Huawei AX2 – mały, ale wartiat!

Huawei już wielokrotnie udowadniał nam i w sumie nie tylko nam, że można zrobić przystępny cenowo gadżet, który wykorzystuje najnowsze technologie i jest przy tym niezwykle elegancki. Tak można opisać ich najnowsze dziecko, czyli Huawei AX2.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Huawei już wielokrotnie udowadniał nam i w sumie nie tylko nam, że można zrobić przystępny cenowo gadżet, który wykorzystuje najnowsze technologie i jest przy tym niezwykle elegancki. Tak można opisać ich najnowsze dziecko, czyli Huawei AX2.

Rewolucja związana  z WiFi 6 może nie wywróciła wszystkiego do góry nogami, ale z pewnością wprowadziła całkiem sporo zamieszania. Nowy standard zaczął pojawiać się w smartfonach, ale routery na samym początku potrafiły wręcz zwalić człowieka z nóg. Na szczęście już jakiś czas minął od wprowadzenia WiFi 6, a co za tym idzie pojawiły się routery, które nie tylko są z nim zgodne, ale i nie nadwyrężają domowego budżetu praktycznie wcale.

Huawei AX2

Huawei AX2

Na naszej stronie mieliśmy już okazję sprawdzać najróżniejsze routery czy też inne gadżety od Huawei. Wśród nich znalazł się między innymi większy brat, model AX3 czy zestaw stawiający na rozwiązania mesh. Pojawiały się także w naszym zestawieniu polecanych routerów. Tamte, choć w pewnej części oferowały standard WiFi 6 to wszystkie odstają właśnie od modelu AX2 pod względem ceny.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki router WiFi? Mesh, a może LTE? Ranking 2022

Dostęp do Internetu w obecnych czasach jest jedną z bardziej podstawowych potrzeb. Ten pozwala nie tylko łączyć się ze światem, ale też prowadzić pracę czy naukę zdalną. Jednak, jaki router wybrać do nauki czy pracy?

Czytaj artykuł

Miniaturowy i minimalistyczny

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy po wyjęciu routera z pudełka to niewielki rozmiar oraz niezwykle minimalistyczne wzornictwo. Huawei podobnie jak w innych modelach postawił na wykończenie z białego, dobrego jakościowo plastiku. Całość jest zauważalnie mniejsza, nie tylko od omawianych przez nas modeli, ale także od tego, co oferuje konkurencja.

Huawei AX2

Tył tego niewielkiego routera nie należy do specjalnie spektakularnych. Znalazły się tam zaledwie 3 porty LAN/WAN o przepustowości 1 Gbps, gniazdo zasilania oraz przycisk do resetowania. Taka liczba portów może dla niektórych okazać się niewystarczająca, jednak z drugiej strony patrząc na rozmiar tego urządzenia w pełni zrozumiała. Całości dopełniają 4 anteny, których co prawda nie można odczepić, ale możecie regulować ich położenie czy nachylenie.

Na spodzie znalazły się otwory montażowe, jednak biorąc pod uwagę wagę całego routera, która wynosi zaledwie 215 gramów, to w zupełności wystarczyłaby taśma dwustronna. Znalazły się tam także otwory wentylacyjne, które umieszczono również nad portami RJ45. Ostatnim elementem jest dioda informująca o aktualnym stanie routera. Ta jednak nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Ukryto ją pod płytą frontową i widoczna jest jedynie, kiedy faktycznie działa.

Prostota nie tylko w formie

Huawei AX2

Pierwsze uruchomienie i konfiguracja wstępna jest niezwykle prosta i przyjemna. Wygląda praktycznie identycznie jak w innych urządzeniach od Huawei. Na samym początku musicie oczywiście podłączyć router do zasilania oraz Internetu. Następnie po połączeniu się do nowo powstałej sieci będziecie musieli wpisać jej nową nazwę oraz hasło zabezpieczające, które co ważne jest szyfrowane w standardzie WPA 3.

Więcej na jej temat rozpisywaliśmy się przy okazji testów modelu AX3. Poniżej znajdziecie dedykowany tekst, gdzie został opisany cały proces konfiguracji wstępnej wraz z możliwościami interfejsu WEB, dostępnego za pośrednictwem przeglądarki.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

WiFi 6 dla każdego? Test Huawei AX3 Quad Core

Standard WiFi 6 pojawia się coraz częściej. Jednak router, który obsłuży nowe gadżety wcale nie musi kosztować fortuny, tak jak Huawei AX3 Quad Core!

Czytaj artykuł

Mnogość funkcji i AI Life

Jak przystało na Huawei, nawet najbardziej przystępny cenowo router AX2 otrzymał pełne wsparcie dla aplikacji AI Life. Ta pozwala w bardzo prosty sposób, bezpośrednio z poziomu telefonu zarządzać wszystkimi funkcjami routera. Jest to niezwykle wygodne i przystępne dla mniej zaawansowanych użytkowników, którzy chcieliby mieć jednak pełnię władzy nad domowym WiFi.

Huawei AX2

Po za tak oczywistymi informacjami jak jakość połączenia z routerem czy osiągane prędkości znalazło się tam także wiele opcji służących do zarządzania siecią. W bardzo prosty sposób z poziomu aplikacji możecie stworzyć sieć dla gości lub aktywować kontrolę rodzicielską. To jednak ledwie wierzchołek góry lodowej, bo na głównym panelu w aplikacji znalazła się funkcja szybkiej diagnozy. Z jej pomocą router sam zoptymalizuje pracę WiFi wybierając odpowiedni kanał czy częstotliwość pracy.

Oczywiście z poziomu aplikacji możecie także zarządzać tymi najbardziej podstawowymi ustawieniami sieci. Zmienicie tam nazwę czy hasło, zdecydujecie o rozdzieleniu sieci 2.4 GHz i 5 GHz, albo wyłączycie wcześniej wspominaną diodę informującą o stanie urządzenia. Co ważne ten router może działać także, jako bardzo prosty Access Point lub nawet rozszerzenie sieci tworzonej z innych urządzeń sieciowych od Huawei – HarmonyOS Mesh+.  

Jak sprawdza się Huawei AX2?

Huawei w przypadku tego routera obiecuje przynajmniej teoretycznie prędkości na poziomie około 1.2 Gbps. Warto jednak pamiętać, że jest to suma dla pasma 2.4 oraz 5 GHz, bo samo połączenie przewodowe może osiągnąć maksymalnie 1 Gbps. Jednak nawet wtedy są to solidne wyniki w porównaniu do ceny tego modelu, które w dużej mierze pokrywają się z rzeczywistością.

Huawei AX2

Przy bezpośrednim połączeniu przewodowym w naszych testach otrzymaliśmy wynik ponad 900 Mbps. Z kolei przy połączeniu bezprzewodowym na paśmie 5 Ghz, prędkość nieco spadła, a konkretniej do poziomu nieco ponad 700 Mbps. Z kolei dla pasma 2.4 Ghz było to około 150 Mbps. Były to jednak pomiary, które wykonaliśmy w tym samym pomieszczeniu, co sam router. Im dalej od niego tym prędkości oczywiście spadają.

Niestety ten router jak i żaden inny nie jest w stanie oszukać praw fizyki oraz omijać ścian w Waszym domu niczym najbardziej natrętna mucha w środku lata. Wiele zależy od tego, z czego ściany oddzielające pokoje w Waszym domu są wykonane oraz czy planujecie stosować ten konkretny router w domu wielopoziomowym. Jeśli tak, to polecalibyśmy skorzystać z opcji HarmonyOS Mesh+, która pozwala łączyć kilka routerów w jedną inteligentną sieć.

Czy warto?

Huawei AX2

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Z pewnością Huawei AX2 należy do routerów bardziej podstawowych. Jednak nawet mimo tego oraz pomimo przystępnej ceny oferuje wiele zaawansowanych funkcji, które z pewnością docenią nawet nieco bardziej zaawansowani użytkownicy. Jednak nie można zapominać o tym, że nie ma urządzeń idealnych i nie inaczej jest tutaj.

Huawei AX2 z pewnością nie sprawdzi się w większych mieszkaniach czy domach jednorodzinnych. Przynajmniej jeżeli planujecie kupić jedynie jedno urządzenie. Za sprawą technologii HarmonyOS Mesh+ możecie połączyć kilka takich niewielkich routerów, a co za tym idzie stworzyć sieć ze znacznie większym pokryciem. Dwa lub trzy takie routery powinny bez trudu poradzić sobie z większym domem jednorodzinnych czy bardzo przestronnym mieszkaniem.

Huawei AX2

Jednak, jako pojedyncze urządzenie świetnie sprawdzi się na przykład w małej kawalerce lub jako podstawowy router do domku letniskowego. Tak czy inaczej możemy z całą pewnością polecić ten sprzęt. Zwłaszcza, że bardzo często można go kupić w promocyjnej cenie lub z jakimiś dodatkami od producenta.v

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Awatar Nikt
    Nikt

    Na 2.4 mam 160 mbps przy routerze za 150 zł a na 5 GHz ile tylko tel osiągnie nie ma co przepłacać co innego spawa tyczy się wifi6 ale to nie ten sprzet

Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez