Jaki router WiFi? Mesh, a może LTE? Ranking 2022

Jaki router WiFi? Mesh, a może LTE? Ranking 2022

Dostęp do Internetu w obecnych czasach jest jedną z bardziej podstawowych potrzeb. Ten pozwala nie tylko łączyć się ze światem, ale też prowadzić pracę czy naukę zdalną. Jednak, jaki router wybrać do nauki czy pracy?

Bezproblemowy dostęp do Internetu w całym domu nierzadko bywa problemem. Nie tylko w najdalszych zakątkach, ale nawet w głównych pomieszczeniach. Sposób rozchodzenia się sygnału Wi-Fi bywa dość kapryśny, a może mieć na niego wpływ praktycznie wszystko. Zaczynając od ścian czy podłóg, a na elementach wykończeniowych kończąc. Dlatego też, by uniknąć takich problemów należy dobrać odpowiedni router oraz optymalnie umieścić go w domu.


Jaki router?

Na początek zajmiemy się klasycznymi routerami, czyli pojedynczymi punktami dostępowymi, które rozprowadzają Internet po całym domu czy mieszkaniu. Jeżeli nie chcecie mieć w domu więcej urządzeń sieciowych, niż pojedynczy router, to warto dopasować jego możliwości do Waszych potrzeb.

Xiaomi Mi Router 4A

router

Zaczniemy klasycznie już od propozycji najbardziej budżetowych. W cenie poniżej 100 zł niezwykle ciężko znaleźć dobrą propozycję, która będzie przede wszystkim spełniać swoją rolę. Tutaj dość nieoczekiwanie pojawia się firma Xiaomi z modelem 4A. W tej cenie otrzymujecie sprzęt zdolny do przewodowego podłączenia maksymalnie 2 urządzeń, za pośrednictwem złącz LAN. Każde z nich ma przepustowość 100 Mb na sekundę.

Jednak głównym zadaniem każdego routera jest stworzenie domowej sieci WiFi. Tenda F3 tworzy ją w standardzie WiFi 5, czyli 802.11 a/b/g/n/ac. Co ciekawe, mimo swojej ceny ten obsługuje zarówno częstotliwość 2.4 GHz jak i 5 GHz. Te łącznie zapewnią Wam maksymalną przepustowość na poziomie 1167 Mb/s. Pod względem zabezpieczeń macie tutaj do dyspozycji szyfrowanie w standardzie WPA2-PSK oraz możliwość konfiguracji VPN. Warto dodać, że ten model dostępny jest także w wersji Gigabit, jednak jest ona odpowiednio droższa.

router

Na kolejnym miejscu ląduje jedna z najtańszych propozycji od TP-Link. Jednak nawet mimo przystępnej ceny, ma do zaoferowania wiele przydatnych funkcji. Ale przede wszystkim jest to router wspierający standard WiFi 5. Innymi słowy działa w dwóch częstotliwościach 2.4 GHz oraz 5 GHz. Dzięki temu zapewni Wam wysokie prędkości, jak i duży zasięg. Dodatkowo z tyłu znalazły się cztery porty RJ45 o przepustowości do 1 Gbps.

Przydadzą się przy okazji konieczności przewodowego połączenia urządzeń domowych jak telewizor czy konsola. Na pokładzie znalazła się także technologia MU-MIMO 2×2, która odpowiednio kieruje ruchem do wielu połączonych urządzeń jednocześnie. Router ma cztery anteny umieszczone na zewnątrz obudowy, dzięki którym ustawicie optymalny zasięg sieci w całym mieszkaniu. Jednak trzeba pamiętać też o odpowiednim ustawieniu samego urządzenia – najbliżej środka domu.

router

Kolejna propozycja będzie świetnym budżetowym wyborem dla tych z Was, którzy poszukują taniego routera stawiającego na prędkość przesyłu danych. Na tyle modelu AC2100 od firmy D-Link znalazły się łącznie 4 gigabitowe porty LAN. Po za tym jest także jeden port WAN, oczywiście o przepustowości 1 Gbps. Warto wspomnieć, że router obsługuje możliwość konfiguracji i zarządzania z poziomu dedykowanej aplikacji na smartfona.

Ten model działa w standardzie WiFi 5, który wcześniej znany był po prostu, jako 802.11ac. Do tego do dyspozycji macie dwie częstotliwości pracy. Pierwsza 2.4 GHz oferuje maksymalną przepustowość 300 Mbps, z kolei 5 GHz to już aż 1733 Mbps. Zarówno pierwsze, jak i drugie pasmo można skonfigurować osobno lub jako całość, by urządzenia same się pomiędzy nimi przełączały. Na zewnątrz routera znalazły 4 anteny, które zapewnią maksymalny zasięg w całym domu. Natomiast szyfrowanie WPA3 zapewnia odpowiedni poziom zabezpieczeń zarówno dla domu jak i małej firmy.

Xiaomi Mi Router AX1800

router

Technologia WiFi 6 dopiero od niedawna zyskuje na szerszej popularności. To głównie za sprawą coraz większej liczby obsługujących ją urządzeń, a także cen routerów, które poszły znacząco w dół. Dokładnie tak jak w przypadku routera od niezastąpionej firmy Xiaomi. Model Mi Router AX1800 obsługuje standard WiFi 6, stąd też w nazwie AX. Z tyłu tego modelu znajdziecie trzy porty LAN o przepustowości do 1 Gbps oraz pojedyncze złącze WAN o tej samej maksymalnej prędkości.

W kontekście łączności bezprzewodowej, ta działa w systemie DualBand i połączeniu częstotliwości 2.4 GHz oraz 5 GHz. Warto zaznaczyć, że całą konfigurację możecie przeprowadzić bezpośrednio z poziomu dedykowanej aplikacji Mi WiFi. Za jej pomocą możecie także zarządzać wszystkimi ustawieniami czy choćby kontrolą rodzicielską. Ten router wspiera natywnie technologię OFDMA, która gwarantuje optymalne kierowanie zasobami sieciowymi, by każdy z użytkowników mógł się cieszyć optymalną wydajnością.

Huawei AX3 Dual-Core

router

Następna propozycja, to także model od firmy Huawei, jednak tym razem z natywnym wsparciem dla WiFi 6. Router jest w pełni zgodny z najnowszym standardzie i działa w technologii DualBand. Do dyspozycji macie zarówno pasmo 2.4 jak i 5 GHz. Co ważne, teoretyczna przepustowość tego drugiego to aż 2400 Mbps. Sam router został wyposażony w cztery anteny , które po rozłożeniu gwarantują zasięg w całym domu. 

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

WiFi 6 dla każdego? Test Huawei AX3 Quad Core

Standard WiFi 6 pojawia się coraz częściej. Jednak router, który obsłuży nowe gadżety wcale nie musi kosztować fortuny, tak jak Huawei AX3 Quad Core!

Czytaj artykuł

Z tyłu znalazły się łącznie 4 porty RJ45. Trzy z nich służą do podłączenia urządzeń, które muszą mieć dostęp do stabilnego łącza. Ostatnie to gniazdo WAN. gdzie podłączacie router do całej infrastruktury lub modemu Waszego operatora. Jak już przystało na sprzęty najnowszej generacji, wszystkim możecie zarządzać z poziomu aplikacji. Zaczynając od samej konfiguracji, aż po zarządzanie, wszystko dostępne jest z poziomu telefonu. W sklepach znajdziecie także nieco droższą wersję QuadCore, która oferuje jeszcze szybszy przesył danych i obsługę większej liczby urządzeń jednocześnie.

ASUS RT-AC65P

router

Drugi na naszej liście ląduje router od firmy ASUS, ta propozycja szczególnie spodoba się osobom, które w wolnym czasie lubią rywalizować z innymi w grach online. Odpowiada za to technologia ASUS QoS – automatycznie nadaje odpowiedni priorytet konkretnym urządzeniom. Tym samym zapewnia niskie opóźnienia w rozgrywkach online przy jednoczesnym strumieniowaniu filmów w wysokiej jakości.

Podobnie jak we wcześniejszym modelu firmy Huawei, tak i tutaj znalazła się dedykowana aplikacja, która jest nieco bardziej rozbudowana. Z jej pomocą wstępna konfiguracja routera zajmie zaledwie pół minuty. Jednak dzięki niej możecie także zarządzać wszystkimi dostępnymi funkcjami czy też ruchem, kontrolować przesył danych albo dostosować ustawienia kontroli rodzicielskiej. Wszystko to zostało zaszyte wewnątrz tego routera.

Podobnie jak w poprzednim modelu tak i tutaj znalazły się gniazda RJ45 do przewodowego podłączenia urządzeń, macie ich łącznie 4 do dyspozycji. Do tego jest także gniazdo USB-A 3.1 Gen 1 do podłączenia na przykład dysku sieciowego. Oczywiście router działa w standardzie WiFi 5, czyli do dyspozycji macie tak naprawdę dwie sieci: jedną o częstotliwości 2.4 GHz z większym zasięgiem oraz 5 GHz oferującą wyższą przepustowość.

router

Ostatni wśród standardowych routerów jest propozycja od firmy TP-Link, która się jeszcze nie pojawiła w tym zestawieniu. Po raz kolejny jest to konstrukcja spełniająca najnowszy standard sieci bezprzewodowej, czyli już pojawiające się wcześniej WiFi 6. Ten model łączy w sobie wiele funkcji i najnowszych standardów z bardzo przystępną ceną. Na tyle umieszczono 4 porty LAN, każdy o przepustowości jednego gigabita oraz złącze WAN. Do tego jest tam obecne także USB oraz dodatkowe przyciski do sterowania podstawowymi funkcjami.

Wcześniej wspomniana obsługa WiFi 6 to także obecność technologii OFDMA. Dzięki niej macie pewność, że każde podłączone urządzenie zawsze będzie miało dostęp do pełnej przepustowości. Na pokładzie znalazła się także technologia kierunkowania sygnału WiFi. To w połączeniu z obsługą QoS daje nieporównywalnie dobre wyniki. Do tego oczywiście nie zabrakło obsługi za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.


A może mesh WiFi?

Alternatywą dla klasycznych routerów jest technologia mesh WiFi, która od niedawna zyskuje coraz większą popularność. Niektórzy producenci, jak na przykład ASUS, pozwalają łączyć swoje standardowe routery w sieć mesh. Wszystko to bez konieczności kupowania nowych i kosztownych zestawów. Technologia WiFi mesh polega na bezprzewodowym połączeniu wielu urządzeń w jedną sieć. Do tego stopnia, że mogą się one komunikować między sobą bez większych strat na jakości sygnału.

Wszystko po to, by osiągnąć maksymalnie duże pokrycie zasięgiem WiFi nawet dużych wielopiętrowych domów. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie, że nie wymaga do działania istniejącej infrastruktury sieciowej. Jedynie router główny podłączony jest do Internetu, a pozostałe elementy sieci działają w pełni bezprzewodowo.

router

Najtańsze zestawy do tworzenia sieci mesh są już dostępne w cenie klasycznych routerów. Oczywiście mowa tutaj o zestawach zawierających co najmniej dwa punkty dostępowe. Dokładnie tak jak w przypadku propozycji od TP-Link, gdzie otrzymujecie dwa identyczne routery do podłączenia w domu. Sama ich konfiguracja niewiele się różni się od klasycznych routerów. Cały proces jest doskonale opisany w dedykowanych aplikacjach.

Zestaw od TP-Link jest jednym z najtańszych, jakie możecie aktualnie dostać w sklepach. Jednak z jego pomocą będziecie mogli pokryć znacznie większą powierzchnię mieszkania czy domu sygnałem WiFi. Model Deco M4 działa w oparciu o standard WiFi 5 i przy wykorzystaniu dwóch pasm komunikacji. Maksymalna przepustowość przy wykorzystaniu częstotliwości 5 GHz to 867 Mbps.

Dwa lub trzy urządzenia mogą komunikować się między sobą bezprzewodowo, ale jeżeli z jakiś powodów sygnał jest niewystarczający, to możecie je także połączyć standardowym kablem Ethernet. Wszystkim możecie zarządzać bezpośrednio z poziomu aplikacji na smartfonie, która pozwala także na połączenie routerów z asystentem głosowym Alexa. Całości dopełnia funkcja płynnego roamingu, która zapewnia nieprzerwane połączenie z siecią nawet w trakcie przemieszczania się pod domu.

router

Minimalnie droższą opcją jest propozycja od firmy D-Link. Jej największą zaletą jest design oraz niewielkie rozmiary. Jedną wielu zalet sieci mesh jest sposób jej działania, mianowicie stosując na przykład wzmacniacze sygnału urządzenia nie zawsze przełączają się bez przeszkód. W przypadku WiFi mesh w Waszym domu jest jedna sieć, a urządzenia mogą przełączać się bez najmniejszych problemów.

Dodatkowo, w przypadku urządzeń od D-Link, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba, to całą istniejącą już infrastrukturę możecie w dowolnym momencie powiększyć dodając kolejne routery. Jeżeli chodzi o ich specyfikację to działają w oparciu o standard WiFi 5 z obsługą DualBand. Ponadto każde z urządzeń jest wyposażone w dwa gniazda RJ45, z czego jedno to złącze LAN, a drugie WAN do połączenia przewodowego jako punkt dostępowy.

Ten zestaw za pośrednictwem dedykowanej aplikacji możecie połączyć z asystentami głosowymi od Google lub Amazonu. Znajdziecie tam także ustawienia zabezpieczeń w najnowszym standardzie WPA3 czy siecią dla gości.

Huawei WiFi Mesh Ws5800

router

Firma Huawei znana jest na różnych polach, od smartfonów, a kończąc właśnie na urządzeniach sieciowych. Wcześniej na liście pojawiły się już ich urządzenia, jednak nie mogło ich zabraknąć także w sekcji mesh. Model Ws5800 pojawił się także w osobnej publikacji na naszej stronie, gdzie znacznie bardziej zgłębiliśmy jego możliwości i oferowane funkcje. Więcej na temat tego zestawu mesh możecie przeczytać poniżej.

W zależności od zestawu jaki kupicie, w domu będziecie mogli rozmieścić 2 lub 3 punkty dostępowe. Od tego też będzie zależeć maksymalne pokrycie takich routerów. Wariant z dwoma urządzeniami pozwala stworzyć sieć na nawet 400 m2, z kolei trzy zwiększają przestrzeń do 600 m2. Oczywiście ta będzie mniejsza, jeżeli po drodze pojawią się różne przeszkody jak ściany, podłogi czy sufity. Zestaw Huawei WiFi Mesh wykorzystuje technologię TripleBand w standardzie WiFi 5.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Huawei WiFi Mesh – czy warto?

Huawei zaraz obok smartfonów czy komputerów znany jest z urządzeń sieciowych. Ostatnio zaprezentował nowy zestaw Huawei WiFi Mesh, jednak czy warto go kupić?

Czytaj artykuł

Dzięki temu każde z urządzeń, które tworzy taką sieć mesh komunikuje się między sobą na oddzielnym paśmie niedostępnym dla użytkowników. Tym samym minimalizowane są najróżniejsze zakłócenia czy interferencje. To ma oczywiście bezpośrednie przełożenie na jakość sygnału czy w końcu oferowane prędkości. 

router

Poszukując najlepszego zasięgu i odpowiedniego pokrycia siecią WiFi warto zdecydować się na nieco większy zestaw mesh. Takie zawierając trzy urządzenia jak na przykład Deco M5 od firmy TP-Link bez trudu poradzi sobie nawet z 3-piętrowym domem albo dużym mieszkaniem. Każde z urządzeń łączy się bezpośrednio z routerem głównym, ale także między sobą.

Dzięki czemu sygnał kierowany jest nie tylko najkrótszą ścieżką, ale w niektórych przypadkach taką zapewniającą najniższe opóźnienia czy straty. Producent zapewnia, że ten zestaw trzech routerów wystarczy, by pokryć mieszkanie o łącznej powierzchni nawet 500 m2. A jeżeli to Wam nie wystarczy, wystarczy sieć mesh rozbudować o kolejne urządzenia z tej serii.

Całość konfiguruje się oczywiście z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej, to już wręcz standard w dzisiejszych konstrukcjach. Z jej pomocą bez problemu skonfigurujecie zarówno główny router, jak i pozostałe elementy sieci. Wszystkie trzy routery wspierają oczywiście standard WiFi 5, co zapewni Wam odpowiednią prędkość przesyłu nawet do 100 jednocześnie podłączonych urządzeń.

ASUS ZenWiFi AX

router

Na zakończenie sekcji z systemami Mesh coś dla prawdziwie wymagających użytkowników, którzy oczekują najwyższych możliwych prędkości. Zestaw mesh od firmy ASUS, który jako jedyny w całym zestawieniu wspiera sieć WiFi 6, zapewniający nawet 5 Gb/s transferu. O tym konkretnym modelu mieliśmy okazję nagrać dedykowany odcinek, gdzie zgłębiliśmy wszystkie jego możliwości i funkcje. Poniżej znajdziecie właśnie ten odcinek.

Ten konkretny zestaw routerów od ASUSa jest szczególnie interesujący ze względu na swoją konstrukcję. W całości chłodzony jest pasywnie, a wewnątrz obudowy znalazło się aż sześć anten, a każda z nich pod nieco innym kątem. Dzięki temu dwa te urządzenia są w stanie pokryć ponad 500 m2 powierzchni i podobnie jak w innych systemach mesh tak i tutaj istnieje możliwość rozbudowy. Miłym dodatkiem ze strony producenta jest współpraca z takimi usługami jak Amazon Alexa czy IFTTT, które mogą pomóc w automatyce domowej.


Nie? To może LTE?

Mimo powszechności Internetu stacjonarnego wciąż istnieją miejsca, w których nie ma dostępu do połączenia kablowego, nie wspominając już o światłowodzie. W takiej sytuacji pozostaje nam router LTE lub 5G. Niestety tych drugich, jak na ironię, jest na rynku niewiele.

router

Sekcję otworzy zdecydowanie najprostszy ze wszystkich – router od firmy Alcatel. Jest to urządzanie świetne w swej prostocie, wszystkimi jego funkcjami możecie zarządzać za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na telefon. Jednak po jego wstępnej konfiguracji już nic nie będziecie musieli tam zmieniać. Router po uruchomieniu będzie pamiętać wszystkie ustawienia i za każdym razem będzie działać tak jak sobie tego zażyczyliście.

Alcatel Link Zone obsługuje standardowe karty SIM, dzięki którym będziecie mogli połączyć się z Internetem. Ten mobilny router jest w stanie obsłużyć maksymalnie 15 urządzeń jednocześnie. Warto w tym miejscu wspomnieć o przepustowości, jaką to małe urządzonko może Wam zaoferować. Jako, że mówimy tutaj o sieci 4G LTE, prędkość maksymalna to około 150 Mbps. Ponadto Alcatel Link Zone działa w standardzie Wi-Fi 4 (802.11b/g/n) z częstotliwością 2.4 GHz. Na dokładkę, wewnątrz routera zainstalowano baterię o pojemności 2150 mAh, ale oczywiście może też pracować cały czas podłączony do zasilania sieciowego.

Huawei B311-221

router

Teraz czas na propozycję bardziej stacjonarną od firmy Huawei. W tym wypadku otrzymujecie urządzenie wszystko w jednym, które dodatkowo możecie nieco rozbudować w późniejszym czasie. Huawei wyszedł tutaj z całkiem ciekawego założenia i daje Wam możliwość pracy w dwóch trybach. Z tyłu znalazło się, bowiem złącze WAN oraz slot na kartę SIM. Dodatkowo za zaślepką ukryto dwa złącza antenowe, które mogą się przydać, jeżeli planujecie zainwestować w antenę zewnętrzną. Za jej pomocą powinniście być w stanie uzyskać jeszcze lepszy sygnał LTE.

Niemniej jednak możecie korzystać z niego od razu po wypakowaniu go z pudełka. Wewnątrz zintegrowano anteny, które także będą odbierać sygnał LTE bez najmniejszego problemu. Sam router działa w standardzie Wi-Fi 4 w częstotliwości 2.4 GHz. Zatem prędkości, jakie na nim uzyskacie nie będą specjalnie powalające, producent gwarantuje tutaj maksymalny przesył na poziomie 150 Mbps. Na koniec warto wspomnieć o dodatkowym gnieździe LAN, które powinno zapewnić nieco stabilniejsze połączenie z Internetem.

router

Teraz czas na propozycję firmy TP-Link oraz pełnoprawny router domowy dla całej rodziny. Skąd takie stwierdzenie? Głównie za sprawą oferowanych portów oraz prędkości maksymalnej, jaką ma do zaoferowania. Na tylnej ściance znalazły się aż 3 porty LAN oraz pojedynczy WAN. Dzięki temu drugiemu będziecie mogli skorzystać z opcji Internetu kablowego. Po za tym, z tyłu znalazł się także slot na kartę SIM czy miejsca na dwie anteny zewnętrzne.

Nie można też narzekać na oferowane prędkości czy standardy. Producent deklaruje maksymalną przepustowość na poziomie 300 Mbps przy połączeniu LTE. Router pracuje w standardzie Wi-Fi 4, ale co istotne wspiera IPv4 oraz IPv6. Co do częstotliwości Wi-Fi to już klasycznie są to 2.4 GHz. Całość możecie skonfigurować w klasyczny sposób za pomocą interfejsu WEB lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na smartfona.

router

Router LTE of firmy D-Link jest niezwykle podobny o wyżej omawianego TP-Linka. Nie obyło się jednak bez różnic, które sprawiły, że pojawia się on w tym rankingu. Pierwszą i jedną z ważniejszych jest tutaj obecność aż 4 portów LAN do połączenia przewodowego. Z jednej strony jest to standardowa ilość spotykana w klasycznych routerach. Jednak w przypadku rozwiązań LTE to rzadkość.

Ponadto znajdziecie tam także klasyczny już port WAN, który pozwoli podłączyć ten router w klasyczny sposób. Na tylnym panelu nie zabrakło dwóch miejsc na anteny zewnętrzne. Router działa w standardzie Wi-Fi 4 oraz częstotliwości 2.4 GHz. Podobnie jak w innych tego typu konstrukcjach w tym zestawieniu prędkości maksymalne kształtują się na poziomie około 150 Mbps. Oczywiście wiele zależy od tego gdzie umieścicie router oraz tego, w jakiej odległości od stacji przekaźnikowej się znajdujecie.

router

Wracamy do urządzeń stacjonarnych, z kolejną propozycją od firmy TP-Link. Tym razem jest to model MR200, który wyróżnia się jedną, ale za to niezwykle istotną funkcją. Jest to, bowiem pierwszy router LTE w tym zestawieniu, który korzysta ze standardu Wi-Fi 5, a tym samym wspiera sieć typu DualBand. Innymi słowy możecie stworzyć dwa kanały Wi-Fi, jeden o częstotliwości 2.4 GHz, a drugi o wyższej przepustowości – 5 GHz.

Po za tą bądź, co bądź znaczącą zmianą na lepsze, ten model nie odróżnia się specjalnie od wcześniej omawianej stacjonarnej propozycji tego samego producenta. Z tyłu znalazły się 3 porty LAN oraz jeden WAN do podłączenia zewnętrznego modemu. Wszystkim możecie sterować klasycznie z pomocą interfejsu WEB lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej. Producent deklaruje także prędkości maksymalne na poziomie 433 Mbps. Jednak musicie pamiętać, że te w pełni zależą od zasięgu i jakości sygnału, jaki odbiera Wasz router.


Podsumowanie

Router to bez wątpienia jedno z bardziej kluczowych urządzeń we współczesnym domu. Nie każdy potrzebuje pełnego zestawu mesh z obsługą WiFi 6. Niemniej jednak warto przed zakupem dobrze zastanowić się jakie rozwiązanie będzie dla Was najlepsze. Ma to też bezpośredni związek z powierzchnią mieszkania jaką chcecie pokryć zasięgiem WiFi czy tym, do czego będziecie taki router wykorzystywać. Nie bez znaczenia jest też liczba podłączonych urządzeń czy dostępne technologie.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

5 rzeczy, które musicie wiedzieć o WiFi!

Wiecie wszystko o sieci WiFi w Waszym domu, a może chcecie nieco zgłębić swoją wiedzę? Przedstawiamy 5 rzeczy, które musicie wiedzieć o WiFi!

Czytaj artykuł

Jeżeli będziecie korzystać z niego sami, możecie postawić na nieco mniej wydajne rozwiązanie, by zaoszczędzić. Z drugiej strony, w momencie kiedy liczba odbiorników zacznie się zwiększać lub router ma obsługiwać całą rodzinę, to warto zastanowić się nad nieco wydajniejszym rozwiązaniem lub nawet modelem mesh. O ile mieszkacie w większym domu i każdy z domowników miałby mieć stały dostęp do Internetu.

Pozostają też routery mobilne, które dla części z Was mogą być jedynym wyborem w tej sytuacji. Mamy jednak nadzieję, że rozwój sieci 5G w najbliższym czasie rozprawi się z problemami, jakie potrafi generować sieć mobilna. Jednocześnie oferując wysokie przepustowości i niskie opóźnienie.

ARTYKUŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z:

Logo RTV Euro AGD

Dowiedz się więcej tutaj

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji