Patriot PXD 2TB | Test dysku nie tylko dla profesjonalistów!

Superszybki, niewielki i niezwykle pojemny dysk przenośny. Jeszcze do niedawna coś takiego istniało jedynie w sferze marzeń. Dziś jednak mamy dla was ucieleśnienie tych wszystkich cech w postaci dysku Patriot PXD.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Ostatnio coraz większe znacznie ma magazynowanie danych. W najnowszych laptopach dyski o najwyższej pojemności to luksus, który potrafi znacząco podnieść cenę urządzeniach, a w przypadku zakupu niższej pojemności czasami nie ma nawet możliwości rozbudowy, szczególnie w przypadku Ultrabooków. Dla niektórych osób idealnym rozwiązaniem może być po prostu chmura.

Takie przechowywanie danych ma oczywiście swoje zalety jak i wady. Wśród tych negatywnych stron z znaleźć można między innymi ograniczone miejsce, które kosztuje przy tym całkiem sporo. Innym znacznie bardziej uciążliwym problemem są prędkości oraz dostęp do danych w każdych warunkach. Ograniczeniem są tutaj oczywiście same serwery, ale też połączenie internetowe i jego stabilność.

Kup testowany dysk Patriot PXD

Dla osób, dla których prędkość przesyłu danych oraz możliwość pracy na dużych plikach w każdym miejscu na ziemi jest istotna, powstały przenośne dyski SSD. Najpierw pojawiały się standardowe dyski w rozmiarze 2.5-cala, ale technologia wciąż brnie do przodu. Doskonałym przykładem będzie tutaj propozycja od firmy Patriot, oparta o technologię NVMe. Model PXD dostępny jest w kilku pojemnościach – od 512 GB do 2TB i właśnie największa pojemność trafiła do nas na testy.

Budowa i design

Dysk Patriot PXD został wykonany w całości z aluminium, które poza ochroną czy też walorami estetycznymi wpływają też na odpowiednie chłodzenie samego dysku. Jeden koniec dysku stanowi zwykła zatyczka, w drugiej znalazło się gniazdo USB-C oraz niewielka dioda sygnalizująca pracę i przesyłanie danych.

W opakowaniu znalazły się dodatkowo dwa przewody, pozwalające na osiągnięcie pełnej prędkości przesyłania danych. Jeden z nich na obydwu końcach ma złącza USB-C, co szczególnie spodoba się posiadaczom najnowszych MacBook’ów czy też innych ultrabooków, które na pokładzie mają jedynie USB-C. Drugi przewód został zakończony standardowym złączem USB-A, które wciąż jest najpopularniejszym złączem w wielu komputerach i laptopach.

Ten model podobnie zresztą jak inne bardzo podobne konstrukcje oparte o tego typu dyski może poszczycić się niewielkimi wymiarami. Jego długość to zaledwie 10 cm, szerokość 3 cm, a wysokość to niespełna 1 cm. W takiej niewielkiej obudowie firma Patriot zamknęła niezwykle pojemny dysk oparty o złącze M.2. Na tego typu złączu można jednak spotkać dwa zupełnie różne standardy dysków.

Kup testowany dysk Patriot PXD

Pierwszy z nich to popularna SATA, która wciąż stosowana jest w większych dyskach przenośnych oraz niektórych tak kompaktowych jak ten Patriot. Drugi standard, który niesienie ze sobą znacznie wyższe prędkości to PCIe. Model PXD korzysta dokładniej z PCIe 3.0 x4 – oznacza to, że sam dysk ma ogromny zapas, jeżeli chodzi o przepustowość. Tą jednak skutecznie ogranicza standard USB, jaki został tutaj zastosowany, jest to dokładnie USB 3.2 Gen 2.

Standard USB 3.2

Zanim przejdziemy do testów dysku Patriot PXD, musimy na chwilę się zatrzymać przy standardzie USB 3.2. W ciągu ostatnich lat kwestia nazewnictwa tych złącz oraz deklarowanych prędkości, które są z nimi związane stała się delikatnie mówiąc zagmatwana. Na początku zeszłego roku USB-IF (USB Implementers Forum) podjęła decyzję o szerokiej standaryzacji i pozbyciu się powielonych standardów. W tym miejscu doskonałym przykładem jest USB 3.0 oraz USB 3.1 Gen 1 – obydwa oferowały dokładnie to samo i maksymalną przepustowość 5 Gbps.

Kup testowany dysk Patriot PXD

Wraz z wprowadzeniem nowego standardu USB-IF zrezygnowało z USB 3.0 oraz USB 3.1 na rzecz USB 3.2 oraz jego odmian. Oficjalnie funkcjonują teraz 3 warianty tego standardu. Pierwszy podstawowy to USB 3.2 Gen 1 z maksymalną przepustowością 5 Gbps. Drugi, który znalazł się na pokładzie Patriot PXD to USB 3.2 Gen 2 zapisujący i odczytują pliki z prędkością do 10 Gbps. Ostatni wariant to najnowsza propozycja, która dopiero zyskuje popularność – USB 3.2 Gen 2×2. Ten pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 20 Gbps.

Oferowane prędkości

Firma Patriot w przypadku modelu PXD obiecuje prędkości zapisu i odczytu sekwencyjnego na poziomie do 1000 MB/s. W przypadku naszych testów, które przeprowadziliśmy przy pomocy programu Disk Speed Test od Blackmagic Design te wartości były nieco niższe niż obiecywane. Ma to najpewniej związek z pojemnością tego modelu, która wynosi aż 2TB. Niemniej jednak wraz z wykorzystaniem technologii PCIe 3.0 x4 dysk powinien mieć odpowiedni zapas mocy by móc wykorzystać pełną przepustowość złącza USB 3.2 Gen 2.

Zastosowanie

Pomimo delikatnych rozbieżności pomiędzy obiecywaną, a faktyczną prędkością maksymalną dla tego dysku powinien on sprawdzić się w wielu zastosowaniach. Wcześniej wspominaliśmy o zastosowaniach profesjonalnych. Obróbka zdjęć w ilościach hurtowych bez konieczności przenoszenia ich na pamięć komputera czy nawet montaż filmów w rozdzielczości 4K nie będzie dla modelu PXD problemem.

Kup testowany dysk Patriot PXD

Równie dobrze poradzą sobie z grami, zarówno instalacja jak i sama rozgrywa będzie czystą przyjemnością, szczególnie dla posiadaczy laptopów. Aczkolwiek dzięki obecności przewodu ze złączem USB-A dysk może być ciekawym wyborem dla osób, które dużo grają na konsolach. Taki dysk SSD od firmy Patriot powinien nawet kilkukrotnie krotnie skrócić czas wczytywania gier.  A dzięki sporej pojemności poradzi sobie z nawet kilkoma pełnymi tytułami klasy AAA.

Cena

Takie możliwości przychodzą jednak z całkiem sporą ceną, w przypadku wersji, która trafiła do naszej redakcji o pojemności 2TB jest to niemały wydatek. Za ten wariant trzeba obecnie zapłacić 1349 zł. Wersje o pojemności 512GB oraz 1TB są oczywiście odpowiednio tańsze.

Podsumowanie

Patriot PXD to bez wątpienia niezwykle wydajny oraz ultra mobilny dysk SSD. Łączy niewielkie rozmiary, zadowalające prędkości oraz dużą pojemność – przynajmniej w przypadku wersji 2TB. To jednak przychodzi z niemałą ceną. Ta, choć na pierwszy rzut oka wydaje się być spora, to sam dysk powstał z myślą o konkretnych odbiorcach. A są nimi wcześniej wspomniani profesjonaliści, którzy cenią sobie ogromną mobilność w trakcie pracy, jaką wykonują. Możliwość obróbki zdjęć w dużych ilościach, czy też montaż wideo w rozdzielczości 4K to coś, z czym nie każdy dysk sobie poradzi.

Drugą grupą są gracze, choć w ich przypadku, jest to znacznie mniej oczywista grupa. Niemniej w przypadku konsol, lub osób, które nie mogą sobie pozwolić na standardowy komputer stacjonarny taki dysk, na którym trzymają swoje ulubione tytuły i mogą je uruchomić bez konieczności zwalniania miejsca bezpośrednio na komputerze to po prostu wybawienie. 

Kup testowany dysk Patriot PXD

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez