Kontrola rodzicielska – jak ją włączyć na telefonie z Androidem? (Poradnik)

W Internecie możecie znaleźć różnej maści treści, które nie zawszę są przeznaczone dla młodszych użytkowników. Te mogą na wczesnym etapie rozwoju być nawet niebezpieczne. Ale jest sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i brzmi on kontrola rodzicielska.

Awatar Marta Urbaniak

W jedną chwilę możesz wyszukać co tylko zechcecie, świadomie bardziej lub mniej. Dostęp do Internetu to zaledwie kilka kliknięć i jesteście na konkretnym forum lub oglądacie filmiki na YouTubie.

Równie łatwo dzieci mogą natrafić na nieodpowiednie treści. Ale jest rozwiązanie, które pozwoli zapewnić im większe bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Kontrola rodzicielska na smartfonach z systemem Android jest jednym ze sposobów. Pokażemy jak ją włączyć.

Co to jest Kontrola rodzicielska?

Jednak czym właściwie jest kontrola rodzicielska? Jest to swego rodzaju blokada, która uniemożliwia wejście w wybrane aplikacje oraz przeglądarki internetowe. Również nie będzie możliwości zainstalowania niepożądanych oprogramowania na smartfona, a sam czas na przeglądanie stron internetowych może zostać ograniczony.  

Dostęp do treści będzie możliwy jedynie po wpisaniu hasła lub po podaniu PINu, który tylko Ty będziesz znać. Przydatna może się okazać funkcja nałożenia limitów czasowych na korzystanie z konkretnych aplikacji. Co więcej z innych bardzo praktycznych aspektów, jest możliwość podglądu aktualnej lokalizacji najmłodszego członka rodziny, jeśli ten ma przy sobie komórkę.

Jedną z działających w ten sposób usług jest „Google Family Link”. Pobiera się ją w formie aplikacji zarówno na telefon dziecka, jak i rodzica. Do jej obsługi niezbędne będą w adresy e-maile, Twój i dziecka, aby móc nadać uprawnienia do konkretnego konta i ograniczenia dla drugiego.

Kontrola rodzicielska – jak uruchomić?

 1. Pobierz i uruchom aplikację „Google Family Link”

 2. Nadaj uprawnienia administratora rodziny

  Aby to zrobić, wybierz SWOJE konto Google z listy dostępnych kont. 

 3. Zainstaluj „Google Family Link” na telefonie dziecka

 4. Wybierz nowe lub istniejące konto

  Zdecyduj, czy chcesz utworzyć nowe konto Google dla swojego dziecka lub użyć już istniejącego. Jeśli wybierzesz opcję „nie”, zostaniesz poproszony o podanie danych do nowego konta.

 5. Kontynuuj konfigurację na telefonie dziecka

  Na telefonie dziecka otwórz aplikację i postępuj według instrukcji na ekranie. 

 6. Połącz urządzenia za pomocą kodu

  Kiedy zobaczysz komunikat, że jest to telefon dziecka, wpisz kod, który pojawi się na telefonie rodzica (składa się z 9 znaków). 

 7. Potwierdź aktywację na telefonie dziecka

  Dziecko musi potwierdzić, że zgadza się na kontrolę rodzicielską, wpisując hasło do swojego konta Google. 

 8. Zakończenie konfiguracji

  Na koniec zakończ proces konfiguracji, wykonując kolejne kroki wyświetlane na ekranie.

Pomimo uruchomienia kontroli rodzicielskiej są aspekty, na które opiekun nie ma wpływu i nie może ich kontrolować, a są nimi: wyświetlanie treści znajdujących się na ekranie dziecka, historia wyszukiwania, historia przeglądania w Google, wyświetlanie lub resetowanie hasła do konta dziecka, odblokowywanie urządzenia, dostęp do wiadomości e-mail, zdalne kasowanie danych lub pamięci smartfona.

Co ciekawe dziecko może zatrzymać nadzorowanie, jednak o tym fakcie zostanie poinformowany rodzic. Zaś urządzenie, które ma założoną kontrolę rodzicielską, zostanie zablokowane.

Dlaczego akurat “Google Family Link”? Ponieważ jest to darmowa aplikacja, za której korzystanie nie musisz płacić.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Czerwiec 2024

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł

Blokada na Google Play

Istnieje również prosta forma blokady w Google Play, która dotyczy jedynie blokowania możliwości pobierania aplikacji ze sklepu. Kroki wyglądają następująco:

 1. Zaloguj się na swoje konto Google.
 2. Uruchom aplikację „Google Play”.
 3. Wejdź w ustawienia konta.
 4. Wybierz zakładkę „Rodzina” i „Kontrola Rodzicielska”.
 5. Włącz opcję „Kontrola rodzicielska”.
 6. Ustaw PIN zabezpieczający oraz treści, które chcesz filtrować.

Teraz dziecko może zakupić i pobrać wyłącznie gry w jego przedziale wiekowym (data urodzenia jest wprowadzona w danych konta Google). Instalacja treści płatnych będzie wymagała autoryzacji poprzez PIN. 

Kontrola rodzicielska od operatora

Operatorzy również oferują szereg zabezpieczeń w formie aplikacji i usług, aby ochronić najmłodszych użytkowników. Również to ile Twoje dziecko spędza czasu w Internecie jest monitorowane.

 • Sieć Orange oferuje pakiet „Chroń Dzieci w Sieci”, która kosztuje miesięcznie 9,99 zł. Można tworzyć nieograniczoną ilość profili dla dzieci i mieć kontrolę nad 4 urządzeniami. Pierwsze 30 dni jest darmowe, potem zostanie naliczana opłata. Usługa działa zarówno na Androidzie, jak i iOSie, jednak na tym drugim systemie niektóre funkcje mogą nie działać.
 • Za 4,99 zł z VAT (1 licencja) można skorzystać z “Ochrony Plusa”, która zapewnia bezpieczeństwo w sieci. Aby ją włączyć, wystarczy wysłać SMS (w abonamencie i dla firm) lub wpisać kod USSD (w mix i na kartę). Inne opcje aktywacji to salon, infolinia lub Plus Online. Abonenci i klienci biznesowi mogą kupić 3 licencje za 9 lub 8,61 zł brutto. Pakiet umożliwia rodzicom blokowanie niechcianych treści i stron oraz ustawianie limitu czasu online. Jest też oferta na 3 urządzenia i 2 maile za 10 zł.
 • Jeśli chcesz mieć kontrolę nad tym, co robi Twoje dziecko w sieci, możesz skorzystać z aplikacji “Dzieci w Sieci” od T-Mobile. Aplikacja ta pozwala Ci zdalnie zarządzać telefonem dziecka, blokować niechciane treści i aplikacje oraz ograniczać dostęp do Internetu w wybranych godzinach. Aplikacja “Dzieci w Sieci” jest kompatybilna z Androidem, iOS i Windows Phone (od wersji 7.5). Jeśli aktywujesz ją przy podpisywaniu nowej umowy z T-Mobile, zapłacisz tylko 4,99 zł miesięcznie. Jeśli aktywujesz już po zawarciu umowy, to zapłacisz 5,99 zł miesięcznie.

Nadużyć dochodzi każdego dnia, a Internet jest niebezpiecznym miejscem, jeśli wejdzie się na nieodpowiednie strony lub uruchomi niektóre aplikacje. Dlatego ważne jest, aby mieć pod kontrolą co robią na smartfonach dzieci, aby uchronić je przed szkodliwymi treściami.

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez