Jak zaktualizować BIOS płyty głównej? – Pokazujemy jak!

Zastanawiasz się, jak zaktualizować BIOS? Ten poradnik przeprowadzi Cię przez proces krok po kroku, wyjaśniając, jak bezpiecznie i skutecznie go przeprowadzić, bez niepotrzebnego narażania się na uszkodzenie Twojego komputera. 

Awatar Mateusz Rej

Jak zaktualizować BIOS płyty głównej?

Jak zaktualizować BIOS

Aktualizacja BIOS-u płyty głównej to proces, który może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednim przewodnikiem jest do wykonania nawet dla osób nieobeznanych z komputerami.

Jednakże pamiętaj, że przerwanie instalacji (np. przez wyłączenie prądu będące wynikiem awarii) może spowodować poważne problemy np. uszkodzenie BIOS-u płyty głównej, które bardzo ciężko naprawić. Dlatego lepiej nie rób tego jeśli za oknem jest silny wiatr lub burza i rozważ podłączenie komputera do urządzenia podtrzymującego zasilanie, jak np. UPS. 

 1. Pobierz aktualizację BIOS

  Nową wersję BIOS-u znajdziesz na stronie producenta Twojej płyty głównej. Upewnij się, że pobierasz i wgrywasz odpowiednią wersję BIOS-u do odpowiedniej płyty głównej.

 2. Przygotuj dysk USB

  Sformatuj zewnętrzny dysk USB (np. pendrive) w systemie FAT32. Rozpakuj, a następnie skopiuj plik aktualizacji BIOS-u na dysk USB. 

 3. Rozpocznij aktualizację

  Upewnij się, że komputer jest wyłączony. Następnie włóż przygotowany dysk USB do portu USB umieszczonego na płycie głównej i włącz komputer. Dioda LED obok złącza USB zacznie migać, wskazując, że trwa aktualizacja systemu BIOS. Po zakończeniu aktualizacji, dioda przestaje migać. Gdy uruchomi się system, poczekaj na zakończenie procesu aktualizacji systemu BIOS.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Czerwiec 2024

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł

Czy aktualizacja BIOS jest bezpieczna?

Jak zaktualizować BIOS

Aktualizacja BIOS jest generalnie bezpieczna, ale jeśli zostanie przerwana, może to spowodować uszkodzenie BIOS. Dlatego zawsze zaleca się, aby mieć stabilne źródło zasilania podczas aktualizacji BIOS.

Pamiętaj, że aktualizacja BIOS-u jest poważnym zadaniem i powinna być przeprowadzana tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Zawsze przestrzegaj instrukcji dostarczonych przez producenta płyty głównej.

Po co aktualizować BIOS?

Jak zaktualizować BIOS

Aktualizacja BIOS-u płyty głównej ma kilka kluczowych celów:

 • Poprawki i usprawnienia: Nowe wersje BIOS-u często przynoszą poprawki błędów i usprawnienia, które mogą zwiększyć wydajność komputera.
 • Obsługa nowych technologii: Aktualizacje BIOS-u mogą wprowadzać obsługę nowych technologii, co pozwala na lepsze wykorzystanie nowych komponentów sprzętowych. Bardzo często nowe procesory wymagają aktualizacji BIOS, aby w ogóle mogły działać. 
 • Rozwiązywanie problemów z kompatybilnością: Aktualizacja BIOS-u może rozwiązać problemy z kompatybilnością z nowymi podzespołami, takimi jak karty graficzne czy pamięci RAM.
 • Wprowadzanie nowych funkcji: Niektóre aktualizacje BIOS-u mogą wprowadzać nowe funkcje, które zwiększają funkcjonalność komputera.
Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki laptop wybrać? Ranking laptopów 2024

Laptop do pracy, rozrywki, gier, a może wszystkiego po trochu? Na rynku znajdziecie wiele propozycji zaczynając od notebooków, przez ultrabooki, a kończąc na gamingowych konstrukcjach czy tych kierowanych dla profesjonalistów. Jednak jaki model w tym całym gąszczu wybrać?

Czytaj artykuł
Awatar Mateusz Rej

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.