HUAWEI Watch 4 Pro Elite vs HUAWEI Watch Ultimate
HUAWEI w swoim portfolio ma kilka linii inteligentnych urządzeń z kategorii tych ubieralnych. Najtańsza seria to Watch FIT, i kiedy już myśleliśmy, że urządzenia spod znaku „Pro” są tymi najlepszymi, to chiński producent zaskoczył serią Ultimate. Ta jest dość unikalna, bo jest to nie tylko smartwatch z gigantyczną wręcz kopertą, ale i pełnoprawny komputer nurkowy. Wróćmy jednak do Watch 4 Pro. Gdzie on plasuje się w tej całej układance?
Rzekłbym, że równie wysoko. W zestawieniu z Watch Ultimate charakteryzuje się zupełnie innym wzornictwem i wnosi do całej serii powiew świeżości. Poza tym nie każdy chce mieć na nadgarstku takiego olbrzyma, jak model Ultimate.
Wykończenie i wzornictwo
Niektórzy producenci nie zmieniają w swoim zegarku zupełnie nic, poza rozmiarem ekranu przez kilka generacji. Tymczasem HUAWEI w 4-tej serii zmienił dość sporo. Watch 4 Pro w wersji na tytanowej bransolecie (Pro Elite) to dalej niezwykle elegancki zegarek, który można nosić zarówno na co dzień, jak i do biznesowych stylizacji.
Zarówno bransoleta, jak i koperta z ekranem przeszły niemałą metamorfozę. Kanciaste kształty i ostre krawędzie są teraz opływowe, a górna część stanowi bardzo mały wycinek kuli, przez co cały front, nie tylko na krawędziach, jest zaokrąglony.
To wszystko w połączeniu z astronomicznymi tarczami prezentuje się naprawdę unikalnie i po prostu wyróżnia się na tle wszystkich innych smart zegarków dostępnych na rynku. Przynajmniej takie było moje wrażenie, kiedy pierwszy raz zobaczyłem to urządzenie na prezentacji, a także po tym, jak już otrzymałem je do testów.
Jakość wykonania i wytrzymałość
Naturalnie w parze z atrakcyjnym wyglądem idzie wysokiej jakości wykończenie. Szkło szafirowe pokrywające ekran, wspomniana wcześniej bransoleta ze stopu tytanu* i ceramiczny spód – do tego jesteśmy już w zasadzie przez HUAWEI przyzwyczajeni. Zegarek waży ok. 65 gramów, bez bransolety. HUAWEI Watch 4 Pro wspiera normę IP68 oraz 5 ATM, można z nim zatem nurkować na głębokości do 30 metrów (jest do tego dedykowany tryb sportowy).
* Stop tytanu o oznaczeniu TC4 używany w lotnictwie. Jest jednocześnie lekki i odporny na zarysowania, korozję i ogólnie uszkodzenia.
HUAWEI Watch 4 Pro – Ekran
Wykorzystany został tutaj ekran AMOLED o średnicy 1.5-cala. Jest to matryca LTPO, której częstotliwość odświeżania może spadać nawet do 1 Hz. Dzięki temu przy włączonym trybie Always on Display, zegarek praktycznie nie będzie pobierał energii.
System i nawigacja
HUAWEI Watch 4 Pro działa w oparciu o specjalnie przygotowaną wersję Harmony OS, która dokładnie jak w pełnowymiarowych urządzeniach pozwala na wiele dodatkowych opcji. Oczywiście nie brakuje możliwości instalowania aplikacji i to nie tylko za pośrednictwem WiFi, ale i sieci komórkowej (dzięki eSIM). Zegarek ma ekran dotykowy, obrotową koronkę, która jest jednocześnie przyciskiem oraz dodatkowy, drugi guzik.
Na tarczy głównej zobaczycie wybrane przez Was informacje (tarcze można dostosowywać), a po przesunięciu 7 różnych widgetów m.in. z podsumowaniem aktywności, pogody czy snu. System jest przejrzysty, a nawigacja intuicyjna. Moim zdaniem zabrakło tylko większej liczby klasycznych tarcz do wyboru – na szczęście można je doinstalować.
Tryby treningowe
Oczywiście nie zabrakło możliwości śledzenia aktywności fizycznej. Znajduje się tu ponad 100 różnych trybów sportowych, a wśród nich zarówno te przyjemne jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze, jak i bardziej wyszukane: skoki ze spadochronem czy “strzelnica golfowa”. Z kolei tryb profesjonalnego treningu golfa rejestruje dane dotyczące zamachu golfowego, dzięki czemu można poprawić technikę uderzenia. Nie ma za to np. treningu na parku trampolin. Poza tym zegarek cały czas monitoruje spalone kalorie, minuty w ruchu czy też to jak długo stoicie. Na wspomnienie zasługuje funkcja wykrywania upadku czy możliwość awaryjnego połączenia po przyciśnięciu koronki 5 razy.
Watch 4 Pro czerpie też od swojego droższego kuzyna – Watch Ultimate. Na pokładzie jest tryb swobodnego nurkowania do 30 metrów, który nie tylko wyświetla aktualną głębokość, ale nawet temperaturę wody. Nie jest to jednak tak zaawansowane narzędzie, jak pełnoprawny komputer nurkowy, znajdujący się na pokładzie Watch Ultimate.
Monitorowanie zdrowia
HUAWEI położył w tym modelu ogromny nacisk na monitorowanie zdrowia. Nie tylko nie brakuje tutaj najróżniejszych sensorów, które cały czas badają Wasze funkcje życiowe, ale jest też wiele opcji, które pomagają dodatkowo o nie zadbać.
Watch 4 obsługuje możliwość pomiaru 7 niezależnych parametrów życiowych jednocześnie i to w zaledwie 1 minutę. Mowa o pomiarze: EKG, tętna, saturacji krwi, sztywności tętnic, poziomu stresu, temperatury skóry czy kontroli układu oddechowego. Te wszystkie zostały zamknięte w funkcji “zdrowie na oku”. Oczywiście zegarek HUAWEI to nie certyfikowane urządzenie medyczne. Niemiej przy regularnym użytkowaniu będzie on wstanie wykryć najróżniejsze nieprawidłowości i pozwoli szybko zareagować.
Dostępne w Watch 4 Pro sensory to: akcelerometr, żyroskop, kompas, pulsometr optyczny, czujnik oświetlenia, barometr, czujnik temperatury, czujnik EKG, czujnik głębokości.
Łączność i możliwości
Watch 4 Pro wyposażony jest w Bluetooth 5.2 i WiFi 2,4 GHz oraz NFC. Mimo to zegarek nie wspiera płatności zbliżeniowych. Ma natomiast wbudowany głośnik i mikrofon, co pozwala na przeprowadzenie rozmów telefonicznych. I to zarówno za pośrednictwem telefonu, jak i niezależnie po aktywacji karty eSIM.
Możecie tam “umieścić” kartę z tym samym numerem telefonu, co w Waszym smartfonie albo zupełnie nową. Tak czy inaczej ten zegarek może w dużej mierze zastąpić Wam telefon. Macie z jego poziomu dostęp choćby do Map Petal, a co za tym idzie też nawigacji, radia internetowego czy usługi Empik Go. Co prawda płatności tutaj jeszcze nie ma, ale NFC na pokładzie jest i miejmy nadzieję, że aplikacja portfel od HUAWEI doczeka się aktualizacji też na zegarki, żeby można było podpiąć choćby kartę Curve*.
*Curve to firma typu fintech, która oferuje usługę multikarty bankowej. Do aplikacji można dodać karty debetowe lub kredytowe z dowolnego banku i używać ich za pośrednictwem zaledwie jednej karty Curve.
Aplikacja – HUAWEI Zdrowie
Do konfiguracji i zarządzania zegarkiem wykorzystywana jest aplikacja HUAWEI Zdrowie. Tam poza wynikami z najróżniejszych pomiarów zdrowotnych czy dokładnym podsumowaniem ćwiczeń znajdziecie też dostęp do sklepu z aplikacjami czy dodatkowe możliwości personalizacji zegarka.
Bateria i czas pracy – HUAWEI Watch 4 Pro Elite
Kwestia czasu pracy bez ładowania jest dość intrygująca. Dlaczego? Abstrahując już od wydajności poszczególnych urządzeń tego producenta, wystarczy, że zestawimy Watch 4 Pro z Watch Ultimate. Ten pierwszy w normalnym trybie wytrzyma na baterii realnie 3-4 dni, natomiast ten drugi przynajmniej dwa dłużej. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Ultimate ma znacznie większy wyświetlacz. Skąd zatem taka rozbieżność? Powodów może być kilka. Po pierwsze moduły WiFi* i eSIM** obecne w Watch 4 Pro, a także (ale to już moje domysły) nieco okrojony procesor i system w Watch Ultimate.
W trybie oszczędzania energii (który wyłącza m.in. WiFi, eSIM i 7-punktowy pomiar zdrowia), zegarek Watch 4 Pro może zaś wytrzymać nawet do 21 dni bez ładowania. Wynik ten mogę potwierdzić, bo po 10 dniach bez ładowania zegarek nadal miał ok. 50% naładowania (z tym, że nie włączałem żadnych treningów). W związku z czym urządzenie przez większość czasu używałem właśnie w tym trybie.
* Moduł WiFi w HUAWEI Watch Ultimate jest wykorzystywany do bezpośredniego połączenia z telefonem dla szybkiego przesyłania plików.
** Nawet jeśli karta eSIM nie jest skonfigurowana, to zegarek cały czas ma łączność z siecią do połączeń alarmowych.
Ładowanie i jedna (mała) wada
W pierwszej części artykułu zachwycałem wyglądałem Watcha 4 Pro – i nadal myślę, że jest świetny, ale ma jedną zasadniczą wadę. Przez to, że wszystko jest zaokrąglone, a sama bransoleta na tyle sztywna, że nie da jej się ułożyć na płasko, to ładowanie tego zegarka za pomocą standardowej ładowarki indukcyjnej jest niemożliwe.
Jedynym sposobem na położenie zegarka na płaskiej ładowarce jest demontaż bransolety. Choć i wtedy smartwatch nie leży bezpośrednio na cewce indukcyjnej, gdyż ramiona koperty sprawiają, że spód zegarka jest niejako zawieszony w powietrzu.
Rozwiązanie tego problemu jest proste – wystarczy użyć dołączonej do pudełka, oryginalnej ładowarki bezprzewodowej SuperCharge. Ta zresztą naładuje urządzenie szybciej, niżeli taka w standardzie Qi – pełne naładowanie zajmuje około 60 minut,
a 15 minut ładowania wystarczy na cały dzień użytkowania.
HUAWEI Watch 4 Pro – Moja opinia
Jakby to powiedzieli na Podlasiu – dla mnie się to podoba. Wygląd Watch 4 Pro jest na tyle świeży i intrygujący, że podoba mi się on bardziej, niż Watch Ultimate. W połączeniu z astronomiczną tarczą w ogóle robi wrażenie takiego „futurystycznego” urządzenia. Wielokrotnie spotkałem się z opinią, mając na ręce Watch Ultimate, że wygląda on jak „tani diver”. Ja się osobiście z tym nie zgadzam, jednakże trzeba przyznać – niebieski bezel dość mocno rzuca się w oczy. W przypadku Watch 4 Pro wszystko jest jednorodne, pięknie zaokrąglone i wyszlifowane. O ile niesie to za sobą pewne konsekwencje (patrz sekcja „Ładowanie”), to trzeba oddać punkt HUAWEI za spróbowanie czegoś zupełnie nowego.
O ile designersko wybrałbym Watch 4 Pro, to funkcjonalnie, wbrew pozorom, skłaniałbym się ku modelowi Ultimate. Oczywiście funkcje WiFi i eSIM mają swoje niezaprzeczalne zalety – jak możliwość uniezależnienia się od telefonu w kwestii aktualizacji prognozy pogody czy pozycji satelitów GPS, nie wspominając już o połączeniach telefonicznych. O tyle jednak wymagają one dużego kompromisu w zakresie czasu pracy bez ładowania.
W związku z tym Watch 4 Pro używałem głównie w trybie ultraoszczędnym, a co za tym idzie byłem pozbawionych wszystkich benefitów połączenia WiFi, a także niektórych opcji zegarka (m.in. 7-punktowego pomiaru zdrowia). Watch Ultimate zatem oferuje podobno funkcje i czas pracy na baterii takie jak Watch 4 Pro w trybie oszczędzania energii, a ponadto pozwala na nurkowanie na głębokości do 100 metrów i wyposażony jest w funkcję komputera nurkowego. Stąd pewnie prawie dwukrotnie wyższa cena tego modelu. Czekam także na możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych za pomocą zegarków HUAWEI.
Podsumowanie: warto czy nie warto?
Reasumując, czy HUAWEI Watch 4 Pro to dobry smartwatch? Z całą pewnością. Łączy w sobie funkcjonalność sportowego kombajnu, monitora zdrowotnego i stylowej biżuterii. Czy dobrze go wyceniono? Na to pytanie już znacznie ciężej odpowiedzieć. Cena wydaje się być dość wygórowana, patrząc na konkurencję, ale z drugiej strony HUAWEI ma kilka niezaprzeczalnych asów w rękawie.
Po pierwsze to jedyny inteligentny zegarek na rynku, który oferuje takie możliwości, jednocześnie zachowując eleganckie wzornictwo. Na dodatek współpracuje też ze smartfonami na Androidzie, jak i iPhonami i to w pełnym zakresie. Czy są to wystarczające argumenty, żeby wydać ponad 2500 złotych? Ja nie wiem, ale Wy możecie napisać swoją opinię w komentarzu.
HUAWEI Watch 4 Pro / Classic / Elite
Gwoli ścisłości ta recenzja tyczy się zegarka HUAWEI Watch 4 Pro Elite, czyli wersji na bransolecie. Oprócz tego w sprzedaży są także Watch 4 Pro Classic (na brązowym skórzanym pasku) oraz Watch 4 Pro Blue (z niebieską kopertą i niebieskim paskiem kompozytowym).
HUAWEI Watch 4 Pro – Cena
- HUAWEI Watch 4 Pro Classic – 2399 zł
- HUAWEI Watch 4 Pro Blue Edition – 2399 zł
- HUAWEI Watch 4 Pro Elite – 2799 zł
HUAWEI Watch 4 Pro Elite
Plusy
Minusy
HUAWEI Watch 4 Pro Elite został wypożyczony ze sklepu RTV Euro AGD.
Dodaj komentarz