t5_mini_ts_

Samsung T5 | Czy potrzebujesz mobilnego dysku SSD?

Ultra szybkie i ultra mobilne dyski SSD biorą szturmem sklepowe półki. Jednak czy taki dysk jak Samsung T5 jest dla Ciebie?

Przechowywanie dużej ilości danych to wciąż ogromne wyzwanie. Z jednej strony dostępne są powszechnie usługi chmurowe, które oferują nawet kilkanaście gigabajtów za darmo. Zaś z drugiej wymagamy dostępu do tych danych z każdego miejsca na świecie nawet bez dostępu do internetu.

Sprawy dodatkowo nie ułatwia fakt, że obecnie laptopy, notebooki czy ultrabooki mogą  mieć na pokładzie tylko jeden dysk. A czasem tego nawet nie można w prosty sposób wymienić. Samsung znalazł jednak rozwiązanie na ten problem, wraz z modelem T5 znacząco zmienił spojrzenie na pamięć przenośną. Jest to nic innego jak pełnoprawny dysk przenośny, który zawsze będziecie mogli mieć przy sobie niczym pendrive. 

O wyglądzie wiele pisać nie trzeba, niewielkich rozmiarów obudowa (74 x 57 x 10,5 mm) o minimalistycznym designie skrywa ogromną pojemność. Na jednej z krawędzi znalazło się gniazdo USB-C  w standardzie 3.1 gen 2, zaraz obok niego zamontowano diodę sygnalizującą działanie dysku. Ta zasługuje na dużą pochwałę, nie świeci mocnym światłem, jak to ma niekiedy miejsce w przypadku przenośnych dysków. Całość waży zaledwie 51 g, więc bez wątpienia można go nazwać ultra lekkim. 

W pakiecie

W pudełku poza dyskiem czy instrukcją znalazły się też dwa kable. Jeden z nich to standardowe przejście z USB-C do USB-A. Natomiast drugi który docenią szczególnie użytkownicy MacBook’ów nowej generacji, jest zakończony z obu stron wtykiem USB-C. Taki zestaw pozwoli na podłączenie dysku T5 do większości obecnie dostępnych urządzeń. Gniazdo USB-C znaleźć można w większości laptopów czy flagowych smartfonów. 

Osiągi

Dysk od Samsunga poza ogromną kompatybilnością z najnowszymi urządzeniami oferuje także całkiem niezłe osiągi. Szczególnie kiedy zestawimy te wartości z osiągami standardowych przenośnych dysków HDD. Deklarowana prędkość zarówno zapisu jak i odczytu to 540MB/s, jest to zasługa zastosowania dysku mSATA oraz specjalnego kontrolera. Nieprzypadkowo znalazło się tu też gniazdo USB-C 3.1 gen 2, ponieważ oferuje przepustowość na poziomie 10Gbps, nie ogranicza w żaden sposób zastosowanego dysku. Warto w tym momencie nadmienić, że aby skorzystać z maksimum mocy tego dysku trzeba mieć urządzenie, które także jest wyposażone w złącze w tym standardzie. 

W praktyce prędkość jaką osiąga ten dysk jest na bardzo zbliżonym poziomie do tego co obiecywał Samsung. Jednak testy syntetyczne nie oddają w pełni jego mozliwości. W momencie podłączenia tego dysku możemy w zasadzie zapomnieć o jego istnieniu, dzięki niewielkiej wadze oraz oferowanej szybkości zachowuje się właściwie jak integralny element naszego laptopa. 

Dla kogo?

Niekiedy w internecie można się natknąć na osoby, które przyklejają rzep do tego dysku oraz laptopa. Dzięki temu ten zawsze pozostaje na miejscu i do tego jest podłączony niezależnie od tego co robimy. Choć jest to rozwiązanie mało eleganckie to nad wyraz praktyczne. Samsung T5 umożliwia bowiem pracę na dużych plikach w najbardziej wymagających programach, na przykład do obróbki wideo czy grafiki. Otwiera to zupełnie nowe możliwości pracy w terenie, gdzie nie mamy dostępu do naszej chmury danych, a pamięć w naszym laptopie jest dość mocno ograniczona. 

Bardzo miłym dodatkiem jest możliwość zaszyfrowania tego dysku. Samsung T5 oferuje sprzętowe szyfrowanie AES-256-bit, przekłada się to na bardzo trudny do złamania algorytm, który będzie strzegł waszych cennych danych. Oczywiście jest to element opcjonalny, a sam dysk w momencie kiedy go otrzymujecie jest niezaszyfrowany. 

Wcześniej wspomniałem, że model T5 współpracuje także ze smartfonami czy tabletami. Jest to jak najbardziej prawda, choć trzeba mieć na uwadze, że nie ma wielu smartfonów, które obsługują standard 3.1 gen 2 działający w przypadku podłączenia urządzenia bezpośrednio do smartfona. Tutaj ważna porada, upewnijcie się, że wasz smartfon obsługuje OTG. Jednocześnie sprawdźcie dokładnie standard w jakim działa zanim zdecydujecie się na zakup. Model T5 może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla posiadaczy iPadów Pro. To właśnie ten tablet wspiera owy standard oraz sprawdza się świetnie jako narzędzie do obróbki zdjęć czy filmów. 

Samsung T5

W ofercie Samsunga znaleźć można kilka pojemności tej małej bestii, najmniejsza to 250GB, zaś największa to nawet 2TB. W naszym przypadku będzie do dysk o pojemności 1TB, co jednak ważne pojemność nie ma wpływu na osiągi tego dysku. 

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie czy warto taki dysk kupić jest raczej prosta. W dobie ogromu danych jakie przechowujemy na naszych komputerach i smartfonach taki dysk, ważący kilkanaście gramów może się okazać nieodłącznym kompanem dnia codziennego. Z kolei w pracy gdzie konieczna jest praca na dużych plikach lub ich dużej ilości przenośny dysk SSD z transferem dochodzącym do 540MB/s jest właściwie oczywistym wyborem.

Nie tylko przyspieszy ale i umili godziny spędzone na pracy. Szczególnie teraz kiedy ceny dysków SSD znacząco spadają model T5 w cenie 649 zł za 1TB jest bardzo kuszącą ofertą. Oczywiście możecie zdecydować się też na mniejszą pojemność, jednak opcja o pojemności 1TB jest najbardziej opłacalna. 

Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!