NFC – co to jest i jak używać?

Dzisiaj w technologię NFC wyposażonych jest większość smartfonów. Korzysta z niej wiele osób każdego dnia chociażby przy okazji płatności, ale to nie jedyne zastosowanie. Czym tak naprawdę jest i do czego jeszcze można jej używać? Odpowiemy na te pytania.

Awatar Marta Urbaniak

Czym jest technologia NFC?

NFC (skrót z angielskiego Near Field Communication) to krótkozasięgowy, wysokoczęstotliwościowy standard komunikacji bezprzewodowej i bezdotykowej, który pozwala na wymianę danych na odległość do 20 centymetrów

Operuje na bazie technologii identyfikacji radiowej (RFID). Używa się w niej tagu (mikrochip z anteną), który musi być w polu zasięgu czytnika, aby odbierać zapisane na nim informacje za sprawą fali radiowej.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

AirDrop – czym jest? Jak go używać?

Słyszeliście kiedyś o funkcji AirDrop, ale nigdy nie zweryfikowaliście, czym ona w ogóle jest? W tym tekście wyjaśnimy Wam między innymi to, na jakich urządzeniach możecie ją wykorzystać, a także jak – i po co – to w ogóle robić!

Czytaj artykuł

Jak działa NFC?

Z NFC po zbliżeniu 2 urządzeń na bliską odległość można je sparować i przesłać pomiędzy nimi informacje czy nawet pliki. Nie potrzeba ręcznego wyszukiwania urządzeń, te będą “widoczne” dla siebie, gdy tylko znajdą się w swoim zasięgu, automatycznie.

Komunikacja wykorzystuje indukcję magnetyczną, aby umożliwić łączność. Co więcej nie jest ona ograniczona jedynie do smartfonów. Można używać pomiędzy smartwatchami, czy telefonem i słuchawkami w celu sparowania, jeśli pchełki obsługują NFC.

Płatności bezdotykowe

Tę technologię można wykorzystać do jednej z popularniejszych funkcji, czyli płatności bezdotykowych.

  1. Najpierw przypisz kartę płatniczą do swojego smartfona. Taką operację możesz wykonać poprzez aplikację banku lub stacjonarnie w oddziale.

  2. Aktywuj płatności zbliżeniowe w aplikacji banku.

  3. Włącz funkcję NFC w swoim telefonie.

  4. Przyłóż urządzenie do terminala płatniczego.

  5. Zatwierdź płatność w wyskakującym oknie poprzez PIN/kod/odcisk palca.

Płatność bezdotykowa poprzez NFC jest na tyle wygodna, że nie musisz się martwić o zabranie ze sobą portfela, czy że ktoś niepożądany posłuży się Twoimi pieniędzmi. Do korzystania z NFC niezbędne jest odblokowanie urządzenia, co zapobiega niechcianym incydentom.

Inne funkcje

O ile płatności to jedna z najpopularniejszych funkcji, to są również inne zastosowania jak autoryzacja w postaci skanowania chipu w dowodzie osobistym albo przesyłanie danych i plików o niewielkim rozmiarze czy nawet kupowanie i okazywanie biletów.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jak się płaci BLIKiem? – Poradnik

BLIK to innowacyjna metoda płatności mobilnej, która zrewolucjonizowała transakcje finansowe. Pozwala płacić za zakupy, wpłacać i wypłacać gotówkę, a nawet przesyłać pieniądze innym osobom, używając tylko smartfona. Oto jak się płaci BLIKiem!

Czytaj artykuł

Większość osób korzysta jedynie z najpopularniejszej funkcji, czyli płatności bezdotykowych, inne funkcje są często zapominane lub nawet nieznane dla znacznej liczby ludzi, a ich używanie mogłoby usprawnić niektórym funkcjonowanie na co dzień.

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.