Jaki iPhone w 2024 roku? Wybór jest oczywisty!

Jaki iPhone w 2024 roku? Wybór jest oczywisty!

Chcesz wymienić swojego starego iPhone’a, albo planujesz zakup swojego pierwszego smartfona od Apple? Niezależnie od twojej sytuacji, z tego artykułu dowiesz się jakiego iPhone’a kupić w 2024 roku. Wybór jest prosty!

Co z modelami Pro?

Reklama
iphone 13 pro

W 2023 roku iPhone’y z dopiskiem „Pro” kupuje się tylko dla lepszego systemu aparatów, ekranów no i wiadomo – *prestiżu*. Z tego powodu bardzo dużo osób się nimi interesuję, dlatego też ich kwestię wyjaśnię w pierwszej kolejności.

Każdy z tych modeli, poza dwoma standardowymi obiektywami, oferuje dodatkowy teleobiektyw. Zrobicie nim tylko ładniejsze portrety, ale i ostrzejsze zdjęcia oddalonych obiektów. Wszystko przez to, że zapewnia bezstratny zoom oraz bardziej naturalną ogniskową. Aczkolwiek znacznej większości osób w zupełności wystarczą dwa obiektywy z podstawowych modeli, dlatego do modeli „Pro” warto dopłacić, jeśli zależy Wam na fotografii. 

Poza tym jest jeszcze jeden szczegół w postaci czarnej kropki, pod którą kryje się sensor LiDar. Jego również znajdziemy tylko w modelach z dopiskiem „Pro”. Służy on do skanowania otoczenia lub precyzyjniejszego nawigowania po rozszerzonej rzeczywistości. Zatem raczej ma niszowe zastosowanie i nie powinniście nim się sugerować, chyba, że znajdziecie dla niego zastosowanie w swoim zawodzie albo hobby.  

A więc jakiego iPhone’a Pro wybrać w 2023 roku? 

Generalnie rzecz biorąc nie ma złych iPhone’ów z dopiskiem „Pro”. Aczkolwiek znaczna część z nich jest już niedostępna u oficjalnych dystrybutorów i pozostają tylko używane modele. Niemniej dalej można znaleźć coś zadowalającego.

iPhone 15 Pro

Źródło: Apple

Zazwyczaj nie polecamy najnowszych modeli, bo nieznacznie różnią się od poprzedniej generacji, nie licząc ceny. Aczkolwiek seria 15 w modelach Pro przyniosła dużo zmian zarówno w postaci USB-C, nowego przycisku Action Button oraz tytanowej ramki. Całkiem znaczną nowością również jest świetny teleobiektyw z 5x zbliżeniem optycznym, ale ten trafił tylko do modelu Pro Max. 

Poza tym jest to generalnie dobry telefon, z resztą jak każdy iPhone, i niestety jedyny model Pro jaki możecie kupić w oficjalnej dystrybucji prosto ze sklepu.

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro
Źródło: Apple

iPhone 12 Pro to już nieco starszy model, ale dalej aktualny pod wieloma względami. Przede wszystkim wygląda dość nowo, gdyż ma kanciasty design, a poza tym będzie jeszcze aktualizowany przez kolejne 2 lub 3 lata. Co prawda nie oferuje aż tak bogatego zestawu aparatów jak iPhone 14 Pro, ale dalej robi dobre zdjęcia. 

Niestety nie jest dostępny już w sklepach, ale używany kosztuje zaledwie ok. 2100 zł i to za wersję 128 GB. Jest to bardzo dobra cena jak za telefon z takimi możliwościami. 

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro
Źródło: Apple

W porównaniu do 12 Pro różni się tylko tym, że rok wcześniej straci wsparcie aktualizacjami, ma minimalnie gorszy aparat oraz stary zaokrąglony design. Poza tym to dalej aktualny smartfon, który używany można bez problemu znaleźć za mniej niż 2000 zł. A wersję 64 GB w dobrym stanie dorwiecie nawet za 1500 zł.

Jakiego najtańszego iPhone’a kupić?

Doskonale zdaje sobie sprawę, że bardzo dużo osób po prostu chce mieć jakiegokolwiek iPhone’a. Czy to dlatego, że wszyscy dookoła je mają, czy też może nie odpowiada im Android.

iPhone 11
Źródło: Apple

Najtańszym sensownym wyborem jest iPhone 11, ale warto mieć to na uwadze, że „najtańszy” nie oznacza „najbardziej opłacalny”. Tak właściwie ten model to absolutne minimum, jeżeli chodzi o telefony Apple. 

iPhone 11 może pochwalić się w miarę nowym designem z modułem Face ID wyciętym w ekranie. Poza głównym aparatem na pokładzie ma również obiektyw ultraszerokokątny, który również robi całkiem przyzwoite zdjęcia. No i co najważniejsze ma jeszcze około 2 lata wsparcia aktualizacjami.

iPhone 11
Źródło: Apple

Co ciekawe, dalej jest dostępny w oficjalnej dystrybucji i możemy kupić go nowego. Niemniej jednak ok. 2400 zł za tak stary telefon ze średniej półki to trochę dużo, a ceny używek wcale nie są jakoś bardziej korzystne. 

Aczkolwiek jego największą wadą wcale nie jest cena, a ekran IPS o niskiej rozdzielczości, który w dodatku jest dość ciemny i nieczytelny w ostrym słońcu. Ale na upartego można się do niego przyzwyczaić, tym bardziej jeśli przesiadacie się ze starszego modelu. Dlatego też w miarę możliwości warto dopłacić do najbardziej opłacalnego iPhone’a, o którym możecie przeczytać poniżej.

Jaki jest najopłacalniejszy iPhone?

iPhone 13 i 13 mini
Źródło: Apple

Po dość długich dyskusjach w redakcji wspólnie doszliśmy do wniosku, że najbardziej opłacalnym iPhone’em jest iPhone 13 mini. Mimo, że jest najmniejszy z całego zestawienia, to po prostu oferuje najwięcej w stosunku do swojej ceny. 

Za ok. 3500 zł dostajecie bardzo przyzwoity aparat z dwoma obiektywami, topową wydajność i wciąż ponad 3 lata wsparcia aktualizacjami. Dodatkowo jest bardzo poręczny, bo jego przekątna ekranu wynosi zaledwie 5,4″. I nawet pomimo niewielkiego rozmiaru bateria powinna wystarczyć Wam na cały dzień pracy. 

Co więcej iPhone’y 13 mini można dość łatwo dorwać używane w dobrym stanie i niskiej cenie. Wielu osobom nie odpowiada ich rozmiar, więc pozbywają się ich krótko po zakupie. 

iPhone 13
Źródło: Apple

Jeżeli wy też należycie do tych osób, które wolą większe smartfony, to warto zainteresować się zwykłym iPhone’em 13. Zwykła „czternastka” również wchodzi w grę, bo jej cena ostatnio mocno spadła i można ją kupić w cenie „trzynastki”. Oba oferują mniej więcej to samo co iPhone 13 mini, ale w większym rozmiarze no i cenie. 

Duża część z was pewnie zastanawia się dlaczego nie podaliśmy żadnego iPhone’a SE. A no dlatego, że po prostu są to przestarzałe urządzenia, które nie są warte swojej ceny. Może i mają nowe procesory, ale mają tragiczne ekrany, archaiczny design i totalnie podstawowe aparaty. Co więcej, nowe potrafią kosztować tyle, co używane iPhone’y 12 Pro, które są znacznie bardziej aktualne. 

Drugi najbardziej opłacalny iPhone

Drugim w kolei jest iPhone 15, ze względu na to ile nowych rzeczy Apple do niego zaimplementowało. Ten podstawowy model doczekał się wielu udoskonaleń wyciągniętych prosto z modelu 14 Pro. Mowa tu o dynamicznej wyspie, ale także nowym głównym obiektywie 48 Mpix, który ma większy sensor umożliwiajacy wysokiej jakości zbliżenie cyfrowe 2x. Tym sposobem minimalizuje brak teleobiektywu i tak właściwie w dużej mierze jest odpowiednikiem modelu Pro. Dodatkowo ma nowoczesne USB-C, oraz kilka znacznych usprawnień w systemie. 

Ale co najlepsze, jest tańszy w stosunku do swojego poprzednika i to całkiem znacznie! Zatem ogólnie rzecz biorąc, jest to jeden z najlepszych podstawowych modeli jakie kiedykolwiek zaprezentowało Apple. Niemniej jednak dalej kosztuje dość dużo, dlatego jest na drugim miejscu pod względem opłacalności. 

Reklama

Czy aby na pewno iPhone?

Źródło: Freepik

Pamiętajcie, że iPhone’y to nie są żadne „nadsmartfony” i już od dłuższego czasu wcale nie odbiegają od tych z Androidem. Są to po prostu ogólnie dobre i sprawdzone urządzenia ze spójnym systemem. Niemniej jednak również mają błędy, też się zacinają i też się starzeją. Dlatego w poniższym rankingu smartfonów bez problemu znajdziecie modele, które są od nich bardziej opłacalne. 

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Maj 2024

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł
Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

    • iPhone 14 to po prostu droższy iPhone 13, więc z góry odpada. Natomaist iPhone’owi 13 pozostało tyle samo lat wsparcia co Samsungowi S23, który ma znacznie lepszy system aparatów. Poza tym jak już masz Samsunga to łatwiej będzie przenieść Ci wszystkie pliki na S23 oraz po prostu nie będziesz musiał się uczyć się obsługi swojego smartfona na nowo. Dlatego zdecydowanie postawiłbym na S23 🙂