - na przykładzie HISENSE 55E7KQ Pro 55" QLED 4K 144HZ
źródło: Media Expert

Jeśli w ciągu miesiąca korzystalibyśmy z tego konkretnego telewizora przez łącznie 75 godzin (średnio 2,5h dziennie przez cały miesiąc), musielibyśmy liczyć się z opłatą w wysokości 7,35 zł. W przypadku utrzymania takiego wyniku przez 12 miesięcy i stałej opłacie za energię, wykorzystana przez TV energia kosztowałaby 88,20 zł.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki telewizor wybrać? Ranking 2024

Czy nadejście wiosny stopiło śniegi równie skutecznie, jak sklepy ceny oferowanych telewizorów? Zapraszamy do zapoznania się z wiosennym powiewem świeżości w ofertach sklepowych. Jaki telewizor wybrać, by w majowych miesiącach cieszyć i oko i portfel?

Czytaj artykuł

Wnioski: czy TV zużywa dużo prądu?

Kiedy wiecie już jak obliczyć ile prądu zużywa telewizor w ciągu godziny, dnia, miesiąca, a nawet całego roku, możecie dokładnie prześledzić, jak bardzo korzystanie z niego obciąża Wasz domowy budżet i na podstawie tego wyniku zadecydować, czy wszystko jest okej, czy jednak musicie coś zmienić.

czy telewizory pobierają dużo energii
źródło: What Hi-Fi

Niezależnie od tego, jakie wyciągnięcie wnioski, warto wiedzieć, że telewizory (a przede wszystkim stosunkowo nowe modele) nie „pożerają” tak dużo energii, jak mogłoby się wydawać. W porównaniu z innymi urządzeniami, takimi jak np. lodówki, płyty indukcyjne czy piekarniki, większość telewizorów wypada bardzo dobrze.

Jeśli jednak uważacie, że Wasz telewizor za bardzo wpływa na Wasze miesięczne rachunki, a jednocześnie nie korzystacie z niego zbyt dużo, warto zastanowić się nad wyborem bardziej energooszczędnego modelu. Dzięki temu – przy okazji pójścia na pewne kompromisy – będziecie mogli zaoszczędzić część swoich środków.

Czy wiedzieliście wcześniej jak obliczyć ile prądu zużywa telewizor i przede wszystkim jak przekłada się to na miesięczne koszty?

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.