Do
góry

Jaki dysk przenośny wybrać? Wielki ranking!

Jaki dysk przenośny kupić? Dyski to bardzo niedoceniane, ale i szalenie przydatne technologiczne gadżety. Podpowiadamy, jaki model wybrać!

Dyski przenośne podobnie zresztą jak dyski przeznaczone do montażu w komputerach osobistych można z grubsza podzielić na dwie kategorie. Dyski twarde mechaniczne, czyli popularne HDD oraz dyski półprzewodnikowe – SSD. Jest między nimi wiele różnic, ale to dobrze, bo dzięki temu znacznie łatwiej można dopasować dysk do swoich potrzeb.

Kiedy dyski SSD pojawiły się pierwszy raz w sklepach ich ceny były po prostu kosmiczne. Teraz jednak te są dużo tańsze niż kiedykolwiek, ale wciąż nie wyparły klasycznych mechanicznych dysków talerzowych. Dlaczego? Wciąż jest to kwestia ceny oraz przysłowiowego współczynnika ceny za 1GB. W przypadku HDD jest to od około 10 do 20 groszy za 1GB. W przypadku SSD dużo zależy od zastosowanej technologii. Natomiast ceny potrafią się wahać od 70 groszy do nawet 2 zł za 1GB.

Przenośne dyski HDD

Zaczniemy do przenośnych dysków HDD, w tym wypadku nie ma ogromnej filozofii w wyborze. Większość z obecnych na rynku odróżnia się od siebie głównie designem, pojemnością czy zastosowanym interfejsem. Dyski HDD to jednak świetny magazyn dużych danych. Obecnie laptopy, a szczególnie ultrabooki nie mogą się pochwalić ogromną przestrzenią dyskową. Dla wszystkich osób, które preferują swoje zdjęcia czy filmy trzymać bezpiecznie na dysku takie rozwiązanie będzie idealne. Koszt za 1GB jest nieporównywalnie niższy niż w przypadku SSD, a do przechowywania takich danych nie potrzeba ogromnych prędkości.

Do 250 zł | Seagate Expansion

Seagate Expansion

Najbardziej podstawowym modelem, a właściwie przykładem będzie propozycja od firmy Seagate. Jest to klasyczna konstrukcja w rozmiarze 2.5 – cala o pojemności w tym wypadku 1TB. W ofercie znalazły się też większe pojemności, które będą oczywiście odpowiednio droższe. W tym wypadku wszystko zależy już od Waszych potrzeb oraz od tego, jaką ilością danych dysponujecie. Dysk zamknięty został w niewielkich rozmiarów i relatywnie płaską obudowę. Na górze umieszczono pojedynczą diodę sygnalizującą pracę dysku.

Do komputera podłączycie go za pomocą dołączonego kabla microUSB w standardzie 3.2 Gen 1, czyli o przepustowości do 5Gbps. Miejcie jednak na uwadze, że mechaniczne dyski talerzowe nie oferują aż tak wysokich transferów i realna maksymalna prędkość przenoszenia danych to około 110-115 MB/s. Dodatkowo dyski firmy Seagate otrzymujecie w pakiecie z narzędziami do zarządzania otrzymanymi danymi oraz możliwością zabezpieczenia samego dysku przez niepowołanym dostępem.

Do 500 zł | WD Black P10

WD Black P10
jaki dysk przenośny

Ten konkretny dysk mieliśmy już okazję sprawdzić, a jego test pojawił się na naszej stronie. Oficjalnie ten dysk kierowany jest do graczy konsolowych. Szczególnie tych mających w swojej cyfrowej bibliotece wiele tytułów i chcą się między nimi przełączać bez pobierania. Jego design może nieco bardziej odpowiadać graczom, choć nie powinien to być problem dla zwykłego użytkownika. Niemniej jednak pojemność 4TB w zupełności wystarczy zarówno na gry jak i różnego rodzaju dane, które chcielibyście tam przechować.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Dysk dla graczy? | Test WD Black P10 4TB

Dysk twardy, który w jednej chwili doda kilka terabajtów do pamięci Waszej konsoli. Czego to firmy nie wymyślą by sprzedać nowy produkt… Oto WD Black P10!

Czytaj artykuł

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ten dysk przychodzi do Was specjalnie sformatowany w formacie exFAT. Dla przypomnienia, w klasycznych dyskach jest to NTFS. Dzięki takiemu zabiegowi, dysk możecie bezpośrednio podłączyć zarówno do konsoli jak i do komputera. Na jednym z boków obudowy znalazło się gniazdo microUSB w standardzie 3.2 Gen 1, a nieco nad nim dioda sygnalizująca działanie. Podobnie jak w przypadku modelu Seagate tak i tutaj transfery nie są powalające, ale powinny wystarczyć.

Przenośne dyski SSD

O ile przenośne dyski HDD są na rynku już od wielu lat, to SSD są dostępne zaledwie od kilku lat. Te mają nieco bardziej sprecyzowane zadania. Wszystko ze względu na oferowane prędkości przenoszenia danych. Dyski półprzewodnikowe można podzielić na dwa rodzaje, oparte o interfejs SATA oraz interfejs PCIe. W pierwszym przypadku maksymalna możliwa przepustowość to około 550MB/s zapisu jak i odczytu. Z kolei PCIe nie ma sztywno zarysowanych ograniczeń – tutaj znaczenie ma zastosowany sposób łączenia dysku z komputerem.

Do 300 zł | SanDisk Extreme Portable

SanDisk Extreme Portable
jaki dysk przenośny

Ten model to jeden z najbardziej podstawowych dysków SSD, jakie są obecnie dostępne na rynku. Łączy w sobie niewielkie wymiary z wytrzymałością. Jednak nie jest to najmniejszy dysk w naszym zestawieniu. Jednak z pewnością wytrzyma najwięcej. SanDisk zadbał o poprawne zabezpieczenie tego modelu oraz certyfikat IP55. Tym samym powinien sobie poradzić nawet w trudniejszych warunkach czy aktywnej pracy w terenie.

Dysk został wyposażony w złącze USB-C w standardzie 3.2 Gen 2, czyli pozwala przenosić dane z maksymalną prędkością 10 Gbps. Z kolei sam dysk pozwala na przenoszenie danych z prędkością do 550 MB/s. Takie transfery pozwalają między innymi na wygodną pracę na plikach znajdujących się bezpośrednio na dysku. Dzięki temu możecie na przykład obrabiać zdjęcia czy montować film, nawet na laptopie z małą przestrzenią dyskową.

Do 350 zł | PNY Elite

PNY Elite
jaki dysk przenośny

Dysk od PNY to zdecydowanie najbardziej mobilna propozycja ze wszystkich dzisiaj omawianych. Głównie ze względu na swoje rozmiary – dysk niezależnie od swojej pojemności jest mniejszy niż karta kredytowa. Możecie, więc wrzucić go do kieszeni i mieć zawsze przy sobie. Nawet nie poczujecie, że tam jest, bo jego waga wynosi zaledwie 50 gramów. Niemniej jednak dysk powinien wiele wytrzymać za sprawą aluminiowej obudowy.

Dysk od PNY podłączany jest niestety za pomocą microUSB w standardzie 3.2 Gen 1. To pozwala osiągnąć maksymalnie 430 MB/s odczytu oraz do 400 MB/s zapisu. Powinien się sprawdzić nie tylko, jako ultra mobilny magazyn danych, który zawsze możecie mieć przy sobie, ale też do zastosowań profesjonalnych. Choć zastosowanie starszego złącza może być nieco problematyczne, to nie wpłynie to negatywnie na oferowane prędkości.

Do 450 zł | Samsung T5

Samsung T5
jaki dysk przenośny

Ta propozycja od Samsunga to chyba najpopularniejszy wybór wśród wielu twórców wideo. Łączy w sobie niewielkie rozmiary z szybkim i stabilnym przesyłem danych. Dodatkowo w komplecie znalazły się dwa kable zamiast jednego. To pozwala na podłączenie tego dysku do właściwie każdego urządzenia, jakie macie przy sobie. Dokładnie możliwości tego dysku sprawdziliśmy swego czasu na naszej stronie. Jeżeli interesuje Was ten model sprawdźcie nasz test poniżej.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Samsung T5 | Czy potrzebujesz mobilnego dysku SSD?

Ultra szybkie i ultra mobilne dyski SSD biorą szturmem sklepowe półki. Jednak czy taki dysk jak Samsung T5 jest dla Ciebie?

Czytaj artykuł

Dysk podobnie jak poprzednie propozycje opiera się wewnątrz na interfejsie SATA. Jednak przy tym dostarcza świetne, a przede wszystkim stabilne prędkości zapisu i odczytu danych. Tutaj producent deklaruje prędkości transferów w obie strony na poziomie 540 MB/s. Dzięki temu przeniesienie nawet dużej ilości danych lub choćby dużej gry powinno zająć od kilku sekund do maksymalnie kilku minut. Tym samym sprawdzi się też w zastosowaniach profesjonalnych jak na przykład montaż filmów.

Do 1000 zł | Samsung T7 Touch

Samsung T7
jaki dysk przenośny

Jest to następca modelu T5, który tylko z pozoru nie zmienił się znacznie. Z zewnątrz widoczna jest jedna zasadnicza różnica, a jest to fizyczny czytnik linii papilarnych. Dzięki niemu możecie zabezpieczyć wszystkie dane, jakie przechowujecie na tym dysku. Wszystkie Wasze prywatne dane są szyfrowane przy użyciu standardu AES-256. Ten będzie działał niezależnie od tego, do jakiego urządzenia podłączycie dysk – tym samym Wasze dane zawsze będą bezpieczne.

Kilka zmian zaszło także wewnątrz samego dysku. Bowiem ten opiera się teraz już o technologię PCIe, co pozwoliło na blisko dwukrotne zwiększenie prędkości przesyłania danych. Jak deklaruje producent dla odczytu jest to 1050 MB/s, z kolei zapis jest na poziomie 1000 MB/s. Dzięki temu otrzymujecie nie tylko niewielkich rozmiarów dysk, ale cały magazyn danych, na których możecie pracować na każdym urządzeniu.

Powyżej 1000 zł | Samsung X5

Samsung X5
jaki dysk przenośny

Na koniec przygotowaliśmy propozycję dla osób najbardziej wymagających. Samsung, jako jeden z niewielu producentów ma w swojej ofercie dedykowany dysk dla urządzeń z portem Thunderbolt 3. Wszystko za sprawą tego, że to konkretne złącze jest obecnie najszybszym portem, jaki można znaleźć między innymi w ultrabookach. Jego teoretyczna prędkość to nawet 40 Gb/s, co pozwala na przesyłanie ogromnych ilości danych z zawrotną prędkością.

Ten dysk także wykorzystuje interfejs PCIe generacji 3.0, a oferowane prędkości pozostawiają konkurencję daleko w tyle. W przypadku odczytu jest to maksymalnie 2800 MB/s, z kolei zapis jest nieco wolniejszy z wynikiem 2300 MB/s. Dysk o takich parametrach generuje jednak całkiem sporo ciepła, przez co X5 jest nieco większy i cięższy niż pozostałe dyski SSD. Jego waga to około 150 gramów, jednak nieco większe gabaryty są z pewnością rekompensowane przez osiągi.

Podsumowanie

Jaki dysk wybrać? Wiele zależy od tego, do czego go potrzebujecie. Klasyczne dyski HDD sprawdzą się doskonale, jako magazyny dużych ilości danych. Oferują świetny stosunek pojemności do ceny. Są przy tym niezwykle tanie i nawet w przypadku uszkodzenia dysku można z nich odzyskać dane. Z kolei dyski półprzewodnikowe kierowane są dla osób wymagających nieco więcej. Nie są to urządzenia przeznaczone do przechowywania zdjęć z wakacji. Choć nikt tego nie zabrania.

Jednak ich możliwości pozwalają między innymi na bezproblemową obróbkę zapisanych na nich danych. Doskonałym przykładem może tutaj by na przykład montaż materiału wideo, czy edycja zdjęć w programie Photoshop. Nawet w momencie, kiedy wszystkie pliki znajdują się na dysku podłączonym po USB do komputera. Te mogą okazać się też niezwykle ciekawym wyborem dla graczy. Instalacja gry na dysku SSD może znacząco wpłynąć na jej wydajność oraz czasy ładowania. Z kolei dyski oparte o interfejs Thunderbolt 3 to już gratka dla prawdziwych pasjonatów i osób wymagających najwyższych transferów. Mowa tutaj na przykład o obróbce materiału w rozdzielczości 8K lub zdjęciach wykonanych w ultra wysokiej rozdzielczości. 

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

    • Oczywiście jak najbardziej można wykorzystywać dysk SSD do przechowywania zdjęć, ale po co, skoro do tego celu w zupełności wystarczy tańszy dysk HDD? 🙂