ZenWiFi AX — sposób na problemy z WiFi

Pokrycie zasięgiem WiFi całego mieszkania czy domu od zawsze było wyzwaniem, ale ASUS twierdzi, że ten problem znika dzięki urządzeniom ZenWiFi AX. Czy tak jest w rzeczywistości?

Awatar Mateusz Skitek

Pokrycie zasięgiem WiFi całego mieszkania czy domu od zawsze było wyzwaniem, ale ASUS twierdzi, że ten problem znika dzięki urządzeniom ZenWiFi AX. Czy tak jest w rzeczywistości?

Każdy ma w domu WiFi, ale przecież nie chodzi o to by ten Internet w ogóle był. Istotne jest, żeby jego prędkości pozwalały na komfortowe oglądanie filmów, granie w gry bez opóźnień czy pracę zdalną. Do niedawna stosowano najzwyklejsze repeatery, czemu one nie wystarczają? Co prawda zwiększały zasięg, ale jednocześnie obniżały szybkość połączenia oraz powodowały opóźnienia i zakłócenia.

WiFi 6 to nowy standard sieci bezprzewodowej

Na szczęście na rynku pojawiły się nowe technologie, które te wszystkie problemy mają rozwiązać. Na pewno spotkaliście się z takimi terminami: topologia sieci Mesh WiFi (topologia siatki), standard WiFi AX czy WiFi 6. Ale właściwie czym jest Wi-Fi 6? Ujmując to w kilku najprostszych słowach, ta technologia zapewnia wyższą prędkość, stabilniejsze połączenie i niższe opóźnienia. To wszystko w zestawieniu z poprzednimi generacjami WiFi. ZenWiFi jest oczywiście wstecznie kompatybilne i poradzi sobie ze wszystkim, co spróbujecie do niego podłączyć.

źródło: ASUS

Anteny zewnętrzne, czy wewnętrzne?

W każdym z routerów ZenWiFi AX znalazło się aż 6 anten rozmieszczonych pod różnymi kątami, tak aby zapewnić jak największy zasięg w każdym miejscu domu. Niektórych może martwić fakt, że anteny są wewnątrz urządzenia i sprawi to, że zarówno pokrycie jak i prędkości będą gorsze. Jest to bardzo popularny nieprawdziwy mit — lokalizacja anten nie ma znaczenia.

Dzięki takiemu rozmieszczeniu producent może je bardzo dokładnie dostroić by działały z maksymalną efektywnością. Anteny umieszczone wewnątrz sprawiają, że punkty dostępowe czy routery oferują bardziej kompaktowane gabaryty i minimalistyczne wzornictwo. Dodatkowym plusem jest to, że lepiej wpasują się w wystrój wnę†rza, niżeli tradycyjny router przypominający pająka.

źródło: ASUS

ASUS wypuścił na rynek rozwiązanie, które jest niezwykle proste w konfiguracji, gdyż nie ma wymaga od Was posiadania ani specjalistycznej wiedzy, ani nawet komputera. To urządzenie nazywa się ZenWiFi AX, i jak twierdzi producent jest to kompletne rozwiązanie, które pozwoli Wam stworzyć swoją własną sieć WiFi Mesh w najnowszym standardzie WiFi 6, oznaczonym literami AX.

Co to jest Mesh WiFi?

Skoro wiecie już co oferuje WiFi 6, to teraz pora dowiedzieć się czym jest Mesh Wi-Fi. Mówiąc w skrócie ta technologia różni się od innych tym, że zapewnia dodatkowy, niewidoczny kanał WiFi. Dzięki niemu wszystkie urządzenia sieciowe komunikują się ze sobą wzajemnie. W tradycyjnej topologii sieciowej każde z urządzeń łączy się bezpośrednio z urządzeniem dostępowym. Mesh WiFi sprawia, że smartfon, smart TV, tablet czy laptop pracują z najwyższą prędkością bez jakichkolwiek zakłóceń. To wszystko dlatego, że sygnałem WiFi objęta jest cała powierzchnia nieruchomości.

Mesh WiFi obejmuje zasięgiem sieci całą nieruchomość
źródło: ASUS

Jak już się pewnie zdążyliście domyślić, sieć Mesh WiFi, a w tym konkretnym przypadku AiMesh wymaga do działania więcej niż jednego urządzenia. Dlatego też w zestawie znalazły się dwa identyczne urządzenia. Te zapewniają doskonałe połączenie internetowe na powierzchni nawet 500 metrów kwadratowych. Oczywiście, jeśli macie do objęcia znacznie mniejszą powierzchnię, to wystarczy Wam tylko jedno urządzenie ZenWiFi. Z kolei jeśli chcecie uzyskać jeszcze szerszy zasięg możecie dokupić kolejne punkty dostępowe. ZenWiFi AX sprzedawane są w zestawach, jak również pojedynczo. Do sieci można dodać wiele takich stacji.

Konfiguracja ASUS ZenWiFi AX jest bajecznie prosta

W celu konfiguracji sieci, należy podłączyć oba urządzenia do zasilania. Do jednego z nich należy jeszcze wpiąć przewód Ethernet z Internetem np. od modemu z kablówki. Oba urządzenia ZenWiFi są identyczne, więc nie ma znaczenia, który z nich wybierzecie, jako urządzenie główne w całej sieci. Jedno z nich musi znajdować się przy modemie / routerze od dostawcy Internetu. Bardzo miłym dodatkiem ze strony firmy ASUS jest port WAN o przepustowości 2,5 Gbit/s.

Wszystko odbywa się za pomocą aplikacji

Kiedyś, żeby skonfigurować WiFi trzeba było skorzystać z komputera. W przypadku ZenWiFi AX wszystko można zrobić przy użyciu aplikacji na smartfona. Zarówno pierwsza konfiguracja, jak i późniejsze zarządzanie całą siecią WiFi będzie odbywać się tylko i wyłącznie za pomocą telefonu. Po uruchomieniu aplikacji wystarczy wybrać odpowiedni model, a reszta w większości zostanie już wykonana za Was. Waszym zadaniem będzie jedynie stworzenie nazwy i hasła dla Waszej sieci WiFi. Dodatkowo będzie trzeba stworzyć konta administratora do zarządzania całą siecią. Konfiguracja zajmuje dosłownie 3 minuty i po jej wykonaniu sieć jest w pełni gotowa do działania. W tym momencie możecie cieszyć się szybkim dostępem do Internetu z każdego miejsca w domu.

A co z drugim urządzeniem? Najlepiej umieścić je tam, gdzie zawsze mieliście problemy z zasięgiem. Może to być zatem drugi koniec mieszkania lub inna kondygnacja. Warto wspomnieć także o bezpieczeństwie. Zestaw ZenWiFi AX działa w oparciu o autoryzację WPA 3 Personal, czyli o najnowszy system zabezpieczeń.

Warto zwrócić uwagę na odpowiednią ilość gniazd w zestawie ZenWiFi AX. Znalazły się tutaj porty LAN, do przewodowego połączenia np. telewizora czy konsoli do gier. Na pokładzie każdego z routerów znalazło się także gniazdo USB. To służy do podłączenia dysku zewnętrznego lub na przykład drukarki. W przypadku dysku można go potem skonfigurować, jako magazyn sieciowy na zdjęcia, do którego będzie mógł mieć dostęp każdy z domowników.

Na jakie prędkości można liczyć?

6 anten wbudowanych w ZenWiFi AX generuje jednocześnie aż 3 różne sieci, z których możecie korzystać w zależności od potrzeb. Pierwsza, najwolniejsza, opiera się o pasmo 2,4 GHz, zapewnia największy zasięg, ale stosunkowo niskie prędkości, do 600 Mbit/s. Doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju automatyki domowej, podłączania prostych urządzeń sieciowych czy np. robota sprzątającego.

Druga sieć opiera się na częstotliwości 5 GHz i w przypadku standardu AX (WiFI 6) oferuje maksymalne prędkości na poziomie aż 1200 Mbit/s. Ostatnia sieć także działa na 5 GHz, jednak ze znacznie wyższą prędkością — maksymalna deklarowana przepustowość wynosi aż 4800 Mbit/s, czyli prawie 5 Gigabitów na sekundę. Dzięki temu ZenWiFi może w pełni wykorzystać łącze 10 Gbit/s, oferowane od niedawna w Polsce za sprawą wielkopolskiej firmy INEA.

W oficjalnej specyfikacji, ASUS wyróżnił poszczególne pasma i podał maksymalne przepustowości dla każdej z częstotliwości. Bardzo często można zobaczyć różne reklamy informujące o ogromnych prędkościach nawet przy standardzie WiFi 5… jednak po uważnym wczytaniu się w specyfikację, wychodzi, że są to przepustowości zsumowane z różnych pasm. W przypadku ZenWiFi AX, producent dokładnie podaje, które pasmo będzie działać, z jaką maksymalną przepustowością.

Praktyczny test zasięgu WiFi w piętrowym domu

Jednakże maksymalne prędkości to nie wszystko — najważniejsze jest przecież pokrycie zasięgiem WiFi jak największej powierzchni. Sprawdziliśmy, jakie prędkości uda się uzyskać w różnych zakamarkach piętrowego domu, a wyniki porównaliśmy ze standardowym routerem WiFi. Zacznijmy od salonu, znajdującego się na parterze domu (urządzenie główne odbierające Internet było umieszczone na piętrze). Wyniki porównywaliśmy ze standardowym routerem od dostawcy Internetu (INEA). Deklarowana prędkość Internetu wynosiła do 150 Mbit/s. Rezultat jest oszałamiający — wcześniej na prędkość sieci wynosiła niespełna 10 Mbit/s, na ZenWiFi AX udało się uzyskać wynik ponad 120 Mbit/s.

Prędkość sprawdziliśmy także na piętrze, ale w innym pokoju niż stało urządzenie generujące WiFi. Wyniki? Niespełna 22 Mbit/s dla standardowego routera i prawie 120 Mbit/s na ASUS ZenWiFi.

Na koniec pokój, w którym stało zarówno urządzenie od dostawcy Internetu (INEA), jak i główne stacja ZenWiFi. Tutaj różnica jest najmniejsza, chociaż i tak ZenWiFi jest szybsze ponad dwukrotnie.

Aplikacja mobilna daje duże możliwości

Wróćmy jeszcze na chwilę do aplikacji mobilnej. W opcjach kryje się trochę niezwykle ciekawych opcji jak na przykład kontrola rodzicielska, która pozwoli na blokowanie stron w oparciu o tagi dla konkretnych urządzeń lub też ograniczenie przesyłu danych. Znajdziecie tam też harmonogram pracy routera, dzięki czemu o konkretnych godzinach przejdzie on w tryb uśpienia lub odetnie dostęp do Internetu dla konkretnych urządzeń. Jak widzicie opcji jest sporo, dlatego po zakupie ZenWiFi AX na pewno warto się z tą aplikacją zapoznać.

Jeżeli tak jak ja wolicie, żeby sprzęt dostosował ustawienia za was, podczas gdy Wy relaksujecie na kanapie oglądając najnowszy film w 4K to jak najbardziej będziecie zadowoleni. Możliwość ustawienia wszystkiego z poziomu aplikacji to zdecydowanie jeden z największych plusów tego rozwiązania, oczywiście zaraz obok ogromnych prędkości czy stabilności sieci.

Czy ZenWiFi rozwiąże Twoje problemy z zasięgiem i prędkością?

Podsumowując, ZenWiFi AX to jedno z lepszych rozwiązań opartych na technologiach WiFi 6 i Mesh. Jeśli korzystacie ze standardowego routera od dostawcy Internetu i borykacie się z problemem słabego zasięgu i niskich prędkości, to zestaw ZenWiFi będzie odpowiednim remedium. Oczywiście ten gadżet od ASUSa nie jest rozwiązaniem najtańszym i trzeba za niego zapłacić odpowiednią cenę. Ta plasuje się aktualnie na poziomie ok. 1200 zł za 1 sztukę i ok. 2000 zł za dwupak, czyli zestaw składający się z dwóch stacji ZenWiFi AX.

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Awatar Mateusz Skitek

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez