Zegarek do pomiaru cukru – miej zdrowie pod kontrolą!

W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie na co dzień stało się szczególnie ważne. Rozwijająca się technologia pomaga również i w tej kategorii. Powstają zegarki do mierzenia tętna, natlenienia krwi itp. Stworzono nawet zegarek do pomiaru cukru, który będzie szczególnie przydatny dla osób cierpiących na cukrzycę.

Awatar Marta Urbaniak

Pomiary stanu zdrowia i kondycji pomagają w zapewnieniu dłuższego życia. Dla osób z niektórymi schorzeniami mogą być nawet bardziej istotne niż dla zwykłego użytkownika. Mowa o osobach z cukrzycą, które muszą mierzyć swój poziom cukru, gdyż odchył od normy może być dla nich niebezpieczny. Z pomocą dla ludzi z tą przypadłością został stworzony dedykowany zegarek.

Czy zegarek do pomiaru cukru jest dokładny?

Technologia stale się rozwija, a z nią powstają nowe możliwości. Smartwatche stały się narzędziami do dbania o siebie i monitorowania stanu zdrowia. Mamy już pomiary długości snu, tętna, nasycenia krwi czy nawet ciśnienia. Ale jest jeszcze jeden ważny parametry – poziom cukru we krwi. Osobom z cukrzycą znajomość tego konkretnego parametru, może uratować życie lub uchronić od poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Do wykonania standardowego pomiaru niezbędne jest nakłucie, aby dostać się do krwii i z niej wykonać test. Na szczęście istnieje smartwatch, który nie musi tego robić. Co jednak ciekawe, nadal trzeba wykonać kilka pomiarów z użyciem igły w konkretnych odstępach czasowych. Następnie dane muszą zostać wprowadzone do chmury, aby powstała “baza wyjściowa”.

Na jej podstawie wraz ze zmieniającymi się innymi parametrami zdrowotnymi, smartwatch z pomocą sztucznej inteligencji będzie na bieżąco analizować dane. W razie zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu cukru w organizmie, wyśle powiadomienie.

Mimo wszystko takie rozwiązanie jest stosunkowo nowe w branży zegarków i nie zastąpi ono zwykłego glukometru na tę chwilę. Jednak będzie pomocne w oszacowaniu aktualnego stanu i tym samym może poprawić komfort codziennego życia przede wszystkim osób chorujących na cukrzycę. Informacja o poziomie odbiegającym od normy będzie sygnałem, aby podjąć się działania w celu unormowania wartości. 

Smartwatche będą wspomagały standardowe badania, które ciężko na ten moment zastąpić. Co prawda taki zegarek jedynie szacuje, a nie dokonuje dokładnych pomiarów. Natomiast mógłby zmniejszyć liczbę kłóć w ciągu dnia, a tych może być nawet 10 dziennie, w zależności od zaawansowania choroby.

Garstka modeli

Niektóre smartfony mają już wbudowaną na pokładzie funkcję pomiaru cukru, jednak jest to nadal nowość. Modeli wyposażonych w nią jest niewiele, ze względu na specyfikę wykonywania pomiarów. Prawdziwy przełom i wzrost liczby gadżetów wyposażonych w glukometr zajmie zapewne jeszcze kilka lat.

Jednak już teraz są egzemplarze jak Glutrac, stworzony przez firmę Add Care z Honkongu, który zmierzy tętno, poziom cukru i inne istotne parametry. Powstała również dedykowana aplikacja, aby zapisywać dane i je monitorować. Oczywiście dokładniejsze szacowania poziomu cukru we krwi będą możliwe dopiero po dłuższym czasie używania tego zegarka.

źródło grafiki Add Care

Oczywiście to nie jedyny takie zegarek, na rynku są również inne modele jak Smartwatch Cardio One czy Wierra Glukosystem WS 17 Max.

Nie ma na rynku żadnych smartwatchy od gigantów, a to ich smartwatche z tą funkcją, mogłyby ją rozpowszechnić. Na tę chwilę wybór jest bardzo ograniczony. Specjalistyczne modele są aktualnie już na rynku, jednak ich cena to często wydatek rzędu kilku tysięcy. Smartwatch Glutrac kosztuje ponad 4 tysiące złotych i bez wątpienia jest to spory wydatek dla wielu osób.

Użytkownik, który nie ma potrzeby wydawać tak dużo pieniędzy na funkcję mierzenia cukru, powinien poczekać kilka lat aż ta stanie się bardziej powszechna. Trzeba podkreślić, że osób borykających się z cukrzycą ciągle przybywa i obecność takiej funkcji na pokładzie smartwatchy staje się coraz bardziej sensowna i potrzebna.

Profilaktyka i kontrola na wczesnych etapach pomagają zatrzymać rozwój schorzeń i chorób i tym samym pozwalają często na wdrożenie leczenia, które ma większe szanse na sukces.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jakiego smartwatcha kupić? Ranking 2024

Apple, Samsung, a może Xiaomi? Producentów smart zegarków jest wielu jednak, jaki wybrać? Dzisiaj odpowiemy właśnie na to pytanie i pomożemy Wam zdecydować, jakiego smartwatcha, powinniście kupić.

Czytaj artykuł
Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.