OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać i dlaczego?

OLED czy QLED – który telewizor wybrać? To pytanie nurtuje wielu potencjalnych nabywców, a odpowiedź nie jest jednoznaczna. Oto przegląd cech obu technologii, który pomoże Ci dokonać przemyślanego wyboru.

Awatar Mateusz Rej

OLED vs QLED

Mimo to, że nazwy obu tych technologii są do siebie bardzo podobne to różnice pomiędzy nimi są ogromne. Jeśli chcesz dowiedzieć się co jest lepsze – OLED czy QLED to koniecznie musisz znać zalety, wady oraz specyfikę obu tych technologii. Oto one! 

Technologia OLED

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać i dlaczego?

Wyświetlacze OLED składają się z diod LED wykonanych ze związków organicznych. Każdy piksel działa odrębnie, co eliminuje potrzebę dodatkowego podświetlenia ekranu, które jest bardzo niedokładne. Dzięki temu telewizory z tymi matrycami są doskonale wyświetlają treści HDR. 

Jednakże największą zaletą jest nieskończony kontrast, czyli ekstremalnie głębokie czernie, które potrafią zlewać się z ramką telewizora, czy też czarną ścianą. Poza tym matryce OLED mogą pochwalić się bardzo szerokimi kątami widzenia, wybitnym odwzorowaniem kolorów oraz szybkim czasem reakcji pikseli. 

Natomiast w wady tej technologii wpisuje się niewielka maksymalna jasność oraz ryzyko utrwalenia się obrazu na ekranie, czyli tzw. wypalanie pikseli

Plusy

 • Plus
  Doskonała jakość obrazu
 • Plus
  Perfekcyjne czernie
 • Plus
  Szerokie kąty widzenia
 • Plus
  Szybka reakcja pikseli
 • Plus
  Idealne do wyświetlania treści HDR

Minusy

 • Minus
  Ryzyko wypalenia pikseli
 • Minus
  Niska maksymalna jasność

Technologia QLED

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać i dlaczego?

Wyświetlacze QLED korzystają z technologii kwantowych kropek (z j.ang. Quantum Dot), dzięki którym osiągają żywe oddanie kolorów oraz są jednymi z najjaśniejszych matryc na rynku. 

One również mogą pochwalić się głęboką czernią, jednakże kontrast w ich przypadku nie jest nieskończony. Zatem czerń potrafi być minimalnie szara. 

Dostępne w większych przekątnych ekranu niż OLED. Potencjalne wady to słabszy kontrast barw w porównaniu do OLED oraz nieco mniej głęboka czerń.

Plusy

 • Plus
  Wysoka maksymalna jasność
 • Plus
  Przyzwoite kąty widzenia
 • Plus
  Relatywnie niska cena
 • Plus
  Szeroka dostępność rozmiarów

Minusy

 • Minus
  Dobra jakość obrazu, ale gorsza niż w technologii OLED
 • Minus
  Dobre czernie, ale mniej głębokie niż w technologii OLED

Zatem co jest lepsze – OLED czy QLED?

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać i dlaczego?

Podsumowując, technologia QLED z reguły ma trochę gorszą jakość obrazu, ale za to osiąga znacznie wyższą jasność, nie wypala się, jest tańsza oraz dostępna w szerszej gamie przekątnych ekranu. Zatem matryce QLED są lepsze dla mniej wymagających użytkowników. 

Natomiast jeśli masz spore oczekiwania wobec jakości obrazu i nie przeszkadza Ci ryzyko wypalenia to matryce OLED są Ciebie. 

Wyjątkiem są matryce QD-OLED łączące zalety obu tych technologii i eliminujące wszystkie problemy. Niestety jest dość nowa technologia, a co za tym idzie jej ceny są relatywnie wysokie. Niemniej jeśli nie chcecie żadnych kompromisów to jest to jedyna opcja.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki telewizor wybrać? Ranking 2024

Czy nadejście wiosny stopiło śniegi równie skutecznie, jak sklepy ceny oferowanych telewizorów? Zapraszamy do zapoznania się z wiosennym powiewem świeżości w ofertach sklepowych. Jaki telewizor wybrać, by w majowych miesiącach cieszyć i oko i portfel?

Czytaj artykuł
Awatar Mateusz Rej

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez