OLED vs QLED
Mimo to, że nazwy obu tych technologii są do siebie bardzo podobne to różnice pomiędzy nimi są ogromne. Jeśli chcesz dowiedzieć się co jest lepsze – OLED czy QLED to koniecznie musisz znać zalety, wady oraz specyfikę obu tych technologii. Oto one!
Technologia OLED
Wyświetlacze OLED składają się z diod LED wykonanych ze związków organicznych. Każdy piksel działa odrębnie, co eliminuje potrzebę dodatkowego podświetlenia ekranu, które jest bardzo niedokładne. Dzięki temu telewizory z tymi matrycami są doskonale wyświetlają treści HDR.
Jednakże największą zaletą jest nieskończony kontrast, czyli ekstremalnie głębokie czernie, które potrafią zlewać się z ramką telewizora, czy też czarną ścianą. Poza tym matryce OLED mogą pochwalić się bardzo szerokimi kątami widzenia, wybitnym odwzorowaniem kolorów oraz szybkim czasem reakcji pikseli.
Natomiast w wady tej technologii wpisuje się niewielka maksymalna jasność oraz ryzyko utrwalenia się obrazu na ekranie, czyli tzw. wypalanie pikseli.
Plusy
Minusy
Technologia QLED
Wyświetlacze QLED korzystają z technologii kwantowych kropek (z j.ang. Quantum Dot), dzięki którym osiągają żywe oddanie kolorów oraz są jednymi z najjaśniejszych matryc na rynku.
One również mogą pochwalić się głęboką czernią, jednakże kontrast w ich przypadku nie jest nieskończony. Zatem czerń potrafi być minimalnie szara.
Dostępne w większych przekątnych ekranu niż OLED. Potencjalne wady to słabszy kontrast barw w porównaniu do OLED oraz nieco mniej głęboka czerń.
Plusy
Minusy
Zatem co jest lepsze – OLED czy QLED?
Podsumowując, technologia QLED z reguły ma trochę gorszą jakość obrazu, ale za to osiąga znacznie wyższą jasność, nie wypala się, jest tańsza oraz dostępna w szerszej gamie przekątnych ekranu. Zatem matryce QLED są lepsze dla mniej wymagających użytkowników.
Natomiast jeśli masz spore oczekiwania wobec jakości obrazu i nie przeszkadza Ci ryzyko wypalenia to matryce OLED są Ciebie.
Wyjątkiem są matryce QD-OLED łączące zalety obu tych technologii i eliminujące wszystkie problemy. Niestety jest dość nowa technologia, a co za tym idzie jej ceny są relatywnie wysokie. Niemniej jeśli nie chcecie żadnych kompromisów to jest to jedyna opcja.
Dodaj komentarz