Przy okazji przepychanek miłośników iOS, a Androida, jako największy plus urządzeń Apple wskazywany jest ekosystem stworzony przez giganta z Cuppertino. I trudno z tym jakkolwiek dyskutować, bo choć niektóre firmy również działają w tym kierunku, to Apple zdecydowanie zasługuje na ogromną pochwałę w tym konkretnym aspekcie.
Wszystkie urządzenia z ekosystemu Apple (od smartwatchy, po laptopy i komputery) są ze sobą naprawdę dobrze połączone. Dzięki temu posiadacze więcej niż jednego urządzenia tej marki mogą cieszyć się z wielu wspólnych funkcji. Jedną z nich jest właśnie AirDrop, ale… czym on w ogóle jest i jak z niego korzystać?
Czym jest AirDrop?
AirDrop to autorski system Apple, pozwalający na szybkie i bezpieczne udostępnianie plików między urządzeniami tej marki. Dzięki temu, posiadacze sprzętu od Apple nie muszą korzystać z żadnych zewnętrznych programów, aby na przykład przesłać film, zdjęcie lub jakikolwiek inny plik między swoimi urządzeniami.
Warto jednak pamiętać, że jest to funkcja przesyłania bezprzewodowego, więc aby wszystko działało poprawnie, oba urządzenia muszą znaleźć się jak najbliżej siebie. Co ciekawe, podobna opcja jest dostępna dla posiadaczy urządzeń z Androidem i Windowsem – „Udostępnianie w pobliżu”.
Kto i jak może korzystać z tej funkcji?
Jak już zapewne wiecie, funkcja bezprzewodowego przesyłania plików od Apple działa przede wszystkim na urządzeniach tej właśnie marki. W związku z tym możecie korzystać z tego udogodnienia na smartfonach iPhone, tabletach iPad, laptopach MacBook i komputerach stacjonarnych iMac, które obsługują taką możliwość.
Najważniejszym warunkiem do spełnienia, oprócz obecności dwóch urządzeń w swoim pobliżu, jest ustawienie odbierania plików od wszystkich nadawców, kontaktów lub tylko swoich urządzeń. Dzięki temu możemy wybrać, od kogo chcemy przyjmować pliki, a także zabezpieczyć się przed ewentualnymi zagrożeniami.
Jak przesyłać pliki AirDropem?
- otwórz aplikację i wybierz interesującą Cię pozycję
- kliknij przycisk „Udostępnij”, a następnie wybierz „AirDrop”
- na koniec wystarczy wybrać urządzenie, na które ma zostać wysłany plik
W tym momencie na wybrane przez nas urządzenie zostanie wysłany monit o próbie przesłania pliku za pomocą funkcji AirDrop. Tym samym poinformowany użytkownik otrzymuje możliwość przyjęcia lub odrzucenia transferu.
AirDrop vs Bluetooth?
W internecie możecie natknąć się na porównania, w których użytkownicy będą próbowali udowodnić Wam, że funkcja Apple jest lepsza od Bluetootha lub odwrotnie. Warto jednak wiedzieć, że takie porównania są całkowicie bezsensowne! Co łączy obie funkcje, jakie są między nimi różnice i czemu nie powinniśmy ich porównywać?
Przede wszystkim: nie powinniśmy porównywać AirDropa do Bluetootha i odwrotnie, bowiem funkcja Apple – oprócz Wi-Fi – wykorzystuje do działania właśnie połączenia Bluetooth. Mimo tego, przynajmniej oficjalnie, AirDrop działa tylko na urządzeniach Apple, gdy Bluetooth jest zdecydowanie bardziej uniwersalny.
Oprócz kwestii bezpieczeństwa czy osobistych preferencji użytkowania, różnic możemy się także doszukać w kontekście funkcjonalności i kontroli nad udostępnianiem. O ile w przypadku BT otwieramy się na „wszystkich” użytkowników, tak w AD możemy bardzo wąsko ograniczyć potencjalnych nadawców i odbiorców.
Korzystaliście kiedykolwiek z funkcji bezprzewodowego przesyłania plików od Apple? Jeśli tak, to jak według Was wypada ona na tle Bluetootha?
ŹRÓDŁO: opracowanie własne, miniaturka – Tom’s Guide
Dodaj komentarz