HUAWEI MatePad Pro 13.2” – idealny kompan twórcy?

Osobiście z tabletu Huawei korzystam praktycznie codziennie. Dlatego kiedy pojawiła się możliwość sprawdzenia najnowszego dziecka w rodzinie, po prostu nie mogłem odmówić. HUAWEI MatePad Pro 13.2” to sprzęt z ogromnym potencjałem, ale jak go wykorzystać? 

Awatar Ziemowit Wiśniewski

To kolejne urządzenie należące do serii tabletów kierowanych dla twórców czy generalnie rzecz ujmując profesjonalistów. Ten model oferuje ogromne możliwości, ale zanim opiszę je nieco szerzej to nie mogę przejść obojętnie obok rzeczy bardziej przyziemnej, czyli oferowanej specyfikacji. 

Trochę technikaliów

HUAWEI MatePad Pro 13.2” działa w oparciu 12 GB pamięci operacyjnej. Na dane zostaje Wam oddane 256 GB w standardzie UFS 3.1. Nie ma tutaj co prawda gniazda, które pozwala rozbudować pamięć wewnętrzną, ale za to jest port USB-C w wersji 3.1 Gen 1 umożliwiający podłączanie zewnętrznych dysków SSD. Niemniej na tym jego możliwości się nie kończą. 

MatePad Pro 13.2

Największym wyróżnikiem tego modelu jest jednak ekran. Na froncie znajduje się fenomenalny 13.2-calowy ekran OLED. Ten ma jednak typowe dla Huawei proporcje 3:2, do których swoją drogą jeszcze nawiążę, poza tym są tutaj świetne kolory, a konkretniej 100% pokrycie palety barw DCI-P3, nieskończony kontrast, doskonałe czernie, a dla fanów gier odświeżanie 144 Hz. Nie brakuje też wsparcia dla HDR, a jasność szczytowa sięga tutaj 1000 nitów. 

Ekran kradnie show

To właśnie matryca, która się tutaj znalazła jest najważniejszym elementem tego tabletu. Mający przekątną 13.2-cala ekran OLED to jeden z najlepszych jaki znalazł się w tabletach kiedykolwiek. Huawei postawił tutaj na rozdzielczość 2,8K (2880 × 1920),  w proporcjach 3:2. Te będą szczególnie dobrze znane wszystkim użytkownikom laptopów z serii MateBook oraz MateBook Pro. 

MatePad Pro 13.2

Zastosowanie takiego podziału sprawia, że tablet może wyświetlić znacznie więcej treści w pionie jeżeli używamy go w pozycji horyzontalnej, czyli na przykład z klawiaturą jako laptopa. Praca biurowa przy takich proporcjach jest znacznie wygodniejsza, a niektórzy powiedzą wprost, że bardziej efektywna. Niemniej używając go w pozycji pionowej tego miejsca też jest całkiem sporo, a podział ekranu w połowie nabiera zupełnie nowego sensu. 

To jednak wciąż nie wszystko, bo jako, że jest to matryca OLED to mamy też wszystkie jej możliwości na dotknięcie palca. Nieskończony kontrast, niesamowite czernie, doskonałe kolory, którym zdecydowanie pomaga możliwość wyświetlenia ponad miliarda z nich i to będących zgodnych z paletą barw DCI-P3. Do tego całkiem ciekawym urozmaiceniem jest częstotliwość odświeżania wynosząca 144 Hz. Będzie to raczej gratka dla graczy, ale nie da się odmówić użyteczności przy codziennym użytkowaniu tego tabletu. 

Akcesoria na ratunek

HUAWEI MatePad Pro 13.2” już sam w sobie oferuje ogromne możliwości. Jednak by w pełni uwolnić jego potencjał i wykorzystać nie tylko do rozrywki ale i pracy, także tej kreatywnej warto wzbogacić go o odpowiednie akcesoria. 

MatePad Pro 13.2

Kolejna generacja świetnego rysika

Najnowszy tablet, podobnie zresztą jak wiele poprzednich urządzeń z tej kategorii od Huawei, współpracuje z rysikiem M-Pencil. W tym wypadku jest to 3. generacja, która dodatkowo została wyposażona w technologię NearLink. Jednak znacznie istotniejszą nowością z perspektywy mojej oraz wielu innych osób jest obsługa aż 10 tysięcy poziomów nacisku. Dzięki temu jest jeszcze bardziej precyzyjny oddając przy tym jeszcze więcej szczegółów przy rysowaniu, szkicowaniu czy nawet pisaniu. 

Rysownik raczej że mnie żaden, z rysika najczęściej korzystałem do notatek odręcznych, których w pracy robię paradoksalnie całkiem sporo. HUAWEI M-Pencil w połączeniu z tabletem MatePad Pro 13.2” sprawdza się zaskakująco dobrze podczas notowania. Na pokładzie znajduje się preinstalowana aplikacja do notatek odręcznych, ale jeżeli macie jakąś swoją ulubioną to nic nie stoi na przeszkodzie by z niej skorzystać. 

MatePad Pro 13.2

Rysik poza ogromną liczbą poziomów nacisku obsługuje także gest dotykowy. Podwójne dotknięcie korpusu palcem wskazującym wywołuje konkretną akcję jak choćby zmianę narzędzia. HUAWEI M-Pencil 3 świetnie współgra z tabletem tylko za sprawą obsługi technologii NearLink, ale też za sprawą magnesów. Na jeden z krawędzi tabletu znajduje się specjalne miejsce na ten rysik. Przyczepia się magnetyczne i co istotne te są na tyle mocne, że rysik nie spadnie. No i przy okazji jest także w tym miejscu ładowany. 

Jeszcze tablet czy już laptop?

Rysik z pewnością będzie wyborem idealnym dla osób o bardziej artystycznej duszy oraz tych, dla których notatki odręczne są świętością. Niemniej by odblokować pełen potencjał tabletu HUAWEI MatePad Pro 13.2” potrzeba jeszcze jednego elementu, a konkretniej najnowszej i prawdopodobnie jednej z najlepszych klawiatur mobilnych jakie miałem okazję testować 

MatePad Pro 13.2

Zestaw składa się z dwóch części, obydwie podłączane magnetycznie bezpośrednio do tyłu tabletu. Składana podstawka pozwala na wygodne ustawienie kąta nachylenia tabletu i co istotne może być używane bez klawiatury. Skoro już o niej mowa, ta przytwierdza się również do plecków, ale niewielkiej części. W takiej konfiguracji z tabletu HUAWEI MatePad Pro 13.2” można korzystać jak ze zwykłego laptopa.

Niemniej klawiatura kryje w sobie kilka zaskoczeń. Pierwszą z nich jest obecność szklanego gładzika pozwalającego na prostą obsługę. Sama klawiatura jest  pełnowymiarowa, czyli rozmiar oraz rozstawienie przycisków jest dokładnie takie samo jak w 13-calowym laptopie. Ostatnią niespodzianką jest to, że tej klawiatury można używać nawet kiedy nie jest fizycznie podłączona do etui. Czyli np. podczas pobytu w kawiarni możesz postawić tablet na stoliku, a klawiaturę wziąć na kolana i dalej swobodnie pisać, ponieważ działa ona bezprzewodowo. 

Jak można ten tablet wykorzystać?

MatePad Pro 13.2

Tak jak mogliście się domyślić, to nie jest klasyczna recenzja tego tabletu. W tym przypadku chciałem podejść do tego urządzenia nieco inaczej. W ostatnim czasie tablety przeżywają swoją drugą młodość, a użytkownicy chyba w końcu dojrzeli do wizji używania ich jako swoistych alternatyw dla klasycznych laptopów czy komputerów osobistych. Jednak jak to faktycznie wygląda w praktyce i czy w takiej roli HUAWEI MatePad Pro 13.2” się w ogóle sprawdza?

Uwolnij artystyczną duszę

Tablet połączony ze wszystkimi dodatkami pozwala na szeroko pojętą pracę kreatywną. Oczywiście można pracować na dokumentach, tworzyć notatki czy szkice. Jednak zaraz obok tego znajduje się cała gama opcji dla bardziej wymagających. Nie ma tutaj problemów z instalacją aplikacji z pakietu Adobe. Bez najmniejszych problemów ten tablet radzi sobie z retuszem i obróbką zdjęć czy nawet montażem filmów. 

MatePad Pro 13.2

Jednocześnie w połączeniu z rysikiem oraz wprawną ręką można na tym tablecie tworzyć szczegółowe szkice i prawdziwe arcydzieła. Huawei oferuje oczywiście autorskie oprogramowanie, jednak jeżeli macie już jakieś ulubione narzędzie to nic nie stoi na przeszkodzie. Brakujących aplikacji możecie poszukać w AppGallery by je doinstalować. 

Codzienny przyjaciel 

HUAWEI MatePad Pro 13.2” to potężny kawałek technologii, który jest przy tym niesamowicie lekki i smukły. Sam tablet przy grubości 5.5 mm waży 580 gramów bez akcesoriów. Tak czy inaczej jest to wynik fenomenalny, który przekłada się pozytywnie na codzienne użytkowanie. Tablet sam w sobie jest praktycznie dwa razy lżejszy niż najlżejsze laptopy, a w połączeniu z akcesoriami ustępuje im zaledwie o kilkanaście gramów. 

MatePad Pro 13.2

To jednak nadrabia baterią, która wystarcza na wiele godzin działania. I oczywiście wiele zależy od tego w jaki sposób wykorzystujecie tablet. W trybie mieszanym, czyli przy połączeniu z WiFi, wykonywaniem połączeń, przeglądaniu internetu i używania aplikacji ten wystarcza na cały dzień roboczy. Także bez przeszkód możecie wybrać się z nim do kawiarni bez jakiejkolwiek ładowarki czy powerbanku.

Natomiast jeżeli faktycznie bateria będzi się domagać łądowania, to w zestawie znalazła się też kostka ładująca. Ta jest wyposażona w dwa porty, ale niestety w danym momencie można korzystać tylko z jednego. Tak czy inaczej, ta oferuje moc maksymalną na poziomie 88W i wykorzystuje standard Huawei. Innymi słowy jeżeli to nie jest Wasz pierwszy sprzęt od tego producenta, to planując jakiś dłuższy wyjazd nie musicie brać więcej ładowarek niż tę. 

Prawdziwy roboczy kombajn

MatePad Pro 13.2

Zastosowany procesor pozwala na ogromne możliwości jeżeli chodzi o pracę kreatywną. Doczepiana klawiatura wraz z wbudowanym szklanym gładzikiem to jak już wspomniałem nieco wyżej jedna z najlepszych jakie można spotkać w tabletach. Praca na niej nie różni się praktycznie niczym względem doskonale wszystkim znanych komputerów i laptopów. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku gładzika, który nie obsługuje tapnięcia, a gesty znacząco różnią się od tego do czego wiele osób już przywykło. 

Nie są to jednak wady, a po prostu rzeczy, do których trzeba się nieco przyzwyczaić. Niemniej pierwsze jej podłączenie jest równoznaczne z pojawieniem się samouczka, także nie musicie się tym specjalnie martwić. W każdym razie klawiatura sprawdza się fenomenalnie w przypadku bardziej klasycznej pracy jak odpisywanie na maile, praca w dokumentach czy zwykłe przeglądanie internetu. 

MatePad Pro 13.2

Na tym jednak jego możliwości się nie kończą. Bez najmniejszego problemu można do HUAWEI MatePad Pro 13.2” podłączyć czytnik kart, nawet ten szybki, bo port USB-C został wykonany w standardzie 3.1 Gen 1, i zgrać zdjęcia z sesji by szybko je wyretuszować i obrobić. Tutaj w zależności od Waszych preferencji jest do dyspozycji gładzik, dotyk lub rysik M-Pencil. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku obróbki wideo. 

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Słuchawki wymyślone na nowo? Pierwsze wrażenia z HUAWEI FreeClip

Rynek słuchawek bezprzewodowych powoli staje się w pełni dojrzały, a co za tym idzie, coraz trudniej o innowacje i świeże podejście do tego tematu. Słuchawki w formie klipsów, które przypominają kolczyki z pewnością się wyróżniają, ale czy potrafią coś poza tym?

Czytaj artykuł

Co ważne, odłączana klawiatura, która wciąż pozostaje aktywna pozwala na dość nietypowy workflow, w którym jednocześnie można korzystać z rysika oraz skrótów klawiszowych. Bardzo pomocna jest tutaj także składana nóżka, która przychodzi w zestawie z klawiaturą i pozwala na ustawienie tabletu pod takim kątem by komfortowo korzystać z rysika.

Dojrzała konstrukcja

MatePad Pro 13.2

Huawei niejednokrotnie udowodnił, że potrafi zaprojektować i stworzyć fenomenalny tablet. W tym przypadku nie jest inaczej. Wszystko jest tutaj na swoim miejscu. HUAWEI MatePad Pro 13.2” to osobliwy miks sprawdzonych i zupełnie nowych technologii, które świetnie ze sobą współgrają i składają się na sprzęt zdolny zadowolić nie tylko osoby pracujące z tekstem czy odpisujące na maile przez cały dzień, ale i stać się kompanem wymagającego twórcy. 

Oferta premierowa

Aktualnie tablet dostępny jest w świetnej ofercie premierowej. Kupując HUAWEI MatePad Pro 13.2” możecie otrzymać w prezencie omawianą klawiaturę oraz rysik o łącznej wartości ponad 1200 PLN. Musicie się jednak pospieszyć, bo ta potrwa jedynie do 18.02 tego roku. Wszystkie szczegóły oraz link do aktualnej promocji znajdziecie poniżej. 

logo huawei

Tekst powstał we współpracy z Huawei

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.