Sposoby na odzyskiwanie danych z telefonu – Poradnik

Zalałeś lub po prostu zniszczyłeś swój telefon i stresujesz się z powodu utraconych zdjęć czy innych cennych danych? Nic straconego, jest kilka sposób na odzyskiwanie danych z telefonu.

Awatar Marta Urbaniak

Smartfony stały się “narzędziami” XXI wieku, mamy je ze sobą wszędzie i pełnią liczne funkcje, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Aparat, kalendarz, skrzynka pocztowa czy aplikacje bankowe i nie tylko, to wszystko jest zawarte w jednym urządzeniu. Również w nim są przechowywane zdjęcia, które uwieczniają nie raz wyjątkowe chwile z życia.

Nic więc dziwnego, że przy uszkodzeniu smartfona pojawia się silna reakcja stresowa, że istotne prywatne dane lub fotografie mogą przepaść na zawsze. Jednak sytuacja nie jest tak tragiczna jak Ci się wydaje, istnieją sposoby, aby odzyskać dane z telefonu – powiemy Ci jakie, abyś nie musiał martwić się na przyszłość.

Odzyskiwanie danych z telefonu – czy jest tylko jedna metoda?

Po pierwsze warto wspomnieć, że istnieje więcej niż tylko 1 sposób na odzyskanie danych. Istnieją metody prewencyjne, specjalistyczne oprogramowania, czy nawet firmy zajmują się tego typu procesem. Zacznijmy jednak od tego co Ty, zwykła osoba może zrobić bez pomocy innych osób i programów.

Lepiej zapobiegać, czyli kopia zapasowa

Mówi się, że “lepiej zapobiegać niż leczyć” i ma to zastosowanie również w technologii – wykonywanie regularnie kopii zapasowych jest proste i pozwala później na sprawny proces przywrócenia danych. Te możesz wykonać już z poziomu swojej komórki z różnymi miejscami docelowymi jak chmura, e-maile czy fizyczny dysk.

Regularność ich wykonywania jest niezbędna, aby najświeższe informacje lub dane były zawarte w ostatniej kopii. Co więcej, taka kopia jest wygodna przy przenoszeniu danych na nowe urządzenie, co również oszczędza kłopotów.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jak przenieść dane z telefonu na telefon skutecznie? Poradnik

Jak przenieść dane ze starego telefonu na nowy? Takie pytanie może pojawić się w Twojej głowie po zakupie nowego smartfona lub w momencie awarii używanego modelu. Pokażemy Ci jak wykonać migrację danych na nowego smartfona.

Czytaj artykuł

Kopii brak, pozostaje oprogramowanie

Jeśli nie masz w nawyku wykonywania “backup’u”, to konieczne będą czynności do podjęcia, aby odzyskać pliki ze smartfona. Musisz pobrać z Internetu program do odzyskania danych z telefonu na swój komputer. Te najczęściej w swojej nazwie mają zawarte słowa “Android Data Recovery”.

Dlaczego na komputerze? – Ułatwi to obsługę procesu i zapewni odpowiednią ilość miejsca na dysku. Warto mieć na uwadze, że te oprogramowania mogą wymagać opłaty, aby możliwe było ich pobranie.

Specjalista rozwiąże problem

Nie czujesz się na tyle pewnie, aby wykonać proces odzyskiwania lub co gorsza urządzenie nie chce się uruchomić? Powierz swój telefon specjaliście. Istnieją firmy specjalizujące się w rozwiązywaniu tego problemu. Posiadają nie tylko oprogramowania i sprzęt, ale również doświadczenie, które zwiększą szanse na powodzenie.

Często poważne uszkodzenie na przykład ekranu może uniemożliwić proces odzyskiwania, specjalista wie jak wyświetlić ekran smartfona na komputerze. Musisz się jednak liczyć, że wraz ze wzrostem prawdopodobieństwa odzyskania utraconych danych, cena również rośnie.

Debugowanie USB dla zaawansowanych

Co jeśli, nie chcesz wydawać kilku setek i chcesz podjąć się samodzielnego odzyskania danych? Jest taka opcja, jeśli masz zaawansowaną wiedzę informatyczną. Tutaj również niezbędny będzie komputer oraz… jedna sztuczka.

Weź swojego smartfona do ręki i wejdź w ustawienia, a następnie w “informacje o telefonie”.  Poniżej zobaczysz informację “Numer kompilacji”. Kliknij w niego kilka razy i oto stałeś się właśnie „programistą, a przynajmniej na tą chwilę.

Wejdź w “System” i wybierz “Opcje Programisty”. Niezbędne będzie wpisanie hasła do komórki. Po wejściu w opcję włącz “Debugowanie USB”. Teraz musisz tylko podłączyć smartfon kablem do komputera, aby przenieść dane.

Debugowanie USB odbywa się ręcznie poprzez konsolę, w której trzeba wpisywać polecenia lub automatycznie, po wcześniejszym pobraniu oprogramowania, które zrobi wszystko za Ciebie. Jednym z nich jest na przykład “Wondershare Dr.Fone”, który oczywiście jest płatny, niemniej jest to tańsze niż opcja “specjalista”.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Debugowanie USB na Androidzie – Wszystko co musisz wiedzieć!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to jest debugowanie USB na Twoim smartfonie z Androidem? Ten artykuł wyjaśni Ci, jak ta funkcja może dać Ci pełną kontrolę nad systemem operacyjnym telefonu i jak możesz z niej skorzystać.

Czytaj artykuł

Nietypowe podejście, czyli sterowanie myszką

Najczęstszą usterką w smartfonie jest uszkodzenie ekranu, które może być mniej poważne jak pęknięta szybka lub drastyczne pokroju “rozlanego ekranu” czy niedziałająca matryca. Oczywiście niezbędna będzie usługa serwisowa lub zakup nowego smartfona. Możesz nie być świadomy, ale samo odzyskanie danych, przy drobnej usterce wyświetlacza, możesz wykonać w tej sytuacji samodzielnie, przy użyciu… myszki.

Niezbędny będzie do tego kabel OTG, który umożliwi podłączenie myszki komputerowej do Twojego telefonu. Choć brzmi to dziwnie, to w ten sposób będziesz mógł nawigować po wyświetlaczu, który nie reaguje na dotyk. Wejdź w opcje kopii zapasowej w ustawieniach i zgraj ją na pendrive’a lub na sam komputer.

Jak odzyskać usunięte dane?

Przywracanie danych z telefonu, gdy nadal są na dysku wewnętrznym jest łatwiejsze od odzyskiwania ich po usunięciu. Jeśli Twój telefon ma opcję wglądu w kosz (do którego mogą trafiać pliki na 30 dni i potem zostaną trwale usunięte) to skorzystaj z niej i sprawdź co się w nim znajduje. Często można wejść w niego poprzez zakładkę “pamięć” w ustawieniach. W przypadku braku kosza, niezbędne będzie użycie programu pokroju “Android Data Recovery”.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jak odzyskać zdjęcia z telefonu?

W życiu zdarzają się nieszczęśliwe wypadki, ale często możemy odwrócić ich przykre konsekwencje, jak np. usunięcie plików. Wielu użytkowników nie wie jednak jak, więc przychodzimy z odpowiedzią na pytanie: jak odzyskać zdjęcia z telefonu?

Czytaj artykuł

Usunięte zdjęcia

W przypadku usuniętych zdjęć rozwiązaniem może być wcześniej wspomniane przeszukanie “kosza”. Szczególnie, gdy jesteś posiadaczem iPhone’a, bowiem te smartfony mają wbudowaną opcję przeniesienia do kosza i usunięcia dopiero po miesiącu.

W przypadku używania telefonu z system Android przydatne będą Zdjęcia Google. Dlaczego? Połączenie galerii z tą aplikacją powoduje automatyczne tworzenie kopii i umożliwia utworzenie osobnej kopii zapasowej w chmurze.

Punkt nieodwracalny, czyli powrót do ustawień fabrycznych

Istnieje taka sytuacja, po której nie jesteś w stanie odzyskać utraconych danych i warto to zapamiętać. Mowa o momencie “przywrócenia danych fabrycznych”. Po wybraniu takiej opcji w ustawieniach wszystkie dane użytkownika zostaną wykasowane, a ustawienia wracają do domyślnych w momencie pierwszego uruchomienia telefonu. Pozostają jedynie pliki systemowe, bez śladów pozostałości po użytkowniku. Dlatego często w trakcie procesu otwiera się kilka razy komunikat o nieodwracalności tego procesu.

Jak więc w prosty sposób uchronić się przed stresującymi sytuacjami i wydawaniem pieniędzy na odzyskiwanie danych? Wykonuj regularnie kopie zapasowe i zostawiaj sobie chociaż najbardziej aktualną wersję na dysku fizycznym lub w chmurze. Tylko tyle wystarczy, aby zachować to, co dla Ciebie istotne.

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.