Czym jest HUAWEI Super Device i dlaczego jest takie super?

Ekosystem to słowo, które ludziom obeznanym w technologii kojarzy się tylko z jedną firmą, a to jawny błąd, bo choćby HUAWEI także ma swój własny i bardzo rozbudowany ekosystem, który nosi dumne miano Super Device.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

O samym rozwiązaniu HUAWEI Super Device wzmianki pojawiały się już w naszych tekstach na stronie czy też w filmach. Jednak nigdy nie mieliśmy okazji szerzej wyjaśnić czym w ogóle to rozwiązanie jest i jakie oferuje możliwości osobom, które decydują się w ten ekosystem w ogóle wejść. 

Zanim jednak przejdę do sedna, to kilka słów o platformie, na której będę to testować. Jakiś czas temu pojawił się na stronie test laptopa HUAWEI MateBook 16s 2023, który będzie pełnił tutaj rolę swoistego rdzenia, czyli właśnie Super Device. Laptop sam w sobie jest bardzo potężną i wydajną bestią, opartą o procesor Intel Core i9-13900H, do tego 16 GB pamięci RAM oraz ogromny 16-calowy ekran w proporcjach 3:2. Więcej na jego temat znajdziecie w dedykowanym wpisie poniżej. 

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Co potrafi HUAWEI MateBook 16s?

HUAWEI MateBook 16s może brzmieć znajomo, a każdy kto tak stwierdził będzie miał sporo racji. Chiński gigant nie tylko odświeżył ten model na 2023 rok, ale i dodał kilka zmian, które znacząco poprawiają komfort pracy!

Czytaj artykuł

Ten materiał powstał, co prawda, we współpracy z firmą HUAWEI, jednak korzystam z opisanych rozwiązań osobiście, na co dzień. W tekście znajdziesz moje własne przemyślenia na temat tej platformy.

Czym jest HUAWEI Super Device?

Zacznę od absolutnych podstaw, czyli wyjaśnieniem czym jest w ogóle jest HUAWEI Super Device oraz jak to się łączy w spójny ekosystem. Co prawda firma rozwija swój ekosystem urządzeń już od lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich dwóch wzięli się za to na poważnie. Super Device zadebiutowało mniej więcej dwa lata temu i co ciekawe było wstecznie kompatybilne z wieloma istniejącymi już urządzeniami. 

Wcześniej HUAWEI oferował między innymi funkcje Huawei Share oraz technologię One-Hop do szybkiego przesyłania wielu plików z jednego urządzenia na drugie. Ta w niedługim czasie zmieniła się właśnie w HUAWEi Super Device, które jest rozwijane do teraz. Możliwości tego rozwiązania nie kończą się jedynie na przesyłaniu plików, bo też nie o to chodzi w całym ekosystemie. Tutaj kluczem do sukcesu jest współpraca pomiędzy wieloma urządzeniami jednocześnie, w tym Super Device radzi sobie naprawdę dobrze. 

Rodzina idealna?

Głównymi elementami ekosystemu są tutaj przede wszystkim laptopy, telefony i tablety. To one w całym tym środowisku mogą pełnić funkcje wcześniej już wspomnianego rdzenia. W naszym przypadku, tak jak już pisałem wyżej, był to laptop, ale dla Was może to być telefon czy tablet, oczywiście od HUAWEI. Wiele funkcji, o ile nie wszystkie, są obecne na wszystkich tych urządzeniach. 

Jednak o jakich funkcjach tutaj w ogóle mowa? Przykładowo, podłączając bezprzewodowo za pomocą funkcji HUAWEI Super Device telefon możecie z niego korzystać na ekranie komputera. To już samo w sobie otwiera ogromne możliwości, bo nie tylko możecie odpisywać na wiadomości SMS czy korzystać z komunikatorów. Wszystkie aplikacje, które macie zainstalowane na telefonie, są dostępne z poziomu Waszego komputera czy choćby tabletu. 

Pisanie wiadomości tekstowych już samo w sobie jest bardzo wygodne, ale nie mogę tutaj zapomnieć o komunikatorach, niektóre są dostępne tylko na urządzenia mobilne. Wtedy coś takiego niesamowicie ratuje sytuację. A dla tych bardziej leniwych z Was, po prostu nie trzeba instalować n-tej aplikacji po raz kolejny. 

Jednocześnie możecie także z takiego telefonu choćby dzwonić i efektywnie pracować, w pewnym sensie oczywiście, na dwóch urządzeniach jednocześnie. Co jest szczególnie warte zaznaczenia, to dostęp do plików podłączonego urządzenia. W momencie kiedy do komputera podłączony jest telefon lub tablet to macie pełen dostęp do plików z tych urządzeń. Te wyświetlają się klasycznie w eksploratorze plików. Jednocześnie za sprawą wyszukiwarki wbudowanej w laptopy od HUAWEI możecie wyszukiwać pliki zarówno na komputerze jak i podłączonych urządzeniach. 

Ta możliwość jest ogromnym ułatwieniem choćby dla osób, które pracują w social mediach. Instagram w wersji przeglądarkowej po prostu nie ma wielu funkcji, które w aplikacji są wręcz podstawą. Mając dostęp do telefonu z poziomu komputera możecie nie tylko obrobić zdjęcia, które wcześniej nim wykonaliście, ale od razu wrzucić do sieci. Swoją drogą, pliki można też przesyłać klasycznym gestem przeciągnięcia. 

Tak, jak w przypadku podłączenia telefonu do komputera z pomocą HUAWEI Super Device, ten wyświetli się Wam w oknie lub pozwoli na dostęp do plików, to w przypadku tabletów sytuacja wygląda trochę inaczej. Wszystko dlatego, że ten może Wam służyć jako dodatkowy monitor lub klonować ten już istniejący, przykładowo jeżeli chcecie komuś coś pokazać. Możecie też korzystać z tabletu przy pomocy klawiatury i gładzika wbudowanego w laptopa. 

Mieliście kiedyś taką sytuację, że pracując na laptopie brakowało Wam drugiego monitora, w zasadzie do czegokolwiek? Montaż wideo, obróbka zdjęć czy po prostu praca na wielu dokumentach jednocześnie, scenariusz nie ma większego znaczenia, bo czasem po prostu tego dodatkowego miejsca brakuje. Nie sposób też nosić ze sobą wszędzie dodatkowy, dedykowany monitor. Tutaj pojawiają się możliwości HUAWEI Super Device oraz funkcji o nazwie Multi-Screen Collaboration. 

Potęga ekosystemu

Niektórzy mogliby powiedzieć, że na tym ekosystem HUAWEI się kończy, jednak to były możliwości tych bardziej zaawansowanych urządzeń, które mogą znajdować się niejako w centrum całości. Niemniej HUAWEI ma w swojej ofercie także słuchawki bezprzewodowe, peryferia komputerowe takie jak myszy, czy też zegarki. 

Te wszystkie wymienione kategorie urządzeń wchodzą w skład całego ekosystemu i możecie się z nimi łączyć właśnie z pomocą HUAWEI Super Device. Szczególnym ułatwieniem jest, jeżeli te urządzenia są przypisane do Waszego konta, wtedy praktycznie od razu pojawią się w sekcji do połączenia. Ta swoją drogą została rozwiązana w bardzo ciekawy sposób. Wszystkie dostępne urządzenia pojawiają się w formie bąbelków, które można łączyć z głównym urządzeniem za pomocą przyciągnięcia ich do siebie. 

Jednocześnie takie urządzenia, jak choćby słuchawki HUAWEI FreeBuds Pro 2, mogą być podłączone do dwóch urządzeń jednocześnie. Tym samym pojawią się one na panelu Super Device gdzie będziecie mogli połączyć je z laptopem, nawet kiedy będą już aktualnie połączone choćby z telefonem. Nie musicie wtedy sięgać po telefon do kieszeni tylko od razu odebrać połączenie nie odrywają się od pracy. 

HUAWEI Super Device na co dzień?

Osobiście z urządzeń od HUAWEI korzystam na co dzień, dlatego też z możliwościami ekosystemu Super Device zdołałem zapoznać się w najróżniejszych scenariuszach. Praca na wielu urządzeniach jednocześnie bywa sporym wyzwaniem, szczególnie w wirze pracy i natłoku codziennych obowiązków. Wiele narzedzi dostępnych jest tylko na konkretnych platformach, a co za tym idzie często trzeba zmieniać aktywne urządzenie. 

Obróbka zdjęć czy pisanie tekstów? Odpowiedź jest prosta – laptop. Zarządzanie mediami społecznościowymi czy komunikacja za pośrednictwem najróżniejszy aplikacji? W tym wypadku najlepiej sprawdza się smartfon. Z kolei tworzenie odręcznych notatek, szkiców to już rola, w której najlepiej sprawdza się tablet. Różne zadania wymagają odpowiednich rozwiązań by zachować wysoką produktywność. 

Jednak dopiero w momencie kiedy uda się je wszystkie połączyć w jeden spójny ekosystem z opcją dzielenia się plikami i możliwościami współpracy, wtedy powstaje mobilne biuro z prawdziwego zdarzenia. Codzienna praca na laptopie z możliwością zarządzania telefonem w tym samym momencie nie tylko ułatwia pracy, ale i nie rozprasza tak samo jak spoglądanie na telefon za każdym razem kiedy otrzymacie powiadomienie. 

Szybkie przesyłanie plików, zarządzanie wszystkim za pośrednictwem dedykowanych aplikacji czy najzwyklejsze odpisywanie na wiadomości na Messengerze czy WhatsAppie. Dzięki ekosystemowi jest to szybsze i łatwiejsze. Z kolei laptop w połączeniu z tabletem zyskuje dodatkowy ekran, który bywa niesamowicie przydatny kiedy przychodzi mi pracować na wielu dokumentach jednocześnie. Czasami nawet 16-calowy ekran po prostu nie wystarcza i dodatkowa przestrzeń robocza jest na wagę złota.

Możliwości wciąż przybywa

Chiński gigant w dość krótkim czasie bardzo mocno rozbudował swój ekosystem nie tylko o kolejne urządzenia, ale i nowe przydatne rozwiązania. Całość zaczęła się od przenoszenia zdjęć. Teraz jednak, między innymi właśnie w MateBooku 16s 2023, pojawiła się funkcja Super Hub, pozwalająca na przeciąganie plików do specjalnego schowka, do którego mają potem dostęp inne urządzenia. 

Jednocześnie HUAWEI nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w kwestii swojego ekosystemu i można być wręcz pewnym, że nowe rozwiązania, a także urządzenia ujrzą światło dzienne już w niedalekiej przyszłości.

Do realizacji wykorzystaliśmy najróżniejsze urządzenia od HUAWEI, które wykorzystujemy na co dzień i działają w oparciu o ekosystem HUAWEI Super Device.

HUAWEI MatePad 11 (2021)

Pisaliśmy o nim wcześniej!
Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

MatePad 11 z HarmonyOS namiesza na rynku! Serio!

Huawei Mobile Services znacząco wyewoluowały przez ostatnie dwa lata. Do tego wszystkiego doszedł jeszcze system HarmonyOS, który znalazł się na pokładzie tabletu MatePad 11. Czy Huawei jednym ruchem właśnie wyszedł na prostą?

Czytaj artykuł

HUAWEI nova 11 Pro

Pisaliśmy o nim wcześniej!
Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

HUAWEI nie przestaje zaskakiwać! Oto co potrafią nova 11 i nova 11 Pro

Po ostatniej prezentacji smartfona HUAWEI P60 Pro przyszła pora na dwa nowe modele z serii nova. Mowa oczywiście o HUAWEI nova 11 i nova 11 Pro, które mają wiele wspólnego, ale różnią się m.in. wyglądem, kształtem, ale i wykończeniem!

Czytaj artykuł

HUAWEI FreeBuds Pro 2

Pisaliśmy o nich wcześniej!
Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Test Huawei FreeBuds Pro 2, słuchawek, na które czekaliście

Słuchawki bezprzewodowe w dzisiejszym świecie to nieoceniony kompan wielu osób. Niezależnie czy słuchacie muzyki, ulubionego podcastu, oglądacie film lub serial czy też wykorzystujecie tryb ANC, kiedy potrzebujecie się skupić i odciąć od świata zewnętrznego. W tym wszystkim pomóc mogą Huawei FreeBuds Pro 2.

Czytaj artykuł
Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Awatar witja
    witja

    Nie wiem jak to jest zrobione … Mam telefon P40lite i laptopa D15. I jakoś nie mogę za nic zrobić żeby na pulpicie laptopa wyświetlił mi się telefon. Coś chyba jednak do końca nie działa…

Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.