WiFi 6 to przyszłość – sprawdź dlaczego!

Nowy standard sieci bezprzewodowej, czyli WiFi 6, pojawia się w coraz większej liczbie urządzeń. Jednak czy warto wymieniać router na nowy, obsługący ten standard łączności? 

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Nowy standard sieci bezprzewodowej, czyli WiFi 6, pojawia się w coraz większej liczbie urządzeń. Jednak czy warto wymieniać router na nowy, obsługący ten standard łączności? 

Na rynku można znaleźć coraz więcej nowych urządzeń, między innymi smartfonów i laptopów, które wyróżniają się obsługą nowego standardu WiFi. Wcześniej znany jako IEEE 802.11ax, został niedawno przemianowany właśnie na WiFi 6, nie tylko by było go znacznie łatwiej zapamiętać, ale także, by ujednolicić nazwę dla urządzeń konsumenckich.

Dzięki temu znacznie łatwiej jest się połapać, które urządzenia korzystają z najnowszego standardu. Jednak co właściwie niesie za sobą przesiadka na WiFi 6 i czy jest warta zachodu? Co więcej, czy nie wiąże się to przypadkiem ze sporymi kosztami? To wszystko przedstawimy na przykładzie routera Huawei AX3 Quad-Core.

Co to WiFi 6?

W najprostszych słowach jest to po prostu kolejna generacja standardu, który jest obecny na rynku od wielu lat. Jednak wraz z nową generacją zaszło całkiem sporo zmian na lepsze, które opiszemy na przykładzie jednego z najbardziej przystępnych cenowo routerów na rynku – Huawei AX3 Quad Core. Spośród największych zmian można wymienić 4 główne, które znacząco przekładają się na użytkowanie takiego routera i podłączonych do niego urządzeń.

Większa przepustowość

Najbardziej zauważalnym elementem będzie tutaj wyższa przepustowość. W tym wypadku źródła podają zupełnie różne wartości. W ujęciu sumarycznym jest to około 30% wzrost względem WiFi 5. To jednak ma niewiele wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy, bo poprzednia generacja przynajmniej w teorii mogła przesyłać dane z maksymalną prędkością 6.9 Gb/s. To był wynik praktycznie niemożliwy do osiągnięcia w domowych warunkach.

Natomiast z WiFi 6 sumaryczna prędkość maksymalna plików zbliżyła się bardzo mocno do granicy 10 Gb/s. Z kolei, jeżeli mówimy o zastosowanych domowych, to z ogromną nawiązką przekroczyła prędkość 1 Gb/s, co jest wręcz doskonałym wynikiem, z którego większość osób powinna być zadowolona. W przypadku Huawei AX3 Quad Core mówimy o prędkościach 1.2 Gb/s. Takie wyniki są możliwe dzięki wykorzystaniu zaawansowanej transmisji 1024-QAM oraz znacznie szerszego kanału 160 MHz.

Wydajność i wielozadaniowość

Drugim niezwykle ważnym aspektem jest maksymalna liczba podłączonych urządzeń. Routery WiFi 6 działają dokładnie na tych samych pasmach, co poprzednia generacja, czyli połączenie 2.4 GHz i 5 GHz. Większość urządzeń, na przykład wykorzystywanych w automatyce domowej, jak kamery monitoringu czy samowystarczalne sensory, wykorzystują właśnie tę pierwszą częstotliwość. WiFi 5 było tutaj mocno ograniczone.

Zarówno w przypadku sieci 2.4 GHz jak i 5 GHz limit urządzeń na pasmo wynosił dokładnie 32. Z nowym standardem ten stał się dokładnie 4-krotnie większy i pozwala na podłączenie nawet do 128 urządzeń. Jednak WiFi 6 to nie tylko prędkość czy maksymalna liczba podłączonych urządzeń. Dzięki technologii OFDMA, która obecna jest na pokładzie Huawei AX3 Quad Core, ruch jest zoptymalizowany w taki sposób, by każdemu z osobna dostarczać stabilne połączenie, a co za tym idzie, optymalną przepustowość połączenia.

Opóźnienia w dół

Innymi słowy ping jest zmorą właściwie wszystkich graczy, którzy chcą cieszyć się ulubionymi grami online korzystając z połączenia WiFi. Do teraz rozgrywka w sieci bezprzewodowej, kiedy do routera podłączonych było jeszcze kilka aktywnych urządzeń, była drogą przez mękę. W przypadku WiFi 6 opóźnienia udało się zredukować o nawet 70%, przy zachowaniu optymalnej przepustowości czy nawet z większą liczbą urządzeń.

Energooszczędność

Ostatnim elementem jest wydajność energetyczna. Routery to urządzenia, które działają nieprzerwanie miesiącami lub wręcz latami. Jednocześnie nie zawsze wykorzystywane są na 100%. Więc dobrze, by w tym czasie zużywały najmniej energii jak to możliwe. Ten problem także udało się rozwiązać, wprowadzając WiFi 6. Przykładowo w już wcześniej wspomnianym routerze Huawei AX3 udało się ograniczyć zużycie prądu w trybie czuwania o 30%. 

Zalety

WiFi 6 rozwiązuje wiele problemów, które były obecne ze standardem WiFi 5 właściwie od momentu jego prezentacji. Dzięki wykorzystaniu szerszych kanałów transmisja jest znacznie bardziej efektywna i jeszcze mniej podatna na zakłócenia. Z kolei obniżenie opóźnień i implementacja takich technologii jak OFDMA pozwoliło na jeszcze lepsze zarządzanie danymi przesyłanymi bezprzewodowo. Nie bez znaczenia jest tutaj także technologia beamformingu.

Beamforming

Z jej pomocą wiązki są jeszcze bardziej ukierunkowane, a nie wysyłane w przestrzeń w każdym kierunku. Dzięki temu udało się jeszcze bardziej zniwelować zakłócenia, a jednocześnie podnieść stabilność połączenia. Ma to także pozytywny wpływ na osiąganą prędkość maksymalną. W tym miejscu warto także wspomnieć o unikalnej technologii, którą stosuje tutaj Huawei o nazwie WiFi 6 Plus.

Ta opiera się o Dynamic Narrow Bandwidth, która wykorzystuje do swojego działania chipset Synergy. Pasmo jest niezwykle mocno ukierunkowane, a jednocześnie sygnał mocniejszy nawet o 6 dB. Takie fale z ogromną łatwością pokonują nawet takie przeszkody jak ściany czy sufity. Dzięki temu taki pojedynczy router działa doskonale nawet w mniejszym domu jednorodzinnym.

Technologia przyszłości

Pod wieloma względami WiFi 6 jest technologią przyszłości. Rozwija już znane technologie, rozwiązuje problemy, ale co najważniejsze jest wstecznie kompatybilna. Dzięki pracy na tych samych pasmach (2.4 i 5 GHz) umożliwia podłączenie starszych urządzeń bez najmniejszego problemu. Właśnie dzięki temu nie ma najmniejszego problemu we włączeniu zupełnie nowych urządzeń sieciowych do już istniejącej sieci.

Dla firmy

W przypadku firmy największe znaczenie nie zawsze ma prędkość, ale stabilny dostęp do sieci z wielu urządzeń. Dla przykładu dzięki jednoczesnej obsłudze do 128 urządzeń na Huawei AX3 Quad Core możliwa jest praca nawet kilku mniejszych zespołów. To wszystko dzięki jednemu routerowi. Obsługa sieci o przepustowości do 1 Gb/s pozwala na komfortową i bezproblemową pracę wielu osób jednocześnie. Z kolei dzięki inteligentnemu dzieleniu przesyłu z mechanizmem OFDMA oraz skupieniu „wiązki” WiFi na dostarczeniu połączenia do konkretnych urządzeń sprawia, że połączenia są jeszcze stabilniejsze.

Do domu

W domu router WiFi 6 może okazać się równie przydatny, co w małej firmie. Urządzeń, które wspierają zupełnie nowy standard cały czas przybywa. Dla przykładu konsola nowej generacji PlayStation 5 współpracuje z kolejną generacją. Dzięki temu możliwa jest wygodna i pozbawiona jakichkolwiek zacięć rozgrywka sieciowa ze znajomymi. Dom to jednak nie tylko wirtualna rozrywka czy wszelkiego rodzaju serwisy streamingowe.

Od ponad roku cztery ściany stały się głównym miejscem także do gry i nauki. Na samym początku nowej rzeczywistości wiele osób zetknęło się z problemem niewystarczająco dobrego zasięgu WiFi czy też niestabilnych prędkości przesyłanych danych. W przeciągu ostatniego roku wiele się zmieniło, a urządzenia obsługujące najnowsze standardy nie tylko trafiły na sklepowe półki, ale i właśnie do domów, jako odpowiedź na cały czas rosnące potrzeby.

Warto?

Wracając do pytania, które padło jeszcze we wstępie do tego tekstu – czy w ogóle warto zastanawiać się nad przesiadką? Odpowiedź jest właściwie jednoznaczna, o ile spełniacie jeden z dwóch warunków. Po pierwsze poszukujecie nowego routera, bo stary się psuje lub nie odpowiada Wam pod względem dostępnych funkcji. Drugi scenariusz to chęć wykorzystania pełnej przepustowości posiadanego Internetu lub urządzenia, które spełnia nowy standard.

Jednak co istotne WiFi 6 wbrew temu, co może sugerować „status nowości”, nie jest wcale tak drogi. Oczywiście urządzenia, które służą głównie do jego odbierania w dużej mierze należą do wyższej półki cenowej, ale routery wręcz przeciwnie. By cieszyć się tymi wszystkimi zaletami, o których pisaliśmy wyżej nie musicie zostawić w sklepie fortuny. Huawei AX3 Quad Core jest dostępny na huawei.pl w nowej cenie, wynoszącej zaledwie 299 zł.

To zdecydowanie mniej, niż można by oczekiwać od nowinek technologicznych. Zatem, jeżeli poszukujecie nowego routera do domu lub biura, to wybór bardziej niż oczywisty. WiFi 6 jest bez wątpienia przyszłością, na którą warto postawić już w tym momencie.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez