Do
góry

Jaki router wybrać i co to jest mesh Wi-Fi? Poradnik

Teraz Internet w domu ma większe znaczenie niż kiedykolwiek. Jednak jaki router wybrać i czy warto w ogóle zainteresować się technologią mesh?

Bezproblemowy dostęp do Internetu w całym domu nierzadko bywa problemem. Nie tylko w najdalszych zakątkach, ale nawet w głównych pomieszczeniach. Sposób rozchodzenia się sygnału Wi-Fi nierzadko bywa dość kapryśny, a może mieć na niego wpływ praktycznie wszystko. Zaczynając od ścian czy podłóg, a na elementach wykończeniowych kończąc. Dlatego, też by uniknąć takich problemów należy dobrać odpowiedni router, ale też optymalnie umieścić go w domu.

Jaki router?

Na początek zajmiemy się klasycznymi routerami, czyli pojedynczymi punktami dostępowymi, które rozprowadzają Internet po całym domu czy mieszkaniu. Jeżeli nie chcecie mieć w domu więcej urządzeń sieciowych niż pojedynczy router, to warto dopasować jego możliwości do Waszych potrzeb.

Huawei WS5200

Zaczniemy od najtańszej propozycji od firmy Huawei. Jednak nawet mimo przystępnej ceny ma do zaoferowania wiele przydatnych funkcji. Ale przede wszystkim jest to router wspierający standard WiFi 5. Innymi słowy działa w dwóch częstotliwościach 2.4 GHz oraz 5 GHz. Dzięki temu zapewni Wam wysokie prędkości, jak i duży zasięg. Dodatkowo z tyłu znalazły się trzy porty RJ45 o przepustowości do 1 Gbps. Przydadzą się przy okazji konieczności przewodowego połączenia urządzeń domowych jak telewizor czy konsola.

Sam router jest także bardzo prosty w konfiguracji, wszystko za sprawą aplikacji mobilnej. Z jej poziomu dostosujecie wszystkie potrzebne funkcje. Warto w tym miejscu dodać, że obecne są tam takie ustawienia jak tryb dla gości, szyfrowanie WPA2-PSK, ale też ręczne blokowanie nieznanych użytkowników. Router ma cztery anteny umieszczone na zewnątrz obudowy, dzięki nim ustawicie optymalny zasięg sieci w całym mieszkaniu. Jednak trzeba pamiętać też o odpowiednim ustawieniu – najbliżej środka domu.

ASUS RT-AC65P

Drugi na naszej liście ląduje router od firmy ASUS, ta propozycja szczególnie spodoba się osobom, które w wolnym czasie lubią rywalizować z innymi w grach online. Odpowiada za to technologia ASUS QoS – automatycznie nadaje odpowiedni priorytet konkretnym urządzeniom. Tym samym zapewnia niskie opóźnienia w rozgrywkach online przy jednoczesnym strumieniowaniu filmów w wysokiej jakości.

Podobnie jak we wcześniejszym modelu firmy Huawei, tak i tutaj znalazła się dedykowana aplikacja, która jest nieco bardziej rozbudowana. Z jej pomocą wstępna konfiguracja routera zajmie zaledwie pół minuty. Jednak dzięki niej możecie także zarządzać wszystkimi dostępnymi funkcjami czy też ruchem, kontrolować przesył danych albo dostosować ustawienia kontroli rodzicielskiej. Wszystko to zostało zaszyte wewnątrz tego routera.

Podobnie jak w poprzednim modelu tak i tutaj znalazły się gniazda RJ45 do przewodowego podłączenia urządzeń, macie ich łącznie 4 do dyspozycji. Do tego jest także gniazdo USB-A 3.1 Gen 1 do podłączenia na przykład dysku sieciowego. Oczywiście router działa w standardzie WiFi 5, czyli do dyspozycji macie tak naprawdę dwie sieci: jedną o częstotliwości 2.4 GHz z większym zasięgiem oraz 5 GHz oferującą wyższą przepustowość.

Netgear R6400

Kończąc listę routerów, propozycja dla tych najbardziej wymagających, którzy poza standardowym łączeniem się z siecią potrzebują czegoś więcej. Netgear R6400 to sprzęt oferujący prawdziwy ogrom funkcji i możliwości. Nie zabrakło tutaj jednocześnie tych bardziej podstawowych opcji jak choćby konfiguracja z poziomu smartfona, obsługa standardu WiFi 5. Po za tym otrzymujecie prawdziwie bezpieczny, ale i multimedialny router.

Pod względem bezpieczeństwa znalazły się tutaj narzędzia do kontroli rodzicielskiej oraz możliwość ustawienia specjalnej sieci WiFi dla gości. Dodatkowo bezpośrednio w routerze możecie ustawić połączenie VPN, które będzie funkcjonować dla całej sieci – zarówno przewodowej, jak i bezprzewodowej. Z kolei dla fanów multimediów i przesyłania strumieniowego, znalazła się tutaj między innymi obsługa serwera DLNA oraz możliwość utworzenia domowej chmury z danymi.

Po za tym na szczególną uwagę zasługuje technologia Beamforming+ oraz Advanced QoS. Z ich pomocą wszystkie operacje wykonywane przez router mają nadany odpowiedni priorytet. W takich sytuacjach buforowanie wideo będzie mieć niższy priorytet niż rozgrywki online. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że router będzie dynamicznie zarządzać zasobami w taki sposób, by gra była maksymalnie płynna, a wideo nie zacinało się czy też nie traciło na jakości.

A może mesh WiFi?

Alternatywą dla klasycznych routerów jest technologia mesh WiFi, która od niedawna zyskuje coraz większą popularność. Niektórzy producenci jak na przykład ASUS pozwalają łączyć swoje standardowe routery w sieć mesh. Wszystko to bez konieczności kupowania nowych i kosztownych zestawów. Technologia WiFi mesh polega na bezprzewodowym łączeniu wielu urządzeń w jedną sieć. Do tego stopnia, że mogą się one komunikować między sobą bez większych strat na jakości sygnału.

Wszystko po to, by osiągnąć maksymalnie duże pokrycie zasięgiem WiFi nawet dużych wielopiętrowych domach. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie, że nie wymaga do działania istniejącej infrastruktury sieciowej. Jedynie router główny podłączony jest do Internetu, a pozostałe elementy sieci działają w pełni bezprzewodowo.

D-Link AC1200 COVR

Najtańsze zestawy do tworzenia sieci mesh są już dostępne w cenie klasycznych routerów. Oczywiście mowa tutaj o zestawach zawierających co najmniej dwa punkty dostępowe. Dokładnie tak jak w przypadku propozycji od D-Link, gdzie otrzymujecie dwa identyczne routery do podłączenia w domu. Sama konfiguracja nie różni się specjalnie od tej przeprowadzanej w klasycznym routerze. Całość oczywiście możecie skonfigurować z poziomu dedykowanej aplikacji na smartfona.

Jedną wielu zalet sieci mesh jest sposób jej działania, mianowicie stosując na przykład wzmacniacze sygnału urządzenia nie zawsze przełączają się bez przeszkód. W przypadku WiFi mesh w Waszym domu jest jedna siec, a urządzenia mogą przełączać się bez najmniejszych problemów. Dodatkowo, w przypadku urządzeń od D-Link, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba, to całą istniejącą już infrastrukturę możecie w dowolnym momencie powiększyć dodając kolejne routery. 

TP-LINK Deco M5

Poszukując najlepszego zasięgu i odpowiedniego pokrycia siecią WiFi warto zdecydować się na nieco większy zestaw mesh. Takie zawierając trzy urządzenia jak na przykład Deco M5 od firmy TP-Link bez trudu poradzi sobie nawet z 3-piętrowym domem albo dużym mieszkaniem. Każde z urządzeń łączy się bezpośrednio z routerem głównym, ale także między sobą.

Dzięki czemu sygnał kierowany jest nie tylko najkrótszą ścieżką, ale w niektórych przypadkach taką zapewniającą najniższe opóźnienia czy straty. Producent zapewnia, że ten zestaw trzech routerów wystarczy, by pokryć mieszkanie o łącznej powierzchni nawet 500 m2. A jeżeli to Wam nie wystarczy, wystarczy sieć mesh rozbudować o kolejne urządzenia z tej serii.

Całość konfiguruje się oczywiście z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej, to już wręcz standard w dzisiejszych konstrukcjach. Z jej pomocą bez problemu skonfigurujecie zarówno główny router, jak i pozostałe elementy sieci. Wszystkie trzy routery wspierają oczywiście standard WiFi 5, co zapewni Wam odpowiednią prędkość przesyłu nawet do 100 jednocześnie podłączonych urządzeń. 

ASUS ZenWiFi AX

Na koniec coś dla prawdziwie wymagających użytkowników, którzy oczekują najwyższych możliwych prędkości. Zestaw mesh od firmy ASUS, który jako jedyny w całym zestawieniu wspiera sieć WiFi 6, zapewniający nawet 5 Gb/s transferu. O tym konkretnym modelu mieliśmy okazję nagrać dedykowany odcinek, gdzie zgłębiliśmy wszystkie jego możliwości i funkcje. Poniżej znajdziecie właśnie ten odcinek.

Ten konkretny zestaw routerów od ASUSa jest szczególnie interesujący ze względu na swoją konstrukcję. W całości chłodzony jest pasywnie, a wewnątrz obudowy znalazło się aż sześć anten, a każda z nich pod nieco innym kątem. Dzięki temu dwa te urządzenia są w stanie pokryć ponad 500 m2 powierzchni i podobnie jak w innych systemach mesh tak i tutaj istnieje możliwość rozbudowy. Miłym dodatkiem ze strony producenta jest współpraca z takimi usługami jak Amazon Alexa czy IFTTT, które mogą pomóc w automatyce domowej.

Podsumowanie

Router to bez wątpienia jedno z bardziej kluczowych urządzeń we współczesnym domu. Nie każdy potrzebuje pełnego zestawu mesh z obsługą WiFi 6. Warto przed zakupem dobrze zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla Was najlepsze. Ma to też bezpośredni związek z powierzchnią mieszkania jaką chcecie pokryć zasięgiem WiFi.

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji