WiFi 6 dla każdego? Test Huawei AX3 Quad Core

Standard WiFi 6 pojawia się coraz częściej. Jednak router, który obsłuży nowe gadżety wcale nie musi kosztować fortuny, tak jak Huawei AX3 Quad Core!

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Standard WiFi 6 pojawia się coraz częściej. Jednak router, który obsłuży nowe gadżety wcale nie musi kosztować fortuny, tak jak Huawei AX3 Quad Core!

Routery to, w związku z ciągnącą się od wielu miesięcy sytuacją na świecie, praktycznie podstawowe narzędzia do pracy w domu. Bez stabilnego połączenia z Internetem można zapomnieć o wykonaniu obowiązków. Wiele osób szukając nowego routera patrzy przede wszystkim na cenę oraz by ten był kompatybilny ze wszystkimi innymi gadżetami, które już w domu się znajdują. W tym miejscu pojawia się właśnie WiFi 6, które jest najnowszym standardem.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

WiFi 6 to przyszłość – sprawdź dlaczego!

Nowy standard sieci bezprzewodowej, czyli WiFi 6, pojawia się w coraz większej liczbie urządzeń. Jednak czy warto wymieniać router na nowy, obsługący ten standard łączności? 

Czytaj artykuł

Ten paradoksalnie mimo, że jest na rynku od niedawna, to nie powala na kolana ceną. Routery spełniające najnowszy standard bezprzewodowego Internetu dostępne są w przystępnych i niewygórowanych cenach. Dokładnie tak jak bohater dzisiejszego tekstu, czyli Huawei AX3, w wersji Quad Core.

Prosta, piękna forma

Huawei AX3

Tym, czym ten konkretny router może wyróżnić się na tle konkurencji, jest jego design. Prosta i minimalistyczna forma doskonale wpasuje się w dowolną przestrzeń, niezależnie od stylu. Dodatkowo Huawei w tym modelu doskonale przemyślał kwestię anten sygnałowych. W odróżnieniu od konkurencji te nie są przykręcane, a po prostu składane.

Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje wady i zalety. Jednak dla użytkownika domowego takie rozwiązanie jest wręcz idealne. Anteny tworzą spójną całość z routerem i mogą działać nawet złożone, dzięki czemu samo urządzenie zachowuje bardzo niski profil. I zmieści się na przykład na szafie czy półce pod telewizorem – oczywiście otwartej, w końcu nie chcemy sztucznie ograniczać możliwości tego routera.

Ale i funkcjonalna

Huawei AX3

Można odnieść wrażenie, że Huawei całkiem nieźle przemyślał to, co znajdzie się na obudowie, a z czego warto zrezygnować. Nie ma tutaj mnogości wskaźników LED czy wielu przycisków. Zamiast tego na froncie znalazła się pojedyncza dioda, która różnymi kolorami sygnalizuje aktualny stan routera. Co więcej z poziomu aplikacji lub strony internetowej można ją bez problemu wyłączyć. Dalej obecny jest pojedynczy przycisk, który służy między innymi do aktywacji funkcji WPS.

Jednak znacznie ważniejszym dla wielu z Was elementem może okazać się to co znalazło się nieco pod nim. Od razu po wyjęciu routera z pudełka znajduje się na nim ogromna naklejka informująca o obecności modułu NFC. To bardzo wygodne rozwiązanie pozwoli Wam, waszej rodzinie i znajomym na szybkie połączenie smartfona czy tabletu do sieci Wi-Fi. O ile oczywiście ich urządzenia także zostały wyposażone w NFC.

Z tyłu urządzenia znalazły się łącznie cztery porty RJ45, z czego jeden służy do połączenia routera z modemem Waszego dostawcy Internetu. Trzy pozostałe pozostają wolne do podłączenia urządzeń jak komputer, telewizor czy dysk sieciowy. Warto jednak zaznaczyć, że nie znajdziecie tutaj nawet jednego gniazda USB, co w niektórych przypadkach może okazać się problematyczne.

Konfiguracja i obsługa

Proces pierwszego podłączenia routera jest stosunkowo prosty i nie wymaga nawet komputera. Wszystko możecie zrobić z poziomu telefonu, po prostu łącząc się do nowo powstałej sieci. Ta od razu otworzy okno przeglądarki, gdzie możecie ustawić najbardziej podstawowe informacje jak nazwa i hasło dostępu do sieci czy dane do logowania na profil administratorski. Po tym kroku router uruchomi się ponownie i będziecie mogli z niego korzystać.

Routerem Huawei AX3 Quad Core możecie sterować zarówno z poziomu standardowego interfejsu webowego oraz aplikacji AI Life. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie musicie pobierać aplikacji spoza Sklepu Play. Wersja Ai Life dostępna w sklepie Google oferuje możliwość zarządzania tym konkretnym routerem. Co prawda możliwości zmiany opcji są w aplikacji ograniczone, jednak w zupełności wystarczające dla przeciętnego użytkownika.

Jeżeli chcecie w pełni ustawić ten sprzęt pod siebie będziecie jednak musieli skorzystać z interfejsu webowego. W tym miejscu drobna uwaga, panel do zarządzania routerem w zupełności nie jest szyfrowany protokołem https://. Dostęp do niego macie z poziomu klasycznego i przestarzałego już http://, to niestety nie zostało naprawione w aktualizacjach oprogramowania od początku premiery tego modelu w połowie zeszłego roku.

Interfejs WEB

Z poziomu przeglądarki internetowej czy to na komputerze czy też na smartfonie możecie w pełni zarządzać ustawieniami routera. W tym miejscu warto zaznaczyć, że tylko z jego poziomu macie dostęp do tych bardziej zaawansowanych funkcji, jak na przykład dostosowanie działania systemu kontroli rodzicielskiej. Możecie między innymi ograniczyć czasowo dostęp do Internetu dla konkretnych urządzeń czy też wyłączyć domeny z działania.

Bez trudu możecie ustawić także połączenie VPN bezpośrednio z poziomu routera. Dzięki temu każde podłączone do sieci urządzenie będzie wykorzystywać prywatny kanał do kontaktu ze światem. Oczywiście nie zabrakło tak podstawowych funkcji jak DMZ, możliwość przekierowania portów czy DDNS. Z pomocą tego routera możecie także zarządzać domowym systemem monitoringu.

WiFi 6 w praktyce

W ostatnim czasie mieliśmy okazję nieco przybliżyć Wam temat technologii WiFi 6 oraz tego, co może zaoferować w domowych warunkach. Jednocześnie jeszcze raz zaznaczymy, że aktualnie jest to rozwiązanie niezwykle przyszłościowe i jednocześnie kompatybilne z urządzeniami wspierającymi poprzednią generację standardu.

Huawei AX3

Trzeba w routerze Huawei AX3 Quad Core zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Producent oferuje przepustowość maksymalną na poziomie około 3 Gb/s. Jednak takich prędkości nie ma co oczekiwać po podłączeniu tego routera do sieci, ponieważ z tyłu znalazły się jedynie porty o przepustowości do 1 Gb/s. Szkoda, że przynajmniej port WAN nie obsługuje 2.5 Gb/s, nie wspominając już o zyskującym na popularności standardzie 10 Gb/s. Ten jednak jest zarezerwowany dla droższych konstrukcji, przynajmniej na razie.

Pełnię mocy tego routera można odczuć jedynie przy przesyłaniu danych pomiędzy urządzeniami w jednej sieci, które oczywiście obsługują nowy standard. Wtedy bez większych problemów można rozwinąć prędkości ponad 1 Gb/s. Niemniej jednak na pochwałę zasługuje stabilność pracy tego routera, jak i zasięg. W tym pierwszym przypadku router doskonale radzi sobie z obsługą kilku urządzeń jednocześnie.

Jest to przede wszystkim zasługa obecności technologii OFDMA, która zarządza ruchem w taki sposób, by każdy z użytkowników otrzymywał odpowiednio duże zasoby sieciowe. Jednocześnie warto w tym miejscu zaznaczyć, że wraz ze standardem WiFi 6 znacząco zwiększył się limit podłączonych urządzeń. Dla pasma 5 GHz może być ich aż 128, podobnie dla częstotliwości 2.4 GHz. Dlatego nie musicie się martwić nawet o stworzenie pokaźnego systemu Smart Home przy użyciu tego routera.

Zasięg i prędkości

Jeżeli chodzi o zasięg, to tutaj trzeba to nieco rozgraniczyć na dwie kategorie. Pierwsza to łączenie z dowolnymi urządzeniami, które wspierają standard WiFi 6, a drugie to konkretnie urządzenia z portfolio Huawei, a w szczególności modele flagowe smartfonów czy tabletów. W tym drugim przypadku Huawei postawił na dodatkowe rozwiązanie WiFi 6 Plus, które są wspierane jedynie przez urządzenia tego producenta.

Huawei AX3

Zarówno router, jak i wcześniej wspomniane urządzenia są wyposażone w dodatkowych chip do komunikacji bezprzewodowej. Ten jest wykorzystywany między innymi do komunikacji WiFi, a w efekcie poprawia jakość połączenia pomiędzy smartfonem i routerem. Jednak sam efekt jest widoczny jedynie w przypadku, kiedy zestawicie na przykład dwa smartfony obok siebie i porównacie osiągane prędkości.

Na co dzień router Huawei AX3 Quad Core jest urządzeniem w zupełności wystarczającym. Zarówno oferowane prędkości, jak i zasięg są na dobrym poziomie, więc nie powinno być problemów z pokryciem. Dzięki zastosowaniu standardu WiFi 6 urządzenia z poprzednich generacji także są w pełni obsługiwane. Nierzadko będzie można zaobserwować poprawę w osiąganych prędkościach czy też zasięgu.

Podsumowanie

Huawei AX3

Routery wspierające najnowszy standard sieci WiFi pojawiły się na sklepowych półkach już jakiś czas temu. Logicznym założeniem było, że takie sprzęty będą drogie, jednak jest zupełnie na odwrót. Huawei AX3 Quad Core jest jedną z tych propozycji, które oferują ogrom możliwości, nie rujnując przy tym domowego budżetu. Nie jest to jednak urządzenie idealne, które sprostałoby oczekiwaniom każdego i o tym musicie pamiętać podejmując ostateczną decyzję zakupową.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez